Dizel - LPG Hangisi?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Dizel - LPG Hangisi?

İleti Bluedays » 15 Eyl 2011, 09:12

Ben lpgli fabia kullanıyorum. Şehiriçinde ortalama 0,18-0,19 kuruş falan yakıyor. Dizellerde bu durum nedir. Gerçekten bahsedildiği gibi hemen hemen lpg kadar mı yakmaktadır.
Dizel konusu geçtiğinde hep tereddütle bakarım. Motorunun çalışma sesini beğenmem fakat genelde turbo oluşları, eğer doğruysa tüple aynı ölçüde yakıt sarfiyatları ilgimi çekiyor.
Bu ne kadar doğru? Kullanan dostların yorumlarını bekliyorum.
Yorumlarınız bir sonraki araba tercihimde belirleyici olacaktır.
:D

Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti Henien » 15 Eyl 2011, 09:37

Eğer lpg takılı ve sorunsuz çalıştığını bildiğin araba olursa dizelden avantajlı olduğu kanaatindeyim. Ama ustalara olan güvensizliğim ve ruhsata işletmeyle ilgili prosedürün uğraştırması nedeniyle kendi arabama lpg taktırmadım. Sıfır alacak olsam dizel alırım ama ikinci el alacaksam sorunsuz lpg'li tercih ederim şahsen. İkinci elde dizelin ne sorunlar çıkaracağı tam bir muallak zira. Eşden dosttan geçmişini iyi bildiğin bir araba olursa dizel ikinci el de alınabilir tabi.

Yani karar aday arabaya göre değişir. Sen almayı düşündüğün arabayı bulunca paylaşırsan daha net yorum yapmak mümkün olacaktır.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti Bluedays » 15 Eyl 2011, 10:45

Ya araçtan memnunum ama her türk erkeği olduğu gibi benide şeytan dürtmüyor değill arabayı değiştirme konusunda :D
Ben alırsam muhtemelen focus falan almayı planlıyorum. İkinci el alacağım. Düşük km li 70-80 bin kmde bi ikinci el alsam sıkıntı yaşarmıyım bilmiyorum.
Benzinli alırsamda yine aynı kmlerde alıp, lpgsini kendim taktırırım. En garanti yol budur. LPGli almaktan iyidir.
fakat eğer yakıtları aynı ise dizel almak daha mantıklı gibi geliyor.

Bilmiyorum kararsızım yani ama bu konuyu öğrenmek istiyorum.

1- Dizel ile lpgli araçların yakıt sarfiyatı km başına, şu anda hemen hemen aynı mıdır?
2- Bahsetmiş olduğum 70-85.000 kmlerde 2008-2009 model bir dizel araç alsam bana sıkıntı yaratır mı?
3- Dizellerin bakımı (10.000 bakımı veya triger gibi ağır bakımları) benzinliden söylendiği gibi yüksek midir?
4- Benzinliye nazaran dezavantajları nelerdir?

İstediğiniz sorudan başlayabilirsiniz. :D
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mygokhan » 15 Eyl 2011, 11:16

En mantıklısı dizel...

Ama uygun fiyata benzinli araba alınabildiği için LPG^'si iyi olan bir benzinli araçta tercih edilebilir..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti jamesdean » 15 Eyl 2011, 12:22

Şehir içinde 0.18, 0.19 TL yakıyorsan fena değil..

Ben son Konya-Bursa-Balıkesir(şehir dışı) 1,4 51KW TDI ile 0.13 TL yaktım. Şehir içi görecelidir. Bende senin yaktığından fazla yakmıyorum şehir içinde...

Dizellerde muhtemelen ENJEKTÖR ile ilgili 100 BİN KM üzerinde problemler başlayabilir.Baya masraflı. Ben değiştirmek durumunda kaldım 2 enjentörü. Gittiğim özel serviste Enjektör değiştiren iki adet 100 Binde VW Caddy de vardı.Şans artık...

Rutin bakımları 3 aşağı 5 yukarı hemen hemen aynıdır diye tahmin ediyorum..

Benzinliye göre dezavantajı yoktur. Motor sesi haricinde :)

Maliyet hesabı :

Ben 80.000 KM yaptım aracımla aldığım günnden bugüne. Ortalamam 4,0 LT olsun ş.içi/dışı.( Ama genelde Çevre yolu kullandığımdan ve sürekli şehir dışı yaptığımdan dolayı 3,7-3,8 LT/100KM civarlarındadır ortalaması da )

HESAP :

Motorin : 3,89 TL
Benzin : 4,45 TL

1. DİZEL ARAÇ 80.000 KM -4 LT/100KM yaktıysa : 3200x3,89 : 12.448 TL
2. BENZ. ARAÇ 80.000 KM -7 LT/100KM yaktıysa : 5600x4,45 : 24.920 TL

Benzinli bir araç sahibinin Dizel araç kullanmayarak yaptığı fırsat maliyeti : 12.472 TL dir.Yani 2.el bir araba fiyatı :) Bu arada motorin-benzin arasında marj daraldı. 1 yıl önce aralarındaki fark yüzde olarak daha fazlaydı...Motorin çok hesaplıydı yani.

Uzun süre aracı kullanacağım ve fazlaca yol yapıyorum diyorsan DİZELDEN şaşma.
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Arabanız: FABIA CL

İleti Bluedays » 15 Eyl 2011, 12:43

Evet uzun km kullanıyoruz. 2008 Yılı Kasım ayında aracı 17.100 km de iken aldım.
2011 Eylül ayı itibariyle km 72.100 civarı yani 55.000 km yapmışız 2,5 yılda.

Ortalamaya vurdum aylık 1600-1700 km civarı yapıyorum. Bu da önemli bir rakam.

Fakat işte insan tırsıyor ikinci el dizel almaya.
Yine en mantıklısı herhalde temiz bi benzinli bulup, tüp taktırmak.
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti zurna1788 » 15 Eyl 2011, 14:50

200000 km gidipte tık demeyen dizellere ne olacak peki...
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti mygokhan » 15 Eyl 2011, 15:08

Geçenlerde izmir'de bir tane taksiye bindim.Doblo 1.3 multijet taksi..295.000 km'de idi..Daha motor yapılmamıştı..Amca'da arabayı çok iyi bilen birine benziyordu..Şaşmış kalmıştım..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti Henien » 15 Eyl 2011, 15:54

zurna1788 yazdı:200000 km gidipte tık demeyen dizellere ne olacak peki...

Dizelde marka ve model olduğu kadar, kullanım şekli ve bakımlarının düzenli yapılıp yapılmadığı da çok önemli. İkinci elde insanlar bu iki etkeni bilemedikleri için dizele karşı çekingen davranıyorlar. İlk el olan ve sahibini tanıdığım bildiğim bir dizel arabayı km'si uygunsa lpg'liye tercih ederim şahsen. Ama bilmediğim dizele asla para vermem.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti zurna1788 » 15 Eyl 2011, 17:10

Henien yazdı:
zurna1788 yazdı:200000 km gidipte tık demeyen dizellere ne olacak peki...

Dizelde marka ve model olduğu kadar, kullanım şekli ve bakımlarının düzenli yapılıp yapılmadığı da çok önemli. İkinci elde insanlar bu iki etkeni bilemedikleri için dizele karşı çekingen davranıyorlar. İlk el olan ve sahibini tanıdığım bildiğim bir dizel arabayı km'si uygunsa lpg'liye tercih ederim şahsen. Ama bilmediğim dizele asla para vermem.

açıkcası bugüne kadar hiç ikilemde kalmamıştım dizel mi lpg lim diye. ama nedense ufaktan tırsmaya başladım. yakınlarda araba alacam.bakalım hayırlısı.
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti diseqc » 16 Eyl 2011, 08:08

uzun süreler lpg li wv opel gibi alman arabaları kullandım lpg de uzun süre sorun olmadan bindim ama lpg de bulunamayan bir sorun oluştumu adamı canından bezdriyorlar passatı bu nedenle sattım lpg de aracı 90.000 km sorunsuz kullandım bir sorun oldu lpg ci bende sorun yok motorcuya git motorcuya gittim bende sorun yok lpg ye baktır aralarında atıp tuttular bir cok yere gittim olan hep benim cebe oldu sonrasında bir fabiya aldım onada tüp taktırmadan bindim motor sorunu yaşmadım ama benzine gücüm yetmedi şimdilerde fabiayı satıp dizel bir peugeot aldım araba daha 20.000 li km lerde ve tanıdıktan aldım. şehir içi fabia ile benzinde 400-450 krş ( rize içi durkalk ve sürekli rampa) yakıyordım bazen 500 krş buluyordu şimdiki arabamla 200 - 225 krş civarında bir defa tam hesap yaptım 196 krş cıktı yol bilgisayarıda tam olarak aynı rakamı verdi mazot ( 3,74) tabi bazen mazotu %5 indirimli alabiliyorum yani 3,556 tl ye veriyorlar o zaman dahada ekonomik oluyor uzun yolda ise 160 krş yaktım biraz daha sakin kullansam 150 krş civarına iniyor
bakımlarına gelince sadece 45.000 bakımı benzinliye göre 50 tl daha pahalı farklı olarak mazot filitresi değişiyor bu filitre biraz pahalı yok sa triger değişiminden periyodik bakımlarına tutar aynı hatta avrupada bizim arbaalrı yani hdi motorları 20.000 de bir bakıma çağırıyorlar ama türkiyede her servisin yaptığı gibi 15.000 de çağırıyorlar sebepde türkiye tozlu memleketmiş??????
benzinliye göre dez avantajları şunlar 1)yük sek süratlerde performans benzinliyi aratır cinstn ama şehir içinde ideal
2)motor sine katlanmak uzun yolda rahatsız etmiyo düşük vitesler duyuluyor onada alışılıyor.
3) turbo olduğundan bilinçli kullanmak lazım motoru çalıştırınca 1 dk hareket etmemek lazım arabayı süratli bir duruşun ardından stop etememek lazım 30 sn bekleyip turbonun durmasına yağlanmasını beklemek benzinliye göre geç ısınıp geç soğuyor
4) vitesle benzinliye göre daha fazla oynamak gerekiyor benzinlide devir düşünce vites değiştirmesende az ilerleyince toparlar ama dizelde alt vitesi hemen vermen lazım toparlamsı olası değil zira turbo devre değilse...

kısacası pek fazla ciddiye alıncak eksileri yok kullanım alakalı sürati seven 110 km nin sürekli üstünde kapışmalar yapıyorsan tatmin etmez ama benim gibi ekonomik olsun diorsan yeni nesil dizellerin benzinden pek farkı yok dizellerde sana tavsiyem muhakkak servis bakımlı al yan sanayi br mazot filitresinin motora neler yaptığını bi görsen aklın şaşar aslında sahipleride farkına hemen varsa bir daha takmaz ama zamanla olduğundan sanayi suçu üslenmiyor

70.000 - 80.000 km de sorun yaşarmıyım demişsin bu motorlar kullanmayı bilenin elinde 500.000 de tık demez ama bazı ellerde 30.000 görmeden turbo patlatır enjektör bozar nedenleri ise turbo patlamsının birinci nedeni arabayla yüksek devirlerde seyahat edip dururdurmaz kontağın kapanmasıdır kontak kapandığında turbo hala dönüyordur turbo yağlanması motodan sağlandığı için motor durunca yağlama durur ama turbo dönüyorsa yağsız kalıp yatyağı yiyor.. enjektörleride kötü mazot mahfediyor şu aralar her yer euro dizel oldu ama hala daha kara duman atan yep yeni dizeller var ( kara duman atıyora kuvvetle muhtemel enjektörler arızalı yada ataşleme bujileri sorunlu ) bunun haricinde içine sinen 100.000 de dizel bile alıbabilir... benden bu kadar karar senin artık...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti Bluedays » 16 Eyl 2011, 08:38

Açıklamalarından dolayı çok teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Şerif » 16 Eyl 2011, 08:50

Bende tercihimi dizelden yana kullanırım
Şerif
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Şerif Eraslan
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: OCTAVIA Ambiente 1.4 TDI CR 105 HP

İleti zurna1788 » 16 Eyl 2011, 09:14

ağzına sağlık murat abi :)
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Bluedays » 16 Eyl 2011, 09:20

Şerif yazdı:Bende tercihimi dizelden yana kullanırım

Ya bu korku meselesi galiba. Ben ilk aracımı almadan evvel tüplü araca hep temkinli yaklaştım. Korkuyordum, taktırmaktan. Sorun yaşarım diyordum. Eşimin baskısıyla taktırdım. İşe arabayla gidip, gelmeye başladı. Simdi 2 yıldır tek sorun yaşamadım.
Benim arabanın aynısının dizeli var işyerimde. Aynı zamanda aldık. Ben benzinli onlar dizel aldı. Aynı model.
Geçen yıl turbosu bozuldu ve 2.500 TL gitti. Şaka gibi yani..
Sıfır da alamayacağım için düşünsenize borç dert araba alıyorsun krediyle, sonra tak motor bozuluyor ve 2,5-3.000 masraf insan delirir tahminimce arabadan soğur.

Bu sebeplerden ötürü tanıdıktan bir dizel bulamadıktan sonra temiz benzinli alıp, tüp taktırırım gibime geliyor.
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti diseqc » 16 Eyl 2011, 09:55

rica ederim arkadaşlar....

sana bir önerim daha arabandan memnunsan macara arama, lpg şu aralar dizelle aynı ekonomide ama benim gibi arabada bulunmayan ve sık arızalar peyda olmya başladığında lpg den üç kuruş kar edecem deren bütün paranı sanayiye yatırırsın o zaman hemen satarsın ama geniş araba olsun bundan sıkıldım beni tatmin etmiyor dersen yine dizellere bak..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti Bluedays » 16 Eyl 2011, 10:14

Arabamdan çok memnunum . Hiçbir sıkıntım yok fakat çocuğum olduğu için artık araba dar geliyor. Bu sebeple sedan araç almak istiyorum. Maksimum krediyle falan 30.000 e falan alabilirim iyi temiz bir dizel de bulmak zor o fiyatlara
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti diseqc » 17 Eyl 2011, 07:24

Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE