İnsanın Tüylerini Diken Diken Eden Kelime

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İnsanın Tüylerini Diken Diken Eden Kelime

İleti felicia042 » 24 Kas 2011, 22:40

""SKOTA" Bu kelimeyi duyduğum zaman tüylerim diken diken oluyor. Arabaya bakıp Ha! Skota mı dedilerlermi sinirlerim bozuluyor... Sizede oluyor mu? Skoda diyemiyorlar sanki ısrarla Skota diyor.. en çokta tamircilerde duyuyorum...

Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti hakanerdogan » 24 Kas 2011, 22:50

Aracın isminin telaffuzu ile esasen ilgilenmiyorum :)

Sonuç olarak yabancı kaynaklı bir kelime fonetik tutmuyor olabilir bilmeyenler için.

Asıl tüylerimi diken diken eden hepimizin bildiği Türkçe'nin yanlış kullanılması. Örneğin mesajınızdan alıntı yaparsak;

felicia042 yazdı:""SKOTA" Bu kelimeyi duyduğum zaman tüylerim diken diken oluyor. Arabaya bakıp Ha! Skota mı dedilerlermi sinirlerim bozuluyor... Sizede oluyor mu? Skoda diyemiyorlar sanki ısrarla Skota diyor.. en çokta tamircilerde duyuyorum...

İşaretli bölgede dahi anlamındaki "de" bitişik... :D Bu sadece bir tanesi...

Maksadım sizi tenkit etmek elbette değil, sadece bu tarz telaffuz hatalarına, hele hele yabancı kelimeler için mektep görmemiş ustaları yükümlü kılmaya gerek olmadığı gerçeğini vurgulamak. Daha Türkçe hepimizce yanlış kullanılıyor. Yabancısı mı rahatsız etti sizi? :)

Daha çözülememiş bir "istetme" gerçeğimiz varken... Ne süper bi uyarlama bu yahu, felsefesini çözemiyorum kimi zaman. Stepne gibi yabancı kökenli bir kelimeden, fonetik olarak ona benzeyen ama lastik patladığında da istenecek bir şey olduğu gerçeği çiğnenmeden türetilmiş....

Pes!

:lol:
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ayhani » 24 Kas 2011, 22:56

felicia042 yazdı:""SKOTA" Bu kelimeyi duyduğum zaman tüylerim diken diken oluyor. Arabaya bakıp Ha! Skota mı dedilerlermi sinirlerim bozuluyor... Sizede oluyor mu? Skoda diyemiyorlar sanki ısrarla Skota diyor.. en çokta tamircilerde duyuyorum...

Şokellaya bezeyen şkoda demeleriden iyidir.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti felicia042 » 24 Kas 2011, 22:57

hatalarımı iyi yakalamışınız sizi tebrik ederim.. q klavye ile iki işi bir arada yaparken bu hatalar olabiliyor... fonetik nedir bilmem ama bir çok insan duyarak öğrenir her şeyi, bunu kastetmiştim yazdıklarım size ürpertiyorsa okumazsınız olur biter...
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti hakanerdogan » 24 Kas 2011, 23:01

Maksadım tenkit etmek değil bunu yukarıda da belirttim fakat oraya gelene kadar hepimizin yaptığı daha büyük hatalar var. Siz kendi aracınız olduğu için telaffuza hakim olabilirsiniz fakat eminim başka yabancı markaların ticari isimlerini %100 doğru telaffuz edileceğinin hiç birimiz için garantisi yok.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Bluedays » 25 Kas 2011, 09:22

hakanerdogan yazdı:Aracın isminin telaffuzu ile esasen ilgilenmiyorum :)

Sonuç olarak yabancı kaynaklı bir kelime fonetik tutmuyor olabilir bilmeyenler için.

Asıl tüylerimi diken diken eden hepimizin bildiği Türkçe'nin yanlış kullanılması. Örneğin mesajınızdan alıntı yaparsak;

İşaretli bölgede dahi anlamındaki "de" bitişik... :D Bu sadece bir tanesi...

Maksadım sizi tenkit etmek elbette değil, sadece bu tarz telaffuz hatalarına, hele hele yabancı kelimeler için mektep görmemiş ustaları yükümlü kılmaya gerek olmadığı gerçeğini vurgulamak. Daha Türkçe hepimizce yanlış kullanılıyor. Yabancısı mı rahatsız etti sizi? :)

Daha çözülememiş bir "istetme" gerçeğimiz varken... Ne süper bi uyarlama bu yahu, felsefesini çözemiyorum kimi zaman. Stepne gibi yabancı kökenli bir kelimeden, fonetik olarak ona benzeyen ama lastik patladığında da istenecek bir şey olduğu gerçeği çiğnenmeden türetilmiş....

Pes!

:lol:

Hakan şu örnek de konuyu aydınlatabilir.
İstop
Arabayi istop et. :D
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti hetepe » 25 Kas 2011, 11:09

sikoda, kaburta, şase, vestenhavuz, marş dinamosu, şarz, şarz moturu, cant'ı da unutmayalım lütfen...:)
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti alpino » 25 Kas 2011, 11:14

"kartel"i de unutmayın :)
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti hsynaslan0010 » 25 Kas 2011, 11:29

BENDE GALERİÇİLERE SİNİRLENİYORUM SIDIKA DİYORLAR
hsynaslan0010
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hüseyin aslan
Nereden: Balıkesir
Arabanız: favorit 135

İleti hetepe » 25 Kas 2011, 12:11

Benim Fabişin göbek adı da sıdıka...
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti mygokhan » 25 Kas 2011, 12:41

istop olayına takılıyorum ben en çok :) ipad gibi birşey mi yoksa :)
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti Henien » 25 Kas 2011, 14:34

Valla ben de adaşım gibi forumda doğru düzgün yazmayanlara, nokta virgül kullanmayanlara ve mesajın tamamını büyük harfle yazanlara takılıyorum. Bu arada skoda'nın orjinal okunuşu şkoda diye biliyorum.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti hetepe » 25 Kas 2011, 16:21

Henien yazdı:Valla ben de adaşım gibi forumda doğru düzgün yazmayanlara, nokta virgül kullanmayanlara ve mesajın tamamını büyük harfle yazanlara takılıyorum. Bu arada skoda'nın orjinal okunuşu şkoda diye biliyorum.

Tüm yazdıkların için ''+1'' diyorum...
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti bozdagbulent » 25 Kas 2011, 17:38

hetepe yazdı:Benim Fabişin göbek adı da sıdıka...

hocam allah iyiliğini versin 10 dakikadır gülüyorum :) bende de fabia var heryerde fabiş diyemiyorum millet gairp garip bakıyor :)
bozdagbulent
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Bülent Bozdağ
Nereden: Eskişehir
Arabanız: fabia elegance

İleti jawacı » 25 Kas 2011, 22:39

benim favomun da bir adı sıdıka dır :D hatta bir arkadaşımın doğan slx i var. o da sıdıkamdan esinlenip doğan a sadık ismini koydu. sıdıka ile sadık zaman zaman yan yana gelir dertleşirler. :D
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 94 favorit lx

İleti Anonymous2 » 25 Kas 2011, 23:06

Evet bu Skota olayı bu Ege Bölgesi'nde de oldukça yaygın. Buna başka örneklerde var örneğin Doblo'ya Dablo deniyor bu yörede... :D
Octavia Elegance 1.4 TSI DSG A5 2011

Kullanıcı avatarı
Anonymous2
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Balıkesir
Arabanız: Oº°‘¨2011 SKODA OCTAVİA 1.4 TSI DSG ELEGANCE¨‘°ºO

İleti bekocan » 25 Kas 2011, 23:16

hetepe yazdı:sikoda, kaburta, şase, vestenhavuz, marş dinamosu, şarz, şarz moturu, cant'ı da unutmayalım lütfen...:)

sikoda
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Arabanız: 93 favorit

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir