Yaz / Kış Uzun Yol İçin Tavsiyeler

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yaz / Kış Uzun Yol İçin Tavsiyeler

İleti Akif » 09 Oca 2012, 22:50

emeğine sağlık

Akif
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Akif
Nereden: Antalya
Arabanız: Octavia 1.4 TSİ DSG

İleti murat_4025 » 09 Oca 2012, 23:16

faydalı paylaşım olmuş, hepsini okudum bilgi paylaştıkça artar.
Bir tane de ben eklemek isterim kamyonlar devirden düşmemek için her şeyi yapabilirler onları sollamadan önce önlerinde geçebilecekleri araç olup olmadığını kontrol edin.
Kullanıcı avatarı
murat_4025
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: murat demir
Nereden: Kırşehir
Arabanız: 2004 octavia a4 elegance

İleti maximous » 09 Oca 2012, 23:43

Çok faydalı bilgiler. Paylaşım için teşekkürler.
maximous
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yalçın Deniz
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2013 Kia Ceed Concept Plus

İleti driver112 » 10 Oca 2012, 00:04

tüm yazdıklarınıza aynen katılıyorum. güzel bir yazı olmuş. ilaveten ben de bir anımı anlatayım.. bir gece gerede den eskipazar yoluna saptım. o yolu bilen bilir. uzuun bir inişin ardından uzun bir yokuş var bir yerde. baktım kimse yok yolda. inişin başında bastım gaza, yokuşa başlarken 150 yi geçmiştim. tam yokuşun ortalarında ve sağ şeritten giderken son anda bir baktım önümde bir kamyon! kamyonun egzoz dumanı o kadar yoğun ki uzaktan stop lambaları hiç görünmüyor. hatta son ana kadar fark edilmiyor. neyse son anda sert bir sol sağ yaparak kurtardım...daha doğrusu allah kurtardı bizi...aynı yerde başkabir zamanda yine başka bir araba gördüm. wv transporter benim gibi son anda kurtardı. ben de buradan anlatıyorum ki başka ları da benim gibi bir hataya düşmesin. gece kamyonların egzoz dumanı stopların görünmesini engelliyor... herkese iyi geceler.
driver112
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: felicia

İleti hakanerdogan » 10 Oca 2012, 02:24

Elinize sağlık.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti unknown1 » 10 Oca 2012, 09:26

hakanerdogan yazdı:Elinize sağlık.
Estf. Hocam umarım zerre kadar olsada bir yararı bulunur.

driver112 yazdı:tüm yazdıklarınıza aynen katılıyorum. güzel bir yazı olmuş. ilaveten ben de bir anımı anlatayım.. bir gece gerede den eskipazar yoluna saptım. o yolu bilen bilir. uzuun bir inişin ardından uzun bir yokuş var bir yerde. baktım kimse yok yolda. inişin başında bastım gaza, yokuşa başlarken 150 yi geçmiştim. tam yokuşun ortalarında ve sağ şeritten giderken son anda bir baktım önümde bir kamyon! kamyonun egzoz dumanı o kadar yoğun ki uzaktan stop lambaları hiç görünmüyor. hatta son ana kadar fark edilmiyor. neyse son anda sert bir sol sağ yaparak kurtardım...daha doğrusu allah kurtardı bizi...aynı yerde başkabir zamanda yine başka bir araba gördüm. wv transporter benim gibi son anda kurtardı. ben de buradan anlatıyorum ki başka ları da benim gibi bir hataya düşmesin. gece kamyonların egzoz dumanı stopların görünmesini engelliyor... herkese iyi geceler.

Rica ederim. Sizede geçmiş olsun hocam Malesef stopları yanmayan traktörler yollarda gesinebiliyor. Yada hayalet kamyon yada tarla için alınan düşük model toroslar önünüzde dans ediyor olabilir. Bunada dikkat dedğiniz gibi.

maximous yazdı:Çok faydalı bilgiler. Paylaşım için teşekkürler.
Rica ederim umarım zerre kadarda olssa faydası olur hocam.

murat_4025 yazdı:faydalı paylaşım olmuş, hepsini okudum bilgi paylaştıkça artar.
Bir tane de ben eklemek isterim kamyonlar devirden düşmemek için her şeyi yapabilirler onları sollamadan önce önlerinde geçebilecekleri araç olup olmadığını kontrol edin.

Bak bu önemli. Büyük arabanın derdi büyük bırakın adamın hayatı zaten hep yolda perişan.

Akif yazdı:emeğine sağlık:D
Sağ ol hocam nedemek.Umarım faydalı olur

erginbkr yazdı:teşekkür ederim... :)
Rica ederim Üstadım umarım faydalı olur.
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: unknown
Arabanız: unknown

İleti fmaka » 14 Oca 2012, 02:11

teşekkürler
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti unknown1 » 28 Kas 2012, 01:01

Güncel.

Yeni katılan veya okumamış arkadşalar için konuyu güncel tutmak adına tekrar yorum yaptım.

Saygılar..
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Mustafabh » 28 Kas 2012, 08:23

Elinize sağlık.
Mustafabh
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: MBH
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia 1.4 HB Ambiente '05

İleti Fabian » 28 Kas 2012, 09:42

dostum emeğine sağlık..

..Ek :

Yola çıkmadan stepne kontrolü yapın mutlaka.

Stepne patlaktı. Yola çıkmadan lastikçiye götürdüm tamir etti. Sonra bagaja koyduk. Çıktık yola, Kemer'e gelmeme ramak kala ön lastik pat ! Önemli değil dedim. Bagajı açıp, pandizotu bir kaldırdım stepne inmiş, patlak hala !

Rezalet ! Allahtan oteller bölgesi, bi taksici buldum. Patlak lastiği aldık biraz hava basmak için en yakın 2 istasyona gittik, hava cihazları bozuk ! 1-1,5 saat dolaştık Pazar pazar.. Neyse sonunda bulduk bir istasyon şişirdik.Taksici tamirciyi tarif etti, şurdan sağa, ışıkları geçince caminin solundan düz devam otogarın karşısı falan.. Tamir ettirene kadar idare etti Allahtan.. Ama 4 saatimi aldı şaka gibi ! Taksiciye de bi dünya para bayıldık, kıcıkırık bi delik yüzünden :)

Ya Toroslar'da patlasaydı !..

Stepneyi unutmayalım ( Bu arada utanarak söylüyorum ; stepne hala patlak : )))
Fabian
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fabian
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Fabia

İleti mustklc » 28 Kas 2012, 15:26

çok sık uzun yol yaparım. Ayda 2000-3000 km yi geçer .kamyonlarla çok maceram olmuştur. yazılanların hepsine katılıyorum. eline sağlık.

kamyon ve tır şöförleri, arkadaşın dediği gibi çoğu zaman hız kesmek istemezler. boş yolda ve rampa aşağı basarlar. kırmızı yanan ışıklara yaklaşırken gerektiği gibi yavaşlamazlar (onlar gelene kadar yeşil yanma ihtimaline karşı )
sollarken senden benden rahat sollarlar zira önlerini daha rahat görürler. biz onları yolların fatihi, saygın şöförler gibi görürüz, ama çoğu zaman o koca kabinin içindeki çoluk çocuk ya da medeniyetten nasibini almamış bir insancıktır. çoğu uykusuz yola çıkar, mola vermek istemezler çişlerini şişeye doldurup yola atarlar.

bu kamyon şöförleri ile çok maceram vardır.

bir kere ışıkta arkamda bekleyen bir tır şöförü, ışık yeşil yanar yanmaz havalı kornayı basmıştı. ben de "ne diyon lan" manasında elimi sallamıştım. tırcı bunu görmüş tabi :) 100 km boyunca peşimi kovaladı. ben kaçtım o kovaladı. 120-130-140 bastım nafile :) en sonunda kurtuldum bir yerden

gene bir gün ışığa yaklaşıyorum.ışık kırmızı idi. ben ışığa geldim tam durdum yeşil yandı. dikizden bir baktım kamyonun biri yeşili görmüş yardırra yardıra geliyor. sellektör korna..vs. arabada çocuk da var. baktım bana vuracak. son bir hamle ile arabayı sola revüje attım. kamyon sağımdan son surat geçti, geçerken de içindeki şerefsiz yarı vucuduna kadar dışarı sarkmış bana sayıyordu. adamın beline kadar camdan dışardaydı, kamyon kendisi gidiyordu. şunu yakalayım plakasını yazayım dedim. nafile yetişemedim :D çoktan yardırdı.

gene tırın biri sağda parketmiş, inşaata yük boşaltıyor. ben de 20 metre arkasına parkettim. tam ben arabadan indim tır geri geri gelmeye başladı,vurdu vuracak benim araca. hemen arabaya geri binip düdüğe basmak istedim. nafile! fabiaların düdüğü kontak açıkken çalışıyor :? tekrar arabadan çıktım bir hamle tırın şöför kabinine koşup "DUUUUR" diye bağırabildim. tır durdu, hemen arabayı çalıştırdım, patinajla tırın yanından geçip "Körmüsün bea!" deyip 20 metre ilerde bir yere parkettim. arabadan indim mutlu mesut markete yürürken bir de baktım, bizim deminki hanzo şöför, kendisi ile birlikte inşaattan da 3-4 tane amele toplamış, beni dövmeye geliyor :D

son olayda da bir kamyonet var. şehir içi bir yol hatta okul önü. ben sola döneceğim sol şeride geçtim sinyal verdim tam yavaşladım, dikizden bir baktım; kamyoneti süren hanzo, sol şeritten yardırmış geliyor. imkanı yok vuracak. son bir hamle ile aracımı sağa attım, kamyonet beni sollarken de elimi camdan çıkarıp "yavaş bilader" manasında yukarı aşağı oynattım. kamyonet beni solladı geçti, ilerde durdu daha doğrusu durmuş :) ben sola geçip dönüşü tamamladım. gene dikizden bir baktım, deminki hanzo kamyondan inip yayan olarak benim aracı kovalıyor, yumruk havada :lol: ben arabamla saatte 20 km hızla giderken, o koşarak beni kovalıyor. dursam mı dursamasam mı gaza tatlı dokunuşlar, derken yiğitliğimizi yaptık
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti Bluedays » 28 Kas 2012, 15:39

Hocam, sende nazar var galiba.
:) Trafikte bende çok sinirlenirim, haksızlığa gelemem, el kol, gerektiğinde argo küfür ederim ama takip eden olmadı.
Arabadan indim, tartıştım, (2-3 defa) herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Senin her olay vukuat maaşallah.
Şaka bir yana trafikte insanlarla çok fazla muhatap olmamak lazım. Ben artık önemsemiyorum. Önümede kırsa, üzerimede sürse, ağzımı açmıyorum. Basıp, gidiyorlar.
Aksi durumda sinir, stres sahibi oluyor, insan.
Hatta karar aldım, artık şehiriçi bir yere giderken, ben değil, eşim kullanacak aracı. :)
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti MadloveR » 28 Kas 2012, 16:23

Bluedays yazdı:Hocam, sende nazar var galiba.
:) Trafikte bende çok sinirlenirim, haksızlığa gelemem, el kol, gerektiğinde argo küfür ederim ama takip eden olmadı.
Arabadan indim, tartıştım, (2-3 defa) herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Senin her olay vukuat maaşallah.
Şaka bir yana trafikte insanlarla çok fazla muhatap olmamak lazım. Ben artık önemsemiyorum. Önümede kırsa, üzerimede sürse, ağzımı açmıyorum. Basıp, gidiyorlar.
Aksi durumda sinir, stres sahibi oluyor, insan.
Hatta karar aldım, artık şehiriçi bir yere giderken, ben değil, eşim kullanacak aracı. :)

Aynen öyle abi. Bende bıraktım artık öküzlerle dalaşmayı. Önceleri resmen iner kavga ederdim. Hatta birinde bir apaçinin kolunu kırdım karakolluk olmuştum. Ama son zamanlarda baktım olmuyor bıraktım artık. Kendi kendime söylenip geçiyorum. Yoksa dediğin gibi sinir katsayım yükseliyo, stres sahibi oluyorum, psikolojim bozuluyor. En güzeli takmamak.
Buyurun size örnek: http://www.konhaber.com/yeni/haber-8486 ... landi.html

Bu arada Mustafa abi inşaatta 3-4 kişiyle üstüne geldikleri olayın sonucunu yazmamışsın merak ettim :)
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti unknown1 » 28 Kas 2012, 20:18

Estağfirullah.

Dediğiniz gibi kamyoncularda az değil....

Bu arada şöylede bir gariplik var. Büyük araçların torku yükseltildi. Rampada kalmasınlar diye herifler bu sefere yarışmaya merak saldılar. Birde şu harfiyat tırları vs şehir içi de baya riske girdi. Kendi arabası değil. Gaz kesmeden giriyoırlar kavşağa ...

Artık iyi şöför olup kornaya basmakla yetinmek size kalıyor :D
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti scania_seat_skoda » 28 Kas 2012, 23:32

umitcan yazdı: 100 ile giderken yere 4 kg ağırlığık veriyorsunuz. Yandan hafif darbe ile taklalar atabilirsiniz.

güzel paylaşım üstadım
otoyol ve diğer yollarda her an her şey yola cıkabiliyor. bu X maddeye eğer çarpacaksak,kesinlikle direksiyonumuzu düz tutmalıyız ve mumkunse aracın tam ortasından çarpmalıyız,çarpışmanın bütün güçünü o anda sonlandırmalıyız,düz vurulduğu taktirde aırbag açar ve ilk darbeyi atlatmış olabiliriz,(herkesin emniyet kemerini taktığını düşünüyorum)aksi halde araçımız savrulacağından,artcı darbelere mahruz kalacağımızdan,ciddi yaralanma riskimiz çok ama çok yüksektir,diye düşünüyorum.

viyadük üstünde bir kamyon x sebepden dolayı tutuşuyor,karşı şeritten gelen yine bir kamyoncu dumanlar cıkan aracı görüyor, bu yardım sever şöför dörtlüsünü yakıyor ve o heyecanla yolun viyadük olduğunu hesap etmeden yangın tüpünü kaptığı gibi karşı yola geçmek istiyor,ilk bariyelden atlıyor ve yangın tüpü yol kenarında kalıyor,kendisi 80 metreden yere çarpıyor.yolları ayıran iki bariyer arasındaki teller olmadığından tabiki.(bir müşterimizin başına geldi bu acı olay)
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ufuk usta
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 2001 1.9 TDI octavia combi L&K 110 kw 6 vites

İleti scania_seat_skoda » 28 Kas 2012, 23:40

birde yollarda genel olarakda gurbetcilere yönelik bazı oyunlar oynanır.
1-kiraladıkları lüx bir aracla oldukca tenha bir yerde sürtünme şeklinde kazaya yol acıp sizin durmanızı sağlayan şehir eşkiyaları,durduğunuz taktirde sizi gaspa kalkışıyorlar.
2-yine tenha ve ileride uygun bir cep olan yolda ön camınıza anlamadığınız bir yerden bir yumurta geliyor ve refleks olarak sileceğe dokunduğumuzda cam adeta buzlu cam gibi bulanık bir görüntü alıyor ve uygun diye girdiğiniz o cepte,yine lüx bir araç duruyorsa gaspa uğruyorsunuz.
bu tür durumlara çok ama çok dikkat.
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ufuk usta
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 2001 1.9 TDI octavia combi L&K 110 kw 6 vites

İleti unknown1 » 29 Kas 2012, 00:46

scania_seat_skoda yazdı:
umitcan yazdı: 100 ile giderken yere 4 kg ağırlığık veriyorsunuz. Yandan hafif darbe ile taklalar atabilirsiniz.

güzel paylaşım üstadım
otoyol ve diğer yollarda her an her şey yola cıkabiliyor. bu X maddeye eğer çarpacaksak,kesinlikle direksiyonumuzu düz tutmalıyız ve mumkunse aracın tam ortasından çarpmalıyız,çarpışmanın bütün güçünü o anda sonlandırmalıyız,düz vurulduğu taktirde aırbag açar ve ilk darbeyi atlatmış olabiliriz,(herkesin emniyet kemerini taktığını düşünüyorum)aksi halde araçımız savrulacağından,artcı darbelere mahruz kalacağımızdan,ciddi yaralanma riskimiz çok ama çok yüksektir,diye düşünüyorum.

viyadük üstünde bir kamyon x sebepden dolayı tutuşuyor,karşı şeritten gelen yine bir kamyoncu dumanlar cıkan aracı görüyor, bu yardım sever şöför dörtlüsünü yakıyor ve o heyecanla yolun viyadük olduğunu hesap etmeden yangın tüpünü kaptığı gibi karşı yola geçmek istiyor,ilk bariyelden atlıyor ve yangın tüpü yol kenarında kalıyor,kendisi 80 metreden yere çarpıyor.yolları ayıran iki bariyer arasındaki teller olmadığından tabiki.(bir müşterimizin başına geldi bu acı olay)

Bir ata bir domuza bir ceylana bir ineğe tam ortalayarak çarpın . Hayvanın ayakları yerden kesilecek. İttiremkuvveti hayvana doğru. Tüm araçların kaputları rügar kesmei amacı ile yukarı doğru yükselir. Camda birden yükseliş olur. Bu yükselişte hayvan o camı patlattarak merhaba şöför amca der. Bunun bilimsel ıspatıda yaşanmış birçok vidfeosu habneride var. Dilerseniz bakabilrsiniz. Ha şayet vuracağınız cisim alçak bir cisimse. Tampondan alçak o halde ortalamakta fayda var. Dediğiniz gibi vurma anında direksiyon artık düzeleştirilmiş hamleler artık yapılmış olmalıdır.
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

Önceki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir