TİNNKKK SESİ!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

TİNNKKK SESİ!

İleti labrador » 11 Oca 2011, 23:19

ARKADAŞLAR ARABAYI ALALI 2 AY OLDU. İLK ZAMANLAR KONTAĞI ÇEVİRDİĞİMDE İLK KADEMEDE ARABA ÇALIŞMADAN ÖNCE TİNKKK DİYE BİR SES GELİYORDU. O SES ARTIK GELMİYOR. SİZCE NEDEN? BU BİR SORUNMUDUR?

Kullanıcı avatarı
labrador
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: habip kahraman
Nereden: Kayseri
Arabanız: skoda octavia 2015 elegance tdi

İleti cahit05 » 11 Oca 2011, 23:28

arkadaşım o gelenses bgaj tarafındanmı geliyor.oradan geliyorrsa benzin ponpasının dan geliyodur. inşallah bi sorun yoktur.
fabıa 1.2
cahit05
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cahit Köse
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 12V 64 hp

İleti labrador » 11 Oca 2011, 23:33

cahit05 yazdı:arkadaşım o gelenses bgaj tarafındanmı geliyor.oradan geliyorrsa benzin ponpasının dan geliyodur. inşallah bi sorun yoktur.

YOK GÖSTERGEDEN GELİYORDU. SANKİ KONTAĞI BİR KADEME ÇEVİRDİKTEN SONRA ARABA ÇALIŞTIRMAYA HAZIR DER GİBİ BİR SES.
Kullanıcı avatarı
labrador
CLASSIC
CLASSIC

İleti yonetici » 12 Oca 2011, 00:54

Araba çalışmadan önce benzin pompası harekete geçip biraz çalışır durur onun sesidir ama şu anda gelmiyor olması alıştığınızdan duymuyor olmanıza yorulabilir.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti labrador » 12 Oca 2011, 00:58

yokkkk. öyle kulağın aşinalık kazanacağı bir ses değil. bayağı çalışmadan önce gelen çok bariz bir ses. önceden vardı şimdi yok...
Kullanıcı avatarı
labrador
CLASSIC
CLASSIC

İleti diseqc » 12 Oca 2011, 08:41

arabada lpg varmı acep ?? lpg varsa lpg valfinin acılma sesi olabilir, araba çalışıyorsa kurcalama
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti SKODA 135 » 12 Oca 2011, 08:53

Arkadaşım o ses önde bulunan lpg gösterge kutucuğundan gelen ses. Zaten kontağı açıp o sesi bekleyecek ve "tink" sesi gelince marşa basacaksın. O ses aynı zamanda kontağı açınca yakıtın açıldığını gösterir.

Direk marşa basarsan o duyulmaz tabiki. Fakat bu sefer de gaz gelene kadar marşa basmak zorunda kalırsın.
Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti diseqc » 12 Oca 2011, 11:09

SKODA 135 yazdı:Arkadaşım o ses önde bulunan lpg gösterge kutucuğundan gelen ses. Zaten kontağı açıp o sesi bekleyecek ve "tink" sesi gelince marşa basacaksın. O ses aynı zamanda kontağı açınca yakıtın açıldığını gösterir.

Direk marşa basarsan o duyulmaz tabiki. Fakat bu sefer de gaz gelene kadar marşa basmak zorunda kalırsın.

bu konuda sizin yanlış bildiğiniz birşeyi düzeltmek isterim karbüratörlü araçlarda o ses kontağı acınca arabnın anahtarı lpg de ise valf acılır ama kimi arabada 5 sn kiminde 10 sn marşa basılmassa tehlikeyi önlemek acısından valf kendini kapatır o sesi duymadan arabanın marşına basarsanız lpg kesilmeyeceğinden araba daha rahat çalışır ha bazıları kışın rahat çalışma acısından o sesi duyunca kontağı kapatıp tekrar açarlar ve içerde gaz birikmesi olur ama bu söylediğimiz karbüratörlü arabalarda olur sıralı sistem arabalarda ilk önce benzinde çalıştığı için lpg acılmaz ve valf sesi duyulmaz motor ısınma aşamasını tamamlayıp sistem lpgye gecerken böyle birses duyulur ama önceki mesajımda arabanın hakkında bilgim olmadığı için lpg varmı yok mu diye sormuştum

birde fabilarada benzin pompası şöför kapısı açılınca devreye girer ve kısa bir ara sisteme benzin pompalar ve durur yani kontağı acıncada pompa dsürekli olarak sisteme benzin pompalar ama bunun sesi olsa olsa vızırtı şeklinde olur ole tık diye bir ses yapacağnı sanmam...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti SKODA 135 » 12 Oca 2011, 11:25

Murat kardeşim senin arabanı bilmiyorum. Normal karbratörlü bir araçta mutlaka gazın açılış sesini duymalısın.

Aksi halde marşa basar durursun. Tanıdığın herhangi bir kişinin aracında deneyebilirsin. Geçenlerde bir misafirim geldi Ankara'dan. Arabası Şahin, hep iki seferde çalıştırıyor hiç seslenmedim ayıp olmasındiye.

Bir keresinde bir yere gidecektik sabah arabayı çalıştırmadan, "sen kullan" dedi. Kontağı açtım tık sesi geldi marşa bastım tek seferde çalıştı. Sonra başka bir sabah tekrar benim çalıştırmamı istedi ve ben aynı şekilde aracı tek seferde çalıştırdım.

"Bunu nasıl yapıyorsun ben 4-5 yıl oldu bu aracı alalı hiç tek seferde çalışmadı, hep ilk marşa biraz basıyorum sonra kapatıp tekrar marşa basıyorum öyle çalışıyor" dedi.

Durumu anlattım sonra o da öğrendi. Bu durum aynı sistemdeki motora sahip bütün arabalarda aynıdır.

Öyle uzun zaman beklemekten bahsetmedim. Araç lpg de iken sabah kontağı açacaksın, gösterge ışıkları yanacak çok geçmeden tık sesi gelir, doğrudan marşa geçeceksin.

Murat kardeşim insanları hataya düşürmekten Allah'a sığınırım.
Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti diseqc » 12 Oca 2011, 12:47

bende uzun zaman 85 şahin kullandım onuda yaklaşık 10 sene tüpde kullandım ben aslında o duyulan tık sesini uzatmıştım benzinden gaza geçişi sağlayan anahtarın içindeki kondansatörü büyütünce daha uzun süre gaz veriyor arabada çok kolay çalışıyordu ama şahinşerin karbüratörü belli tık sesinden sonra basınca hayatta çalışmazdı demekki arabadan arabaya değişiyor
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti labrador » 12 Oca 2011, 22:28

arkadaşlar yorumlarınız için çok sağolun ama ben derdimi anlatamamışım. benzinden lpg ye geçerken ki ses değil bu.bu geçişte tık diye bir ses bagajdan geliyor zaten. benim bahsettiğim büyük bir ihtimal arabanın 9. hoparlöründen gelen bir ses. çok bariz yüksek tonda tinkkk diye bir ses geliyordu. kontağı bir kademe çevirip göstergedeki ışıklar yanıp söndükten sonra duyuluyordu. araba lpg li. karbüratörlü değil. lpg ye geçiş sesi değil.
Kullanıcı avatarı
labrador
CLASSIC
CLASSIC

İleti labrador » 13 Oca 2011, 23:26

sorunu buldum. arabayı ilk aldığımda benzin yoktu. uyarı ışığı yanıyordu. 20 liralık benzin aldım uyarı ışığı yanmaya devam etti. bir ay kadar böyle bindim. kontağı bir kademe çevirdiğimde gelen ses benzin uyarı sesiymiş. bir ay sonra 50 liralık benzin alınca uyarı ışığı söndü. haliyle tinnkkk seside kesildi. bugün benzin uyarı ışığı tekrar yanınca ses gene gelmeye başladı.bende zannetmiştim ki kontağı çevirince araba
----sahip her şey hazır çalıştırabilirsin

diyor sandım. ses sonradan gelmeyince acaba bir sorun mu var?
sorun yok.
Kullanıcı avatarı
labrador
CLASSIC
CLASSIC

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir