90'lı yılların mahalle maçları kuralları

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

90'lı yılların mahalle maçları kuralları

İleti WXW » 20 Oca 2011, 10:03

Bugün gazetede okudum, eski günler canlandı gözümde....O zaman daha "modern" top oynarmışız....

İyi oynayan iki kişinin aynı takımda yer almamasına dikkat edilirdi.

Maçlar minyatür kalede oynanıyorsa, penaltı boş kaleye ters şekildetopukla vurulurdu.

Maçların hayali kale direkleri arası adım ile sayılır, olmaları gereken yerler iki taş ile işaretlenirdi.

Hava kararınca, ezan okununca, anne-baba çağırınca maç biterdi

Uç korner bir penaltıydı.

Topu patlatan parasını öder, patlak top ikiye kesilip kafaya takılırdı.

`Frikiklerde açıl biraz` denince `Burası Ali Sami Yen mi` şeklinde cevap verilirdi.

Takımlar kurulurken ilk oyuncuyu seçme hakkı, adım almayı iyi bilenindi

Kaleci topu 3 kere sektirirse rakibe `Açılsana 3 kere sektirdim` derdi, rakip açılırdı; efendilik vardı.

Top insanın pek münasip olmayan bir tarafına gelirse herkes `işe işe!` diye bağırırdı.

Penaltılarda kaleci değiştirilirse 2 penaltı atılırdı. Eğer ilk penaltı gol olursa ikincisi atılmazdı

Abanma ve burun vurmak yoktu, vurulursa eleştirilip kınanırdı.

Tanju, Rıdvan, Metin, Ali, Feyyaz, Hagi, Hakan, Hami gibi dönemin popüler futbolcularının adı alınırdı

Topun sahibi tüm kuralları koyar, takımı kurar, kaleyi seçer, istemediği kişileri topuyla oynatmazdı.

Klişe laflar vardı: `At bakayim abinin kıllı göğsüne!`

Elin avantajı olmazdı

Bel üstü gol sayılmazdı

Taçtan kendi önüne atıp başlatılınca, taç değişirdi.

Maçı izleyen küçük bir grup varsa, penaltı olup olmadığına o karar verirdi, saygı vardı.

Maçlarda eğer iddia varsa ödüller genel olarak Algida Max, eskimo, meybuz, 2,5 litrelik kola vb. ürünlerden oluşurdu

Pas vermeden sadece çalım atarak gol atılırsa sayılmazdı

Frikiklerde baraj mesafesi, frikiği kullanacak olan kişinin koca bir zıplayışının akabinde 3 koca adım atmasıyla belirlenirdi... Büyük atılan adıma karşılık olarak rakip takım "sen tuvalete de mi böyle gidiyon?" diyerek ortalığı kızıştırırdı.

Top, oyun alanı içerisindeki herhangi bir arabanın altına kaçarsa büyük bir şevkle arabanın altına yatılıp top alınırdı. Topu ilk kim kaparsa o takımda başlardı

Gol olduktan sonra eğer tartışmalar olursa ve golü yiyen takımın bir oyucusu golü kabullenirse rakip takım direk o kişiyi yüceltip "adamın gol diyo" diyerek golü alırlardı. Golü kabullenen kişi de kaleye veya defansa alınırdı

Oynayacakların sayısı eğer tek ise, güçsüzlerden biri devre değiştirerek gönlü alınırdı

Penaltılarda eğer takımınız açık ara farkla öndeyse kaleciye vurdurulurdu. Ama en güçlü forvetiniz penaltıyı kullanacaksa, hemen rakip kalecinin gönlü alınırdı: "Merak etme olm, teknik vuracam."

Sabit bir kaleci yoksa 2 golde bir veya dakika usulü oyuncular aralarında değişirdi. Kalecilik sırası "Sonum bir Allah" diye kim başlarsa o kişiden geriye sayılırdı.

Kaleci oyuncu kavramı vardı. Takımların genellikle iyi oyuncuları bu kutsal göreve kendilerini adarlardı.

Eğer bir oyuncu faule maruz kalmışsa ama devam etmek istiyorsa, rakip futbolculardan birinin yürümesini dahi bahane ederek: "Adamın devam ediyor." derdi.

Milli birlik ve beraberliğimiz mahalle maçlarında başlamıştır. Önce maçlar yapılır... Centilmenlik skora yansımazsa sopalar, taşlar konuşurdu.

Atan alır spor vardı. Eğer top kime çarpıp çıkmışsa topun gittiği yer neresi olursa olsun koşa koşa gidip alırdıı

Skor ne olursa olsun akşam!? saati yaklaştığında "Golü atan kazanır." kuralı işlerdi

Maçlardan sonra su sırasına girmek ayrı bir davaydı ve mutlaka koşa koşa gidilirdi. Genellikle yaşlı amca veya teyzeler, zemin katta oturanlar bu işin acımasız kurbanlarıydı.

El kasti değilse o top direkt kaleye kullanılmaz, "kasti değilki oğlum, gol olmaz." denirdi.

Eğer kaleci dahil herkes çalımlanmışsa; o top çizgiye kadar götürülür ya popo dürtmesi yada yere yatıp kafa, burun, alın gibi vucut kısımlarının dürtmesi ile gol atılırdı.

Kalecinin degajla gol atabilmesi bir yetenekti fakat gene de gol sayılmazdı. Karşılıklı atışmaların sonunda yoldan geçen herhangi biri hakem yapılırdı ve sonuca o karar verirdi

Para o zamanlar kolay bulunmadığından maçın hangi takım tarafından başlatılacağına; bir tarafına tükürülmüş yassı bir taşın havaya atılıp, yaş mı,kuru mu seçiminde doğru tarafı bilen tarafın başlaması yöntemi ile karar verilirdi.

Kaleler taştan olduğu için atılan şut önce defansa çarpıp sonra taşın üstünden geçtiyse şutu atan takım gooll diye yaygara çıkarırdı.Rakip takımın gol değil kale üstü cevabına,gol yoksa korner o zaman ver topu diyerek racon kesilirdi.

Hatırladık mı???

Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan
Nereden: Ankara

İleti kurunc » 20 Oca 2011, 10:08

"5 te devre 10 da biter" diye başladığımız maç iyiden iyiye uzayıp hava kararmaya başlayınca "atan kazanır" deyip son golü atmak için gayret ederdik :lol:

kurunc
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Fabia Special

İleti grey_wolf » 20 Oca 2011, 10:50

kurunc yazdı:"5 te devre 10 da biter" diye başladığımız maç iyiden iyiye uzayıp hava kararmaya başlayınca "atan kazanır" deyip son golü atmak için gayret ederdik :lol:

+15000000

evet burası çok iyiydi.

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti Melih » 20 Oca 2011, 14:09

Bir an çocukluğum gözümün önünde canlandı. Güzel paylaşım. :D
DOĞRU SENDELER AMA YIKILMAZ...
Kullanıcı avatarı
Melih
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Melih
Nereden: Aydın
Arabanız: Toyota/Corolla/1,33/2012

İleti pusu » 20 Oca 2011, 18:20

ne günlerdi o günler. yanlışlıkla komşunun camını kıran olursa maç o anda biter. herkes kendine güvenli bir yer bulur kaçar. akşam evde cam yüzünden acaba kaç raund yapacaz telaşı sarardı. süper paylaşım
pusu
CLASSIC
CLASSIC

İleti önder38 » 20 Oca 2011, 19:46

Para o zamanlar kolay bulunmadığından maçın hangi takım tarafından başlatılacağına; bir tarafına tükürülmüş yassı bir taşın havaya atılıp, yaş mı,kuru mu seçiminde doğru tarafı bilen tarafın başlaması yöntemi ile karar verilirdi.

:D :D :D :D :D

ne iğrençmişiz yaa, ama bunları yaşamak güzeldi...
şimdiki nesil oyun bile oynamıyor, ne olacak bu çocuklar, uyuz gibi büyüyorlar, balkon çocuğu oldu hepsi.
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti cobweb » 20 Oca 2011, 20:37

Ben de gündüz okudum bu haberi çok güzel ya :D Arkadaşlarıma mail attım, hey gidi günlerr heyyy :D

Kaleci topu 3 kere sektirirse rakibe `Açılsana 3 kere sektirdim` derdi, rakip açılırdı; efendilik vardı.Bunu çok yapardık :D

Fifa bu kuralları uygulamalı, gerçek futbol kurallarıdır bunlar :D

Bu ezanlar-ki şehâdetleri dinin temeli
Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli..
.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Levent
Nereden: Bolu
Arabanız: Felicia 1.6glxi

İleti maximous » 20 Oca 2011, 21:18

Bence de çok güzel günlerdi. Alman kaleyi hatırlar mısınız :)
maximous
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yalçın Deniz
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2013 Kia Ceed Concept Plus

İleti hakanerdogan » 20 Oca 2011, 21:31

maximous yazdı:Bence de çok güzel günlerdi. Alman kaleyi hatırlar mısınız :)

Hatırlamam mı :)

Yerden gol yoktu havadan sektirerek atardık, sekme sayısı kadar yazılırdı gol, ilk aylığı dolduran anne olurdu, sona kalan baba :)

Yine aylık oynuyoruz bir sefer, 5-10-20 neyse 3 kişi sektirdi bana yolladılar, bende çocukluğun verdiği çeviklikle kolpa bi röveşata vurmuştum (bunu yapan en iyi oynayan sayılırdı) kalecide bacak arasından yediydi, 20 kere sekti desek 20 ordan, röveşata aylığı tamamlar 31 ordan, bide beşlik onu 5 le çarp ne etti

Baya eğlenirdik :)

Topda bulamazdık her zaman. Teneffüsün biri yine, çöpten bi kutu kola bulduyduk, onu ezerdik iyi top olurdu ondan. Neyse kaleci tuttu (gol atan kaleye oynuyoz) eliyle havadan başlattı tenekeyi atarak, ama öyle güzel geldi ki havadan, gelişine kafayı bi vurdum.....

Şişli Etfal, 6 dikiş...

Sonra orta okul dönemleri, o vakitler işte nası deyim, Jari Litmanen, Roberto Baggio falan çok popüler, onların pazardan alınmış çakma formalarını gömlek altına giyiyoz, teneffüste çıkarıp oynuyoz :D

Velilerimiz baktı ayakkabı dayanmıyor, o dönemler okula kramponla gitme furyası başladı, ilk ayakkabı serbestisinin yayıldığı vakitlerdi. Ne ayakkabılarım vardı ya :D Kaya gibi içi simsiyah futbol ayakkabıları, şimdi gidiyom 70 liraya Adidas Predator, şerefsizim evde panduf diye giy öle rahat. Benim o zaman kramponlarımı pazardan alırdı annem, bağcıkla birbirine bağlı ayakkabılar. LİG vardı, Missouri vardı, Sportaç vardı (bu iyisi) :D

Hay gidi....
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti asdfghjk » 21 Oca 2011, 00:02

90 lı yıllar bizden baya bi uzak kalıyor ama gene bile o anları gözümün önünde canlandırdı...

Hatta daha fazla oyun oynayabilmek için kendimce strateji geliştirip, tüm yıl ders mi çalışılır, sonradan 1 hafta çalışır sınıfı geçerim deyip ne dersleri yapıyodum ne sınavlara çalışıyodum tüm yıl oyun-serserilik-haytalık son 1 hafta az bişey dersleri gözden geçir sınıfı geç

En güzeli de mantar tabancalarıydı ne oynardık bee...
asdfghjk
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir

İleti alper33 » 21 Oca 2011, 00:14

60 lı yılların sonları ve 70 li yıllarda da aynıydı. şimdilerde semtlerde mahallelerde top oynayacak yer kalmadıgından ne biz görür olduk mahalle maçlarını nede şimdiki nesiller mahalle maçlarını biliyor.
Kullanıcı avatarı
alper33
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erkan gül
Nereden: Kırklareli
Arabanız: Honda civic 2005

İleti WXW » 21 Oca 2011, 00:29

ya bir de şu aklıma geldi, hani kışın okulda teneffüs arası, maça fırlamışız tabi, dışarda lapa lapa kar, biz pantolon paçaları çorabın içine sokardık. dahada ilginci oruç tutuyoruz ya, ağzımıza kar tanesi girmesin, oruç bozulmasın diye atkı sarardık. hayal edin bakalım,puslu karlı bir ortam, 10-15 tane aynı tip kıyafetli ağzı bağlı "ninja" modunda adamlar:))
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan

İleti felicia042 » 21 Oca 2011, 00:32

Gerçekten güzel paylaşım olmuş okurken hem güldüm hem özlem duydum. kalecisiz maçlarda penaltıyı ters atardık. kaleyi görmeden geri tekme ile.......... :D
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti Felicia9841 » 21 Oca 2011, 11:35

Hey gidi günler.
Felicia9841
CLASSIC
CLASSIC

İleti özkan82 » 21 Oca 2011, 13:56

felicia042 yazdı:Gerçekten güzel paylaşım olmuş okurken hem güldüm hem özlem duydum. kalecisiz maçlarda penaltıyı ters atardık. kaleyi görmeden geri tekme ile.......... :D

minyatür kale derdik biz ona :)
90 lar gercektende bambaşkaydı.
Kullanıcı avatarı
özkan82
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Özkan '
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 HTP Dinamik

İleti cobweb » 21 Oca 2011, 20:51

özkan82 yazdı:
felicia042 yazdı:Gerçekten güzel paylaşım olmuş okurken hem güldüm hem özlem duydum. kalecisiz maçlarda penaltıyı ters atardık. kaleyi görmeden geri tekme ile.......... :D

minyatür kale derdik biz ona :)
90 lar gercektende bambaşkaydı.

japon kale derdik biz de:D

Bu ezanlar-ki şehâdetleri dinin temeli
Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli..
.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Levent
Nereden: Bolu
Arabanız: Felicia 1.6glxi

İleti alwaysloser » 21 Oca 2011, 23:29

85 doğumluyum 90ları doya doya yaşadım şimdiki çocuklar bunların üçte birini yaşayamıyorlar bu sadece bir mahalle maçı 90 larda neler vardı neler herşeyiyle bambaşkaydı pazar akşamları bzimkiler izlenir sonra banyo yapılır yatılırdı way bea çok özlüyorum walla
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti canfezzz » 16 Şub 2011, 15:32

O günleri en çok yaşıyan bizdik gerçektende 89-90 sezonu ilk okul 1 e başlamıştım...Haydut gibiydik şimdiki çocuklar bizim o halimizi görse sokağa çıkmazlardı gerçekten... :D
---BaŞKeNTLi---
Kullanıcı avatarı
canfezzz
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Muhammed yılmaz
Arabanız: 94 Favorit lx

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir