Yüce Auto Skoda'yı Türkiye'de bitirmeyemi çalışıyor.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yüce Auto Skoda'yı Türkiye'de bitirmeyemi çalışıyor.

İleti skodahastası » 17 Oca 2012, 11:31

Bluedays yazdı:
alpino yazdı:
xMEGANx yazdı:boş tartışma. Skoda VW nin alt kalite arabasıdır. VW nin altından kalkmadığı sürecede bu şekli böyle gitmeye mahkumdur.

Ne adamsın megan be :) VW olmasa skoda hala favorit üretiyor olacaktı. Kabul ediyorum VW olduğu sürece VW'e yetişemez skoda ama bugünkü skoda'yı da VW'e borçluyuz.

Sözlerine katılmak mümkün değil arkadaşım. VW'nin skoda ile yapmış olduğu, ürün farklılaştırmasıdır. Kalite olarak, araçların birbirinden çok bir farkı ne yazık ki yoktur. Bugün bir fabia ile poloyu, octavia ile jettayı, superb ile passatı karşılaştır bakalım, hangisi diğerinden kalitesizdir??? Fabia 1'in motorunu incelediğinde parçaların tamamına yakını vw yada audi parçasıdır. Bu parçalar bu araçlarda da kullanılmaktadır.
Konu prestijse, karizmaysa eyvallah söylediklerine sonuna kadar katılıyorum ama kalite diyorsan orada duracaksın. Kimse skodanın daha kalitesiz olduğunu düşünemez. Adamlar mecburen bu şekilde pazarlama stratejisi izlemek zorundadır.
Ben bunları skoda kullandığım için söylemiyorum. Bir çok kişiden duyuyorum bunları, örneğin param olsa direkt olarak superb alırım, octavia alırım diyenler çok fazlalaştı. Passat mı, super b mi? octavia mı jetta mı diye insanlar çelişkide kalıyor. Bunun yegane sebebi de, iki markanında kaliteli olmasıdır.

Bide skoda daha çok vw ile audi arasında kalanlar da alıyor octavia jetta dan daha büyük ve konforlu superb pasattan daha büyük konforlu ama ucuz olsun diye çok donanımlı degil yoksa ver 120.000 tl yı audi bile almaz adam

FABİA RS SEVGİSİ-SKODA HASTASI-ELEGANCE HAYRANI

2012 SKODA YETİ 1.2 TSI DSG KONFOR PAKET+SİWİNG+YOL BİLGİSAYARI+ SİYAH TAVAN+GÜMÜŞ TAVAN ÇITASI+YOL BİLGİSAYARI
2004 SKODA OCTAVİA 1.6 AMİBANTE PLUS(ESP FALAN HERŞEY VAR):(satıldı)
Kullanıcı avatarı
skodahastası
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: KERİM
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2012 Skoda Yeti Konfor paket +siwing+siyah tavan

İleti onurson » 17 Oca 2012, 11:31

bence topluca aldığı benzinli motorları bitirmeye çalışıyor. stok bitmeden dizel araç sipariş etmezler. yoksa adam para kazanacak salak mı? bi ticari mantığı vardır mutlaka
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Nereden: Ankara
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti skodahastası » 17 Oca 2012, 11:32

onurson yazdı:bence topluca aldığı benzinli motorları bitirmeye çalışıyor. stok bitmeden dizel araç sipariş etmezler. yoksa adam para kazanacak salak mı? bi ticari mantığı vardır mutlaka

+1000

2012 SKODA YETİ 1.2 TSI DSG KONFOR PAKET+SİWİNG+YOL BİLGİSAYARI+ SİYAH TAVAN+GÜMÜŞ TAVAN ÇITASI+YOL BİLGİSAYARI
Kullanıcı avatarı
skodahastası
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti xMEGANx » 17 Oca 2012, 11:43

skodahastası yazdı:
Bluedays yazdı:
alpino yazdı:
xMEGANx yazdı:boş tartışma. Skoda VW nin alt kalite arabasıdır. VW nin altından kalkmadığı sürecede bu şekli böyle gitmeye mahkumdur.

Ne adamsın megan be :) VW olmasa skoda hala favorit üretiyor olacaktı. Kabul ediyorum VW olduğu sürece VW'e yetişemez skoda ama bugünkü skoda'yı da VW'e borçluyuz.

Sözlerine katılmak mümkün değil arkadaşım. VW'nin skoda ile yapmış olduğu, ürün farklılaştırmasıdır. Kalite olarak, araçların birbirinden çok bir farkı ne yazık ki yoktur. Bugün bir fabia ile poloyu, octavia ile jettayı, superb ile passatı karşılaştır bakalım, hangisi diğerinden kalitesizdir??? Fabia 1'in motorunu incelediğinde parçaların tamamına yakını vw yada audi parçasıdır. Bu parçalar bu araçlarda da kullanılmaktadır.
Konu prestijse, karizmaysa eyvallah söylediklerine sonuna kadar katılıyorum ama kalite diyorsan orada duracaksın. Kimse skodanın daha kalitesiz olduğunu düşünemez. Adamlar mecburen bu şekilde pazarlama stratejisi izlemek zorundadır.
Ben bunları skoda kullandığım için söylemiyorum. Bir çok kişiden duyuyorum bunları, örneğin param olsa direkt olarak superb alırım, octavia alırım diyenler çok fazlalaştı. Passat mı, super b mi? octavia mı jetta mı diye insanlar çelişkide kalıyor. Bunun yegane sebebi de, iki markanında kaliteli olmasıdır.

Bide skoda daha çok vw ile audi arasında kalanlar da alıyor octavia jetta dan daha büyük ve konforlu superb pasattan daha büyük konforlu ama ucuz olsun diye çok donanımlı degil yoksa ver 120.000 tl yı audi bile almaz adam

Abicim bende Skodayı seviyorum ben düşmanı değilim kötüleme amacıda taşımıyorum. ama Skoda'nın VW kalitesinde olduğunu düşünmüyorum. veya AUDİ kalitesinde olduğunu düşünmüyorum. Skodayada bindim VW 'ede bindim Audi'yede bindim. kesinlikle bu üç markanın araçları aynı klasmandaki araçlarıyla kıyaslanıcak gibi değil. param olsa AUDİ alırım. ama diğerlerini ASLA !
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti skodahastası » 17 Oca 2012, 12:05

Benimde param olsa gitipde audi almam neden bana göre aşagı yukarı aynı arabalar onun için gider bi passat alırım ama passat alıcak kadar param olsa kesinlikle superb alırım.

Kullanıcı avatarı
skodahastası
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Bluedays » 17 Oca 2012, 12:09

skodahastası yazdı:Benimde param olsa gitipde audi almam neden bana göre aşagı yukarı aynı arabalar onun için gider bi passat alırım ama passat alıcak kadar param olsa kesinlikle superb alırım.

+1 Tabiiki zevk meselesi, kişiye göre değişir bu durum ancak bana göre kalite olarak pek bir farkları yok.
Paran hangisine uygunsa gözün kapalı olarak alabilirsin.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti pureman » 17 Oca 2012, 13:11

Audi ne Skoda ne de Vw ile kıyaslanmaz..

Onun muadili Mercedes, BMW'dir..

Ama Skoda Vw ile kıyaslanır.. Aralarında çok küçük nüanslar var..

Vw'in artısı yeni teknolojilerin Skoda'ya göre daha önce adapte edilmesinde gizli.. Skoda'nın ise işçiliği bazı Vw modellerinden ileri..

Eğer Golf almayacaksam asla bir Vw almam.. Golf sınıfının dünyada belkide en iyi aracı.. Eğer premium sınıfa geçecekseniz dizelde BMW Audi'den daha iyi.. Tasarımda da öyle.. Mercedes ise bu kategoride en iyi işçiliğe sahip (C serisi hariç)..

Bence araç alırken f/p oranı önemli.. Mesela Yeti Tiguan'dan çok çok daha iyi bir araç.. Polo'da Fabia'dan iyi.. Ama Fabia'nın bir artısı vardı, o da 1.2 TSI motor.. Şimdi o artıda kalmadığından insanlar Fabia tercih etmiyor..

Octavia ise hem geniş hem de iyi bir araçtı.. Fiyatıda araca göre gayet iyiydi.. Ama tutup bu aracı Jetta fiyatına satarsanız insanlar yeni ve daha güvenli kasaya yönelir.. Hata bence rekabetçi ve Vw ile bağı olmayan bir distribütör bulamamasında Skoda'nın..
pureman
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: Yeti Active 2011, Octavia Elegance 2010

İleti onurson » 17 Oca 2012, 15:07

skodahastası yazdı:Benimde param olsa gitipde audi almam neden bana göre aşagı yukarı aynı arabalar onun için gider bi passat alırım ama passat alıcak kadar param olsa kesinlikle superb alırım.

+1000
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti xMEGANx » 17 Oca 2012, 19:03

tabi yav skoda audi ile aynı :D nasıl skoda ile audiyi kyaslıyosunuz anlamış değilim ama tamam sizin eşeğiniz gancık olsun hadi :D
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

İleti ayhani » 17 Oca 2012, 19:28

Octavia jettadan iyi değildir abartmayalım. Benim 2008 octinin gıcırtı sesleri jettalarda varmıdır bence yoktur?

Auidi skoda ile aynı kalitededir diye başka yerde söylemeyin gülerler.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodaizm » 17 Oca 2012, 20:22

Hani başka marka araba( 69 chavrolette, tofaş gurubu, renault, opel, peugeot, lada hyundai, volkswagen, mercedes vs. vs.) kullanmasak; Skodanın üç nesil aracını da kullanmamış olsak ve burada yazanlara itibar etsek altımızdaki aracı bilmeyeceğiz bırak binmeyi yanına bile yaklaşmayacağız..

Skodanın Favo/ formen gibi eski teknoloji aracı harici ne Fabia dan(5 yıl kullanıldı) ne de Octavia dan ne bir gıcırtı sesi ne tıkırtı ne de arıza yaşadım. Tabiki birçok üst sınıf araba gibi olmasada Almanlar harici Avrupanın ürettiği ve sınıflarındaki araçların hepsinden daha kaliteli ve en önemlisi sağlamdır.

Bazılarının kıyasladığı Yakıt ekonomisi sunan ama güvenliği oturmamış Fransız araçlarının saç kalınlığı ve dizaynındaki plastik maddelerin çoğunluğu olmasa bunu ekonomiyi de sağlamazlar ya bırakın eşitliği Skodanın malzeme ve güvenliğinin yanından geçemez.

En son lafım da araçlarının her yerinden gıcırtı gelen arkadaşlara: Eğer aracınızı sıfır aldıysanız mevsim sıcaklık geçişleri harici aracınızdan tık gelmez. Tabiki bakıyorsanız.... İkinci el ise yine iyi kullanan birinden değerine aldıysanız araç tıkırdamaz. Ama ölü fiyata veya allanıp pullanmış kazalı araç aldıysanız Mercedes olsa bile zaten gacırdamaz tıkırdamazsa hakkını vermez. Bundan geri boş laf.

Al sıfır bir Octavia bakalım, adam gibi bakarsan neresi gıcırdayıp bozuluyor. Al bakalım Mercedes bakmazsan nasıl gacurtu gucurtu ve tıkırtı senfonisi dinliyorsunuz. At sahibine göre kişner

Bu arada Skodayı bitirme misyonunu Yüce otodan çok buraya yazı yazan arkadaşlar üstlenmişler
Burada da daha hesap yapmasını bilmeyen bir arabadan başka arabayı kullanmamış, ehliyeti bile dün almış arkadaşların birbirlerine sıkmalarına cevap yazmaya değmez, ama insan bu kadar sallama olunca ister istemez kullandığı aracı da bildiğinden duramıyor.

Not: Araba tamirini bana öğreten ve bizlerin her türlü hor kullanmasına ses bile çıkarmayan 69 chevy' yi rahmet ve saygı ile anıyorum.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti ayhani » 17 Oca 2012, 21:03

Hımmm. Bazıları kargadan başka kuş tanımam diyor. İyi ne diyelim.

Audi ile skodayı karşılaştıran arkadaşlar; audi mercedes bmw bunlarda verilen para biryerde prestije veriliyor. Mesela süberb elegance'dan iki kat pahalı aldığıınız audi A4'de süperb'de olan hafızalı koltuk felan olmaz ama yinede insanlar audi alır.

Burda marka fanatikliğine ne gerek var? Ben octiyi araştırıken en iyi fiyat faydayı sağladığı için aldım. Şimdi araba alacak olsam fiyat fayda endeksi araştırması yapar öyle alırım. Haa çok param olsa o zaman gider bir merso bir bmw bakarım kendimizi züğürt teselllisi ile kandırmayalım.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti xMEGANx » 18 Oca 2012, 00:18

ayhani yazdı:Hımmm. Bazıları kargadan başka kuş tanımam diyor. İyi ne diyelim.

Audi ile skodayı karşılaştıran arkadaşlar; audi mercedes bmw bunlarda verilen para biryerde prestije veriliyor. Mesela süberb elegance'dan iki kat pahalı aldığıınız audi A4'de süperb'de olan hafızalı koltuk felan olmaz ama yinede insanlar audi alır.

Burda marka fanatikliğine ne gerek var? Ben octiyi araştırıken en iyi fiyat faydayı sağladığı için aldım. Şimdi araba alacak olsam fiyat fayda endeksi araştırması yapar öyle alırım. Haa çok param olsa o zaman gider bir merso bir bmw bakarım kendimizi züğürt teselllisi ile kandırmayalım.

Olurmu canım Skoda bu Mercedese BMW ye Audiye verilen paralar boş en iyisi skoda.
------------------------------------------------
60 giderken el freni çekilip motor kulaklarından kopup motoru aşşaya düşüren bir markanın sağından solundan ses gelse neyime gelmese neyime ? Benim Süspansiyonum sert haliyle Virajlar için yapılmış bir süspansiyon,Skodanınki yumuşak ses yapmıyor ama virajda savuruyor. + ben 65 litrelik depo ya sahibim ve bu gün kırmızı ışık yandıktan sonra 180 km yol geldim.(Tekirdağ-Çağlayan>Beylikdüzü ) o çok kötüleyenler bunu yapsın ben peugeot'u satıcam. sağlamlığına gelince işin içine Volvoyu sokmama gerek yok. Peugeot & Citroen & Ford & Volvo ortaklı sadece motor dan ibaret değil. kaporta ve ortak plan ve projelerle yapılıyor. daha fazla söze gerek yok SKODA FROVER ;)
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

İleti skodahastası » 18 Oca 2012, 08:40

xMEGANx yazdı:

Olurmu canım Skoda bu Mercedese BMW ye Audiye verilen paralar boş en iyisi skoda.
60 giderken el freni çekilip motor kulaklarından kopup motoru aşşaya düşüren bir markanın sağından solundan ses gelse neyime gelmese neyime ? Benim Süspansiyonum sert haliyle Virajlar için yapılmış bir süspansiyon,Skodanınki yumuşak ses yapmıyor ama virajda savuruyor. + ben 65 litrelik depo ya sahibim ve bu gün kırmızı ışık yandıktan sonra 180 km yol geldim.(Tekirdağ-Çağlayan>Beylikdüzü ) o çok kötüleyenler bunu yapsın ben peugeot'u satıcam. sağlamlığına gelince işin içine Volvoyu sokmama gerek yok. Peugeot & Citroen & Ford & Volvo ortaklı sadece motor dan ibaret değil. kaporta ve ortak plan ve projelerle yapılıyor. daha fazla söze gerek yok SKODA FROVER ;)

mehmet sen git peugeot forumunu takip et tamammı giderkende skoda tutkunu, octavia hayranı elegance zevkini sil yerine peugeot tutkunu,307 hayranı,donanımı neysede onun zevki yazarsın tamammı

Kullanıcı avatarı
skodahastası
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Bluedays » 18 Oca 2012, 09:10

xMEGANx yazdı:

Dostum,
Mercedes'in BMW'nin şikayet sayfasına bakarsan, insanların sıfır olarak aldığı arabalarla ilgili ne sorunlar yaşadıklarını görürsün. Eşşeğe bahane bulmak istedikten sonra, semerinden, inadına, nalından, sıpasına kadar bulursun. Bunlar bahane yani. Biz gerçeklerden bahsediyoruz.
Senin en alt kalite alman arabası dediğin skoda benim gözümde 5 tane peugeot eder. Tercih meselesi sonuçta ama tutup, bir alman arabasıyla fransız arabası kıyas bile götürmez. Arabanın deposu çok büyükmüş, ne yapacağım büyük depoyu? 5 km'de bir benzinlik yok mu? Aracım gazlı, 36 litre yakıt alıyor, 400 km yol yapıyorum, bu da bana yetiyor çok şükür.
Burada kimse skoda audiden iyidir demedi ki, bunu da nereden uydurdunuz anlamıyorum. Bir audi ile skodayı karşılaştırmak bile ayıptır fakat skoda, vw'nin en alt kalite arabasıdır demek de bana göre yanlıştır. Sebeplerini de yukarda belirttik.
Ne olursa olsun, son söz olarak yine söylüyorum. Bir almanın ürettiği en en en alt kalite araba, fransızın ürettiğine 5 çeker. Her türlü...
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti skodahastası » 18 Oca 2012, 12:53

Hem ne yani octavia da 55 lt depo var 1.6 tdı 1.100 km gidiyor bir depoyla.

Kullanıcı avatarı
skodahastası
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti xMEGANx » 18 Oca 2012, 13:31

Bluedays yazdı:
xMEGANx yazdı:

Dostum,
Mercedes'in BMW'nin şikayet sayfasına bakarsan, insanların sıfır olarak aldığı arabalarla ilgili ne sorunlar yaşadıklarını görürsün. Eşşeğe bahane bulmak istedikten sonra, semerinden, inadına, nalından, sıpasına kadar bulursun. Bunlar bahane yani. Biz gerçeklerden bahsediyoruz.
Senin en alt kalite alman arabası dediğin skoda benim gözümde 5 tane peugeot eder. Tercih meselesi sonuçta ama tutup, bir alman arabasıyla fransız arabası kıyas bile götürmez. Arabanın deposu çok büyükmüş, ne yapacağım büyük depoyu? 5 km'de bir benzinlik yok mu? Aracım gazlı, 36 litre yakıt alıyor, 400 km yol yapıyorum, bu da bana yetiyor çok şükür.
Burada kimse skoda audiden iyidir demedi ki, bunu da nereden uydurdunuz anlamıyorum. Bir audi ile skodayı karşılaştırmak bile ayıptır fakat skoda, vw'nin en alt kalite arabasıdır demek de bana göre yanlıştır. Sebeplerini de yukarda belirttik.
Ne olursa olsun, son söz olarak yine söylüyorum. Bir almanın ürettiği en en en alt kalite araba, fransızın ürettiğine 5 çeker. Her türlü...

huumm huuumm evett.. tabiki :) :lol: Skoda Frover ;) hadi bakalım nasıl dilerseniz öyle olsun ben aldım cevabımı :) çakılan çivi çıksada iz bırakıyormuş ;)
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

İleti hsynaslan0010 » 18 Oca 2012, 13:41

ister yüce ulsun isterse cüce oranlar ortada skoda kalitedir
Skoda tüm dünyadaki satışlarıyla 2010 yılını rekorla kapatmaya hazırlanıyor. Bir önceki yıla oranla yüzde 12,3’lük artışın yaşandığı ve 2010 yılının geçen 11 ayında 702 bin 400 Skoda markalı araç satışının gerçekleştiği bildirildi.

Skoda’nın Kasım ayında da dünya çapında yüzde 15,8’lik bir artış sergileyerek 64 bin 200 kişiye ‘Skoda Ayrıcalığını’ yaşattığı ve özellikle büyüyen piyasalar olarak nitelendirilen Çin, Hindistan ve Rusya’da atağa kalktığı belirtildi. Skoda Türkiye’de de geçen yılın Kasım ayına göre yüzde 90’lık bir büyüme sağladı.

Skoda Auto Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Jürgen Stackmann, Skoda satışlarının hız kazandığını ve bu yıl çift haneli oranlarda büyümek için tüm şartlara sahip olduğunu vurgulayarak” 700 binlik satış eşiğinin ötesine geçilmiştir. Kasım ayındaki büyük büyüme ile 750 binlik satış tahminimize ulaşmak üzereyiz. Bu önümüzdeki yıllar için hırslı büyüme hedeflerimiz için sağlam bir temel oluşturuyor.” dedi.

Skoda üretimin gerçekleştiği Çek Cumhuriyeti’nde lider konumunu pekiştirirken Kasım ayındaki pazar payında yüzde 34,3’lük artış meydana geldi. 2010 yılının Ocak-Kasım ayları arasında 53 bin 400 aracın satıldığı Çek Cumhuriyeti’nde yüzde 5,1’lik büyüme oranına ulaşıldı. Orta ve Doğu Avrupa’da da Skoda’nın yükselişi devam etti. Ukrayna’da yüzde 15,9, Macaristan’da yüzde 11,4, Slovenya’da yüzde 18,8, Estonya’da yüzde 17,5 ve Sırbistan’da yüzde 24,4’lük artışlar gözlenirken Batı Avrupa’da da önemli artışlar elde edildi. Skoda bunların yanında gelişen piyasalarda da yüksek büyüme hızı kaydederek Mısır’da yüzde 154,4, Türkiye’de yüzde 90, İsrail’de yüzde 58,4 ve Avustralya’da yüzde 32,1’lik büyüme verilerine ulaşıldı.
hsynaslan0010
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hüseyin aslan
Nereden: Balıkesir
Arabanız: favorit 135

ÖncekiSonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir