ARABASINI SATAN YALAN SÖYLERMİ ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ARABASINI SATAN YALAN SÖYLERMİ ?

İleti zezula » 21 Oca 2011, 00:36

Hayda bu başlıkta nerden çıktı diyenleri duyuyorum niçin böyle bir başlık attığımı anlatayım kısa bir süre önce istanbuldan afyona araba bakmaya gittim 3 araca baktım hüsran oradan ankaraya gittim 2 araca baktım hüsran oradan kırıkkaleye gittim araca baktım içlerinde en iyisi buydu araba içime sindi ama alınmayacak fiyata aldım sırf yorulduğum için. istanbuldan çıkmadan önce en ince detaylara kadar sormama rağmen insanlar neden yalan söylüyor acaba bunu anlamış değilim bende araba satıyorum ama yalan söyleyemiyorum acaba bendemi gariplik var. 36 yaşındayım yaklaşık 30 tane arabam oldu bunların 10 tanesini galericilerden aldım hepsinde kazık yedim hepside yalancı dolandırıcı ve mafya bozmasıydı. Bu araba piyasasında yalan söylemeden acaba araba satan kaç insan var çok merak ediyorum arabasını satılığa çıkaran otomatik olarak yalan söylemeye meyillimi oluyor anlamış değilim koca koca insanlar kalıbına baksan herif dersin ağzından çıkanlara baksan yazık ulan yazık dersin off off dertlendim gene evet beyler arabamızı satarken niçin yalana baş vuruyoruz konu bu yorumlayın hadi......

zezula
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: önder kaplan
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: GLXİ

İleti alper33 » 21 Oca 2011, 01:06

Maalesef son zamanlarda çok arttı bu yalanlar, geçen günlerde bir arabaya bakmaya gittim telefonda araba sahibi araçta ufak tefek paslanmalar oldugunu 500 tl civarında kaporta masrafı oldunu söylemişti,gidince gördügümde şok oldum arabanın her yeri pas araba resmen dökülüyor kanser tabir edilecek derecede paslı, zor tuttum kendimi.yaa kardeşim ne varsa arabanda açık olarak söyle ne alıcak olan kimsenin zamanını çal, nede kendini küçültme...
Kullanıcı avatarı
alper33
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erkan gül
Nereden: Kırklareli
Arabanız: Honda civic 2005

İleti xMEGANx » 21 Oca 2011, 07:52

gidipte adama bu bölemi şu şölemi bu iyimi dersek adamda hee evet evet iyi der:) gidip yapacağınız şey susup aracı incelemek kendinizden emin bir şekilde. + olarak önce istediğiniz aracı marka model aklınıza yatması sonra bu araç hakkında bilgi toplamak internetten sağdan soldan kullanıcılarından. daha sonra o aracı satan kişinin yanına gidip aracını o bilgilerle karşılaştırmak. araç sahibine çok fazla söz hakkı bırakmayacaksınız.
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti SKODA 135 » 21 Oca 2011, 08:48

zezula yazdı:Hayda bu başlıkta nerden çıktı diyenleri duyuyorum niçin böyle bir başlık attığımı anlatayım kısa bir süre önce istanbuldan afyona araba bakmaya gittim 3 araca baktım hüsran oradan ankaraya gittim 2 araca baktım hüsran oradan kırıkkaleye gittim araca baktım içlerinde en iyisi buydu araba içime sindi ama alınmayacak fiyata aldım sırf yorulduğum için. istanbuldan çıkmadan önce en ince detaylara kadar sormama rağmen insanlar neden yalan söylüyor acaba bunu anlamış değilim bende araba satıyorum ama yalan söyleyemiyorum acaba bendemi gariplik var. 36 yaşındayım yaklaşık 30 tane arabam oldu bunların 10 tanesini galericilerden aldım hepsinde kazık yedim hepside yalancı dolandırıcı ve mafya bozmasıydı. Bu araba piyasasında yalan söylemeden acaba araba satan kaç insan var çok merak ediyorum arabasını satılığa çıkaran otomatik olarak yalan söylemeye meyillimi oluyor anlamış değilim koca koca insanlar kalıbına baksan herif dersin ağzından çıkanlara baksan yazık ulan yazık dersin off off dertlendim gene evet beyler arabamızı satarken niçin yalana baş vuruyoruz konu bu yorumlayın hadi......

İnsanlar Allah c.c.'dan korkmazsa yalan söyler! Burada Mehmet Özcan kardeşim doğru yazmış. Biraz da arabadan anlaman gerek. Eğer anlamazsan yanında sağlam insanlar gerek. İnsanlar foruma girip hemen soruyor şu arabayı alacağım şu para, şu özellik. Ne dersiniz?

Soran dağları aşmış, sormayan düz yolda şaşmış. Güzel kardeşim Allah iyilere düşürsün.
Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti diseqc » 21 Oca 2011, 09:44

geçenlerde de bu konıda bir yorum yapmıştım piyasayı bu hale getiren galericiler utansın araba fiyatını düşürmek için yok boya var yok km yapmış o var bu var dediler şimdilerde de alıcılarda uyandı artık galericilerde araba satamaz oldular buna paralel olarak kullanıcılarda arabalarını satamaz oldular hiç arabadan anlamayanlar bile arabada boya varmı diye soruyorlar tampon boyalı diyorsun aaa neyapacaz alınmaz bu diyor niye diyorsun ne bileyim boyalı araba alınmaz dedilerdiyorlar 10 - 15 yaşında arabada tampon boyası arar oldular 5 sene önce bende eski kasa bir doğan vardı satarken adamlar geldi km sine bakıyorlar ne yapıyorsunuz dedim km kaç yapmış bakayım diyor dedim o km bir kere 1.000.000 km yi devirip sıfırı görmüş 22 yaşında arabaya ne kmsi dedim şimdi araba satacak olsan millet 10 yaşında arabaya öyle bir yaklaşıyorki sanki sıfır araba alacak tamam bakımıyapılmışmı kısa mesafede sorun çıkaracak arızası varmı bakalım ama öle tampon boyalı diye bir arabdan soğumak gerçekten komik benim arabanın sol arka bagaj kapağıyla sol çamurluk boyalı bana ne zararı var şimdi neticede onlar yoksa şüphelenirim diye dşünüyorum bu nedenden dolayı millet artık kusurları saklar oldu ama şunu bilmiyoruzki neyi saklıyorsak dönüp dolaşıp başımıza patlıyor satacağımız kişiyi dolandırıyoruz sonradan satanlar bizi dolandırıyor ölede böylede o para cepten çıkıyor ama anlayana sizrisinek saz misali ama biz bateri sesini bile duymaz olduk ne yazıkki

bu konuda peygamber (S.A.V) efendimizin hadisleri var
"Müslümanı aldatan, ona zarar veren ve ona hile yapan bizden değildir."

"Satıcı ve alıcı (söz kesip) pazarlığı bitirdikten sonra birbirlerinden ayrılmadıkça alış-verişi bozup bozmamakta serbesttirler. Eğer onların her biri karşılıklı olarak doğru söyler (mal ve paranın durumunu olduğu gibi) açıklar ise, alışverişleri her ikisi içinde bereketli olur. Fakat ayıbı gizler ve yalan beyanda bulunurlarsa, alış-verişlerinin bereketi kalmaz (kaldırılır)."

benimde vaktiyle tavanı değişmiş bir opelim vardı satarken tavanı değişmiş dedim çok gelip giden oldu kimse almadı fiyatı 1000 tl daha indim gelenlerin sayısı 2 ye katladı ama yinede satamadım etrafımdakiler söyleme anlaşılmıyor satarsın dediler ben yinede kararımdan vazgecmedim sonunda yalovadan gelen birine sattım belki 500-1000 tl zarar ettim ama insanlığımı kaybetmedim zira dönüp dolaşıp beni bulacaktı inşallah alış verişlerimizde şeytanın oyunlarına gelmeyiz..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti skodaizm » 21 Oca 2011, 11:27

Alıcıların abuk subuk soruları ve satıcınn da Allah korkusu olmaması yüzünden, araç satışlarında maalesef yalan dolan ortaya çıkıyor. Buna bir de cehalet ve üç kuruşu olanın kendini kral sanması eklenince, yalancılık araç satarken artık makbul bir pazarlama stratejisi oluyor.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti yabani » 21 Oca 2011, 13:42

Bende aracı satarken ne türlü eksiği vs. varsa hepsini söylerim, demekki bende bi bozukluk var :D
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti mustklc » 21 Oca 2011, 14:27

ilk aracım 99 model vw polo idi. 6n diye tabir edilen modeli.

hanımın öğretmen arkadaşından aldık o da galeriden almış meğer. 12 milyara yakın para verdik. araçta klima dahi yoktu. halbuki klimalı modelleri o paraydı ancak. tanıdık diye aldık.

araç, bir hafta sonra şanzuman dağıttı. masraf 950 tl. meğer şanzuman daha önce de işlem görmüş kaynak yapılmış.

şanzuman takan usta, gitmiş golf2 şanzumanı takmış. araç 5. vites 80 km hızda 3500 devir yapıyordu. 4. vitesle rahat kaldırıyordum arabayı. 50 liralık gazla 80 ila 90 km gidiyordum. kırşehir ankara arasını 60 tl gazla alıyordum gaz 1.60 tl iken .

daha sonra her hafta bir yeri bozuldu. lpg bozuldu 350+90 tl, marş basmadı, motor değişti. Araç bende 1 seneden az kaldı.
1 SENEDE: 3 kez buji değişti. buji kablosu değişti, trigeri değişti, 4 kez yağı değişti. 2 defa salıncakları , 5 defa salıncak burçları değişti.1 defa aks mili tornaya girdi. ön arka balata -malata, disk kampana hepsi değişti. cam bozuldu kapanmadı, yaptırdım. kapı bozuldu açılmadı 150 lira verdik yaptırdık, el freni elimde kaldı. emniyet kemeri bozuldu. yolda hararet yaptı, velhasılı 3000 tl ye yakın parayı çatır çatır yedi

satmaya karar verdim. alan adama değişen parçaları söyledim. iyice baktırdı. 10.600e anlaştık. aldığım fiyattan 1500 lira düşük nerdeyse.

satmak için noterde buluşmak üzere anlaştık. adam noterde bekliyor , biz çıktık yola.

yolda baktım bir koku geliyor, demeye kalmadı araçın içi duman oldu. çankayanın yokuşunda abdullah gülün mekanının orada aracı yolda bırakıp dışarı kaçtık. esnaf yetişti su döktük aracı söndürdük. egzosun orada bir parça ısınıyor alttan aracın döşemesini yakıyor.

notere gidince adama anlattım. masraf neyse kefilim dedim. ondan birşey olmaz dedi. canın sağolsun dedi.

demeye kalmadı bir hafta sonra beni aradı. aracın şu şu parçası değişecek dedi masraf 250 tl dedi. hazırladım 250 tl yi tam göndereceğim. tekrar aradı. o parça olmadı masraf 400 tl dedi. hazırladım 400 tl yi tam göndereceğim adama. tekrar aradı . araç sabah triger kayışı kopardı, triger seti değişecek dedi masraf 1000 liraya vardı.

dedim ben trigeri değiştirmiştim, yanlışın var. 1000 km olmadı dedim. 400 den başka para göndermem dedim. hazırladım 400 ünü . alması için babamın dükkanına bıraktım.

adam , babamın dükkanına gelince, babam adamı tanımış . adam o yörenin alım satım yapan, haliyle biraz da üçkağıtçı birisiymiş. vermiş parasını, göndermiş.

sonuç olarak arabayı nerdeyse 10 bine satmış oldum. olsun içim rahat. haram yemedim, yalan söylemedim.

Allah da yardımcı oldu, karşıma temiz bir araç çıkardı. şimdiki aracımı 35 bin km de aldım. aracımın kilometresine önce inanamadım ama araç bana geldiğinde nerdeyse sıfır gibiydi. arka koltukta dahi oturulmulmamış.

şimdi araç bende 50.000 km oldu. samimi söylüyoyorum bende daha çok eskidi. :D
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti balarest » 21 Oca 2011, 16:44

bence araba alırken bız ne aradıgımızı bılmedıgımız ıcın oluyor. eskıdendı araba alıp satıp para kazanmak(2. el) oysa sımdı degıstı bındıgını kar sayacak ve stacaksın. eger satan kısı bınme maksadı ıle alıp yıne bınme maksadı ıle(bınıcı tabırı ettıgımız kesım) pek yalanı olmuyor ama bu ısı tıcarı boyuta donustururlerse o vakıt ısın seklı degısıyor. benım araba alırken tek dıkkat ettıgım guven yoksa on camurluk degısms kaborta degısmıs boya varmıs onemlı degıl ben bınıcı zıhnıyetı ıle alıyorum aracın ıskeletı onemlı
balarest
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Kayseri

İleti felicia35 » 21 Oca 2011, 19:21

İçinde iman olmayanlar elbette yalan söylerler.
KENDİN İÇİN YAPILMASINI İSTEMEDİĞİN ŞEYLERİ BAŞKASI İÇİNDE YAPMA!!!!!!!!!!!!!!!!
SAYGILARIMLA
Kullanıcı avatarı
felicia35
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ÖZER
Nereden: İzmir
Arabanız: 97 FELİCİA LX

İleti C@GL@R » 21 Oca 2011, 19:34

evet söyler neden soyler biliyormusunuz bazıları gibi 10-15 yaşındaki araba arayıpta boya değişen takıntısı olan insanlar yüzünden malesef araç satmak için artık yalan söylemek zorunda kalıyorlar tek sebebi budur. ben araba alırken hiçbir arabayı gidipte boyası var diye caymamışımdır yürürü iyi olsun, bakımları yapılmış olsun yeter bana yine araba alsam yürürüne bakarım boya değişen olması bnm için avantaj fazla para vermek yerine uygun alırsınız uygun satarsınız en azından. tabi boya değişen dediysek pert araçta alınmaz.
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti veteran » 21 Oca 2011, 19:46

söyler mi , söyler... he ben söylemedimde ne oldu arabama hala binmeye devam ediyorum... daha önceki forumlarda bahsi geçmişti... honda,toyota,vw vs. ambleminin nereye takılı olduğunu bilmeden araba alan bir toplumsak, arabasını yıkatıp resimlerini koyup "sonaxlı" yazılınca buna inanıyorsak, internetteki araba ilanlarının "%90" ının "keyfe keder" boyalı araçlardan oluştuğu dikkatimizi çekmiyorsa, samimi tavsiyeleri " acaba katakülliyemi geliyorum" diye yorumluyorsak, kendimizi araba duayeni sanıp tek kriterimiz "aracın fiyatı" oluyorsa, samimi insan ile yalan söylerken yüzü kızarmayan sesi titremeyen insan arasındaki farkı bilemiyorsak, maalesef arabasını satmak isteyen yalan söyler çünkü bunu BİZ istiyoruz.... hocam sizi tenzih ederim ama buna alıcı olarak biz sebep oluyoruz... saygılar...
KAPILMA RÜZGARIMA, SENDE ALDANIRSIN...
Kullanıcı avatarı
veteran
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: FABIA 1.4 16V 101 BG.

İleti goksu » 21 Oca 2011, 19:49

felicia35 yazdı:İçinde iman olmayanlar elbette yalan söylerler.
KENDİN İÇİN YAPILMASINI İSTEMEDİĞİN ŞEYLERİ BAŞKASI İÇİNDE YAPMA!!!!!!!!!!!!!!!!

imani falan karıştırmayın, bu iş imana falan bakmıyor.
Ben ne imanlılar gördüm yalanda imansızı cebinden çıkarır.
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti ayron » 21 Oca 2011, 20:27

ahlak :)
ayron
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ümit piriştina
Nereden: Çankırı
Arabanız: for formen

İleti zezula » 21 Oca 2011, 20:28

arkadaşlar cevaplarınız için teşekür ederim şimdiye kadar yapılan yorumlardan genelimizin araç satarken yalan söylemediği yönünde, azınlık araç satarken yalan söylediğini fakat bunun haklı nedenlerinin olsuğunu söylüyor. bende kendi görüşümü söylemek istiyorum araç satan adamın müslüman 5 vakit namazında olmasına kesinlikle aldanmayın belki hıristiyan birisi olsa yalansöylemez, ama ben sakallı 5 vakit namazında bir amcadan öyle bir kazık yedimkiiiiii :oops: sormayın. velasıl satan kişinin dini ırkı önemli değilse o zaman yapılması gereken araç alırken muhakkak anlayan birileri veyahut expertiz raporu yaptırmak hiç kimsenin sözüne kanmamak gerek. benim bu konuda çok acı tecrübelerim var. 8-) kırıkkaleden aldığım arabada akşam baktığımda cd çalar teyp vardı sabah baktım kıytırık bir kasetçalar teyp koymuşlar ne yapıcan şimdi insanların geninde bence hep bana düşüncesi var ne kadar kırparsam kar nasıl olsa satıştan sonra iş bitti. of of kime güvenicez kime arkadaşlar siz siz olun araba alırken kimseye güvenmeyin yada en çok arabasındaki eksikleri söyleyen satıcıdan alın :D
zezula
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti felicia35 » 21 Oca 2011, 22:18

goksu yazdı:
felicia35 yazdı:İçinde iman olmayanlar elbette yalan söylerler.

imani falan karıştırmayın, bu iş imana falan bakmıyor.
Ben ne imanlılar gördüm yalanda imansızı cebinden çıkarır.

E tamam işte sizin söylediğiniz gerçekten imansızlardan sahtekarlardan , imanlı görünen imansızlardan.Eğer gerçekten içinde allah korkusu olan ya da temiz ahlaka sahip olan ya da arkasından beddua alacağından korkan kişi yalan söylemez.Benim demek istediğim budur.Hepimiz birer müşteriyiz karşımızdaki alıcıyıda buna göre değerlendirmek lazım.Kardeşim arabanın bir eksiği varsa söylersin alıcıya fiyatınıda ona göre verirsin isteyen alır istemeyen almaz.
SAYGILARIMLA
Kullanıcı avatarı
felicia35
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ÖZER
Nereden: İzmir
Arabanız: 97 FELİCİA LX

İleti syossett » 21 Oca 2011, 22:19

Walla ben hiç yalan söylemedim her seferinde bir dost, arkadaş kazandım bu kez de istanbuldan zezula die candan bir arkadaş kazanmış oldum. :oops:
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Asım Erdoğan
Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit

İleti zezula » 21 Oca 2011, 22:38

syossett yazdı:Walla ben hiç yalan söylemedim her seferinde bir dost, arkadaş kazandım bu kez de istanbuldan zezula die candan bir arkadaş kazanmış oldum. :oops:

Eyvallah asım abi ne mek o candanlık kalbinin yansımasıdır :love:
zezula
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir