Octavia mı Focus mu?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octavia mı Focus mu?

İleti Bluedays » 15 Eyl 2011, 16:20

Bu iki marka arası karşılaştırmalar hep yapıldı. Bu güne kadar çoğunluk hep ford cevabı veriyordu. Nedeni skodanın ikinci el piyasasının daha az olması idi. Ben artık bu kavramın ortadan kalktığını düşünüyorum.
Yani fabia, octavia gibi araçların artık piyasada daha çok tutunduğunu ve satılamama yada satınca zarar etme derdinin ortadan kalktığını düşünüyorum.
Sizce yanlış mıyım? Bu sebeple yorumlarınızı almak istedim. Burası skoda forumu olsada bizler objektif yorum yapabilecek kişileriz.

Şu an araç alacak olsanız Octavia mı Focus mu alırdınız?

Dizel benzinli farketmiyor. Model olarak da 2009 ve üstü hatta sıfıra kadar gider bu...

Yorumlarınızı bekliyorum.

Bana sorarsanız ben ikisinin arasındayım :)

Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti grey_wolf » 15 Eyl 2011, 16:26

ben olsam octavia alırdım. 6 ay önce biradere araba bakarken bizde aynı ikilemde kaldık. bizde birde volvo s40 vardı sonradan ondan da vaz geçtik. bidefa octi daha geniş özellikle iç mekan. onun dışında daha havalı duruyor. tek sorun focusta 1,6 tdi motor olmasıydı. onuda lpg ile çözdük. biz pişman değiliz. bugün olsa aynı kararı verirdik. focus iyi güzelde çok sıradan bir araç oldu bir albenisi yok bence. clio gibi heryerde var. :)

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti drmsguler » 15 Eyl 2011, 16:34

hiç düşünmeden söyleyeyim octavia neden dersen focus c segmenti bir otomobil alt sınıf otomobil yani
octavia ise d segmenti yani orta sınıf bir otomobil biri amerikan diğeri alman ben tercihimi almandan yana kullanıyorum.
drmsguler
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Durmuş Güler
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 16V

İleti alpino » 15 Eyl 2011, 16:49

drmsguler yazdı:hiç düşünmeden söyleyeyim octavia neden dersen focus c segmenti bir otomobil alt sınıf otomobil yani
octavia ise d segmenti yani orta sınıf bir otomobil biri amerikan diğeri alman ben tercihimi almandan yana kullanıyorum.

hocam octavia'yı D segmentine soktun ya :)
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti Bluedays » 15 Eyl 2011, 16:51

grey_wolf yazdı:ben olsam octavia alırdım. 6 ay önce biradere araba bakarken bizde aynı ikilemde kaldık. bizde birde volvo s40 vardı sonradan ondan da vaz geçtik. bidefa octi daha geniş özellikle iç mekan. onun dışında daha havalı duruyor. tek sorun focusta 1,6 tdi motor olmasıydı. onuda lpg ile çözdük. biz pişman değiliz. bugün olsa aynı kararı verirdik. focus iyi güzelde çok sıradan bir araç oldu bir albenisi yok bence. clio gibi heryerde var. :)

Söylediklerinize katılıyorum.

drmsguler yazdı:hiç düşünmeden söyleyeyim octavia neden dersen focus c segmenti bir otomobil alt sınıf otomobil yani
octavia ise d segmenti yani orta sınıf bir otomobil biri amerikan diğeri alman
ben tercihimi almandan yana kullanıyorum.

+1000
octavianın pazar durumu ne peki şu anda? Alım satım ikinci el olarak?
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mygokhan » 15 Eyl 2011, 17:46

İlanı koyduğu gibi adamdan skodası aldım, bende arabamı 2 haftada sattım, önceki skodamı 1 haftada satmıştım..Yani skoda müşterisi sizi buluyor merak etmeyin.Hiçbir zaman araba satılır mı satılmaz mı diye düşünerek skoda almadım..Beğenip gittim aldım.Hemde Allah'a şükür satarken kâr bile ettim..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti idurmuslu » 15 Eyl 2011, 20:53

İkisini de kullanmış birisi olarak tercihim Skoda'dır.
AFŞT2
idurmuslu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: İlkay DURMUŞLU
Nereden: Erzincan
Arabanız: 2000 Octavia 1.6 GLX İ

İleti murat11h1 » 15 Eyl 2011, 21:14

Dizel focuslar çok hoşuma gidiyor 2009 ve üstü ama yinede Octavia derdim.
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti erginbkr » 15 Eyl 2011, 21:50

bir skodasever olarak torpil yaptığımı düşünmeyin ama kesinlikle octavia... ;)
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti paranoia » 15 Eyl 2011, 22:00

Bilenler hemen hayal edecekler ; bilmeyenlere de kabaca anlatayım. İzmir çevre yolunda Pınarpaşa kavşagından Buca ayrımına kadar eğimi oldukça güzel yeryer %10 a kadar çıktıgını tahmin ettiğim bir yokuşu vardır. Bugün otobanda hiç sevmediğim halde tamponunun dibine kadar girdiğim TDI Focusun yol vermemek için yaptığı onca antin kuntin işten sonra sonunda gazı kökleyiverince rahat rahat geçişimi kamera ile izleme şansınız olsaydı kesinlikle Octiava alırdınız . Ben o focusadaki arkadaşın bile arabasını satıp skoda alacak yüz ifadesini gordugmu sanıyorum. Fabrika verilerine falan bakmayın . Binin kullanın arada ki farkı görün. Konfor güvenlik performans ise aradıgınız o zaman secim belli. Hayırlısı olsun ama gene de kolay gelsin
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti Bluedays » 16 Eyl 2011, 09:26

paranoia yazdı:Bilenler hemen hayal edecekler ; bilmeyenlere de kabaca anlatayım. İzmir çevre yolunda Pınarpaşa kavşagından Buca ayrımına kadar eğimi oldukça güzel yeryer %10 a kadar çıktıgını tahmin ettiğim bir yokuşu vardır. Bugün otobanda hiç sevmediğim halde tamponunun dibine kadar girdiğim TDI Focusun yol vermemek için yaptığı onca antin kuntin işten sonra sonunda gazı kökleyiverince rahat rahat geçişimi kamera ile izleme şansınız olsaydı kesinlikle Octiava alırdınız . Ben o focusadaki arkadaşın bile arabasını satıp skoda alacak yüz ifadesini gordugmu sanıyorum. Fabrika verilerine falan bakmayın . Binin kullanın arada ki farkı görün. Konfor güvenlik performans ise aradıgınız o zaman secim belli. Hayırlısı olsun ama gene de kolay gelsin

:D Skoda deyip geçmiştir başta ama aklı başına gelmiştir herhalde.

Ya bende hiç sevmem bu tür hareketleri ama bazen insan gaza geliyor trafikte ve eğer araban iyi değilse çok büyük rezillik, basıp, basıpta geride kalmak

Octavia ya ...

Bu örneği verdim galiba ama bir daha vereyim. 18 yaşında ehliyet kursundaydım.
O zamanlar octavialar çok revaçta. Yeni yeni çıkmıştı. Hocamız dediki, 45.000 TL lik bir araç ve mükemmel dedi.
Şimdi bunu adamlar alıyor ve kapının önüne koyuyor, ben olsam gece uyuyamam ya derdi.
:)
Aklımdan hiç çıkmaz. Skodadan memnunum, hiçbir sorun yaşamadım ( servisler ve bu markadan anlayan bir tek usta olmaması dışında)
Bu sebeple herhalde tercihim octavia olur gibi.
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti onurson » 16 Eyl 2011, 09:29

yeni focus kendi kendine park ve aktiv CC gibi birçok yeniliğe sahip. octaviada yok birçok şey.. ben kızmayın ama ford derim
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti grey_wolf » 16 Eyl 2011, 09:45

onurson yazdı:yeni focus kendi kendine park ve aktiv CC gibi birçok yeniliğe sahip. octaviada yok birçok şey.. ben kızmayın ama ford derim

kendi kendine park dediğin şey park asist özelliğidir. ve bu özellik skodada 2009 da superb de gelmiştir. ama çok alan gerektirdiği için pekte bir işe yaramamaktadır. sadece reklamlarda insanları kandırırlar o kadar.

octavia da yok bir şey derken ?????? mesela ne yok focusta olan.???

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti Bluedays » 16 Eyl 2011, 10:16

Ya zaten full araç alacak olsam ben bunların ikisini de almam ki, şu an en full araçlar octavida 57.000 e kadar çıkıyor ford da o civarlarda benim o kadar param olsa gider Qashqai alırım .
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti jamesdean » 16 Eyl 2011, 11:14

Blue Days,

Nissan ... İnce işçilik denen birşey yok arabada. En fullünü alsan ne olur. Kaç bin liralık araba yapıyorsun, kokpitte krom, karbonfiber aksesuar kullanmıyorsun. Teknolojik gibi görünen 3-5 uyduruk aksesurla göz boyuyorsun. 2.sınıf plastik malzeme... Japon işi..Toyota'nın da farkı yok. Hyundai 'nin de..

Örnek : Skoda fabia , Sedan aracında reflentörü bagaj kapağına öyle bir monte etmiş ki, estetik, kullanışlı...(kapak açıldığında gece gelen arabalar aracı farkedebiliyor. İnce düşünülmüş işçilik ...)
Örnek : Nissan Note, Arka kapı plastik döşemeleri cam bitişinde bıçakla şekil verilmiş gibi. İşaret parmağım girecek kadar boşluk mevcut bariz..
Örnek : Toyota Corolla , İç kapı menteşelerini tutan 2 adet vida somunla sıkıştırılmış. vidaların uçları kabak gibi 2 parmak dışarıda..

Sonuçta zevk meselesi. Bazıları ayrıntıları sever..
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Arabanız: FABIA CL

İleti Bluedays » 16 Eyl 2011, 11:28

Ben bu kadar ayrıntılı incelememiştim. Kafamızda hep japon arabalarının sağlam olduğu görüşü vardır ya öyle.

Mesela octavia mı , focus mu, toyota mı diye kıyaslamalarda toyotayı en başta eliyorlar.
Kullananlar biliyor demekki.
Bizim arabalarda güzel yapılmış fakat belkide bu öngörülerimiz yüzünden piyasada çok fazla sözü geçmiyor.
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti onurson » 16 Eyl 2011, 11:55

Fabişimi satarsam 2004 fln 1.6 avensis alırım..
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti mira » 16 Eyl 2011, 12:58

skoda bi süre sonra canınızı sıkmaya başlıyo özellikle sesler sıfır araçlarla hala bu sorun devam ediyo
mira
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Arabanız: oktavıa

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir