Amerikadaki benzin fiyatları ...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Amerikadaki benzin fiyatları ...

İleti syossett » 17 Mar 2011, 21:24

Merhaba dostlar... Bugün amerikadaki yeğenim facebook a bir resim koymuş ve fiyatlara isyan ediyor .. ( türkiyede ki fiyatlardan habersiz tabii ) :D ben o fiyatı türkiyedeymiş gibi hesapladım 22 galon ( 1 galon 3.71 lt) 82 litre ediyor yaklaşık... 336.2 tl tutuyor ve dolar bazında da 230 dolar ... aslında amerıkada da baya pahalanmış zira benım ılk gittiğimde 99 cent idi galonu şimdi 4 dolar civarı ama orada düştüğü zaman tam düşer ornegın 4 dolardan 3.20 lere falan bir anda düşebilir. Şu an bile new york da 4 dolar ise, new jersey de 3.40.. bugün bizde de 13 krş düştü yaşasınnnn.. Amerikalılar bize bakıp hallerine şükretmeli..8-)

Eklentiler
gas.jpg
gas.jpg (27.5 KiB) 5495 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Asım Erdoğan
Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit

İleti murat11h1 » 17 Mar 2011, 21:56

Cincinati deki arkadaşım litresi 1.75 lira dedi ama ben mi yanlış anladım???
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti firarim19 » 17 Mar 2011, 22:01

TL olarak denk olsa bile aylık kazanc, ve yıllık kişi bası milli gelire TRden daha değerli olan başka bir ülke olması imkansız. Güzel paylaşımınız için sağolun.
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti syossett » 17 Mar 2011, 22:09

Amerıkada bir öğrenci bile saati 12 dolardan calışır benzin istasyonlarında gaz basmak da 9-12 dolar arası .. Ortalama gelirin 3000 dolar oldugunu varsayarsak , 99 dolara 82 litre benzin bize göre cok makul.. Hatta şu an biz 140 lıraya 82 lt benzin alsak havalara ucarız. Litresini 1.7 den almış oluruz ki, hayal otesi bir şey. Murat arkadaşım bir yanlışlık olmalı amerıkada lıtre yoktur , galonu da 1.72 olamaz :) firari arkadaşım siz de sağolun ..
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erdemguner35 » 17 Mar 2011, 22:09

arkadaşım orda adam 1 galon benzine 4,159 dolar ödemiş; 1 galon da 3,71lt ise o zaman 1 litre benzine 1,12 dolar ödemiş.. tl ye çevirirsek 1,78 lira civarı ödemiş..... sen yukarda yaptığın hesapla daha çookk şükredersin....

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDEM GÜNER
Nereden: Manisa

İleti syossett » 17 Mar 2011, 22:17

Erdem bey ne demek istediğini anlamadım ?? burada daha çok ödüyoruz diye mi şükredelim ? 8-)
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erdemguner35 » 17 Mar 2011, 22:52

Pardon kardeş ben yanlış anlamışım ben biz şükredelim bakın amerikalılar da bu kadar ödüyomuş gibisinden bir yazı paylaştınız diye algıladım :o :oops: ... bende yazdıktan sonra farkettim durumu ama silemedim... doğru haklısınız coniler hiç sıkılmasınlar benzinin galonu 4,15 dolar oldu diye biim halimize bakıp şükretsinler dediğiniz gibi ;)

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDEM GÜNER
Nereden: Manisa

İleti Henien » 18 Mar 2011, 09:01

Amerika'da insanlar vergi ödüyor. Ödemeyen kardeşi olsa ihbar ediyor. Vergi kaçakçılığının ağır cezaları olduğu biliniyor.

Bir de bizdeki duruma bakalım, büyük holdingler neredeyse KDV dışında bir vergi ödemiyor. (ki onu da aslında tüketici öder) Esnaf kendi çapında ne kadar kaçırsam kardır diye düşünüyor. Vatandaş olarak biz fiş almasam ne kadar olurun derdindeyiz. Doktor kuyumcu avukat vb çok kazanan meslek guruplarının beyan ettiği gelirler neredeyse asgari ücret civarında. Elektiriği kaçak kullanmak sıradan, memleketin bir kısmında. Dreambox diye bir şey var malumunz, para ödemeden uyduda ne kadar şifre varsa çözüyor. Digiturk, d-smart bedava :) Memurların bazıları yapmadıkları halde her ay fazla mesai ücreti alırlar. Elektrik abonesi olmak isteseniz rüşvet vermeden bağlatamazsınız. Mahkemelerde kararlar adamına göre verilir, hizbullahın katillerinin davası 10 yılda bitmez ama Erzincandan birinin davası daha dosya Yargıtay'a gitmeden karar bağlanır. Yani toplum olarak ne yazık ki bir çürümüşlük var.

Bal tutan parmağını yalar diye atasözümüz var. (Hangi ataysa onu söyleyen artık...)

Özetle millet olarak hırsızlıktan, yolsuzluktan vazgeçmedikçe bu işler düzelmez. Nasılsak öyle muamele görürüz. Ama yaşın yanında yanan kuruların da hakkı elbet bir gün alınır.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti abdullah » 18 Mar 2011, 09:08

(henien) hakan kardeşim çok güzel bir açıklama yapmışın sana katılıyorum
Kullanıcı avatarı
abdullah
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: 2005 fabia special gıranit gıri

İleti husam26 » 18 Mar 2011, 10:15

bizene milletin kaç para ödediği yalnış anlamayında beni benim verdiğim para etkiler gerisi boş zaman kaybı
Kullanıcı avatarı
husam26
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hüsamettin
Nereden: Eskişehir
Arabanız: OCTAVIA 1.8T 150hp SATILDI

İleti adrenallin83 » 18 Mar 2011, 12:22

Dünyada 2008 yılında varil fiyatı 140 Dolar iken türkiyede benzinin litresi 2 tl civarıydı. 2011 yılında varil fiyatı 104 dolar ve benzin türkiye 4 tl ve o zamanki dolar fiyatıyla bugunkü dolar fiyatı aynıydı. Dün ekonomi banakınımız bir özel kanalda şunu söylüyordu. Önceki seneler varil fiyatı daha ucuzdu. Bu zam olayını biz değil bizden önceki hükümet yaptı dedi. Biride çıkıp şunu soramadı sizden önceki hükümetlerin yaptığı çoğu yasayı değiştirdinizde bu vergi yasasını niye değiştirmiyorsunuz diye.
adrenallin83
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mustafa YAZICI
Nereden: Bursa

İleti gbasara » 18 Mar 2011, 15:37

ÖTV, ÖİV, Telsiz işletim vergisi, vb. vergiler nerden geldi?
depremden.
deprem nedeniyle hatırlayınız MTV'yi bile iki kez ödedik (yıllık 2+2)..
önce bir yıl boyunca ek vergi dediler, din-iman insanlık dediler.. deprem yaraları, birlik beraberlik dediler..
sonraki yıl, uzattık bir yıl daha dediler.. sonu olacağını bildiğinden halk, ses etmedi, sabır çekti.. ödedik..
..
baktılar ki tatlı para geliyor.. su gibi paracıklar doluyor kasalara.. gelirler arttı.. harcamaları buna göre yaptılar, alıştılar.
ve kaçınılmaz darbe indi kafamıza.. kalıcı olacak dediler, adına da yukarıdaki kısaltmaları uygun gördüler.
karşılığı hizmet olmayan açıktan alınan haraç benzeri vergilerdir bunlar, ranttır (emeksiz kazanç).

yolunan tüylerdir kazdan.. ki kaz altta artık hissedemez haldedir.
vicdani adaleti olan inançlı biri de çıkıp dile getirmez bunları zira tezgah öyle şekil almıştır ki bu kazanca göre, kaldırdığında sanırsın devlet batacak.!

30 milyar dolar (45 milyar TL) para toplandı deprem için devlette.. bu paranın ancak 1 milyar doları kullanıldı. prefabrik konutlar (sınırlı sayıda), yiyecek-su yardımı için..
depremzedelerin yüzde 10'u bu paradan direkt yararlandı, bunların yarısı da prefabrik konutlardan ve betonarme konutlardan çıkarıldı..

sonrasında deprem nedeniyle hiçbir para harcamadı devlet. göstermelik açılışlar, nutuklarla psikolojik hava yaratıldı.
bir tane depremzede çıkıp desin ki, tüm yaralarımız sarıldı, devlet herşeyimizi geri verdi.! eski hayatımıza geri döndük.!

mümkün değil bu..

parti ismi ya da kişi adı ne olursa olsun, adaleti savunmadığı sürece gözümde değer bulmayacaktır.
halkın duygularını anlayan içinde dürüst olan siyasetçi siyasi-dini görüşü ne olursa olsun kabulümdür..

devlet, sosyalizmden (halkın refahına çalışan) yapıdan çok uzak, kuru kapitalizmin kollarında bir şirket haline gelmiştir. üstelik, abartarak, suyunun suyunun suyunu çıkaran bir şekilde..

halen arkadaşlarım bu forumda ısrarla "aracım çok yakıyor, sizce bu tüketim değerleri normal mi, km'de bilmem kaç kuruş yakıyor, LPG' de şu kadar benzinde şu kadar, 11,2356478 kr....." gibi konular yazıyorlar..

neyi değiştireceksin arkadaşım. sızlanıyorsan arabaya binme. uzay mekiği motoru yok bu arabalarda. herşey zaten optimum şekilde dizayn edilmiş. şeyini zorlasan su fiyatına düşüremeyeceksin. bütün hayatın metal makinenin tüketimini hesaplamakla geçiyor, stres yapıyorsun kendine.. bu arada da sürüş keyfi filan yaşamıyorsun. bir nevi istatistik uzmanlığı seninki..

asıl yukarıda bahsettiğim vergi konusuna bir el at ...eğer onu çözersen tüm sıkıntıların bitecek.. rahat rahat gaza basabileceksin.. düşünmeyeceksin azalan deponu, zevk-ü sefanı yaşayacaksın.
gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti gbasara » 18 Mar 2011, 15:41

(...yazının son cümlesi.)

tüm skoda sahipleri başka konu bilmez mi allah aşkına..!
gbasara
CLASSIC
CLASSIC

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir