Yaz / Kış Uzun Yol İçin Tavsiyeler

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yaz / Kış Uzun Yol İçin Tavsiyeler

İleti unknown1 » 09 Oca 2012, 01:22

Merhaba arkadaşlar.

Sizlerden öncelikli ricam burun kıvırmadan yazıyı sonuna kadar okuyunuz, ve eklemek/düzeltmek istedikleriniz ekleyiniz.
Ben sürekli şehir içi şehir dışı teknik servis amaçlı çok yol yapıyorum. Öyleki hemen her hafta mutlaka şehir dışı en az gölcük yada çorlu yapıyorum. Naçizhane bazı tavsiyelerim olacak. Bunlar özellikle gece için çok geçerli.

Otoyollar haricinde diğer duble yol vb tek gidiş geliş olan yollar okadarda rahat sürüş imkanı sağlamıyor.
Özellikle gece :

* Yolu önünüzde ve karşıdan gelen araç yoksa daha iyi görebilmek için muhakak uzunlarınızı yakın.
* Kavşaklardan geçerken yol hakkı hatta yeşil ışık yansada ki gece genelde fasılalı sarı yanar kısa fara dönün ve kavşağa yaklaşmadan yaklaşınca ve kavşağa girince belki çıkarken muhakak belli olacağınız şekilde selektör yapın. Görmesenizde görülürsünüz.
* Önünüze çıkan hayvan olması durumunda uzunları kapatın çarpmadan kurtarabilecekseniz sağ veya sol şeritten geçin. Yok muhakak çarpacaksanız şayet. Çarpana kadar gaz kesin tam ortanın biraz sağ veya solundan çarpın ki çarptığınız hayvan ön camdan içeri girmesin.
*Karşıdan gelen bir araç yada önünüzdeki bir araç olması durumunda muhakak kısaya geçin ki size kıllık yapmasın veya geçişinize zorluk çıkarmasın.
* Kamyon geçerken sakın ha uzun süreli selektör veya atlı kovalar gibi selektör yapmayın. Usulca yaklaşın 1kamyon/tır/otobüs mesafesinde mesafesinde (hıza bağlı) sadece hafif aydınlatır gibi olacak şekilde bir selektör ile selektör yapın.
*Büyük araçlar sinyal verdiyse sıkıştırmayın çünkü sonra üstünüze çıkıyolar.Çünkü onlarda sıkışıyor.
* Rampada siz hızlanırsınız ama büyük araç hızlanmaz onları rahat bırakın. Geçsinler bekleyin sabırsız olmayın.
* Karşıdan araba geliyor veya önünzde araba var ama önünüzü tam göremiyorsunuz. Bu durumda uzun farıda yakmayın. Kısa tatlı selektör ile aralarına 2sn koyacak şekilde yolunuzu görmeye tespit etmeye çalışın.
*sadece ön değil yan camölarında buharlanmamasına dikkat edin. Yandaaki cvamlar için ayrılan yer yetmez ise yolcu hava kelebeğini cama çevirin.
*Ara sıra camı sonuna kadar açın ve hemen kapatın(hava çok soğuksa).
* Özellikle gece su birinkitileri bir anda arabayı sağa veya sola çekebiliyor. Ani motor sesi yükselmesi hafif sarsıntı. Korkmadan fren yapmadan aynı gaz devam edin. Direksiyonu şeride ortalayın. O nokta geçince gaz kesip frın aydınlatmadığı yerlere girmemeye çalışın..
*Çukurdan asla kaçmayın
*Virajalara muhakak yumuşak girin.
*Viyadüklerde muhakak gaz kesmiş olarak girin. Yavaş girin. Gizli buzlanma özellikle orlarda olur.Muıhakak viyadükten gündüz ve gece çift el ile direksiyonnu tutarakl girin ve çıkın. Çünkü özellikle yüksek huızlarda arabayı hafif sağaveya sola atabiliyor.
* Eğer yolu bilmiyor iseniz kendinize bir klavuz araç bulun. Onun stop farları size yolu gösterir. Çok yaklaşmayın farlarınızdan rahatsız olup geçmenizi ister veya basıp gider.
* Tehlikeli giden adamı takip etmeyin.
*
Trafik ışıklarına gelmedfen önce yanan fasılalı sarı ışığa gelmeden yavaşlamış olun. Çünkü soğuk havada o ışıklı kavşaklarda su birinkitisi buzlanma olabiliyor.
* Yol kenarlarındaki beyazlama yani düşen çiğin donması asfaltında güvenilir olmadığını gösterir.
*Soğukluğa göre değişir ama sakın ola 140 km hızın üstünde kışın camınızı yıkamayın. Buz tutuyopr Önüüz birden kapanıyor. 180 le giderken başıma geldi. yağışlı havaydı. Dörtlü ile arkamı uyardım tatlı bi frenle yavaşladım cama sadece su tuttum . buz çözüldü silecek çöalışınca çözdü.
*Yağışlı havada rampa aşağı özellikle ankara ya gidenler bilir. su asfaltı keserek gider. haç işareti gibi uzun çunbuk yol kısa yan çubuk sudur. O su çok kişiye ecel sebebi olmuştur. BMW mercedess bile dayanamıyor o suda tutunamıyor. Olabildiğince yavcaş gidin.
*Rampa aşağı kesinlikle boşa atmayın. Zira viteste bırakın tekrrler kontrollü gitsin. Boştan az yakıyor. Hatta yakmıyor.
* Kimseyle gece kapışmayın. Durdurmak isteyenlere karşı durmayın. kapıların tümünü muhakak kilitleyin. Dinlenme tesisinde et yemeyin. Uykunuz gelirse muhakak uyuyun.
GECENİN EN TEHLİKELİ SAATİ 03:00 07:30 ARASIDIR. VE KEMERİNİZİ MUHAJKAK TAKIN.
* Arabanızda battaniye olması faydalı olur. Yiyecek olabilir. ama içecek içmeyin olabildiğince. Su alın sigara içiyosanız sigaranız yedekli olsun. Harareti sürekli kontrol edin.her duruşta arabanın etrafında dönün.
* Mola vereceğiniz zaman durdupunuz anda stop etmeyin. araba 1 dakika kadar rolantide çalışsın.
*Farlarınız kirli ise silin. stoplarınızıda silin.Arka cam olabildiğince açık olsun. Dikiz kullanmasanızda açık olsun.
*Ani sislere gireblirsiniz korkmayın haşırt diye frene asılmayın. Arkanızdaki hızlı gelebilir. dörtlü yakım sis lambalarını yakın hafif hafif yavaşlayarak sağ şeride geçebilirsiniz. Uzun farlar siste önünüze beyaz duvar çeker hiç göremezsiniz. Hafif siste belki faydalı olabilir.
Uyuyan herkes emniyet kemeri taksın. Arkalar dahil.
* Müzik muhakkak açık olsun. Olabildiğince hareketli şarkılar olsun. Naneli bir sakız. yada neli severseniz sizi ayık tutar.
*Bazen yolun nereye gittiğini ileri bakarak anlayamazsınız . uzunları yakcak durum yoktur. bir iki selektör yaptınız gene yolu göremediniz. o zaman gaz kesin. sakin olun ve kafanızı kaldırıp arabanın hemen önüne bakın. Oradaki en sol şerit ile sağındaki şeridi ayıran şerit çizgisini araca ortalayın. Ve o şekilde rahat görüş imkanı alana kadar gidin. Korkmayın. Pat diye döndürmez yol sizi. yeterki 180 190 la gitmiş olmayın.
* Camlar buharlı iken şehir içi veya dışı sakın hareket etmeyin. Zira ben yaya trafik polisine vurdum aynamı kırdım. Başınıza gelebilir.
Yolda açılır demeyin. Hafif silik görebiliyorum diye çıktım ben yola sizde dikkat edin.

Biraz dağınık aktardım ama idare edin artık.

Bunların hemen birçoğunu yaşadım yaşayana şahit oldum. Uzun yolda en fazla 1 saat oynar. Hele gece ve yağışlı havada hiç atraksiyona gerek yok. Siz uyumasanızda birileri uyuyabilir. Hatta plakanız 34 diye sizler uğraşabilir.


 
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 527
Kayıt: 10 Kas 2010, 21:18
Ad Soyad: unknown
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: unknown

İleti unknown1 » 09 Oca 2012, 01:40

Gündüz için:

* En büyük sıkıntınız radar olacaktır. Bu yüzden nerde bir düzlük var korkun. Atık kanunen radar tabelası koymak zorundalar. Radar yazısını görünce 5 10 km gitmeden yüksek hıza çıkmayın.
* karşı şeritten gelen araç veya araçlar gündüz selektör yapıyorsa bilinki ya hızınz aşırı yada aşırı birşey yapıyorsunuz yada ileride size bakan bir radar var.
* Radarı uzaktan fark edince hemen frene basın mümkünse şerit değiştirin. Ama Fren ve şerit değiştirmeniz başkasının hayatına mal olmasın. Çünkü arkadan gelen 220 ilede gelebilir.
* Kavşkalarda özellikle dikkatli olunç Yol vermeyenlere karşı dikkatli olun sağındanm geçöeceksenizde temkinli ve uzak geçin eliniz kornada olsun. Genelde sağdan geçerken üstünüze gelirler.
* 34 plaka iseniz hangi şehirde gidiyorsanız o şehrin akıllıları sizinle kapışmaya önünüze atlmaya artislik ypamaya çalışır uymayın. Çünkü yoluda bilmiyosunuz onun yenilince sizi iki araba kovalayacağınıda (tecrübe)
*Virajlar bazen umulduğundan daha keskin olabilir o yüzden en fazla gösterilen hız limit tabelasından 20 30 km fazla olun. Fazlası tehlike biliniz.
*Farlarınız açık olsun.
* Yol bilmiyorsanız öndekini kıllandırmayacak şekilde bir aracı klavuz edebilirsiniz.
* Mıcır ve kumlu yolda buz pistinden beter kayacağınızı unutmayın.
* Anadolu şehirlerinde ilerlerken muhakak sinyal verin. Özellikle sollama vb durumda.
*Gündüz gizli buzlanma az olsada su birikintisi olaibliyor birden araç sağa veya sola çekebilir. Temkinli olun.
*Ormanlık alanda veya yolda hayvan çıkarsa vurma anına kadar yfren yapın ama abartı değil. Vuracağınız anda gaza basın.. Direksiyon hamlesiyle kaçmayın atacın ortasından vurmayın hayvan içeri girmesin.
*Daha önce ezilmiş olan hayvanın üstünden geçmemek için aşırı çaba harcamayın.
**Yoldaki kazaları izlemeyin.İlemeniz trafik yapar yardımıda geciktirir(özellikle şehir içi) yardım edecekseniz uygun biyere çekin gidin.

* Uzun yol kapışmayı yarışmayı kaldırmaz. Kimle karşılşacağınızda belli değildir. 100 ile giderken yere 4 kg ağırlığık veriyorsunuz. Yanbdan hafif darbe ile taklalar atabilirsiniz.
* Kamyonların arkasına çok girmeyin camına taş atabilir.
*Ani frenleme veya yol ortasındaki cisimlerde dörtlü yakarak arkayı uyarın. hatta alabiliyorsanız onu alın.
*Gündüz veya gece aniden yolda mobese kamerası bakımı elektrik direğindeki lamba bakımı yol kontrol vb gibi durumlar oalcağı için gittiğiniz şeridin yanınında boş olup olmadığını sürekli kontrol edin.
*Gündüz ve gece tyekbir şeride bağlanmayın yolu ortalayın. Ama kimseyide tehlikeye atmayın.
*Şakacı kamyonculara denk gelirseniz tam siz onu sollarken üstünüze yatar bide güler. Geçerken temkinli geçin plakasını alınç Polise söyleyin ve önünden ilerleyin. Polis muhakak çevirecektir onuç Siz uğraşmayın silah taşıyanları dahii var. Yada ileride ileryen bir kamyoncu arkadaşı.
Emniyet kemerinizi muhakak takınız. tüm koltuklar taksın.
Harareti ara ara kontrol edin. Lastikler genelde küçük araçta ısınmaz ama genede her moalada arabanın etrafını dönün dolaşın.
Mola vermek vbi için durduğunuzda aracı hemen stop etmeyin. 1 dk çalışsın rolantide sonra stop edin.
* Sinke böcek cama yapğışabilir. Silecekle çıkmaz onlar. Eğer silecek çalıştırırsanız çamur gibi yayılıre önünüzü göremezsiniz. Çok rahatsız ederse çekin sağa silin.
* Bazen meskul alandan hatta şehir içinden geçersiniz yaya geçitlerinde ve kavşaklarında yaya ihtimali çok yüksek haberiniz olsun.
ŞÖFÖRÜN TEK İŞİ ALDIĞI EMANET CANLARI SAĞ SALİM KORKUTMADAN ÜRKÜTMEDEN YYERİNE ULAŞTIRMAKTIR.

BAŞKA BİRŞEYLE UĞRAŞMANIZA GEREK YOK

Kazasız güzel sürüşler
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 527
Kayıt: 10 Kas 2010, 21:18
Ad Soyad: unknown
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: unknown

İleti unknown1 » 09 Oca 2012, 01:43

Ekleyeyim.
Gece sollama yapacaksanız.

Araç ilerden gelen araç uzakta ise onun farları tek ışık halindedir. Git gide ışık bölünür ve çift olur. Tek ışık iken aracınıza ve hızınıza ve geçmek istediğiniz aracın hızına göre geçiş yapabilirsiniz.

Tekrar belirteyim. Amacım kesinlikle ukalalık veya gevezelik değil. Yaşadığım yaşamaktan son anda kurtulduğum veya arkadşalarımdan gördüğüm sıkça yaptığım şehir dışı seyahetlerden edindiğim bilgilerden ibarettir.

Arabasına güvenen tabutunu taşıtmak için dostlarına güveniyor demektir.

Allah kaza bela vermesin
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 527
Kayıt: 10 Kas 2010, 21:18
Ad Soyad: unknown
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: unknown

İleti kaptanmagaraadami » 09 Oca 2012, 02:52

tecrübe önemlidir. teşekkürler çok yararlı bilgiler.
Kullanıcı avatarı
kaptanmagaraadami
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 37
Kayıt: 02 Ağu 2011, 23:50
Ad Soyad: Ahmet
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

İleti unknown1 » 09 Oca 2012, 09:14

kaptanmagaraadami yazdı:tecrübe önemlidir. teşekkürler çok yararlı bilgiler.


Rica ederim hocam. Bilenin bilmeyene borcu vardır. Naçizhane önerilerim. Birçok insanın bilmediği bilmek için okumaya üşendiği altın bilgiler. Umaım biri veya birilerine faydalı olur.
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 527
Kayıt: 10 Kas 2010, 21:18
Ad Soyad: unknown
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: unknown

İleti Bluedays » 09 Oca 2012, 10:08

umitcan yazdı:
kaptanmagaraadami yazdı:tecrübe önemlidir. teşekkürler çok yararlı bilgiler.


Rica ederim hocam. Bilenin bilmeyene borcu vardır. Naçizhane önerilerim. Birçok insanın bilmediği bilmek için okumaya üşendiği altın bilgiler. Umaım biri veya birilerine faydalı olur.


Dostum, faydalı paylaşımın için teşekkür ederim.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE
 
İleti: 1256
Kayıt: 21 Kas 2008, 14:06
Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti ykorkmaz » 09 Oca 2012, 11:08

Hepsini baştan sona okudum, deneyim ile kazanılmış değerli bilgiler. Paylaştığınız için teşekkür ederim kendi adıma.
www.tekyumruk.com
Kullanıcı avatarı
ykorkmaz
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 252
Kayıt: 02 Şub 2011, 13:47
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2001 Fabia 1.4 68bg

İleti unknown1 » 09 Oca 2012, 13:27

Bluedays yazdı:
umitcan yazdı:
kaptanmagaraadami yazdı:tecrübe önemlidir. teşekkürler çok yararlı bilgiler.


Rica ederim hocam. Bilenin bilmeyene borcu vardır. Naçizhane önerilerim. Birçok insanın bilmediği bilmek için okumaya üşendiği altın bilgiler. Umaım biri veya birilerine faydalı olur.


Dostum, faydalı paylaşımın için teşekkür ederim.


Estf hocam. Ne demek. Umarım faydalı olur.
kazasız günler
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 527
Kayıt: 10 Kas 2010, 21:18
Ad Soyad: unknown
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: unknown

İleti unknown1 » 09 Oca 2012, 13:28

ykorkmaz yazdı:Hepsini baştan sona okudum, deneyim ile kazanılmış değerli bilgiler. Paylaştığınız için teşekkür ederim kendi adıma.Rica ederim hocam. Dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım naçizhane. Ben teşekkür ederim okumaya değer bulup okuduğu ve edindiği bilgiye teşekkür ettiğiniz için tüm edenlere.
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 527
Kayıt: 10 Kas 2010, 21:18
Ad Soyad: unknown
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: unknown

İleti Muhsin » 09 Oca 2012, 14:12

Güzel olmuş özellikle benim gibi fazla yol tecrübesi olmayan arkadaşlara (ben dikkatlice okudum) faydalı olur.Tecrübelerinizi bizimle paylaşma hassasiyetini gösterdiğiniz ;) için Teşekkürler Ümit Bey
Muhsin
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 16
Kayıt: 24 Ağu 2011, 14:16
Ad Soyad: muhsin
Nereden: Konya
Arabanız: 2003 octavia business

İleti skodahastası » 09 Oca 2012, 16:45

Azim etdim hepsini okudum teşekkürler bende br uyarı veriyim annem kamyonu sollarken kamyon annemin arabasının önüne kırmış onun için kaza yaptı ve arabada 5.000 tl lık hasar çıktı dikkat edin
FABİA RS SEVGİSİ-SKODA HASTASI-ELEGANCE HAYRANI

2012 SKODA YETİ 1.2 TSI DSG KONFOR PAKET+SİWİNG+YOL BİLGİSAYARI+ SİYAH TAVAN+GÜMÜŞ TAVAN ÇITASI+YOL BİLGİSAYARI
2004 SKODA OCTAVİA 1.6 AMİBANTE PLUS(ESP FALAN HERŞEY VAR):(satıldı)
Kullanıcı avatarı
skodahastası
ELEGANCE
ELEGANCE
 
İleti: 1199
Kayıt: 11 Haz 2011, 18:29
Ad Soyad: KERİM
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2012 Skoda Yeti Konfor paket +siwing+siyah tavan

İleti Abdulkadir OĞUZ » 09 Oca 2012, 17:15

Ümitcan Kardeş,
Yazını sonuna kadar okudum. Güzel öneri ve fikirlerlerine bizimle paylaştığın için teşekkür ederim. İyi günler. Abdulkadir OĞUZ
Abdulkadir OĞUZ
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 105
Kayıt: 14 Arl 2011, 13:17
Ad Soyad: Abdulkadir OĞUZ
Nereden: Hatay
Arabanız: 1990 Mod.Skoda Favorit

İleti eğitim01 » 09 Oca 2012, 19:12

çok yararlı bilgiler tecrübe paylaşıldıkça daha da tecrübelenir insan.:D
eğitim01
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 82
Kayıt: 24 Arl 2011, 22:46
Ad Soyad: Ersin
Nereden: Şanlıurfa

İleti unknown1 » 09 Oca 2012, 19:15

Muhsin yazdı:Güzel olmuş özellikle benim gibi fazla yol tecrübesi olmayan arkadaşlara (ben dikkatlice okudum) faydalı olur.Tecrübelerinizi bizimle paylaşma hassasiyetini gösterdiğiniz ;) için Teşekkürler Ümit BeyEstf. Muhsin Bey. Keşke herkes her bildiğini paylaşsa.
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 527
Kayıt: 10 Kas 2010, 21:18
Ad Soyad: unknown
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: unknown

İleti unknown1 » 09 Oca 2012, 19:18

skodahastası yazdı:Azim etdim hepsini okudum teşekkürler bende br uyarı veriyim annem kamyonu sollarken kamyon annemin arabasının önüne kırmış onun için kaza yaptı ve arabada 5.000 tl lık hasar çıktı dikkat edinÖncelikle rica ederim.
Geeçmeden önce onun gibi bir araç mesafesinden tatlı selektör yapıp hızlıca geçmek lazım. Onun gözleri ışıktan zorlanırsa uzun süre geçmez onunla birlikte giderse veya dalgınlık vs ile yapabilir en kötü şakacıdır kendine göre.

Büyük geçmiş olsun.
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 527
Kayıt: 10 Kas 2010, 21:18
Ad Soyad: unknown
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: unknown

İleti unknown1 » 09 Oca 2012, 19:20

Abdulkadir OĞUZ yazdı:Ümitcan Kardeş,
Yazını sonuna kadar okudum. Güzel öneri ve fikirlerlerine bizimle paylaştığın için teşekkür ederim. İyi günler. Abdulkadir OĞUZ


Estf. olabildiğince çok insana gitmesi temennisi ile. Sağ olun beğeninizi paylaştığınız için. Saygılar
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 527
Kayıt: 10 Kas 2010, 21:18
Ad Soyad: unknown
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: unknown

İleti unknown1 » 09 Oca 2012, 19:23

eğitim01 yazdı:çok yararlı bilgiler tecrübe paylaşıldıkça daha da tecrübelenir insan.:Dİnşallah daha çok insana daha çok bilgi ve tecrübe kazasız ulaşır. Bir musbite bin nasihattan iyidir ama genede bunlar anlatmak istediklerim bir kamyon şöförü kadar olmasada her hafta uzun yol yapışım bunları paylaşmaya itti :)

En azından sizlerde sohbetlerde laf arasında benzer şeyleri insanlarla paylaşırsanız dahada çoğalır. :)
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 527
Kayıt: 10 Kas 2010, 21:18
Ad Soyad: unknown
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: unknown

İleti erginbkr » 09 Oca 2012, 22:12

teşekkür ederim... :)
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE
 
İleti: 1315
Kayıt: 01 May 2010, 21:37
Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

Sonraki

Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir