İlk TÜV muayenem

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İlk TÜV muayenem

İleti alpino » 05 Eyl 2011, 18:12

Evet arkadaşlar. nasıl oldu zaman nasıl geçti anlamadım ama benim octi'yi aldığımdan bu yana 3 yıl geçmiş. haliyle arabanın muayenesi geldi.

muayeneye gitmeden önce gitmeden önce zaten arasıra göz kırpmasından dolayı gıcık olduğum xenon farları söktüm ve osram silverlight ampüller ile değiştirdim.

saat 11'e ankara gölbaşı tüv türk istastonundan randevumuzu aldık ve gittik. paramızı bayıldık (135,70 tl) sıramız geldi araç içeri girdi. kurcalandı edildi vs.

neyse ki kendim binerken kıyamadığım arabamı teslim ettiğim görevli gayet aklı başında ve mantıklıydı. diğer bir kaç eleman gibi kanalın üstünde kazık frenle durdurup patinajla kaldırmadı arabayı. içi dışı kontrol edildi, silindirler üstünde fren testleri yapıldı, amortisörler kontrol edildi ve en çok kusur çıkabileceğine inandığım farlar kontrol edildi.

SONUÇ: HAFİF KUSUR. ulan dedim neymiş bu hafif kusur. kesin farlar ayarsızdır dedim. baktım açıklamalara. farlar kusursuz, fren kusursuz, herşey tamam. ama arkadaşlar motor numarasını bulamamışlar motorda onu kusur olarak düşmüşler.

hemen açtım kaputu baktım içeri, hakkaten motor numarası yok :) orada başka bir muayene görevlisine sordum ne olacak diye. bana daha önce VW servisini arayıp motor numarasını nerede bulacaklarını sorduklarını, VW servisinin de motoru sökmeden bu numaranın yazılı olduğu plakayı göremeyeceklerini söylemiş. eee dedim. eeesi bir dahaki sefere de aynı bu şekilde hafif kusur olarak geçer, sorun olmaz dediler. peki dedim ve döndüm.

Darısı muayenesi gelen diğer arkadaşların başına.

NOT: her zaman ki gibi yine fotograf çekmeyi unuttum :)

Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti AhmetH » 05 Eyl 2011, 19:21

Farların ayarı için keşke üzülmeseydiniz hafif kusur geçiyor.

ben bunu öğrenince 100w lık off-road kullanım amaçlı illegal ayarsız farlarımla geçtim.

hafif kusur işleri birazda istasyona göre değiştiyor.
2 aracımızla toplamda 4 defa muayneden geçtik kusurlar yazılmadı...

hesapta yağ kaçaklarım vardı
camlarda etiketler varmış
motor numarası okunmuyormuş
egzoz sistemi paslımıymış ne..

araba aynı araba bu sene bunlardan hiç biri çıkmadı...
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti erdemguner35 » 05 Eyl 2011, 23:02

bu tüv türk ilk açıldıkları zaman daha sıkı tutuyolardı bu işleri... ama zannımca çok tepki geldiği için önemli noktaları kontrol edip diğer yerleri geçiştiriyorlar gibi geldi bana....

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDEM GÜNER
Nereden: Manisa

İleti Henien » 06 Eyl 2011, 07:52

AhmetH yazdı:Farların ayarı için keşke üzülmeseydiniz hafif kusur geçiyor.

ben bunu öğrenince 100w lık off-road kullanım amaçlı illegal ayarsız farlarımla geçtim.

..

İllegal ve ayarsız farlarınızla geçmiş olmanız gerçekten çok güzel bir şey. sakın ayarlatmayın farları .
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti AhmetH » 06 Eyl 2011, 08:05

teşekkürler bende öyle düşünüyorum masraftan kurtulduk :)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti sainz » 06 Eyl 2011, 09:03

Hayırlısı olsun.
Kazasız belasız İnşaallah.
alpino yazdı:...arkadaşlar motor numarasını bulamamışlar motorda onu kusur olarak düşmüşler.

hemen açtım kaputu baktım içeri, hakkaten motor numarası yok :) orada başka bir muayene görevlisine sordum ne olacak diye. bana daha önce VW servisini arayıp motor numarasını nerede bulacaklarını sorduklarını, VW servisinin de motoru sökmeden bu numaranın yazılı olduğu plakayı göremeyeceklerini söylemiş...

Çok saçma bir cevap.
Octavia veya VW grubu araçlardan birisini satın almak istesem ve motor numarasını kontrol etmek istesem, otopazarının ortasında motoru indirmek mi gerekiyormuş? Polisin yaptığı kontrollerde motor numarasını kontrol etmek istese, motoru indirmek mi gerekiyormuş?
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti alpino » 06 Eyl 2011, 09:16

valla ben de çok bakındım ama bulamadım. hakikaten çok ters ya da gizli bir yerde.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti Bluedays » 06 Eyl 2011, 15:47

Henien yazdı:
AhmetH yazdı:Farların ayarı için keşke üzülmeseydiniz hafif kusur geçiyor.

..

İllegal ve ayarsız farlarınızla geçmiş olmanız gerçekten çok güzel bir şey. sakın ayarlatmayın farları .

+150000000
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti AhmetH » 06 Eyl 2011, 22:30

ilk yardım çantası ve yangın tüpünüde 10 tl ye kiraladığımı ekliyeyim her tüvcünün önünde yapanlar vardır aklınızda olsun masraf etmek istemiyorsanız :D
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti skodacı_71 » 06 Eyl 2011, 22:32

AhmetH yazdı:ilk yardım çantası ve yangın tüpünüde 10 tl ye kiraladığımı ekliyeyim her tüvcünün önünde yapanlar vardır aklınızda olsun masraf etmek istemiyorsanız :D

Ben onları masraf olarak görmüyorum şahsen.Bence arabada herzaman bulanması gereken şeyler.
Kullanıcı avatarı
skodacı_71
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Süleyman Çelik
Arabanız: Skoda Favorit 135L

İleti AhmetH » 06 Eyl 2011, 22:46

vallahi en doğrusunu allah bilir de...
aracım yansa söndürmeye uğraşmam durup canımı kurtarırdım heralde...
durupta birine ilkyardım yapmayacağımı bir kaza anında başkasınında bagajımda ilk yardım cantası arayacağını sanmam...

kaldı ki en iyi ihtimallerde bu iki parçanın işe yaraması için bunlara 70-80tl belki üstünü vermek gerek... piyasada satılan trafik setlerini alıp senelerdir bagajda tutmak ağırlıktan başka bişey değil.

Çok elzemse denetlesinler adam akıllı
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti AhmetH » 06 Eyl 2011, 22:51

yalnız doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar diye boşuna dememişler haa :D

biliyordum zaten ilk mesajı yazınca konunun böyle biyere geleceğini
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti skodacı_71 » 06 Eyl 2011, 23:59

Ben sadece şahsi fikrimi söylemek istemiştim :)
Kullanıcı avatarı
skodacı_71
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Süleyman Çelik
Arabanız: Skoda Favorit 135L

İleti hetepe » 07 Eyl 2011, 09:06

AhmetH yazdı:ilk yardım çantası ve yangın tüpünüde 10 tl ye kiraladığımı ekliyeyim her tüvcünün önünde yapanlar vardır aklınızda olsun masraf etmek istemiyorsanız :D

Fırsatçılar çok almışlar...kendisi kaç para ki zaten?
Ben geçen muayenede başka bir araçtan ödünç almıştım, hem de dost kazanmıştım...:)
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti sainz » 07 Eyl 2011, 09:10

AhmetH yazdı:vallahi en doğrusunu allah bilir de...
aracım yansa söndürmeye uğraşmam durup canımı kurtarırdım heralde...
durupta birine ilkyardım yapmayacağımı bir kaza anında başkasınında bagajımda ilk yardım cantası arayacağını sanmam...

kaldı ki en iyi ihtimallerde bu iki parçanın işe yaraması için bunlara 70-80tl belki üstünü vermek gerek... piyasada satılan trafik setlerini alıp senelerdir bagajda tutmak ağırlıktan başka bişey değil.

Çok elzemse denetlesinler adam akıllı

Auto Show' un ikinci sayısında ilkyardım çantalarını ve yangın tüplerini test etmişlerdi. Yangın tüplerinden birisi alevleri daha da arttırmıştı.
İlkyardım çantalarındaki makasların alayı sargı bezini keserken ya yamulmuştu ya da kırılmıştı.

Bende ABD malı bir ilkyardım çantası vardı. İçinde ufak bir poliklinik vardı. Bırakın sargıbezini, yarabandını falan yaralılarla ilgili not tutabilmek için kalem ve bloknot bile vardı. Maalesef piyasadaki ilkyardım çantaları dostlar alışverişte görsün mantığıyla hazırlanmış.
hetepe yazdı:Fırsatçılar çok almışlar...kendisi kaç para ki zaten?
Ben geçen muayenede başka bir araçtan ödünç almıştım, hem de dost kazanmıştım...:)

:D :D :D Alem adamsın vesselam.:D :D :D
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti hetepe » 07 Eyl 2011, 09:20

Eyvallah...komik ama gerçek.. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir