Elektrik Elektronik Yardım İsterseniz

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Elektrik Elektronik Yardım İsterseniz

İleti unknown1 » 05 Şub 2011, 21:58

Merhaba arkadaşlar.
Muhaka bir çoğumuz elektrik ve elektronikten alıyoruzdur.
Amatör yapmak istediğiniz elektrik elektronik uygulamalarda ( alarm sistemi kurulumu kamera sistemi arızası. donanımsal kart arızaları , teknik sorularınızda , vb durumlarda) sizlere yardımcı olabileceğimni düşünüyorum. Sizden iş para vb talebim yok.Yanlış anlaşılmasın lütfen.

Etrafınızdaki herhangi bir arızayı belki siz bile çözebilirsiniz.

Saygılar :)

unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: unknown
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: unknown

İleti mustklc » 05 Şub 2011, 22:02

gerçekten güzel bir düşünce tebrik ederiz.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti AhmetH » 05 Şub 2011, 22:09

Kimse bilmez ama ciddi manada havacılık merakımda var.

Bir ADS-B receiver yapmak istiyorum yığınla proje var internette acaba bileşenleri falan alsam montajda yardımcı olabilirmisiniz diye düşünmedim değil :)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti hsezer » 05 Şub 2011, 22:09

merhaba ümitcan arkadaşım,böyle düşünmen güzel.bende sana birşey sormak istiyorum.benim fiat brava aracım var ve tam bir sene önce aküsünü değiştirdim.değiştirdiğimden beri akü sürekli boşalıyor 6 kere şarja verdim.akücü aracımda kaçak olduğunu söylüyor ve akümü değiştirmiyor.onuda şöyle anladı,eksi kutup başını söktü ve kutup başı kelepçesi ile -kutup arasına ampul koydu lamba yanıyor.yanarsa kaçak var diyor bende bu işlerden biraz anlarım ve birkaç araçta hatta sıfır araçta denedim ondada yanıyor.zaten yanmasıda gerekmezmi aracın beyni var teyibin beyni var eğer elektriği komple kesersen kontağı açtığında herşey sıfırlanmış olması gerekir bu konuda kesin fikrinizi bekliyorum
hsezer
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: sezer
Nereden: Erzincan
Arabanız: brava

İleti unknown1 » 05 Şub 2011, 22:29

AhmetH yazdı:Kimse bilmez ama ciddi manada havacılık merakımda var.

Bir ADS-B receiver yapmak istiyorum yığınla proje var internette acaba bileşenleri falan alsam montajda yardımcı olabilirmisiniz diye düşünmedim değil :)

Merhaba hocam.

İstediğin devreyi daha önce yapmadım ilgilenmedim.Ama öyle ahım şahım bi devre değil.
Atmel pic ile devre çok sağlam şekilde çalıştırılabilir.Pic programla konusunda çok faydalı olamıcam.Devre malzemesi atmel dışında 5 bilemedin 8 lira olsun. Atmel ile birliktede okadar fazla tutmaz.Ancak yazılmış br program bakayım.Arkadaşlarımdan yada basic uygulamalardan.Sana biraz zaman sonra iletirim ( 1 2 gün).
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti unknown1 » 05 Şub 2011, 22:30

mustklc yazdı:gerçekten güzel bir düşünce tebrik ederiz.

Estf. Hocam.

Ben çok çok teşekkür ederim.
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AhmetH » 05 Şub 2011, 22:32

umitcan yazdı:Merhaba hocam.

İstediğin devreyi daha önce yapmadım ilgilenmedim.Ama öyle ahım şahım bi devre değil.
Atmel pic ile devre çok sağlam şekilde çalıştırılabilir.Pic programla konusunda çok faydalı olamıcam.Devre malzemesi atmel dışında 5 bilemedin 8 lira olsun. Atmel ile birliktede okadar fazla tutmaz.Ancak yazılmış br program bakayım.Arkadaşlarımdan yada basic uygulamalardan.Sana biraz zaman sonra iletirim ( 1 2 gün).

programı bulabilirim diye düşünüyorum sonuçta internette paylaşılan devre şemaları elbet gereken ne varsa paylaşmışlardır diye düşünüyorum..

kabaca maliyeti duymak beni sevindirdi.
ilginiz için ayrıca teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti unknown1 » 05 Şub 2011, 23:24

hsezer yazdı:merhaba ümitcan arkadaşım,böyle düşünmen güzel.bende sana birşey sormak istiyorum.benim fiat brava aracım var ve tam bir sene önce aküsünü değiştirdim.değiştirdiğimden beri akü sürekli boşalıyor 6 kere şarja verdim.akücü aracımda kaçak olduğunu söylüyor ve akümü değiştirmiyor.onuda şöyle anladı,eksi kutup başını söktü ve kutup başı kelepçesi ile -kutup arasına ampul koydu lamba yanıyor.yanarsa kaçak var diyor bende bu işlerden biraz anlarım ve birkaç araçta hatta sıfır araçta denedim ondada yanıyor.zaten yanmasıda gerekmezmi aracın beyni var teyibin beyni var eğer elektriği komple kesersen kontağı açtığında herşey sıfırlanmış olması gerekir bu konuda kesin fikrinizi bekliyorum

Teşekkür ederim hocam.
Hocam elektronik cihazların içerisinde programlanmış olan entegrelerin programının silinmemesi için (kendi içlerinde) pil kullanılır.Örneğin saati batarya çıkarsanda silinmeyen telefonlar içlerindeki ekstra pilden dolayı hafızasyı besler.Araç beyinlerinde bu sebepten ana işlemci programını korumak adına ( yardımcı işlemciler içinde olabilir) pil takılır.Teyplerin özelliğine göre gene aynı şekilde.Bu yüzden sizin akü kutup başını çıkarmanız sadece ana işlemci dışındaki elemanların resetlenmesi demek.Hafıza o pil bitmemiş ise Silinmez.Mesela fotoğraf makinalarında saat tarih referans no pili vardır gibi.

Araçtan aküyü sökerken önce (-) negatif olan kutup başını sökün, araca aküyü takarken önce (+) pozitif kutup başını bağlayın

* Öncelikli olarak şunu belirtmek isterim.Öyle lamba tutarak kaçak belli olmaz.Öyle olsa idi Sariyer de bir noktada üzerinden yüksek gerilim hattı geçen trafik tabelası ( kuru metal tabela) 12V luk lambayı fener gibi yaktım.

İhtimal olarak değerlendirmek gerekir ise :
*- Nekadar zaman çalışmadığında deşarj oluyor?
*- Akülerde üretim hatası olma ihtimali var.Daha önceki aküde bu oluyormuydu?
*- Deşarj olduğunda aküde nekadar enerji kalıyor?
*- Teybiniz sonradan montaj mı ?
*- Tahmini olarak arızanın başladığı tarihlerde patlayan lamba klima, (arızalo kalorifer motoru bile gizli kaçak oluşturabilir) gibi bir cihaz varmıydı?
*- Akülerin plakaları arasındaki mesafe veya akü sıvısının çözeltisi hatalı olabilir.
*- Akü sizden önce düşürüldüyse kurşun plakalar veya yalıtıcılar problem çıkarıyor olabilir.
*- Aracınızda kaçak olabilir.
*- Aracınızda çalışıyor gibi yada çalışmıyor gibi görünen bir aksamda aşırı yüklenme olur ( sigorta kutusunda sigortası yoksa yada sigortalara tel atılmadıysa bu olmaz)

* Eğer bir ölçü aleti temin edebilirseniz şu yöntemlerle ile bunu kesinkez anlamış olursunuz.

1) Öncelikle ölçü aletinizi DC 200V konumuna alın.Tek kutup başını sökün ve lambayı taktığınız şekilde ölçü aletinin problarını değdirin kaç volt okuyacaksınız ? ( kesinlikle araç çalışırken veya bu şekilde araç çalıştırmayın.Zira ölçü aletini patlatırsınız).Bunu kontak açık kontak kapalı ve anahtar çıkarılmış şekilde ölçün lütfen.Böylelikle aradaki gerilim farkını görürüz(sağlama amaçlı).

2)Ölçü aletinizi DC10 A konumuna alırsınız.Daha sonra prob uçlarınıda 10A konumunda takarsınız.ve gene lambayı yaktığınız gibi ölçü aleti problarını değdirin(ölçü aletini lamba gibi düşünün).Kontak kapalı ve anahtar çıkarılmış şekilde nekadar akım geçtiğini her konumda yazınız.(0,05 veya 1,5 veya 0,0001 gibi). Bu şekilde katiyen aracı çalıştırmayın.Ölçü aleti patlar sizde çarpılabilirsiniz.Bu sizin aracınızda kaçak veya kapalı haldeyken teyp araç beyn çektiği veya gizli çalışan cihazın olup olmadığını göserecektir.

3)Öncelikle ölçü aletinin kısadevre konumunda ölçmeyi deneyin.gösteren değer 000 da olsa yazın.Eğer bir şey okuyamazsanız ölçü aletini ohm metre konumuna alırsınız (simge Ω).İki kutup başını sökersiniz(araçta başka üreteç pil veya akü varsa onlarında fişlerini çekin örneğin şarjlı lamba gibi). Ve aradaki direnci ölçersiniz (direnç konumunda + ve - fark etmez).Eğer direnç görmez ise ölçü aletini 2K konumuna alırsınız daha ölçemezseniz bir üst kademeye 200k gibi dahada ölçemezseniz 1m ohm. Muhakak bir direnç okumanız gerekir.Bu ölçüm sırasında ölçü aletinin problarını tuttuğunuz kutup başlarındaki pası kazıyarak temizleyiniz.Bu yöntemle aracınızdaki kaçakmı yoksa cihazlardan birinin arızalı olduğunu tespiti için çözüm olur.

Okuyacağınız değerler ile size arasıra aracınız çalıştırmanız gerekiyor vb kesin sonuçlar söyleyebilirim.
Ölçü aletini herhangi bir bilgisayarcıda. Elektronik tamirci dükkanında.Meslek liselerinde hocalardan rica ederseniz.Yada meslek lisesinde okuyan elektrik elektronik bölümü fark etmez öğrenciden rica edin.Size bir çay iki tatlı söz karşılığında ölçü aletini verirler.Hatta yardım bile ederler.Birlikte kullanırsınız.

Ölçü aletinden korkmayın.Alacak olursanız çok pahalı değil.Ödünç alacaksanız internette kullanım şekilleri çok basit anlatılıyor.Hatta tanıdığınızdan teemin edebilirseniz.Yani sizde uzun süre kalabilrse telefonla bile size yardım edebilirim.

Eğerki ölçü aletini gene temin edemezseniz
- dc lambayı ( gücünü bilmiyorum, eşik gerilimini) birden fazla olacak şekilde bağlayın.Örneğin 5 tanesi seri bi şekilde( atlamalı) güzel ışık vererek yanıyorsa kesinkez büyük bir kaçak yada kısa devre olarak bozulmuş gizli bir aksam çalışıyor demektir.
- Arızalı bir ekipman varsa bunu bulmanın yöntemi lambayı gene takarsınız tairci gibi sonra sigortaları tek tek çıkararak lambanın sönmesini deneyin.Eğer söner ise çalışmayan aksam ne ise problem kaynağı odur.
- Tüm ekipmanları kapatmanıza rağmen oluyor ise çalışan bütün ekipmanlar olması gerektiği şekilde çalışıyorsa.Mesela herhangi bir stop lambası araba çalışmazken diğerine göre sönük yanıyorsa gibi.Aracınız çıkma kafa teyp e sahipse ve teyp kafasını üzerinde bırakıyorsanız(bazı adi teypler kafa üzerinde iken enerjisi kesmiyor.sadece kapatmış gibi yapıyor.Bazıları teyp kafasını söksenizde enerji çekiyor.) patlak lambaların kısa devre olmadığını garanti ediyorsanız, arızalı ekipman var ve kısa devre olmadığını garanti ediyor iseniz.İptal edilmiş bir lamba soketinin şaseye değmediğine eminseniz vb ihtimaller yok ise Aracınızda Kaçak Vardır.

Ölçü aleti temin edebilirseniz Bunu kesin anlarız.

Şu an için aklıma gelen kesin karar bu şekilde.Bukadar uğraşamam derseniz dahada basite indiregeyebilirim.

Güveninize teşekkürler.
Saygılar
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti unknown1 » 05 Şub 2011, 23:31

AhmetH yazdı:
umitcan yazdı:Merhaba hocam.

programı bulabilirim diye düşünüyorum sonuçta internette paylaşılan devre şemaları elbet gereken ne varsa paylaşmışlardır diye düşünüyorum..

kabaca maliyeti duymak beni sevindirdi.
ilginiz için ayrıca teşekkür ederim.

Estf. rica ederim.
Programı bulursan istanbulda isen karaköyde 5 liraya entegreye atıyorlar.Önce sor ve bilmediğini çaktırma:)

Kullanılan elektronik elemanlar aslında çok pahalı değillerdir.Senin istediğin özellikte bir devre ise bana tam olarak link yada eleman listesini gönderirsen sana hemen hemen tam maliyete yakın fiyat çıkarırım.Bu devrenin frekans - usb - com port gibi opsiyaonları var o açıdan bunu bildirmen gerekli.
Para edecek olan pic tir yani programlanan entegre gerisi para değil.Pic seçeceğin entegreye göre fiyat belirler 3 liradan 25 liraya kadar değişebilir.
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKODA 135 » 06 Şub 2011, 09:39

Şuraya bir işaret koyalım.... Benim fazla elektronik bilgim yok...:)
Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti yexplorer » 06 Şub 2011, 11:46

güzel bir uygulama tebrik ediyorum. bende de uzaktan kumandalı araba merakı var ama maliyetleri düşününce uzak durmak zorunda kalıyorum. nette tam istediğim gibi bir devre şeması buldum maliyet 20 lirayı geçmiyor. istediğin gibi hızlandırıp, servo için de istenen acıda dönüş sağlıyor. fırsat bulursam yapmaya çalışacağım http://320volt.com/oyuncak-araba-uzakta ... a-kontrol/ gercek güzel
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti barutoglu » 06 Şub 2011, 12:01

Hocam, daha önce burada konu açmıştım ama bir de size sorayım. uzaktan kumandalı anahtarımdaki kristal kırıldı. bulamadım. Değeri 13.575 imiş acaba bu kristale ulaşmamda yardımınız olabilir mi. veya başka bir öneriniz var mı ?
Sür çıkar ağyârı dîlden ta tecelli ede Hakk
Padişah girmez saraya hane ma'mur olmadan.
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gazi BARUT
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 FABİA SP COMBİ 16V GRANİT GRİ ATİKER FAST SYS

İleti hsezer » 06 Şub 2011, 15:27

tamam hocam çok sağol bende ölçü aleti var ben bir deneyeyim buraya yazarım
hsezer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti unknown1 » 06 Şub 2011, 18:25

barutoglu yazdı:Hocam, daha önce burada konu açmıştım ama bir de size sorayım. uzaktan kumandalı anahtarımdaki kristal kırıldı. bulamadım. Değeri 13.575 imiş acaba bu kristale ulaşmamda yardımınız olabilir mi. veya başka bir öneriniz var mı ?

Hocam buda iş görür diye düşünüyorum.Siz alacağınız yere sorarsınız yoksa istediğiniz değer.14 mhz kristal istiyorum dersiniz size verir. Çok pahalı bir malzeme değil. taş çatlasa ki bunu genelde elektronikçiler yapmıyor uydu sistemi kuranlar yapıyor en fazla 1 lira isterler.Gene olmaz ise şayet.Sen Ankara dasın sanırm.Ben burdan bi bakarım.Sana bir mektup yazarım içine atarım kristali.Mektubu okursun kristali takarsın.Sağ ol demen yeterli :)

Link http://www.bimel.com.tr/yeni/urun/qm014-0
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti unknown1 » 06 Şub 2011, 18:48

yexplorer yazdı:güzel bir uygulama tebrik ediyorum. bende de uzaktan kumandalı araba merakı var ama maliyetleri düşününce uzak durmak zorunda kalıyorum. nette tam istediğim gibi bir devre şeması buldum maliyet 20 lirayı geçmiyor. istediğin gibi hızlandırıp, servo için de istenen acıda dönüş sağlıyor. fırsat bulursam yapmaya çalışacağım http://320volt.com/oyuncak-araba-uzakta ... a-kontrol/ gercek güzel

Teşekkür ederim hocam.
16FXXX pic kullanmışlar.Basit bir devre güzel.
Servo motor mantıklı bir çözüm.Ancak dönüş konusunda sıkıntı yaşarsın diye düşünüyorum.Neden diyecek olursan gördüğün gibi videodaki ayar yavaş yapılmış.Açı ayarı olsun diye senin potansiyometre ile biraz daha ayar çekmen gerekebilir.Zip dosyasına baktım pic programını hex dosyasını atmış.Videoyuda atmış :) devrenin normal şeması ve baskı devresini hazırlayıp vermiş.Çok güzel bir çalışma yapmış.Yapabileceğinden şüphem yok.

IR alıcı ve verici kullanmış.Verici led sayısı 6 adet alıcı göz 1 adet.Bu normal ve çok mantıklı.6Adet led ile gözü önede koysan kapalı alanda kullanırken sinyal duvara vs ye çarparak gene alıcı göze ulaşacaktır.Ama açık alanda kullanacaksan genelde gözü arka tarafa koy derim :)

Kolay gelsin Hocam
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti unknown1 » 06 Şub 2011, 18:50

SKODA 135 yazdı:Şuraya bir işaret koyalım.... Benim fazla elektronik bilgim yok...:)

Bir adet duyu(lamba yuvası) bağlayabiliyorsan.Bi fırının yanan fişini kesip değiştirebiliyorsan.Gerisi sorun değil :)
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hsezer » 13 Şub 2011, 21:19

tekrar merhaba ÜMİTCAN hocam dediğin gibi ölçü aletiyle denedim ama 10a aldım ama değer vermedi sıfır gösterdi Ahmet arkadaşın dediği gibi 21 wattlık tek duylu sinyal ampulü aldım ve araya onu koydum ampulü hafif kızartıyor ama yakmıyor.araya kontrol lambamı koyarak sigortaları tek tek çıkartarak hangisinde söndüğüne baktım.2 sigortada tamamen sönüyor birisi
A12 10 AMPER
ÖN YAVAN LAMBASI
ARKA TAVAN LAMBASI
BAGAJ LAMBASI
TORPİDO LAMBASI
UZAKTAN KUMANDA ALICISI
GÖSTERGE TABLOSU
diğer de
A3 20 AMPER
KAPI KİLİTLEME-AÇMA ÜNİTESİ
SES SİSTEMİ
ikisi arasında da çıkardığımda A12 takılıyken daha fazla yanıyor A3 e göre.A12 yi de çıkarınca iyice azalıyor A3 de çıkınca tamamen sönüyor.bagaj lambası dahil tüm lambaları kontrol ettim kapalı konumdayken yanmıyor.Ben şu durumda arabada kaçak olmadığını normal fonksiyonların elektrik çektiğini düşünüyorum.sen ne dersin hocam iyi akşamlar
hsezer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti barutoglu » 13 Şub 2011, 22:50

umitcan yazdı:
barutoglu yazdı:Hocam, daha önce burada konu açmıştım ama bir de size sorayım. uzaktan kumandalı anahtarımdaki kristal kırıldı. bulamadım. Değeri 13.575 imiş acaba bu kristale ulaşmamda yardımınız olabilir mi. veya başka bir öneriniz var mı ?

Hocam buda iş görür diye düşünüyorum.Siz alacağınız yere sorarsınız yoksa istediğiniz değer.14 mhz kristal istiyorum dersiniz size verir. Çok pahalı bir malzeme değil. taş çatlasa ki bunu genelde elektronikçiler yapmıyor uydu sistemi kuranlar yapıyor en fazla 1 lira isterler.Gene olmaz ise şayet.Sen Ankara dasın sanırm.Ben burdan bi bakarım.Sana bir mektup yazarım içine atarım kristali.Mektubu okursun kristali takarsın.Sağ ol demen yeterli :)

Link http://www.bimel.com.tr/yeni/urun/qm014-0

Teşekkür ederim. Allah razı olsun. bimel.com.tr nin ankaradaki adresine bi uğrayayım. İnşallah dediğiniz gibi 14 değer olur. Hayırlı akşamlar
Sür çıkar ağyârı dîlden ta tecelli ede Hakk
Padişah girmez saraya hane ma'mur olmadan.
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gazi BARUT
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 FABİA SP COMBİ 16V GRANİT GRİ ATİKER FAST SYS

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir