Uçak Da Üretmişti

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Uçak Da Üretmişti

İleti sainz » 17 Haz 2011, 09:29

Skoda Uçak Da Üretmişti!
Son dönemde VW himayesi altındaki kanatlanmayı, IRC’de Fabia’nın şampiyonluğuyla gelen şöhreti saymazsak Çek üretici Skoda, ülkemizde ne yazık ki sadece çarpık bacaklı 1202 pikaplarıyla tanınırdı. Oysa ki Çekoslavak zamanlarında Skoda, Avrupa’nın en önemli endüstri kuruluşlarından biriydi. Batı Avrupalı birçok marka büyük adımlarla ilerlerken onun şanssızlığı Doğu Bloku’nda kalmış olmasıydı. 1895′te bisiklet tutkunu mühendis Václav Laurin ve Václav Clement’in tasarladıkları Slavia marka bisikletlerle başlayan macera, şirketleşip Laurin§Clement Co. ortaklığıyla motosiklet ürettikten sonra 1905′ten itibaren Skoda markasını taşıyan özel otomobilleri geliştirdi. Ama Skoda markası, geliştirdiği teknolojiler, ürettiği uçaklar, Türk ordusunun da kullandığı ağır obüsler, İstanbul’da bile uzun yıllar hizmet veren belediye otobüsleri ve tabii otomobillerden çok 1202 modelinin “çarpık bacaklarıyla” ün kazandı.

Skoda’nın ürettiği uçaklara gelince; 1. Dünya Savaşı yıllarında endüstrinin savaşa çalıştığı o karanlık dönemde Çekoslavak üretici de ülke savunması için uçak üretiyordu. D-1 adlı savaş uçağı, çelik konstrüksiyonu saran metal panellerden oluşan bir uçaktı. 1920′lerin sonunda Çekoslavayka ordusu dağıtılınca, bu uçaklar da polis uçağı olarak kullanılmış. Kanat genişliği 12.24 m, uzunluğuysa 7.64 m olan Skoda D-1′de 500 HP’lik Skoda L motor kullanılmış. Maksimum 270 km/s hıza ulaşabilen uçak, 9000 metreye kadar yükselebiliyor ve 90 dk havada kalabiliyordu.
 
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE
 
İleti: 1513
Kayıt: 26 Eyl 2006, 15:33
Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir