VARTA AKÜ HAKKINDA...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

VARTA AKÜ HAKKINDA...

İleti cansezerbey » 23 Ekm 2011, 18:17

Arkadaşlar arabamın akü değişim zamanı geldi sanırım.Üzerinde ki aküye baktım. Varta E11 12V 74Ah yazıyor. Merak ettiğim acaba bu akü octavia nın kullandığı orjinal akü mü?Yoksa başka bir marka mı kullanılıyor.Bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum...

Kullanıcı avatarı
cansezerbey
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: adem bolat
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 octavia elegance mpi

İleti skodaizm » 23 Ekm 2011, 18:24

Benim araç 2007 Octavia 1.9 TDI üzerinde ise 70 amp lik Akuma marka (Fabrika nın koyduğu) akü var. Bu aralar hava iyice soğumadan 72 amp lik Varta (Fiyatı 160 tl ) koymayı düşünüyorum.

Bundan önceki Fabia I in üzerinde de yine 42 amp lik Akuma akü vardı.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti AhmetH » 23 Ekm 2011, 18:27

mutlu alın gitsin şahane aküdür.

yabancı markaya takılmaya değmez
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti alpino » 23 Ekm 2011, 18:28

AhmetH yazdı:mutlu alın gitsin şahane aküdür.

yabancı markaya takılmaya değmez

budur.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti cansezerbey » 23 Ekm 2011, 18:54

Yabancı marka olmasından ziyade acaba orjinal aküsü mü diye düşündüm.Hafta içi ankara iskitler de akü bakmayı düşünüyorum.İnternetten 190 tl ye buldum.Aldığımda sizleride bilgilendiririm.Görüşmek dileğiyle...
Kullanıcı avatarı
cansezerbey
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakan48 » 23 Ekm 2011, 21:22

Varta Akü Vw Group Başta Olmak Üzere Çoğu Markanın Oem Aküsüdür.

Gönül İsterki Yerli Akü Önermeyi Şu An Elektronik Araclarda Malesef Yerli Aküler Çok Sorun Çıkartıyor. Bırakın Avrupa Araçta Yerli Kullanmayı Birmot Marka Akü Aldım Favorite Taktım 3 Kez Sorun Çıkardı.
Favorit Felicia Karbüratörlü Araclarda Da Mutlu Aküyü Kullanabilirsiniz.
Diğer Tüm Skoda Felicia 1.3 Mpi 1.6 Mpi Fabia Octavia Superb Yeti Roomster Modellerinde Varta Kullanmanızı Tavsiye Ederim. Eger Varta Yoksa Ac Delco Ve Bosch Da Kullanabilirsiniz.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti ayhani » 23 Ekm 2011, 21:28

2008 octaviamın sıfır aküsü varta bilginize. Varta pilde iyidir aküdede öyle olabilir.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cansezerbey » 23 Ekm 2011, 21:32

Arabam 2005 model.Büyük ihtimalle aracın üzerindeki orjinal akü bu. e zaten miyadınıda doldurmuş olması normal geliyor bana.daha önce focus marka aracımda da delco kullandım.yerli akülerin kalitesini bilmem ama fiyatları ithal akülerden ucuz değil...
Kullanıcı avatarı
cansezerbey
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakan48 » 23 Ekm 2011, 21:44

cansezerbey yazdı:Arabam 2005 model.Büyük ihtimalle aracın üzerindeki orjinal akü bu. e zaten miyadınıda doldurmuş olması normal geliyor bana.daha önce focus marka aracımda da delco kullandım.yerli akülerin kalitesini bilmem ama fiyatları ithal akülerden ucuz değil...

Şu An Yerli Akülerden Millet Uzak Durdukca 79 Liraya Kadar Fiyatları Düştü. :D Yakın Bir Zamanda 50 Liraya Yerli Akü Almak Hayal Değil Ama Octavia İçin En Uygun Akü Varta Aküdür. Diğer Akülerden Uzak Durun Çünkü Akü Sadece Marş Basmakla Değil Avrupa Araçlarda Diğer Sensör Devrelerinede Elektrik Yetiştirir. Eğer Voltaj Düşerse O Sensör Arızalı Gösterir. Ve Cebinizden Boşa Çıkan Paralar Demektir.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti krismis » 24 Ekm 2011, 12:24

hakan48 yazdı:
cansezerbey yazdı:Arabam 2005 model.Büyük ihtimalle aracın üzerindeki orjinal akü bu. e zaten miyadınıda doldurmuş olması normal geliyor bana.daha önce focus marka aracımda da delco kullandım.yerli akülerin kalitesini bilmem ama fiyatları ithal akülerden ucuz değil...

Şu An Yerli Akülerden Millet Uzak Durdukca 79 Liraya Kadar Fiyatları Düştü. :D Yakın Bir Zamanda 50 Liraya Yerli Akü Almak Hayal Değil Ama Octavia İçin En Uygun Akü Varta Aküdür. Diğer Akülerden Uzak Durun Çünkü Akü Sadece Marş Basmakla Değil Avrupa Araçlarda Diğer Sensör Devrelerinede Elektrik Yetiştirir. Eğer Voltaj Düşerse O Sensör Arızalı Gösterir. Ve Cebinizden Boşa Çıkan Paralar Demektir.

Sonuna kadar katılıyorum. Yerlide olsa amper değeri yüksek aküleri tavsiye ederim. Ama arkadaşın dediği gibi tüm Skoda grubunda ki aslında WV. grubunda diyebilirim herşey elektronik ve sensör. Bu yüzden marka aküler ve özelikle VARTA- BOSCH tavsiye edilir.
Kullanıcı avatarı
krismis
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Murat
Arabanız: Fabia 1.4 TDİ 2004

İleti cansezerbey » 24 Ekm 2011, 12:28

Bugün aracımın şarj ve akü durumunu kontrol ettirdim.şarj ve aküde sorun yok.gayet iyi diyebilirim.Ama anlamadığım dün aracın marşına bastığımda çalışmadı.15-20 dakika radyo açık kaldı sadece.ve daha öncede bu şekilde çok olmuştur.bu daha önce 1-2 defa başıma geldi.sizce bir yerlerde temassızlık olsa sürekli yapmazmı.Anlamadım gitti :?
Kullanıcı avatarı
cansezerbey
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 24 Ekm 2011, 12:52

2001 vectra b var bizde onunda her yeri elektronik dolu. hatta döneminde vw arabalarında olmayan sensörler var Yerli üretim diye olacak heralde üzerinde mutlu geldi 6-7 yıl kullandık zayıflar gibi oldu, yine mutlu aldık hala mis gibi kullanırız.
felicia üzerinden çıkan ilk markayı hatırlamıyorum 4 yılda bitti. AHC marka rezil bir akü aldık idarelik 2 ayda bitti :D
Mutlu aldık 6 yıl kullandık oda bitti yine mutlu aldık hala duruyor (hemde küçük bişey özellikle küçük alıyorum 55ah mı ne)

ben tecrübe ettiğimi söyliyeyim size, marş bastıktan sonra zaten elektroniğin çoğusu hatta hepsi alternatörün eline bakıyor biliyorsunuz.
Akü ne kadar zayıf olsada sensörlerin hepsi çalışır. çoğu sensör akü sorunlarından etkilenmemesi için 5v ile çalışıyor.
tahminlerimizin ötesinde mühendislik var araçlarımızda, zaten çoğumuzda 2000 li yılların ilk yarısından kalan araçlar kullanıyoruz uzay teknolojisi gerçekten yok.

dolayısı ile tekrar yabancı markaya takılmayın derim :D
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti hakan48 » 24 Ekm 2011, 18:49

AhmetH yazdı:2001 vectra b var bizde onunda her yeri elektronik dolu. hatta döneminde vw arabalarında olmayan sensörler var Yerli üretim diye olacak heralde üzerinde mutlu geldi 6-7 yıl kullandık zayıflar gibi oldu, yine mutlu aldık hala mis gibi kullanırız.
felicia üzerinden çıkan ilk markayı hatırlamıyorum 4 yılda bitti. AHC marka rezil bir akü aldık idarelik 2 ayda bitti :D
Mutlu aldık 6 yıl kullandık oda bitti yine mutlu aldık hala duruyor (hemde küçük bişey özellikle küçük alıyorum 55ah mı ne)

ben tecrübe ettiğimi söyliyeyim size, marş bastıktan sonra zaten elektroniğin çoğusu hatta hepsi alternatörün eline bakıyor biliyorsunuz.
Akü ne kadar zayıf olsada sensörlerin hepsi çalışır. çoğu sensör akü sorunlarından etkilenmemesi için 5v ile çalışıyor.
tahminlerimizin ötesinde mühendislik var araçlarımızda, zaten çoğumuzda 2000 li yılların ilk yarısından kalan araçlar kullanıyoruz uzay teknolojisi gerçekten yok.

Hepsi Çalışır Diyosan Sorun Yoktur Siz Öyle Devam Edin Ahmet Bey Genede Ben Size Bir Kaç Tecrübe Anlatayım.

1.3 Mpi 2000 Model Skoda Felicia Marmariste Parcacının Birinden Fatih Marka Akü Montajı Yapılmış,
Müşteri Şikayeti Araç Soğukken Tekleme Patlatma Geç Çalışma Yapıyo Bazende Hiç çalışmıyor.
Araç Tamircinin Birine Gidiyo >>> Değişen Parçalar 1. Buji Transformu 2. Benzin Pompası 3. Enjektörler 4 Silindir Kapağı Ve Subaplar Elden Geçiyo 5 Boğaz kelebeği Pahalı Olduğundan Değişmeden Tamirci
Bana Yönlendirdi, 650 TL Masrafa Ragmen Aynı Arızalar Devam Ediyor, Yaptığım Diagnos Testlerine Elektrik Dağılımı Sensörlere Düşük Ulaşmasından Dolayı Marş Basma Anında Boğaz Kelebeğinin Elektriği Başta Olmak Üzere Sensör Elektriklerini Çektiğinden Araç Arızaya Geçiyor, Akü Değişimi Yaptım Sorun Çözüldü :) ve Hatta Yakıt Bile Düştü Tüm Parçaları Araçtan Söküp Müşteriye Verdim Eskilerini Taktım. Halen Araç Kullanılıyor. 1.5 Yıl Oldu Varta Taktım Tık Yok.

2. Volkswagen Golf 4 2001 Model Arac Sabahları 1 Km Tekliyor Yakıt Çok Fazla 1 Ay Önce Akü Değişmiş İnci Marka Takılmış Araç Boğaz Kelebeği Ve Lambda Sensör Arızası Veriyor Lambda Sensörü Muglada Değişmiş Boğaz Kelebeği Marmarste Temizlenmiş Ama Hala Arıza Devam Ediyor Boğaz Kelebeği Değişecek Denilmiş,Bilgisayarlı Arıza Tespiti Yaptım Sonuç 2 Parça Arızalı Gösteriyor Araç Soğukken Marşa Basınca Adaptasyon Bozuluyor Çalışma Düzgün Olmadığından Dolayı Lambda Sensörü Arızaya Geçiyor Sonuç Aküyü Yeniledim Sorun Çözüldü, Adam Altı Ay Kullandı Başka Birine Sattı Halen Kullanılıyor. Sorun Yok Yakıt Düştü Çalışma Düzeldi,
3 Astra H 2008 Aracın Gösterge Aksamında Çogu Özellik Çalışmıyor Araçta Sıfır Mutlu Akü Var. Değişim Yapıldı,
Sorun Çözüldü,

4. Fabia 1.4 16 V Egr Sisteminde Arıza Veriyor Arac Düzensiz Çalışıyor. Boğaz Kelebeği Temizlendi Egr Temizlendi, Sorun Devam Ediyor, Diagnos Test Voltaj Düşük Akü Değişimi Yapıldı Sorun Çözüldü.

5. Hyundai Accent 1.5 3 Silindir Era Dizel Araç Marş Basıyor Geç Çalışıyor, Akü Değişti Sorun Çözüldü.Arıza Enjektör Voltajı Düşünce Arac Mazotu Kesiyor. Marş Normal Basıyor.

Bunlar Gibi Daha Onlarca Sayabilirim Size Opel Vectra Dediğiniz Araçta 2.0 Full Olanı Varsayarsak Bugün Vw Group Araçlarında Olan Boğaz Kelebeği Yada Diğer Aksamlar Gibi Değildir. Vectra 1.6 16 Valf Araçlarda Aracın Akü Voltajı Düştüğü Anda Egr Çalışmaz Teklemeye Başlar. Özellikle Elektronik Gaz Kelebeği Olan Araçlarda Opel Yada Vw Yada Başka Bir Marka Farketmez. Tamamında Akü Voltajı Sanılandan Çok Daha Önemlidir.

Ahmet Bey Sizin Demek İstediğiniz Vücuda Damarlar Azda Olsa Kan Pompalasa Yeter Ama Bende Tecrübeme Dayanarak Diyorumki Kan Basıncı Düşerse Vücut İflas Eder Bilmem Anlatabildimmi?

Buda Yerli Akülerin Tamamı Sorunlu Demek Değildir. Yerli Akülerde 20 Aküden 5 Tanesinde Arıza Yada Garantiye Girer Diğer Akülerde 50 De 1 Tane Anca Girer Bugün Madem Yerli Aküler Çok Verimli Yurtdışına Giden Punto Vs Araclara Neden Varta Takılıyor? :D
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cansezerbey » 24 Ekm 2011, 22:43

Keşke bizim akülerde dengi diğer ithal akülere göre aynı kaliteye sahip olsa.türkler ithal akü değil de avrupalılar türk akülerini tercih etse.Müşterinin satış sonrasında yanında olmayı deneseler.Türk insanınsa maalesef ki bir önyargıda yok değil.ama buna sebep olanlar utansınlar.
Kullanıcı avatarı
cansezerbey
CLASSIC
CLASSIC

İleti goksu » 25 Ekm 2011, 08:57

Bende Varta E11 12V 74Ah aldim 1 ay once, 140TL ye bilgin olsun.
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti cansezerbey » 25 Ekm 2011, 11:54

fiyat uygunmuş.nerden aldın?
Kullanıcı avatarı
cansezerbey
CLASSIC
CLASSIC

İleti goksu » 25 Ekm 2011, 13:48

http://unluoto.com.tr/urunler/112/12-v-72-ah-varta-aku

160 yaziyor ama dedigim fiyattan verdiler, pazarlik bile yapmadim.
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti jamesdean » 25 Ekm 2011, 15:39

Üstad, bu yazı ilgimi çekti.

Direksiyon Pompası arızası da bundan kaynaklanabilir mi ?
Ben aracı Dianogistic dediğiniz Bilgisayara bağlattığımda direksiyon pompası arızası için ''01 Gaz Ayarı'' gibi bir problem veriyordu?? ( 01 Gaz ayarı değil de buna benzer birşeydi aslında )

Mutlu Akü, Silver taktık 2009 'da 90 Bin Km yapıldı...

Ne dersin Usta?
hakan48 yazdı:
AhmetH yazdı:2001 vectra b var bizde onunda her yeri elektronik dolu. hatta döneminde vw arabalarında olmayan sensörler var Yerli üretim diye olacak heralde üzerinde mutlu geldi 6-7 yıl kullandık zayıflar gibi oldu, yine mutlu aldık hala mis gibi kullanırız.

Hepsi Çalışır Diyosan Sorun Yoktur Siz Öyle Devam Edin Ahmet Bey Genede Ben Size Bir Kaç Tecrübe Anlatayım.

1.3 Mpi 2000 Model Skoda Felicia Marmariste Parcacının Birinden Fatih Marka Akü Montajı Yapılmış,
Müşteri Şikayeti Araç Soğukken Tekleme Patlatma Geç Çalışma Yapıyo Bazende Hiç çalışmıyor.
Araç Tamircinin Birine Gidiyo >>> Değişen Parçalar 1. Buji Transformu 2. Benzin Pompası 3. Enjektörler 4 Silindir Kapağı Ve Subaplar Elden Geçiyo 5 Boğaz kelebeği Pahalı Olduğundan Değişmeden Tamirci
Bana Yönlendirdi, 650 TL Masrafa Ragmen Aynı Arızalar Devam Ediyor, Yaptığım Diagnos Testlerine Elektrik Dağılımı Sensörlere Düşük Ulaşmasından Dolayı Marş Basma Anında Boğaz Kelebeğinin Elektriği Başta Olmak Üzere Sensör Elektriklerini Çektiğinden Araç Arızaya Geçiyor, Akü Değişimi Yaptım Sorun Çözüldü :) ve Hatta Yakıt Bile Düştü Tüm Parçaları Araçtan Söküp Müşteriye Verdim Eskilerini Taktım. Halen Araç Kullanılıyor. 1.5 Yıl Oldu Varta Taktım Tık Yok.

2. Volkswagen Golf 4 2001 Model Arac Sabahları 1 Km Tekliyor Yakıt Çok Fazla 1 Ay Önce Akü Değişmiş İnci Marka Takılmış Araç Boğaz Kelebeği Ve Lambda Sensör Arızası Veriyor Lambda Sensörü Muglada Değişmiş Boğaz Kelebeği Marmarste Temizlenmiş Ama Hala Arıza Devam Ediyor Boğaz Kelebeği Değişecek Denilmiş,Bilgisayarlı Arıza Tespiti Yaptım Sonuç 2 Parça Arızalı Gösteriyor Araç Soğukken Marşa Basınca Adaptasyon Bozuluyor Çalışma Düzgün Olmadığından Dolayı Lambda Sensörü Arızaya Geçiyor Sonuç Aküyü Yeniledim Sorun Çözüldü, Adam Altı Ay Kullandı Başka Birine Sattı Halen Kullanılıyor. Sorun Yok Yakıt Düştü Çalışma Düzeldi,
3 Astra H 2008 Aracın Gösterge Aksamında Çogu Özellik Çalışmıyor Araçta Sıfır Mutlu Akü Var. Değişim Yapıldı,
Sorun Çözüldü,

4. Fabia 1.4 16 V Egr Sisteminde Arıza Veriyor Arac Düzensiz Çalışıyor. Boğaz Kelebeği Temizlendi Egr Temizlendi, Sorun Devam Ediyor, Diagnos Test Voltaj Düşük Akü Değişimi Yapıldı Sorun Çözüldü.

5. Hyundai Accent 1.5 3 Silindir Era Dizel Araç Marş Basıyor Geç Çalışıyor, Akü Değişti Sorun Çözüldü.Arıza Enjektör Voltajı Düşünce Arac Mazotu Kesiyor. Marş Normal Basıyor.

Bunlar Gibi Daha Onlarca Sayabilirim Size Opel Vectra Dediğiniz Araçta 2.0 Full Olanı Varsayarsak Bugün Vw Group Araçlarında Olan Boğaz Kelebeği Yada Diğer Aksamlar Gibi Değildir. Vectra 1.6 16 Valf Araçlarda Aracın Akü Voltajı Düştüğü Anda Egr Çalışmaz Teklemeye Başlar. Özellikle Elektronik Gaz Kelebeği Olan Araçlarda Opel Yada Vw Yada Başka Bir Marka Farketmez. Tamamında Akü Voltajı Sanılandan Çok Daha Önemlidir.

Ahmet Bey Sizin Demek İstediğiniz Vücuda Damarlar Azda Olsa Kan Pompalasa Yeter Ama Bende Tecrübeme Dayanarak Diyorumki Kan Basıncı Düşerse Vücut İflas Eder Bilmem Anlatabildimmi?

Buda Yerli Akülerin Tamamı Sorunlu Demek Değildir. Yerli Akülerde 20 Aküden 5 Tanesinde Arıza Yada Garantiye Girer Diğer Akülerde 50 De 1 Tane Anca Girer Bugün Madem Yerli Aküler Çok Verimli Yurtdışına Giden Punto Vs Araclara Neden Varta Takılıyor? :D
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir