Hayatımda 3 kere yolda kaldım 3'üde alternatör arızasından

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Hayatımda 3 kere yolda kaldım 3'üde alternatör arızasından

İleti yonetici » 03 Arl 2011, 01:36

Başlıktada belirttiğim gibi bu alternatör (şarj dinamosu) arızasından çektiğim çile bu akşamla beraber 3 oldu. 1 sefer felicia 2 sefer fabia'da karşılaştım. Skoda'ya mahsus mudur diğer markalardada benzeri var mıdır bilmiyorum ama alternatör şarj kestiğinde şarj lambası bir kere yanıp sönüyor gördünüz gördünüz göremedinizse vay halinize.

Bu arıza ile ilk kez Felicia'da karşılaştığımda tecrübesiz bir şöfördüm ışığın yandığını hiç hatırlamıyorum belkide yanmadı bile. Fabia'da başıma ilk geldiğinde ise ışığın yanıp sönmesini önemsemedim birşey olsa devamlı yanardı dedim ardından kendimi E-5 de yolda kalmış bir şekilde buldum. Dün akşam sanki fıskiyeden çıkan suyun çıkardığı sese benzer devamlı ve hafif bir ses duyunca açtım kaputu motoru dinledim triger mi alternatör mü derken alternatör olduğuna kanaat getirdim cumartesi baktırırım dedim. Tahmin ettiğim gibi alternatördenmiş bugün öğlen arası dışarı çıktığım sırada şarj lambası kısa süre yandı söndü. Her ne kadar önceki sefer tecrübe ettiğim bir hadise olsada o sıra servise gitme imkanım yoktu bugün akünün şarjı ile idare eder herhalde dedim elektrik tüketen bütün ıvır zıvırı kapattım. Malesef evime 2-3 km kala akünün şarjı yetmedi yolda kaldım.

Kaldığım yer mahalle arası bir caddeydi çekiciye tarif etmek hayli zor oldu. Ben cep telefonumdan Google Maps ile açık adres, koordinat vs. alabiliyorum ama bunu karşı tarafa vermem bir anlam ifade etmiyor adamlarda navigasyon, harita hiçbirşey yok. Etrafında ne var diye soruyor Bağdat Caddesi'nde yada E5 de yolda kalmadımki arkadaş ne olacak etrafımda ev var mahallenin bakkalı var nerden bulucan öyle beni :D Açtım haritayı benzinlikti, stadyumdu, mezarlıktı, belediyeydi vs. yakınlarda ne varsa hepsinden bir tarif oluşturdum yinede tam verimli olmadı. En son artık atlayıp bir taksiye o beni bulacağına ben çekiciyi bulayım noktasına gelmiştimki karşılaşmayı başardık. Araç servisin önüne çekildi sabah erkenden gidip ilgilenmem lazım.

Özetle söylemek gerekirse kötü sürprizler ile karşılaşmamak için şarj lambanız bir an yanıp sönse devamlı yanmasa dahi yolda kalmanızın an meselesi olabileceğini aklınızda bulundurmanızda fayda var. Bu arada şarj dinamosu arızası için yetkili servise falan gitmeye kalkmayın onu komple değiştirmeye kalkarlar fiyatı duyunca dudağınızda uçuk çıkar :) Bu işi yapan oto elektrikçiler var onlar söker sadece arızalı olan parçayı değiştirir ucuza hallederler. Servisin vereceği yanında sembolik fiyatlar olur bunlar.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti diseqc » 03 Arl 2011, 08:20

geçmiş olsun... çekicide iyi para almıştır, benimde fabiamı aldığımda alternatörü yeni tamir edilmiş olarak aldım bindiğim bir sene boyunca bana sorun çıkarmadı ama aklım hep ordaydı neyse bir daha olmaz inşallah.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti felicia042 » 03 Arl 2011, 18:55

Bir kez de benim başıma gelmişti Felicia varken şarj ışığı sönük şekilde yanıyordu 230 km yol geldim şansımdan tam skoda servisinin önünde yolda kaldım. şans işte daha sonra servise girdim durumu anlattım. acil takviye ile arabayı çalıştırıp servise soktular. şarj dinamosunun kömürlerinin üzerinde bulunan parçayı değiştirmişlerdi...
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti yonetici » 03 Arl 2011, 19:17

diseqc yazdı:geçmiş olsun... çekicide iyi para almıştır, benimde fabiamı aldığımda alternatörü yeni tamir edilmiş olarak aldım bindiğim bir sene boyunca bana sorun çıkarmadı ama aklım hep ordaydı neyse bir daha olmaz inşallah.

Sağolun. Çekiciye ücret ödemedim. Normalde kredi kartını kullandığım banka ücretsiz çekici gönderiyordu onu kullanıyordum ama geçtiğimiz hafta sonu bridgestone lastik almıştım onlarda yol yardım verince bu sefer onları aradım.

Bugün oto elektrikçiye götürdüm alternatör konjektörü değişti orijinali Bosh takıldı, alternatör komple söküldü rulmanları değiştirildi ve son olarak akü üstündeki alternatörün bağlı olduğu köprü atmış o değiştirildi toplam 155 TL tuttu.

N1cM.jpg
Alternatör Konjektörü
N1cM.jpg (18.95 KiB) 3033 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi

İleti faruk_sakarya » 26 Arl 2011, 23:23

Merhabalar arkadaşlar bugün benimde başıma aynı olay geldi,alternatör aküyü şarj edememiş ve yolda giderken aracımın bütün elektriksel fonksiyonları iptal oldu(sinyal,dörtlüler,korna dahil..)aracımın gösterge panosunda tüm indicatörler(ikaz lambaları)yandı...Abs,asr,direksiyon pompası,akü..Aklınıza ne gelirse ..aracımı sağa cektim..Yetkili servis acili aradım..Geldiler baktılar ve akünün bitik oldugunu gördük..Akü üzerindeki ana sigorta terminallerinden birisi oksit yapmış ve bundan dolayı alternatörden gelen elektrik aküye gitmeyince kısa devre yaptırmıs..Gece olmasına ragmen farlarımı dahi açamadan aracımı evimin önüne cektim(sağolsun sakarya otokur'un acil servisi her ihtimale karsı,evime gelene dek bana eşlik ettiler--tesekkürler...)Yarın sabah aracımı otokur'a çekip sigorta terminallerinin oldugu kutuyu değiştirecegim..Sonra alternatörümün sarj edip etmedegine baktıracagım..Eger ediyorsa akümü sarja verip bu olaydan min.mailyetle sıyrılmaya çalısacagım ..Ama skodaya biniyorsak sunu iyi bilmeliyizki aracın yagına suyuna bakmak yetmiyor..Akü üstündeki sigorta terminallerinide ara sıra kontrol etmekte (oksit yapmışmı yapmamısmı die)fayda var.Sonuçta araç elektronik ..Şu vagcom'lardan en son alacagım birtane ..hiç olmazsa kendi işlerimi yapabilirim o zaman:)))
CnF
faruk_sakarya
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: FARUK DELERGEÇER
Nereden: Sakarya
Arabanız: SKODA FABİA ELEGANCE 101 HP

İleti rasyonel » 27 Arl 2011, 11:19

Bende hayatımda ilk ve tek olarak bu olay yüzünde alternatör yüzünden yolda kaldım güzel macera ve tecrübe oldu benim açımdan gerçi araç daha yolculuğun başında uyardı beni böyle bir şey için ama yapacak bişi yoktu ve 7oo km sonunda yolda kaldık=))...
rasyonel
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: burak orta
Nereden: Sakarya
Arabanız: felicia

İleti akurtal » 22 Oca 2012, 10:07

usta bu parçayı degişti piyasası 100 tl dedi.siz ce dogrumu söyledi.
akurtal
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: FABİA 1.4 MPİ 2001

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir