YURTDIŞINDAN KARGO GELMESİ

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

YURTDIŞINDAN KARGO GELMESİ

İleti onurson » 19 Ağu 2011, 07:47

Merhaba arkadaşlar, fotoğraf işleriyle uğraşıyorum. nikon d90 makinama nikon 18 200 lens almak istiyorum. buradaki fiyatları 1500 2500 civarı. yurtdışında 600 700 e rahatlıkla bulunuyor. Akrabalarım Almanyada. Onlara söylesem ordan alıp bana kargo yapsalar sadece kargo ücretimi öderim? gümrük mevzuatı fln olurmu ek vergi vs. İnternette honkongtan parça alıp TR ye satan dolu insan var. bu işler nasıl oluyor bilen varsa yardımlarınızı bekliyorum..

Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Nereden: Ankara
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti tuzsuz » 19 Ağu 2011, 08:39

bir kaç arkadaşım bu tarz bir şey yaptı hatta internet üzerinden satın alarak japonyadan kendine saat getirten arkadaşım da var. muhabbet esnasında aklımda kalanları emin olmamakla beraber aktarayım. bildiğim kadarı ile 150-200 liralık (120 $ ya da 120 € gibi bir rakam kalmış aklımda) bir mal ise fatura üzerinde yazan vs. gümrükte bir sıkıntı olmuyordu. faturalı olup daha pahalı olanlar için gümrükteki görevlilerin biraz insafında gibi bir şeyler söylemişlerdi. dikkatli inceleyip ticaret vs şeklinde düşürlerse sıkıntı oluyor diye biliyorum. kargonun içinde fatura tarzı vs şeyler olmazsa bir ihtimal sıkıntı olmayabilir. ama şundan eminim. yurtdışından gelen bir kişi yanında bir tane hediye şeklinde bir makina (sadece makina da değil elektronik aletler için geçerli bu) getirebiliyor. geçtiğimiz mayıs amerikada yaşayan bir arkadaşımızdan 2 tane fotoğraf makinası istedik gelirken getirmesi için nikon marka. türkiyede henüz satışı yoktu. amerikadaki fiyatı vergi dahil 960$ civarındaydı. o da makinalardan birini açıp boynuna asmış kendi makinam diye diğerini de kutusunda getirdi. hediye diye. hatta arkadaşım cebinde kendi ıpone ile geldi ve bir tane da babasına cep telefonu getirmişti. gümrükte sorun çıkartmamışlardı. bildiklerim bunlar. gelen birileri ile yollarlarsa çok da mantıklı olur. ama öbür türlüsünü araştırmak lazım.
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2005 Fabia special 1,4 101 HP

İleti ozantavsan » 19 Ağu 2011, 08:41

Alacağın ürün meblağ olarak yüksek.Yurtdışından tanıdığın kargo yapsa bile gümrükten geçecek.
Gümrükte ise 100 veya 150 Euro ya kadar ürünler gümrük vergisi alınmadan geçiyor.
Tabi yinede üzerine GIFT yani hediyedir damgası vurulması iyi olur.
Senin ürün muhakkak gümrük vergisi + bir takım ödemelere tabi.Dolayısıyla 600 $ aldığın ürün sana 700-800 arasına gelebilir.
Gümrüğe gelip takılacaktır seni gümrüğe davet edecekler + vergileri isteyecekler.
Bunu yerine Almanya'da yaşayan akrabaların türkiyeye gelirken yanında getirirse farklı olabilir.
bu 100 - 150 euro kotası özel günler veya bayramlarda 300-350 euroya kadar çıkabiliyormuş.
1 defa çin dealextreme , 2 defa amerika Ebay alışverişim oldu. Ürün tutarları 50$ geçmiyordu ve üzerinde GIFT ibaresi vardı.Satıcıdan bu şekilde göndermesini rica ediyorum ,o şekilde gönderiyor.

Uzun lafın kısası alacağın ürün fiyat itibariyle yüksek olduğundan gümrüğe tabi ve vergi ödemen gerekir.Tutar düşük olsa
7 ile 14 gün arası kargo ile kapında olur.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti onurson » 19 Ağu 2011, 10:04

gümrük de son durum 50 euro olmuş. oranı düşürmüşler. bunun üzeri gümrüğe takılıyormuş. akrabalar bu sene gelemiyorlar, yoksa yanlarında getirirlerdi çok iyi olurdu.. teyzeme diyeceğim. güzel bir paket yapsın . üstüne iyiki doğdun kartı taksın. dhl ile tr ye kargolasın. büyük ihtimal geçer kanısındayım. objektif 250-300 euro tutar
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti tuzsuz » 19 Ağu 2011, 10:10

onurson yazdı:gümrük de son durum 50 euro olmuş. oranı düşürmüşler. bunun üzeri gümrüğe takılıyormuş. akrabalar bu sene gelemiyorlar, yoksa yanlarında getirirlerdi çok iyi olurdu.. teyzeme diyeceğim. güzel bir paket yapsın . üstüne iyiki doğdun kartı taksın. dhl ile tr ye kargolasın. büyük ihtimal geçer kanısındayım. objektif 250-300 euro tutar

sonucundan haber verirseniz seviniriz. umarım gümrükte takılmaz ama gümrükte vergi bile ödeseniz türkiyedekinden ucuza gelecektir. şimdiden güle güle kullanın.
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2005 Fabia special 1,4 101 HP

İleti alpino » 19 Ağu 2011, 10:13

bunun bir yolu olması lazım bence. örneğin sen kendi laptopun vs ile yurtdışına gittin. ama yükün fazla laptopu kargo ile buraya yollamaya karar verdin. şimdi senin zaten sahibi olduğun cihaza vergi mi vereceksin kargo ile geldiği için?
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti msakdogan » 19 Ağu 2011, 11:04

baya bi vergi ödersin arkadaşım, artı gümrüğe gireceği için gümrük işlem mevzuatını bilmen lazım yada bir gümrükçüye vekalet çıkartp ancak alabilirsin. Gümrüğe girdimi zaten ordino düzenleniyor o ayrı bi sorma ver parası zaten başlı başına. ben amerikadan 250$ lık fotograf makinası alıp kargoyla getirtecektim o zaman bana 175$ gibi bi masraf çıkıyordu herşey dahil, sonra vazgeçtim
"İnsan..İlk önce kendisine dürüst olmalı."
Kullanıcı avatarı
msakdogan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Murat Akdoğan
Nereden: İzmir
Arabanız: FABİA 2001 1.4 101 ELAGANCE+

İleti onurson » 19 Ağu 2011, 11:20

sonuçlardan sizleri haberdar edeceğim. inş takılmaz. şansımızı bir deneyeceğiz. avrupa birliği, gümrük diye anamızı ettiler hayırlısı bakalım. bize o hakları vermezler..
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir