AND otoya ve Yüce Otoya dikkat!!!!!!!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

AND otoya ve Yüce Otoya dikkat!!!!!!!

İleti kondansator » 20 Arl 2011, 17:22

21 ekim 2011 tarihinde bir fabia aracı satın almak için 101 nokta ekspertiz raporu almak üzere Ankara Skoda Yetkili servisi And otomotive götürdüm. Aracı bilgisayara bağladılar ve aracın elektronik aksamında bir problem olmadığını, kaporta kontrolü yapıp kaportasında herhangi bir boya değişen olmadığını söylediler. Aracın lifte çekilip, altına bakılmasını motorun yağ kaçırıp kaçırmadığının kontrol edilmesini, mekanik aksamlarının kontrol edilmesini, şanzımanın kontrol edilmesini ve diğer aksamların kontrol edilmesini istedim, fakat orada bulunan atölye şefinin verdiği cevap şu oldu “ ikinci el araba alıyorsun, yağ kaçırsa ne yapacaksın almayacak mısın? ve bilgisayara takıldığında olabilecek her sorunun bilgisayardan görülebileceği” oldu.hatta sağolsun aracı aldığım arkadaş bile ısrar etti ama nafile. Görevliler şanzımana bakmadılar, mekanik aksamları kontrol etmediler, aracı lifte çekip altına bakmadılar, aracı kullanmadılar, hatta motor kaputunu bile açmadılar. Bunların yapılmasını özellikle istedim, fakat yapmadılar. Ve ayrıca aracı bilgisayar bağladıklarında çıkan raporu bana vermelerini istedim, fakat raporu vermediler, sadece kaporta kontrolü tutanağını verdiler ondada ne bir kaşe ne imza hiçbir şey yoktu sadece hatasız yazıyordu, o kağıda kaşe basılmasını istedim fakat yine buna gerek olmadığını belirterek ısrar etmeme rağmen kaşe veya mühür basmadılar. Ücretin 250 tl olduğunu ilk girişte söylediler ama bütün bu yapmadıkları işlemler için ekspertiz yaptıklarını iddaa ederek 250 tl fatura çıkardılar.
Daha sonra yaptığım bazı araştırmalardan elde ettiğim bilgilere göre, diğer Skoda yetkili servisleri ekspertiz raporu için 100 TL civarı para aldıklarını, bu raporda aracı bilgisayara bağladıklarını, motorda bir sorun olup olmadığını, kaportada bir sorun olup olmadığını, lifte çekip motorda yağ kaçağının olup olmadığını, akslarda, lastiklerde, alt takımlarda bir sorun olup olmadığını, şanzımanda sıkıntı olup olmadığını, araçta çalışmayan herhangi bir aksam olup olmadığını ve ayrıca aracı yolda kullanıp başka bir sorun olup olmadığını kontrol edileceğini söylediler.
Bu söylenen şeylerin çoğu arabam için yapılmadı. Bu sorunu YÜCE AUTO MOTORLU ARAÇLAR TİC. A.Ş’ yebildirdim, gelen cevap şöyle oldu; 250 tl ekspertiz ücretinin normal olduğu ve her servisin kendi ücretini kendi belirlediği, arabama yapılan işlemlerin normal ekspertiz raporunda olması gereken şeyler olduğu, lifte çekilmemesinin sebebinin liftlerin dolu olduğu, diğer şeylere bakılmamasının sebebi de; bizim raporu acele istememizden dolayı yapılması gereken şeylere bizim acele etmemiz yüzünden sıra gelmemesi, verilen kaporta raporunun kaşelenmemesinin sebebi olarak ta fatura verileceği orada kaportanın ve aracın hatasız yazdığı olarak tarafıma bildirildi. görüldüğü gibi servis 101 nokta ekspertiz raporunda yapması gereken şeyleri yapmamıştır.
Aracımızın ekspertizi sırasında servisteki liftler boştu, o kadar ısrar etmeme rağmen yukarıda anlattığım çoğu kontrol aracıma yapılmadı, üstelik verilen 250 tl’lik faturada aracın durumuyla ilgili herhangi bir bilgi de bulunmamaktadır. Servis, aracın durumuyla ilgili herhangi bir resmi belge vermediği için otomatik olarak sorumluluk almamaktadır. Herhangi bir sıkıntı durumunda hiçbir sorumluluk kabul etmeyecektir.

o yüzden siz siz olun sakın ha sakın And'a gitmeyin. hatta önünden bile geçmeyin.

yukarıda ve daha önce :http://www.skodam.com/genel-sohbet-paylasim/skoda-turkozu-kahramanmaras-magdur-t27089-18.html anlattığım gibi yüce oto sorunlara kulaklarını kapatmış. dediğim dedik mantığıyla gittiği sürece daha çok müşteri kaybeder.

tüm arkadaşlara duyurulur...........yücenin cüceliğini görün......

Kullanıcı avatarı
kondansator
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mesut
Nereden: Osmaniye
Arabanız: FABİA 1,6 TDİ

İleti xXx » 20 Arl 2011, 17:58

Aynen katılıyorum bende sizin gibi son 1 senedir ATA'dan ve AND'dan uzak duruyorum. Alle cello film fırıldak çeviriyorlar ne yaptıkları belli değil kopardıkları 3 kuruşu kar sanıyorlar ama böyle hepimiz duyarlı olsak, onlara prim vermemiş oluruz. Şimdiden siz birde ben 2 kişi olduk, dahada olacağını zannediyorum.

SKODA FELİCİA 01''

Kullanıcı avatarı
xXx
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara

İleti kondansator » 20 Arl 2011, 18:28

bu olaydan sonra tüketici mahkemesine gidecektim ama diğer olay başıma geldi mahkeme işinden de vazgeçtim. şimdi nette her yere yazıcam bunları herkes öğrensin.....internet mahkemeden çok daha iyi. en azından anında milyonlara ulaşabiliyorsun ve sonuç alabiliyosun..... :D
Kullanıcı avatarı
kondansator
CLASSIC
CLASSIC

İleti Akif » 20 Arl 2011, 19:10

kondansator yazdı:bu olaydan sonra tüketici mahkemesine gidecektim ama diğer olay başıma geldi mahkeme işinden de vazgeçtim. şimdi nette her yere yazıcam bunları herkes öğrensin.....internet mahkemeden çok daha iyi. en azından anında milyonlara ulaşabiliyorsun ve sonuç alabiliyosun..... :D

.

Başınıza gelen olaylar hakkında sessiz kalmayıp, hakkınızı aradığınız daha da önemlisi bizlere bu konuda bilgi verdiğiniz için teşekkürler..
Akif
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Akif
Nereden: Antalya
Arabanız: Octavia 1.4 TSİ DSG

İleti tivoli » 20 Arl 2011, 21:47

yetkili servise sıfır araç alanlar gider ancak o da el mecbur.
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti yonetici » 20 Arl 2011, 23:11

Bu konu bağlamında tüm üyelerimize genel bir uyarı yapsam iyi olacak. Firmaların adını veriyorsunuz kimi zaman aşağılayıcı ifadeler kullanıyorsunuz bunları firmalar görmüyor mu sanıyorsunuz? Eğer öyle sanıyorsanız bir gün kapınıza skodam.com'da yazdığınız mesajlardan dolayı mahkeme celbi gelirse muhtemelen oldukça şaşırırsınız. Firmaların avukatları biraz insaflı davranıp dava açmadan önce bize ihtar çekerlerse sizin başınız derde girmesin diye orta yolu bulup sıkıntıyı gidermeye gayret gösteriyoruz ama bazen şeytan bırak kimin canı yanacaksa yansın herkese ibret olsun üsluplarına çeki düzen versinler demiyor değil.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi

İleti kondansator » 20 Arl 2011, 23:52

uyarınız için teşekkür ederiz. ama ne yazıyorsak gerçekleri yazıyoruz ne eksik ne fazla! herkesin bilmeye hakkı var. şöylede düşünebiliriz yazma hakkımız yoksa bu forum ne için kuruldu? niyetimiz kimseyi karalamak değil (ve ayrıca kimsenin kimseyi karalamaya hakkı yoktur)sadece sıkıntılarımızı paylaşmak ve tüm Türkiye'ye gerçekleri göstermek. yine de uyarınızı dikkate alırız teşekkür ederiz.(gerçi kötü bir üslup göremedim ama varsa da düzeltiriz)
Kullanıcı avatarı
kondansator
CLASSIC
CLASSIC

İleti abrek » 21 Arl 2011, 00:08

artık servislerde işimiz olmaz olur biter mesela benim için servis olayı bitmiştir....:zaten ben servise aracı getirmeyi hiç düşünmedim bu zamana kadar dışardaki ustalar ama hepsi değil işi iyi bilen buldunmu servise falan gerek kalmazz:D:saygılar
Kullanıcı avatarı
abrek
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EMİN KAYA
Nereden: Düzce
Arabanız: FABİA TDI CLASIC

İleti hetepe » 21 Arl 2011, 08:46

Bu konuyu açan kişinin üslubu hakaret ve aşağılama içermiyor, başından geçenleri kendi doğrusu paralelinde yazmış, ilgili kurum/kurumlar bu konuda hukuki hak arama durumuna geçtiklerinde ne olacak? hapis/para cezası mı gelecek?
Kaldı ki bu sorun ilk defa okuduğumuz bir durum da değil, ilgili kuruluşlar zaten kendilerinin ne olduğunu biliyor olmalılar...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti Henien » 21 Arl 2011, 09:16

Kondansator, yukarıdaki mesajınızdan ötürü adında skoda olan herhangi bir kuruluş size karşı herhangi bir işlem yapmya kalkarsa lütfen beni de haberdar edin. Yıllardır tüketici hukukunda iş yapan bir hukukçu olarak ne yapılması lazımsa destek olacağım.
Ayrıca elinizdeki fatura ile zaman kaybetmeden oturduğunuz ilçenin kaymakamlığında bulunan hakem heyetine başvurun ve para iadesi isteyin. İddia ediyorum sizin lehinize çıkacak karar. Yapmanız gereken tek şey kaymakamlıktaki matbu bir dilekçeyi doldurup imza atmak.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti Bluedays » 21 Arl 2011, 09:20

? yazdı:Bu konu bağlamında tüm üyelerimize genel bir uyarı yapsam iyi olacak. Firmaların adını veriyorsunuz kimi zaman aşağılayıcı ifadeler kullanıyorsunuz bunları firmalar görmüyor mu sanıyorsunuz? Eğer öyle sanıyorsanız bir gün kapınıza skodam.com'da yazdığınız mesajlardan dolayı mahkeme celbi gelirse muhtemelen oldukça şaşırırsınız. Firmaların avukatları biraz insaflı davranıp dava açmadan önce bize ihtar çekerlerse sizin başınız derde girmesin diye orta yolu bulup sıkıntıyı gidermeye gayret gösteriyoruz ama bazen şeytan bırak kimin canı yanacaksa yansın herkese ibret olsun üsluplarına çeki düzen versinler demiyor değil.

Emir bey,
Emin olun bunları firmalar görmüyor. Çok ciddiyim görmüyorlar. Onların tek derdi paradır. İnsanlara önem vermiyorlar, güler yüz göstermiyorlar, ilgilenmiyorlar sadece alacakları paraya bakıyorlar.
Zaten arkadaşın yazdığı yazıda hakaret veya aşağılayıcı bir ifade bulunmuyor. Sanıyorum siz, bizden daha fazla çekiniyorsunuz bu hususta.

Diğer yazdığınız yazıya gelince, bu tarz uslubunuz ve davranışlarınızdan ötürü zaten foruma çok büyük katkıları olan insanlar forumu terketti-rildi-ler. Bu şekilde devam ederseniz forumda yazacak adam bulamayacaksınız.
Benden size bir üye nasihati olsun bu da.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti ayhani » 21 Arl 2011, 10:24

Bende üslupta bir hata göremedim.

Bu arada Yüce Oto'dan birşey beklemeyin. Emin olun onlar bayilerden daha beter.
Ben hala unutamadım 2008'de Mersin 4K'dan araç aldım adamlar resmen beni kandırdılar on kere yüce otoya şikayet ettim ama kimi kime şikayet ediyorsun. Adamlar bırak işlem yapmayı o yıl yılın bayisi seçmişler birde!
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti msakdogan » 21 Arl 2011, 10:39

ilk önce geçmiş olsun.. Maalesef böle konularla hepimiz değişik sektörlerde karşılaşabiliyoruz. birazda suç biz tüketicilerde değilmi. bak ne güzel yazında yazmışsın, lifte almadılar, alt bakım yapmadılar vs. o zaman hakkını alana kadar diretecektin. Birşey daha soracağım konuyu açan arkadaşa, 101 nokta kontrol le ilgili elinizde yazılı bilgi, belge varmı. size sunulan hizmetle, taahüt edilen hizmet arasında fark varsa kabullenmeyip yaptırmanız lazımdı. Sorunu orada halletmeniz lazımdı, maalesef sonraya kaldımı don lastiği gibi uzayıp gidiyor konular ülkemizde.ilk önce bizler haklarımızı bilip, onları savunmamız lazım. Savunamazsak böyle çok mağduriyetler yaşarız.servisler malumunuz hepsi ayrı, servislerden memnun olanlarda var, olmayanlarda. Servislerden memnun olmayan o kadar çok kişi varki, bunu en basiti bu kadar çok sanayi var. Memnun olunsa herkes arabasını yetkili servise götürse bu kadar sanayi ve özel servis olmaz.
"İnsan..İlk önce kendisine dürüst olmalı."
Kullanıcı avatarı
msakdogan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Murat Akdoğan
Nereden: İzmir
Arabanız: FABİA 2001 1.4 101 ELAGANCE+

İleti yonetici » 21 Arl 2011, 11:26

ayhani yazdı:Bende üslupta bir hata göremedim.

"o yüzden siz siz olun sakın ha sakın And'a gitmeyin. hatta önünden bile geçmeyin." ve "yücenin cüceliğini görün" ifadeleri markaların korunması hakkındaki kanun gerekçe gösterilerek hukuki açıdan problem oluşturabilir. Bunları boş kaygılarla değil aldığımız ihtarlara dayanarak söylüyorum.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti cnydn » 21 Arl 2011, 11:59

Öncelikle geçmiş olsun. üzülüyorum böyle şeyleri okudukça..

Garanti kapsamındaki Octavia'mı 1 ay önce yetkili servise götürmüştük(babam). Rutin senelik bakımdan sonra ( yağ, filtre değişimleri vs ) , aaabii lastikler çok inik deyip şişirmişler..

Evvelsi gün yolda gidiyorum, araç bariz sağa çekiyor 100-110 km hızda.. Allah allah bir gariplik var ama dedim neyse...
Sonra 3 km gittim gitmedim lastik ışığı yandı. aha dedim var birşey . Çektim ilk benzinliğe..

Gözle görünür bir inme farketmedim. Neyse dedim şişireyim şunları bi, hem kontrol etmiş olurum..
Yüksüz normal octiye, benzin kapağında da görüleceği üzere. 2.0bar veya 2.1 bar hava basılır. Bu da 30-32 psi ediyor kabaca.. Uzun yola çıkarken vs yük durumuna göre benzin kapağında 38-40 a kadar en yüklü haliyle ( 5 kişi + bagaj dolu ) müsaade ediyor yanılmıyorsam

Taktım cihaza..önler birisi 42 öteki 40 çıktı
Arkalar sol 46 sağ 40 çıktı

205 55 r16 lastiğe, traktör gibi 46psi hava basan arkadaşı tanımak bilmek isterim açıkçası.
Bir şekilde hava kaçırdı ki lastik ışığı yandı aracın, ben de bu sayede lastikteki inanılmaz yüksek basıncı farketmiş oldum

Bildiğim kadarıyla kışın bir de nispeten inik tutulur, hem soguk olduğu için genleşmeyeceğinden hem de daha iyi tutunsun diye...

Serviste basarken vs kontrol etmişler güya.. Artık 19 inch yeti lastiği gibi mi bastılar bilemiyorum...

Ben And'dan genel olarak memnunum ama sıkıntı yaşadığımız zamanlar da oldu. Eski 1.6 mpi octimde ani devir yükselmesi ve aracın stop etmesi arızasını, boğaz kelebeği'ni 2 kere temizleyip gideremediler, tamam hadi olabilir diyelim.. Sonunda da kelebeği değiştirmemiz gerek : 750 tl dedikleri bu arızayı, daha ilk görüşte "hararet müşürü arızalı abi " diyip değiştirerek gideren 20 yaşındaki çocuk sorunumu 100 tl ye çözmüştü. (neredeyse yarısı bahşiştir )

Ancak garantili aracı nereye götüreceksiniz Ankara'da. Ya and ya ata. Başka alternatif olsa mutlaka denerim. Ama el mecbur.

VW'in dediği gibi. Biz daha iyisini yapana dek, en iyisi bu

Bu arada şikayetleri satış-servis olarak ayırmak gerektiğini de düşünüyorum.

Şahsi kanaatim, satış olsun sigorta olsun And gayet ilgilidir. Servis için de alternatif yok.
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti mustklc » 21 Arl 2011, 12:06

adamı çarpmışlar resmen burda yazmayacak da nerde yazacak ey değerli yöneticim?

daha önce de yazıldı konuşuldu. and otonun bir dediği bir dediğini tutmuyor. birkaç defa işim düştü gittim paçamı zor kurtardım. zaten millet de uyanmış sanırım. ne zaman gitsem içerde ya bir ya iki araba. sanırım ikinci elden kazanıyor.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti Henien » 21 Arl 2011, 12:22

Site yöneticisinin endişeleri haklı arkadaşlar. Zira forumda yazılan hususlardan yazan kadar yayınlayan da hukuki ve cezai olarak sorumlu. Ancak bu ihtarla falan olacak iş değil. En bilindik geiyiği yapayım bu konuda; firmalar "git kendini köprüden at" diye ihtar çekseler kendimizi köprüden mi atacağız :)

Diğer yandan nette bu tür şikayetleri yazanlar neticede firma mağduriyeti giderdiği takdirde aynı ortamda bunu paylaşmalılar. Ya da giderilmediyse yasal haklarını kullanmalılar. Bu konuda forumda yeterince bilgi var. Eğer vatandaş yasal hakkını kullanmıyorsa ben kişinin gerçekten mağdur olduğu konusunda şüphe duyarım.

Ve 10 yıllık mesleki tecrübedir; asla iki tarafı da dinlemeden hüküm verme!
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti yonetici » 21 Arl 2011, 13:07

mustklc yazdı:adamı çarpmışlar resmen burda yazmayacak da nerde yazacak ey değerli yöneticim?

Burada yazacak tabiki ama firmaya çeşitli hakaret sıfatları yapıştırmadan yapacak, eleştiri sınırlarını aşmayacak. Elindeki evrağı, faturasını, iş emrini vs. fotoğraflarını siteye yükleyecek. Ben gittim şöyle oldu böyle oldu diye yazılıp çiziliyor firmanın avukatı bize ulaşıyor böyle bir olay olmamıştır yalandır kaldırın diyor ne diyeceğiz olayın olduğuna dair elimizde kanıt yok birşey yok sorsak üyeninde elinde birşey yoktur.

Henien yazdı:Site yöneticisinin endişeleri haklı arkadaşlar. Zira forumda yazılan hususlardan yazan kadar yayınlayan da hukuki ve cezai olarak sorumlu. Ancak bu ihtarla falan olacak iş değil. En bilindik geiyiği yapayım bu konuda; firmalar "git kendini köprüden at" diye ihtar çekseler kendimizi köprüden mi atacağız :)

Her ihtar çekenin dediğini elbette yapıyor falan değiliz sonuçta ihtar mahkeme emri değil kaldıki mahkemeye gitse haklı görülüp görülmeyeceğide belli değil. Bu nedenle gelen ihtarın haklı hukuki gerekçelere dayanıp dayanmadığını incelettirip ona göre yanıt veriyoruz.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir