İkinci el araç alırken bunlara dikkat!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İkinci el araç alırken bunlara dikkat!

İleti unlztrk » 24 Şub 2011, 09:34

İkinci el araç bakıyorsanız bu işlemleri kesinlikle yapmanızda fayda var.

1- Araç sahibinden aracın problemi olmadığını net bir şekilde öğrenin kem küm ediyorsa, bazı şeyleri çok küçümsüyorsa uzak durun!
2- Almayı düşündüğünüz aracın plaka ve şasi numarasını satıcıdan öğrenin
3- Önce Tramere girip poliçe sorgulama bölümünden aracın geçmiş poliçelerini sorgulayın, Bu sayede aracın kaçıncı sahibi olacağınızı öğrenebilirsiniz.
4- Yine tramerden Tutanak sorgulama sayfasından aracın kazası varmı diye sorgulayın, kaç kaza geçirmişse tüm detayları ile görebilirsiniz. (Tabi adam gidip ağaca toslar tutanak tutmadan bunu sanayide yaptırırsa göremezsiniz)
5-Tüvtürkten aracın muyenesini kontrol edin, Şayet muayenesi gelmiş ve lastikleri kötü olan bir araç bakıyorsanız sizi süpriz bir masraf bekliyor demektir aklınızdan çıkarmayın.
6- Aracın yetkili servisini arayıp en son servise hangi tarihte gelmiş ve kaç km de gelmiş bunu öğrenin. Servis burada bakmamız lazım falan filan derse o telefonu kapatıp başka bir servisi arayın "ustam kolay gelsin aracı bakıma göndereceğim geçen hafta aldım adam bakımlarının yapıldığını söylüyor ama bir bakalım trigeri değişmişmi? Masrafa göre getireyim deyin." Gereken bilgiye ulaşın.
7- Şimdi aracınız tüm bu aşamalardan geçtiyse satıcısı babanız bile olsa o aracı bir motor ve kaporta ustasına gösterin (İstanbul sahtekar kaynıyor). Gereken teyidi alın.
8- Sonra arabaya binip ufak bir tur atın
İçinize sindimi ? O zaman hayırlı uğurlu olsun
Yok sinmediyse kendinizi ikna etmeye çalışmayın başkasına bakın

Konu hakkında daha eklenecek bişeyler varsa bilen arkadaşlar paylaşsınlar, Bence güzel bir paylaşım oldu bu!

Tecrübeyle sabittir! Sahtekarların arabalarını almayın garajlarına soksunlar...

Kullanıcı avatarı
unlztrk
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ünal
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Seat TOLEDO

İleti abdullah » 24 Şub 2011, 09:43

güzel paylaşım ama tıramere biz nasıl girebilirizki sadece cepten mesaj atıp kaza bilgisi geliyor mesajla
Kullanıcı avatarı
abdullah
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: 2005 fabia special gıranit gıri

İleti umutgiray » 24 Şub 2011, 10:03

araç klimalı ise klima kontrolü yapılmalı.
emniyet kemerleri çalışıyormu kontrol edilmeli.
aküsü kontrol edilmeli.
kapı içleri su almışmı vs. kontrol edilmeli .
arabanın içindeki hareketli aksamlar kontrol eidlmeli (havalandırma ızgarası torpido kapağı. vs)
silecekler. aynalar . koltuk mekanizmaları, cam otamatikleri kontrol edilmeli.
ekzost kontrol edilmeli.
mutlak suretle arabanın altına bakılmalı. büyük bir vuruk ezik vs. varmı konrolü yapılmalı.
hoparlörler kontrol edilmeli.

bunlar küçük şeyler gibi gözüksede, genellikle can sıkan ve bir o kadarda masraf açan şeyler.

.
Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: SALİH TEMİZ
Nereden: Ankara
Arabanız: WW Jetta Comfortline 2011 1.6 TDI Ot.

İleti unlztrk » 24 Şub 2011, 10:21

abdullah yazdı:güzel paylaşım ama tıramere biz nasıl girebilirizki sadece cepten mesaj atıp kaza bilgisi geliyor mesajla

Tramer sitesine girdiğinizde şasi numarası ve plaka ile tüm sonuşları görebilirsiniz. Mesajla plaka sorgulamak kesinlikle çok yanlış Çünkü aracın plakası değişebilir. Noter satış yaparken plakayı değiştirmek istiyormusunuz diye soruyor!
Kullanıcı avatarı
unlztrk
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ünal
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Seat TOLEDO

İleti felicia35 » 24 Şub 2011, 13:01

Güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler.

Devir öyle oldu ki artık araba almak çok büyük bir zahmet ve eziyet.Kimseye güvenilmiyor.Söylediklerinizin kesinlikle yapılması gerekli.
SAYGILARIMLA
Kullanıcı avatarı
felicia35
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ÖZER
Nereden: İzmir
Arabanız: 97 FELİCİA LX

İleti y.emre » 24 Şub 2011, 18:17

unlztrk yazdı:
abdullah yazdı:güzel paylaşım ama tıramere biz nasıl girebilirizki sadece cepten mesaj atıp kaza bilgisi geliyor mesajla

Tramer sitesine girdiğinizde şasi numarası ve plaka ile tüm sonuşları görebilirsiniz. Mesajla plaka sorgulamak kesinlikle çok yanlış Çünkü aracın plakası değişebilir. Noter satış yaparken plakayı değiştirmek istiyormusunuz diye soruyor!
Asıl sizin söylediğiniz kesinlikle yanlış.. yanlış bilgilendirmeyelim..
2 hafta önce aracımı satılık ılanı koydum plakasıyla birlikle , adamın biri aradı kaza boya varmı diye sordu yok dedim ,adam da msjla öyle gelmedi ama 2008 yılında park halınde 800tl masraf çıkmıs dedi , dedim ben 2009 yılında aldm aracı eski plakan olabilir yalancı konumuna düşürmeyin diye tersledim..
Daha öncede tramern sitesinden şase ve motor ile kontrol etmiştim yine baktım bişey gözükmüyor sigortacımı aradım oda girdi baktı yok dedi , eski plkadan olabilir dedi aradım adamı dedim böyle böyle isterseniz şase nosunu vereyim bakın sizin msj gönderdiğnz sistemde bi hata var dedim. Oda şase numarasınn son 2 hanesini söyledi şok oldum.. Tamam ben arastırcam deyip telefonu kapadım..
ertesi gün bu msj hizmeti veren şirketi bulup dava açmayı bile planladım..
müşteri hizmetlerini aradım ve hafif sert bi uslupla olanları anlattım , bana mail atbilrmisiniz bunu yazılı olarak alıp incelemeye alalım dedi , meğersem msj hzmetini direk tramer veriyomus . Attım ve 2 gün içerisinde cvp geldi doğruymus 2008 yılında ilk sahibi tarafından , park halinde araç sürtmüş ve sol kapı boyanmış.
bana bunu söylemedi , aracın garantisi devam ediyodu yetkili serviste öyle bakımlarına baktım ekspertiz almamıştım garantide olduğu için ne varsa çıkar diye..

demek istediğim plaka ile sorgulamaların hepsi doğru dedi müşteri hizmetleri. eski plaka diğer araçtan düşürülüyor , yeni aracın şase ve motor numaraları kayıt ediliyormuş
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus emre yıldız
Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001Felicia- 2007 Era -2010 Rio-2007K2500-2010H100

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir