Merkezi uydu sistemlerinden anlayan arkadaşlara bir soru

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Merkezi uydu sistemlerinden anlayan arkadaşlara bir soru

İleti yonetici » 02 Mar 2011, 01:02

Aramızda bu konularla ilgisi olan bir üyemiz varmı bilmiyorum ama sorumu sorayım bu vesile ile öğrenmiş oluruz.

Evime gelen bir coaxial kablo (Anten kablosu) üzerinde fiber internet, headend sistem yayını bunun yanı sıra Türksat ve Hotbird uydu bağlantısı var. Şüpheye yer vermemek için yineliyorum bunların hepsi tek bir kablo ile geliyor.

Daireye merkezi sistemden gelen tek kablo 5-2400 Mhz 6 lı bir splitter ile odalara dağılıyor. Evdeki mevcut televizyon uydu alıcı ile bu sisteme bağlı şekilde çalışıyor. Başka bir odada prizden çıkan kablo bu sefer 2'li bir splitter ile bölünüp bir ucu kablo modeme gidiyor diğer ucu ise farklı bir televizyonun anten girişine takılı (Headend sistem yayınını alıyor). Aynı anda internet, uydu alıcı ve normal anten girişi üzerinden gelen yayın güzelce çalışıyordu.

Gelelim soruna. Ben kalktım diğer televizyon için kabloya yeni bir uydu alıcı bağladım ve doğal olarak çakışma meydana geldi. Tek LNB iki receiverda eş zamanlı kullanılamaz bunu biliyordum ama nedense bununda aynı sonucu doğuracağını öngöremedim.

Daireye santralden ikinci bir kablo gelme şansı yok ve ben her iki televizyondada bağımsız şekilde uydu yayını izlemek istiyorum ne yapabilirim? Eve gelen kabloya kalkıp birde ben multiswitch taksam interneti kesmeden dağıtım yapabilirmiyiz yada ne bileyim bu işi görecek farklı bir cihaz var mı?

Digiturk sanırım sabit LNB voltajıyla çalıştığından birden fazla recevier aynı anda kullanılabilyordu fakat bir odada normal uydu alıcı bağlıyken diğerinde digiturk yada d-smart çalışabilir mi?

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti diseqc » 02 Mar 2011, 08:34

sistemden gelen kabloyu recivera takabilirsin sonra reciverın takılan yerin altından bir diğer uydu alıcısı için çıkış var yani iki uydu alıcısını bu şekilde birbirine paralel bağlayabilirsin biraz sıkıntılı bir yöntem ama kullanabilirsin.. bu konuda cok bilgim yok ama kablonun girdiği ilk swich i daha cok bağlantıya müsait swich ile değiştirebilirsin
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti yonetici » 02 Mar 2011, 08:55

Uydu alıcısından alınan çıkış diğer cihazda aynı transponderin izlenebilmesine olanak tanıyor ben aynı anda ve birbirinden bağımsız kullanmak istiyorum.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir