4 Kişilik İlk Ferrari

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

4 Kişilik İlk Ferrari

İleti sainz » 25 Nis 2011, 09:29

4 KİŞİLİK İLK FERRARİ

İki hafta kadar önce Ferrari FF haberini yazarken içimizde bir şüphe yok değildi. “Tarihin ilk dört kişilik Ferrari’si” ifadesinin doğru olup olamayacağına dair… Ama bunu ispatlamak gerekliydi. Çünkü Pininfarina tarafından tasarlanmış dört kişilik bir Ferrari konsepti 1981 LA Auto Show uluslararası otomobil fuarında bile sergilenmiş, hatta tanıtımında Brigitte Bardo model olarak kullanılmıştı. Bu özel fotoğraflara ulaşmak biraz zaman aldı ama işte aslında gerçekten ilk olan 4 kişilik Ferrari! Ferrari Pinin!Sergio Pininfarina’nın babası Battista Pinin Farina’ya ‘saygı’ için tasarladığı bu otomobil, 1981 yılı Torino Otomobil Fuarı’nda sergilenmişti. Enzo Ferrari’nin çok etkilendiği bu tasarım, üretimini masaya yatırmak için Sergio’yu Maranello’ya davet etmesini sağladı. Ama Ferrari patronu ile Pininfarina kurmayı bir araya gelemediler. Zira Enzo Ferrari, tasarımı çok beğenmesine karşın Ferrari’de dört koltuk fikrini ticarileşme kaygısıyla tam olarak benimseyememişti.


Tasarımıyla Aston Martin Lagonda’yı çağrıştıran bu Ferrari Pinin, birkaç fuarda sergilenmişti. Sergio Pininfarina’nın kendisi için üretebildiği bir otomobil olarak kalsa da aslında hayal edilmiş ve stüdyo koşullarında sınırlı sayıda üretilmiş ilk dört kişilik Ferrari idi. Tanıtımında Brigitte Bardo’dan destek alınan otomobilde 12 silindirli düz Ferrari motoru yer alıyordu.
Bu durumda Ferrari FF’e de ilk seri üretim Ferrari unvanı düşüyor!Alıntı : http://i-motoring.com/asil-4-kisilik-ilk-ferrari-bu
 
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE
 
İleti: 1513
Kayıt: 26 Eyl 2006, 15:33
Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir