Octavia mı Focus mu?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octavia mı Focus mu?

İleti Bluedays » 16 Eyl 2011, 13:21

Focusun içeriye çok fazla ses almasından bahsediliyor. Sanıyorum focus bu konuda octi den önde.
(Kaynak: Araştırmalarım)

Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti ayhani » 16 Eyl 2011, 13:51

Focus'un yeni kasası bayağı bir hoş görünüyor ama kockoca sedan arabanın bagajı 375 litreymiş. Ben uzun yola çok çıktığımdan bagajı büyük olmayan bir araba allemi cihan olsa almam. Düşünün 15. ton demir yığınını yanınızda gezdiriyorsunuz ama bagaji iki valiz almıyor. Valla benim octi stepne dahil 3 büyük tekerli bavulu aldıda dolmadı bile.

Octinin bagajına focusu koy götür :)
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ayhani » 16 Eyl 2011, 13:53

Bluedays yazdı:Focusun içeriye çok fazla ses almasından bahsediliyor. Sanıyorum focus bu konuda octi den önde.
(Kaynak: Araştırmalarım)

En sona kasayı bilmem ama önceki kasalarda uğultu çok fazla. Hatta arka koltukta üç kişi uzun yolculuk yaparsanız muhtemeldir ki cam kenarına bakan kulağınız bir süre kullanılmaz hale gelecektir baş ağrısıda kdv'si olur :)
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ayhani » 16 Eyl 2011, 13:57

jamesdean yazdı:Blue Days,

Nissan ... İnce işçilik denen birşey yok arabada. En fullünü alsan ne olur. Kaç bin liralık araba yapıyorsun, kokpitte krom, karbonfiber aksesuar kullanmıyorsun. Teknolojik gibi görünen 3-5 uyduruk aksesurla göz boyuyorsun. 2.sınıf plastik malzeme... Japon işi..Toyota'nın da farkı yok. Hyundai 'nin de..
.

Tabi zevk meselesi ama Kaşkainin kokpiti bana çok basit geliyor klasik reno ucuzluğu. Hatta arabam.com'un incelmeesinde havalandırma kapaklarının dacia logandan alındığı yazıyordu gerçektende aynısı.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ayhani » 16 Eyl 2011, 14:00

Bluedays yazdı:Ben bu kadar ayrıntılı incelememiştim. Kafamızda hep japon arabalarının sağlam olduğu görüşü vardır ya öyle.

Mesela octavia mı , focus mu, toyota mı diye kıyaslamalarda toyotayı en başta eliyorlar.
Kullananlar biliyor demekki.
Bizim arabalarda güzel yapılmış fakat belkide bu öngörülerimiz yüzünden piyasada çok fazla sözü geçmiyor.

Toyota için şunu söyleyebilirim. Lastik değişiminde corolla ile benim octi lifte almışlardı. Arka akslara baktım corollanınki bağımsız değildi halbuki octinin tekerlekleri bağımsız süspansiyon vardı buda konforu direk etkileyen birşeydir. Tabi onun dışında corolla için birşey diyemeyeceğim.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ayhani » 16 Eyl 2011, 14:06

İnce işçilik deyince bende bir iki şey ekleyeyim. Geçenlerde arabanın bakımı için özel bir servise götürdüm. Usta octinin kaputunu açarken "ha şöyle ya" dedi. Hayırdı usta niye öyle dedin dediğimde; Geçenlerde buraya bir ford fiesta geldi dedi kaputu açarken ön ızgara elimde kaldı 300 lira para bayıldım, koskoca ford ön ızgaranın etrafına bir çerçeve çekmemiş dedi bak sizin arabada ne güzel yapmışlar demişti.

Octinin iç mekanı kapı içlerindeki gözler konsoldaki gözler radyonun üzerinde genelde peçete koyduğum göz vites yanındaki kola kutu gözleri bagajdaki askılar küçük ama güzel ayrıntılar.

Octinin şu ana kadar gördüğğüm en gıcık yeri şoför tarafı emniyet kemerinden gelen gıcırtı onuda 3 ayda bir slikon spreyle gideriyoruz.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Bluedays » 16 Eyl 2011, 14:32

Üstad açıklamaların için teşekkür ederim. Octavia diyoruz o zaman :)
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ayhani » 16 Eyl 2011, 14:39

Bluedays yazdı:Üstad açıklamaların için teşekkür ederim. Octavia diyoruz o zaman :)

Buradakiler kendi görüşlerimiz. Takdir ve beğeni alan kişinin !

Ben zamanında focusla octiye baktım focusun kapı içlerindeki basit platik kaplamayı görüp sonra octinin kumaş kapı içlerini görünce focusu direk elemiştim. O zaman focus hem daha pahalı hem daha az donanımloydı. Sene 2008.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodahastası » 16 Eyl 2011, 17:50

eski fl kasa focus diyorsanız octavia ama yeni kasa focus diyorsanız kesinlikle octavia :D one ya yeni huyundai elentra gibi olmuş :D
FABİA RS SEVGİSİ-SKODA HASTASI-ELEGANCE HAYRANI

2012 SKODA YETİ 1.2 TSI DSG KONFOR PAKET+SİWİNG+YOL BİLGİSAYARI+ SİYAH TAVAN+GÜMÜŞ TAVAN ÇITASI+YOL BİLGİSAYARI
2004 SKODA OCTAVİA 1.6 AMİBANTE PLUS(ESP FALAN HERŞEY VAR):(satıldı)
Kullanıcı avatarı
skodahastası
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: KERİM
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2012 Skoda Yeti Konfor paket +siwing+siyah tavan

İleti erharp » 16 Eyl 2011, 18:19

octavia, superb,fabia vs... skodanın ikinci eli yok diyenler halt etmiş. yeterki aracınınz temiz olsun. ben 10 günde neredeyse kapış kapış satmıştım 1.5 ay önce octimi...
Kullanıcı avatarı
erharp
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erol
Nereden: Zonguldak
Arabanız: 2008 octavia elegance 1.6 mpi SATILDI

İleti murat11h1 » 16 Eyl 2011, 21:26

Araç alırken sadece tasarıma bakmamak; kullanımı, konforu, yakıtı ve zekice düşünülmüş ayrıntıları dikkate alınmalı elbette... Şimdi yazılan şu yorumları da değerlendirince ne kadar doğru bir tercihin nasibim olduğuna seviniyorum açıkçası. Ve diğer araçlardaki eksikleri malzeme kalitesinden tutunda yol gürültüsüne varıncaya kadar Volkswagen ve mercedes ve bmw nin dışında hep şahit oldum .Biri varsa diğeri yok... Bunlarda elbette bizlere gevrek bir gülümseme olarak 8-) olarak geri dönüyor ne dersiniz forumdaşlarım....
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti Bluedays » 17 Eyl 2011, 08:34

Yazdıklarına katılıyorum. Renaultlar mesela iç göğüs tasarımı oyuncak gibi , hyundai aynı, citroenler aynı,
Bizimkilerin döşemeleri bile kaliteli duruyor. Ford'un göğüsünü ve yan kapı döşemelerini beğeniyorum nedeni de bizimkilerin kumaş gibi olması nedeniyle sık sık kirleniyor olması can sıkıyor. Onlar lastik gibi bir aksamdan yapılmış bir parlatıcı sürsen pırıl pırıl oluyor.
Araba alınca elegance donanımlı almak lazım, neredeyse tamamına yakını bej renklerden oluşuyor ( iç döşemeler)
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti forman37 » 17 Eyl 2011, 08:49

bu kadar sozun arastırmanın ustune bı elegance octavıa ne gıder amma :D :D :D
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti paranoia » 20 Eyl 2011, 16:35

forman37 yazdı:bu kadar sozun arastırmanın ustune bı elegance octavıa ne gıder amma :D :D :D

Ya tam da ben bunu eklicektim :D

Açıkçası kendi aracımla ilgili tek pişmanlık duyduğum konu bu :( Elegance donanımı , kendi arabamı alırken aslında bana sadece sanki teknik özellik açısından fuzuli özellikler içeren arada ki 6 milyarlık farka değmez diye düşündüğüm bir seçenekti. Ama itiraf etmem gerekirse , konfor ve döşeme gibi bazı özellikler bu farka değecek kadar özendiriyor insanı .

Bu konuya aslında başka bir açıklama eklemek istiyordum. Aynı iş yerinde çalışan 4 kişi olarak yakın zamanlarda son 1-2 yıl içinde yaklaşık hepimiz arabalarımızı değiştirdik. Ben en son değiştirdim , henüz 8 ay oldu. Arkadaşların aldıkları arabalar sırasıyla sayıyorum ; Golf 1,6 Dizel Confortline , Pejoo 308 falan filan ; Toyota 4d4 Orta donanım , eh en son olarak da benim ki Octi Makyajlı Ambient :)

Makyajlı dediysem öle abartılı makyaj değil tabe ayıp kaçar sadece sis farı , park sensörü , metalik boya :D :D

Şimdi şunu açıkça söyleyeyim , performans , döşeme kalitesi , plastik kalitesi , güvenlik , sürüş rahatlığı ve kabin gürültüsü , kullanılan dahili ve harici malzeme kalitesi , tavan ve taban döşemesi , şöför mahali açısından benim arabam bu arabaların tamamından daha iyi durumda !

Focusun teknik anlamda bazı artıları var biliyorum ama bu park asist olayı tamamen fason onu söliyim. Bu bir pazarlama stratejisi . Park özürlü kadınlar atlayacaklar bu arabaya ama bu özelliğin çalışabilmesi için yayla kadar boş yer olması gerekiyor. Öyle ince şöförlük isteyen yerlerde park asist malesef çalışmıyor.

Ama gene de binip denemek lazım. Mutlaka test sürüşü yapın derim !
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti ykorkmaz » 20 Eyl 2011, 20:43

Focus'u iyi bilen biri olarak şunları diyebilirim ki,

- Park edebillmesi için araç boyunun 1,2 katı kadar boş alan olması lazım bu da yeni focus için araç boyu + 88cm demektir.
- Aktif şehir içi güvenlik sistemi ise 30 km altında ki hızlarda sizin yerinize frene basar
- Dinamik tork kontrolü ise daha iyi yol tutuş imkanı sağlıyor

Focus'un C sınıfı bir araç olduğununu da eklemek isterim.

Kendi kişisel görüşüm ise Focus III iyi bir araç, kokpitini çok beğendim, sürücü oturuş pozisyonu çok hoşuma gittii ama o parayı ben o arabaya vermem.
www.tekyumruk.com
Kullanıcı avatarı
ykorkmaz
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2001 Fabia 1.4 68bg

İleti psco » 20 Eyl 2011, 23:22

Bu petrol fiyat pahalılığında en iyisi akbil :D özel şöförüm mercosyla alıyor beni hemde klimalı soğuk :D hemde ekonomik :D
Kullanıcı avatarı
psco
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Erkan Ciğerlioğlu
Arabanız: Fabia combi ambiante

İleti Bluedays » 21 Eyl 2011, 10:50

Ben otomobilde pek ayrıntıya dikkat etmem. Burada yazılanları okuduktan sonra, geçenlerde arkadaşımın 2011 tdi focusuna binince baktım. Hakikaten yan kapı ve ön göğüs acaip kalitesiz yapılmış.
2004-2005 focuslarınki deri gibi bir madde idi ve gayet güzeldi. Demekki ford kaliteyi düşürüyor.
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Önceki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir