Siz Hiç Katil Gördünüzmü??

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Siz Hiç Katil Gördünüzmü??

İleti fabiam6161 » 29 Arl 2011, 19:33

Siz Hiç Katil Gördünüz Mü?

Hayatınızda hiç ölü bir çocuğun yüzüne baktınız mı ? Ya bir anneye oğlunun öldüğünü söylediniz mi ? Dışarıda hüzün ve merak ile bekleyen kalabalığa " maalesef kaybettik.." demenin dayanılmaz ağırlığını yaşadınız mı? Aracın çarptığı annesinin kucağından yola fırlamış 3 yaşındaki bir kız çocuğunun " annneee, annneee.." diye feryatlarını dinleyip, " annen birazdan gelecek.." derken, o annenin bir daha asla dönmeyeceğini bildiğiniz hiç oldu mu ?...

Siz hiç katil gördünüz mü ? Yurtdışındaki üniversitelerde zorlu eğitim sürecini tamamlayıp, ülkesine geldikten sonra hız meraklısı bir sürücünün tekerlekleri altında canını veren dünya güzeli bir kızı ?... Ve hızın yarattığı adrenalin fırtınasından yaşamın ölümlü yüzüne düşmüş sürücünün "ben şimdi ne yapacağım" diyen çaresiz yüzünü Her gün aynada gördüğünüz suratın bir gün katil olabileceğini hiç düşündünüz mü ?

Hangi otomobil daha performanslıdır ? 0-100 arasını 7.4 saniyede mi 10.1 de mi alıyorsunuz ? En güzel makası kim atar ? Virajda yanlamak ne demektir ? Yeşil ışıkta nasıl kalkıyor hangi araçlara toz yutturuyoruz ? Hafif ticari aracım niçin 140 km hızın üzerine çıkmıyor ? Bu yollarda 90 km hız sınırlaması çağımıza uyuyor mu Şehir içinde sol şeritte 120 km hızla seyreden araca sellektör yaptım ama yol vermedi adam denyo mudur ?...

Ben bir beyin cerrahıyım. Ortalama 2 günde bir trafik kazasında ölmüş yüz görüyorum. Annelere "oğlunuz ... maalesef.." diyorum. Yaşamın ince ipini saatler süren operasyonlarda bağlamaya çalışıyorum. Hüzünlü insanların ağlamalarını dinliyorum... Ölü canlar konuşamıyorlar. Konuşabilselerdi, katilin ne muhteşem bir makine olduğunu anlatacaklardı. 100 km hıza 7 sn'de ulaşmış ve bedenini 3 metre uçurmuştu, hele o spoileri ne de muhteşemdi.

Dün 6 yaşında bir kız çocuğu getirdiler. Hızperver bir otomobilin kontrolsuz sollamasında (ya da svrulmasında) aracın aynası çocuğun sol gözüne çarpmış, alnının sol tarafındaki kemikler parçalanmıştı. Kırmızı renkli yaratık kazadan sonra kaçmış kayıplara karışmıştı.... Akşam eve geldiğimde 65 yaşındaki annem arka taraftaki sokak arasındaki markete giderken, 18 yaşından küçük olduğunu tahmin ettiği iki sürücünün kalkış yarışmasına tanık olduğunu anlatıyorsu. Yaşını anlayabilecek kadar yakından görmüştü sürücüyü çünkü kulakları yırtan bir feryat ile kendisine çarpmaya santimler kala durmuştu araç....

Nedense hafif ticari araç sürücüleri tek biçim haline gelmeye başladılar. Combo'lar Caddy'ler, Partner'ler WRC'nin İstanbul ayağını yaşamaktalar her gün. Ben ise bunlara baktıkça bir katilin yüzünü görmekteyim. Ammannn bu da mı sorulur " Performans yaşamdan daha değerlidir" Yaya geçitleri ise yayaları ezmek için işaretlenmiş alanlardır.

Bir gün aynada gördüğümüz bu yüz de katil olabilir...

Kullanıcı avatarı
fabiam6161
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: MURAT KURTOĞLU
Nereden: Trabzon

İleti alper33 » 29 Arl 2011, 19:49

Bir okuyup bin düşünülmesi gereken bir hatırlatma yapmış arkadaşımız, bundan dolayı kendisine teşekkür ediyorum. Direksiyona geçtigimizde gaza basmadan insan oldugumuzu hatırlayıp insana ve cana saygı unsurunu daima ön planda tutmalıyız..
Kullanıcı avatarı
alper33
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erkan gül
Nereden: Kırklareli
Arabanız: Honda civic 2005

İleti mustklc » 29 Arl 2011, 20:18

öğrenciyken hep yayan giderdim, şimdi arabadan aşağıya inmiyorum ne yazık ki.

bazen ankarada falan yayan çıkarım. canımı zor kurtarırım desem yeridir. kaldırım denen birşey kalmamış zaten, hep araba dolu. hoş kaldırımda bile olsan üstüne süren var.bir de ben 30 yaşında adamım. elim ayağım tutuyor şükür. yaşlısı hastası , çocuğu, hele ki görme engellisi ne yapsın?

karşıdan karşıya geçmek işkence. ışıklara katiyen güvenemiyorsun. herkes ışık ihlali yapıyor. bizse burada mobese kameralarından şikayet ediyoruz.

danimarkada yüzümü yola dönerek karşıya geçmeye niyetlendiğimde, taa 300 metre ötedeki araçlar duruyordu. bu çok hoşuma gitmişti.

bizde yaya güvenliği kesinlikle yok bunu bilir bunu söylerim. bu konuda cezalar mı ağırlaştırılacak? kaldırımlar mı genişletilecek, ne yapılırsa yapılacak yoksa bu işin sonu yok...
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti bozdagbulent » 29 Arl 2011, 20:19

arkadaşımıza teşekkürü bir borç bilirim lütfen trafik kurallarına uyalım hiçkimsenin hayını zehir etmeye hakkımız yok
bozdagbulent
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Bülent Bozdağ
Nereden: Eskişehir
Arabanız: fabia elegance

İleti erginbkr » 29 Arl 2011, 20:20

istanbulda bu kadar keşmekeşin ve insani değerlerden uzaklaşmanın birçok olumsuz getirisinden bir taneside bol miktarda trafik canavarı yaratıyor olmasıdır...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti skodahastası » 29 Arl 2011, 22:26

Böyle bilgilendirici bir yazı yazdığınız için teşekkürler,arkadaşlar performanslı bir araç alın 0-100 e 7 saniyede veya 6 sn de çıkan bir arabada alın ama sadece 100 kmh ye çıkın 6 sn de 100 e çık yeter,o yollarda 100 le yol mu biter diyip 200 220 giden arkadaşlar o yol bitmez işte bir gün kısa sürer belki 2. gün kısa sürer 3. gün o yolda can veririz.
Lütfen hız yapmayın :!: :!:
FABİA RS SEVGİSİ-SKODA HASTASI-ELEGANCE HAYRANI

2012 SKODA YETİ 1.2 TSI DSG KONFOR PAKET+SİWİNG+YOL BİLGİSAYARI+ SİYAH TAVAN+GÜMÜŞ TAVAN ÇITASI+YOL BİLGİSAYARI
2004 SKODA OCTAVİA 1.6 AMİBANTE PLUS(ESP FALAN HERŞEY VAR):(satıldı)
Kullanıcı avatarı
skodahastası
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: KERİM
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2012 Skoda Yeti Konfor paket +siwing+siyah tavan

İleti Yamali3478 » 29 Arl 2011, 23:16

Çok güzel bir konuya değindiniz Tebrik ederim sizi bununla ilgili yazılar bölümü açalım admin arkadaşımız yakından ilgilenir herhalde. Trafik hayattır arkadaşlar dikkat ve özveri ister
Yamali ! isyanlardaa !!!!!
Yamali3478
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: YAVUZ MUHAMMET ALİ BÖYÜKÖZKÖK
Arabanız: FAVORİT GLX 1994

İleti termineytir » 30 Arl 2011, 09:55

mustklc yazdı:öğrenciyken hep yayan giderdim, şimdi arabadan aşağıya inmiyorum ne yazık ki.

bazen ankarada falan yayan çıkarım. canımı zor kurtarırım desem yeridir. kaldırım denen birşey kalmamış zaten, hep araba dolu. hoş kaldırımda bile olsan üstüne süren var.bir de ben 30 yaşında adamım. elim ayağım tutuyor şükür. yaşlısı hastası , çocuğu, hele ki görme engellisi ne yapsın?

karşıdan karşıya geçmek işkence. ışıklara katiyen güvenemiyorsun. herkes ışık ihlali yapıyor. bizse burada mobese kameralarından şikayet ediyoruz.

danimarkada yüzümü yola dönerek karşıya geçmeye niyetlendiğimde, taa 300 metre ötedeki araçlar duruyordu. bu çok hoşuma gitmişti.

bizde yaya güvenliği kesinlikle yok bunu bilir bunu söylerim. bu konuda cezalar mı ağırlaştırılacak? kaldırımlar mı genişletilecek, ne yapılırsa yapılacak yoksa bu işin sonu yok...

Hızla giderken kontrolünü kaybedip savrulan bir araç olduğunda maalesef o kaldırım seni kurtarmaz. Çok duyuyoruz otobüs durağına savrulan araçları.
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ferhan KARA
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Renault Twingo 1998

İleti erdalkar » 30 Arl 2011, 10:11

Çok güzel bir koyuya değinmişsiniz. Allah kaza bela vermesin . Her yaşanmış olaydan ders çıkarmamız lazım, çünkü insanı nelerin beklediği meçhul.!
erdalkar
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: FELİCİA 1.3 GLXİ 2001

İleti Bluedays » 30 Arl 2011, 10:45

Güzel bir yazı.
Paylaşım için teşekkürler.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti elvis » 30 Arl 2011, 11:18

Bu konu ile o kadar çok söylenebilecek şeyler var ki...ama maalesef memleketimizde direksiyona geçenlerin %98'i her şartta ve yolda yol hakkının kendilerinde olduğunu düşünüp hareket eder.
Bence devlet her 5 yılda bir sadece trafik kurallarının sorulduğu bir sınav yapmalı (tabii ücretsiz) bu durum düzelip herkes yaya olanlara ve diğer sürücülere de gerektiğinde yol vermeye alışana kadar...sınavı geçemeyenin de ehliyeti 1 yıl ertelenmeli ertesi sınava kadar...
tabii bu benim düşüncem...
elvis
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gürsel
Nereden: Bursa
Arabanız: 93 Bordo Favorit LX

İleti hsynaslan0010 » 30 Arl 2011, 11:24

murat bey elerinize saglık süper bir yazı cok uzaga gitmemeli aynaya bakmak lazım bakıyorum akrabalarımdan 5 kişide biri trafik maduru ya kaza yapmış ya bi araba carpmış kaldırımda cocuklarımızın elerini bırakamıyoruz ama bazende bu adam cocugunun elini niye tutmuyor yola fırlıycak diye kızıyoruz allah kimseye kaza vermesin
hsynaslan0010
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hüseyin aslan
Nereden: Balıkesir
Arabanız: favorit 135

İleti Bluedays » 30 Arl 2011, 12:00

elvis yazdı:Bu konu ile o kadar çok söylenebilecek şeyler var ki...ama maalesef memleketimizde direksiyona geçenlerin %98'i her şartta ve yolda yol hakkının kendilerinde olduğunu düşünüp hareket eder.
Bence devlet her 5 yılda bir sadece trafik kurallarının sorulduğu bir sınav yapmalı (tabii ücretsiz) bu durum düzelip herkes yaya olanlara ve diğer sürücülere de gerektiğinde yol vermeye alışana kadar...sınavı geçemeyenin de ehliyeti 1 yıl ertelenmeli ertesi sınava kadar...
tabii bu benim düşüncem...

Devlet, birgün böyle birşey yaparsa, o gün trafik kazası diye birşey kalmamış demektir.

Bi reklam var duymuşsunuzdur, hırsızlar sadece saz veya keman çaldığı zaman sigortaya ihtiyaç kalmayacaktır.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti yabani » 30 Arl 2011, 13:01

Bu hafif ticari araçların sapıtması sadece istanbulda değil, Ankara'da da hergün oldukça küfrememe sebep oluyorlar.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti erginbkr » 30 Arl 2011, 23:22

yabani yazdı:Bu hafif ticari araçların sapıtması sadece istanbulda değil, Ankara'da da hergün oldukça küfrememe sebep oluyorlar.

bende bu ticari kapalı minibüsler varya ducato vb. onlara gıcık oluyorum...farları bile yüksekte insanın gözünü alıyolar...ayrıyeten çoğu kazulet gibi kullanıyor...1-2 sini ayırıp verecen zopayı ibret olsun diye...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti fabiam6161 » 01 Oca 2012, 22:10

Ben teşekkür ederim beğenen herkeze umarım faydalı olmuştur.
Kullanıcı avatarı
fabiam6161
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: MURAT KURTOĞLU

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir