Engelli aracı alım şartları

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Engelli aracı alım şartları

İleti SER53 » 26 Haz 2011, 14:30

Arkadaşlar engelli aracı alım şartları hakkında bilgisi olan varmı forumlarda biraz araştırdım bildiğimide karıştırdım tam bi bilgi kirliliği var. Arayıp bi oto bayine sorayım dedim onlar hiç bilmiyo, vergi daireleri ilgilenir diyo, benim bildiğim kadarıyla %90 doksan ve üzeri için %35 indirim diye, biliyorum, 5 yıl vergi ödemiyosun ve 1.Dereceden akraba olan 3 kişi kullana biliyo sanırım, benim kardeşimin %70'lerde ona alabiliyomuyum acaba yada indirim oranı değişiyomu. Daha önce almış yada bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum.

Kullanıcı avatarı
SER53
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ümit
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia 2001 1.4 mpi

İleti Abdülkadir » 26 Haz 2011, 16:17

Yazdıklarınız doğrudur.Çalıştığım okulda hizmetli memur aldı aynı şartları saymıştı.Başvurduğunuzda zaten anlatırlar.
Abdülkadir
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdülkadir BİLGİLİ
Nereden: Kayseri
Arabanız: FELİCİA

İleti SER53 » 26 Haz 2011, 16:22

Abdülkadir yazdı:Yazdıklarınız doğrudur.Çalıştığım okulda hizmetli memur aldı aynı şartları saymıştı.Başvurduğunuzda zaten anlatırlar.

Abi doğruda, tek cevabını öğrenemediğim engelli aracına %90 ve üzeri engelliler mi sahip olabiliyo? Yoksa 70 ve üzeri olanlarda indirim oranımı değişiyo yada hiçmi başvuramıyolar? Bi bilen çıkar heralde:?:
Kullanıcı avatarı
SER53
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ümit
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia 2001 1.4 mpi

İleti mustklc » 26 Haz 2011, 18:42

WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti Abdülkadir » 26 Haz 2011, 20:30

1) H Sürücü belgesi kimlere verilir?
Özel tertibatlı otomobil veya motosiklet kullanması için sakat, engelli veya hastalara Karayolları Trafik Kanunları gereğince verilir. Ayrıca H sınıfı ehliyet alacakların 17 yaşını bitirmiş olmaları ve ilkokul mezunu olmaları gerekmektedir.

2) Özel tertibatı olmayan otomobil almak isteyen engelliler ÖTV indiriminden faydalanabiliyorlar mı?
Hayır. Sakatlığı %90′ın altında olanlar sadece özel tertibatlı araçlar için ÖTV ödemezler. Örneğin otomatik vitesli araba kullanabilen bir engelli B sınıfı ehliyet alabileceğinden sıfır araba için ÖTV ödemek zorundadır
BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ DİYE GİRERSEN HER ŞEY YAZIYOR.2.MADDE ARADIĞIN CEVAP OLMALI:Özür oranı%90 altında ve özel tertibatlı araç olursa ÖTV yok.
Abdülkadir
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdülkadir BİLGİLİ
Nereden: Kayseri
Arabanız: FELİCİA

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir