benzin mi yoksa lpg mi karlı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

benzin mi yoksa lpg mi karlı

İleti alwaysloser » 15 Oca 2012, 19:01

arkadaşlar bu aralar bunu düüşünür oldum ve lpg den de iyice soğumaya başladım , henüz taktıralı 8 ay olmasına rağmen hala lpg ye ısınamadım ve sürekli bir ayar yaptırmam gerekiyor ayrıca kışın gelmesiyle 2 gün binmediğimde zor çalışmaya başlamasıda cabası, şimdi aklıma yawaştan benzine dönsemmi diye düşünceler gelmeye başladı.LPG yine takılı mı kalsa yoksa tamamen söküp benzinde mi devam etsem diyorum ama lpg takılı kalırsa bana yine işletme ıvır zıvır masrafları olacak şöle ufakta bir hesap yaptım sizlerle paylaşayım doğruluğu üzerinde kafa yoralım isterseniz

şimdi standart düşünürsek bir araç 1 lt benzinle 13 km gitse km de 33 kuruş eder

lpg de 1 lt ile 9 km gitse 25 kuruş eder ve arada kalır 8 kuruş fark ve 100 km de 8 lira fark demek bu ve 8 lira için aracın motorundan ömür alıyoruz çekişini düşürüp sürüş zevkimizden oluyoruz ayrıca işletme olayı da var ve soğukta çalışmıyordu felan gibi dertleride var

şimdi size soruyorum ne yapmalıyım

ayrıca 2 gündürde benzinde kullanıyorum arabamı

www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti f_conq » 15 Oca 2012, 19:40

o yılda kaç km yaptığına göre değişir. bende lpg kullanıyorum ilk başlarda ayar için çok uğraştım ama zamanla rayına oturdu şimdi hiç sıkıntı yok. gerçi benim aracım sıralı sistem olduğu için sabahları çalışmama sorunu olmuyor benzinde çalıştığı için. sende aracı akşam park etmeden önce benzine al mesela eve 300-500 metre kala öyle bırak sabahta benzinde çalışsın ilk daha sonra biraz ısınınca alırsın lpg ye. hem motorun ömründen çok çalmamış olursun.
Kullanıcı avatarı
f_conq
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fatih
Nereden: Erzurum
Arabanız: Fiesta '11 1.4TX

İleti alwaysloser » 15 Oca 2012, 19:49

f_conq yazdı:o yılda kaç km yaptığına göre değişir. bende lpg kullanıyorum ilk başlarda ayar için çok uğraştım ama zamanla rayına oturdu şimdi hiç sıkıntı yok. gerçi benim aracım sıralı sistem olduğu için sabahları çalışmama sorunu olmuyor benzinde çalıştığı için. sende aracı akşam park etmeden önce benzine al mesela eve 300-500 metre kala öyle bırak sabahta benzinde çalışsın ilk daha sonra biraz ısınınca alırsın lpg ye. hem motorun ömründen çok çalmamış olursun.

bende ilk taktırdığımda öyle diyordum ve hatta haftada bir gün benzinde binerdim sonra ayda oldu sonra 3 ayda bir oldu ve sıkılıyorsun o işlemden de

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti f_conq » 15 Oca 2012, 20:03

o zaman sadece yazın ve kışın uzun yola çıktığında lpgde kullanırsın. nasıl olsa yazın ve uzun yolda sorun yok.
Kullanıcı avatarı
f_conq
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fatih
Nereden: Erzurum
Arabanız: Fiesta '11 1.4TX

İleti osti01 » 15 Oca 2012, 21:15

65000 km önce lpg taktırmıştım 400 tl o günden bu güne kadar yaptığım masraflar,
bir role takmam gerekirken sağolsun tamircinin üstün bilgisiyle! regülatörü değiştirmek zorunda kaldım. 100 tl artı role 5 tl.
işletme masrafları ve her muayenede verdiğim sızdırmazlık ücreti 3*25=75tl

SONUÇ: sabah çalışmama gibi bir durumla karşılaşmadım. (role taktırma olayı hariç).
53 beygirlik arabanın lpg den sonra benzinde şahlanışını görmedim. (benzini küçümsemiyorum) (fiyat/performans),

yukarıda yazdıklarımın dışında lpg için hiç bir masraf yapmayarak gönlümce kullandım. yakıtım bitmediği sürece benzinde de kullanmadım.

aracımı geçenlerde kompresyon testine soktuğumda %86 çıktı (gerçi bu ölçüme de güvenim yok ama neyse) yani benzinde kullansaydım %90 mı olacaktı yada o %4 ün ne kadar faydası olacaktı. Aracım düz yolda 150 ye rahatça çıkabiliyor. yakıtından şikayetim de yok.

Allah'a şükürler olsun Hiç bir zaman beni yolda bırakmadı.(bir defa kayış kopmuştu yedeği vardı hemen takıp devam ettim) yada gecenin yarısı bu karlı havada yola çıkılır mı bu arabayla diye düşünmeden uzun yollara dahi çıktım. Çok kahrımı çekti bu araba.

benim aracım 96 model felicia glx. benim için hangisinin karlı olduğunu söylememe gerek yok sanırım.
Kullanıcı avatarı
osti01
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: osman
Nereden: Gaziantep
Arabanız: 99 mondeo ghia

İleti bekocan » 15 Oca 2012, 21:22

biraz benzinde kullan sonra tekrar düşün
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

İleti Kindred Brujah » 15 Oca 2012, 21:31

şimdi ben kendimden örnek vereyim ayda 1000-1250 kilometre civarı yapıyorum, yılda 15 bin diyelim, benim araç skoda felicia 1.3 mpi motor, şu an benzini 4.41 liradan alıyorum (hep shell 97 okten Vpower koyarım) bu fiyattan 7,1 litre benzin yakıyor 100 km'de. Yani litresi 4.41 liradan aldığım benzinle kilometrede 31-32 kuruş yakıyorum kış koşullarında, yazın 4,5 liradan opetten 97 oktan koymuştum aracı ilk aldığım zamanlar, o zamanda 6,43 litre benzin yakmıştı, yani yaz tüketimide 4,5 liralık benzinle kilometrede 29 kuruş, kısaca aracım 29-32 kuruş arası benzin tüketiyor yaz kış.

Şimdi hesaba gelelim, bu araca lpg taktırsam en az 20 kuruş yakacak, bakın sizden daha optimist yaklaşıyorum olaya, herşey çok güzel gitti ve kronik sorunlar ayarlar filtre değişimleri dışında, araç hep 20 kuruş yakıyor varsayalım, kilometrede 10 kuruş kar demek, ben yılda 15000 kilometre yapıyorum max. , 15000*10= 150000kuruş yani 1500 lira demek, ben buna lpg taksam, iyi birşey olsun desem, lovato brc falan olacak, 1400 lira lpg 300 lira muayene işletme ruhsat değişikliği falan desem, 1700 lira minimum tutacak, yani ben 1 yılda amorti edemeyeceğim, o 1 yıl geçecek o arada bu araca bi sürü ayar bakım filtre değişimi vs.. extra olarak lpg'den dolayı gelecek, ayda 125 lira amorti ettiğimi düşünüyoruz yaklaşık, yani 14 ay sonra sadece lpg ve işletmesi amorti olacak, o 14 ay içinde sırf lpg'ye harcanan paraları da nerden baksan 2-3 ay içinde anca amorti eder, ki 16-17 ay sonunda ben sadece lpgyi amorti etmiş, sürüş keyfimden olmuş, zaten 1.3 motoru olan aracımı yokuşlarda boğmuş, bagajımın genişliğinden olmuş olacağım. bütün bu çileyle geçen 17 ay, bana hiçbirşey kazandırmamış sadece lpgye verdiğim parayı amorti etmiş olacak, düşünelim ki 2 yıl kullandım aracı, geriye 7 ay kalıyor, 7*125 = 875 lira, o 7 aydada 75 lira harcasam lpg ile ilgili işlere (ki dikiş ya da usta tutturana kadar böyle oluyor) 800 lira eder, yani ben 2 yılda sadece 800 lira için araca lpg taktırmış olacağım.

LPG taktımamış olsaydım :

24 ayda 800 lira fazla ödeyecektim,
Yani ayda 800/24 = 33,33 oda yaklaşıl 35 lira fazla demek.
Aracın çekişi daha iyi oalcaktı,
İkide bir lpg için ustaya gidip extra yakıt + tamir onarım ayar parası vermeyecektim,
aracın motoru daha az harcanacaktı,
bagajım daha geniş olacaktı,
sürüş keyfim olacaktı.
muayenelerde daha az prosedürüm olacaktı.
satarkende "sadece benzinde binilmiş hiç lpg takılmamış" diyecektim, değerini artırır artırmaz orası tartışılır ama düşürmeyeceği ve karşı tarafın arabaya daha fazla güven duyacağı kesin.

Ayda 35 lira fazla verip lpg derdine girmiyorum ben şahsen, hatta 40 lira fazla verip sürekli 97 oktanla biniyorum. Değiyor mu? değiyor evet.

Eğer sizde bu kadar kilometre yapıyorsanız aşağı yukarı lpg gereksiz yere stres.

Ha ama şu açıdan bakalım mesela siz yılda 45 bin km yapıyor olsaydınız, burdakinin 3 katı hızlı olacaktı herşey, yani 14 ay yerine 4-5 ay içinde lpgyi amorti edip aynı yıl içinde lpgye ödediğiniz paradan daha fazla ekonomi yapmış olacaktınız, 2 yılda lpg için verdiğiniz paranın 5 katına yakın ekonomi olacağından o zaman anlamlı olurdu :)

alwaysloser yazdı:arkadaşlar bu aralar bunu düüşünür oldum ve lpg den de iyice soğumaya başladım , henüz taktıralı 8 ay olmasına rağmen hala lpg ye ısınamadım ve sürekli bir ayar yaptırmam gerekiyor ayrıca kışın gelmesiyle 2 gün binmediğimde zor çalışmaya başlamasıda cabası, şimdi aklıma yawaştan benzine dönsemmi diye düşünceler gelmeye başladı.LPG yine takılı mı kalsa yoksa tamamen söküp benzinde mi devam etsem diyorum ama lpg takılı kalırsa bana yine işletme ıvır zıvır masrafları olacak şöle ufakta bir hesap yaptım sizlerle paylaşayım doğruluğu üzerinde kafa yoralım isterseniz

şimdi standart düşünürsek bir araç 1 lt benzinle 13 km gitse km de 33 kuruş eder

lpg de 1 lt ile 9 km gitse 25 kuruş eder ve arada kalır 8 kuruş fark ve 100 km de 8 lira fark demek bu ve 8 lira için aracın motorundan ömür alıyoruz çekişini düşürüp sürüş zevkimizden oluyoruz ayrıca işletme olayı da var ve soğukta çalışmıyordu felan gibi dertleride var

şimdi size soruyorum ne yapmalıyım

ayrıca 2 gündürde benzinde kullanıyorum arabamı
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Anıl DOĞAN
Arabanız: Felicia 1.3 Glxi 2000

İleti alwaysloser » 15 Oca 2012, 22:00

bence de lpg ye deymez ayrıca araca lpg takılınca nede olsa az yakıyor diyerek daha gereksiz binmeye başlıyorz ve ayrıca masraf çıkarıyoruz

alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti PİCK-UP » 15 Oca 2012, 23:09

benim lpg ruhsata işli olmasına ragmen lpg 'yi söktürdüm. yarın depoyu fulleyip uzun yola çıkacam...

test edip yazacagım ne kadar yaktığımı.

ben çok binmediğim için dokunmaz. ;) iş için veya çok kullansak ufak karlar bile git gide arabayı amorti ediyor.

yapılan işlemler.:::

lpg iptali motordan tüm tüp aksesuarlarının sökülmesi.

karbüratör bakımı full dağılıp benzinle yıkanarak geri toplanması diyaframların değişimi memelerin temizliği

karbüratör ayarı

motor yag ve filtre değişimi castrol 20-50 GTX koydurdum.

bujilerin değişimi

avans ve sibopların ayarlanması

sisteme 1,5 lt antifiriz koyduk
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti birtanyildiz » 16 Oca 2012, 09:05

az kilometre yapan için arabaya kıymam ama ben öğretmenim Tatil için sadece yol 3000 km gidiyorum 15 gün içinde. %30 tasarruf yapıyor ortalama(%40 deselerde inanma) o zaman bana bi 220 tl kar yaptırıyor. aylık da ortalama 1000 km yapıyorum onda da bana bi 100 tl kar çıkartıyor sağolsun. bu da yılda 3 defa memleket yaptığım düşünüşürse;

3x220 = 660
10x100=1000
Senede toplam lpg masrafı 50 lira aslında ama olsun biz 160 çıkartalım 1500 tl kar kalıyor. Araca orjinal olmayan teyp bile takılması taraftarı değilim ama ne yapayım. Ben çok benzinde bindim dayanamadım. Şimdi motor motor diyoruz evet ama kaç paralık arabaya biniyoruz. Zaten 15-20 tl lik arabalara biniyoruz yani taktırmamak bu aracı daha ne kadar değerli kılabilir.

Ha son olarak herkes kendi hesabını kendi yapacak başkasının hesabına göre iş yapmayın. Çünkü şartlar sizin önünüzde ve onları sizin değerlendirmeniz gerekiyor. Aracınızın değerleri ortada, yapacağınız max ve min km değerleri ortada, masraflar ortada risk payını da ortaya koyup bir sonuç çıkartacaksınız.

Uzun oldu sanırım biraz saygılarımla.
Bir Zamanlar Fabia 1.4 101 Spc HB...
Kullanıcı avatarı
birtanyildiz
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Birtan YILDIZ
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Astra Classic 3 Sedan

İleti Henien » 16 Oca 2012, 18:07

alwaysloser yazdı:bence de lpg ye deymez ayrıca araca lpg takılınca nede olsa az yakıyor diyerek daha gereksiz binmeye başlıyorz ve ayrıca masraf çıkarıyoruz

+1

Benzini de önüne gelenden değil ucuz satan düzgün bir istasyondan alırsan benim 1.2 fabiam için en azından lpg'nin mantığı yok.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir