yerli arac için ilk adım atıldı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

yerli arac için ilk adım atıldı

İleti hsynaslan0010 » 16 Oca 2012, 19:30

koc grubu tofaş taki ortagi italyan fiat ın teknolojik destegiyle bursada turk malı otomobil uretmek için dügmeye bastı. mevcut fiat modellerinden yola cıkılarak geliştirilicek aracın tasarım ve mühendislik calışmalarını tofaş yapacak ilk etapta 500 milyon euro harcanacak projede ilk model 20014 te piyasaya cıkıcak

yerli arac için düşünceleriniz nelerdir

hsynaslan0010
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hüseyin aslan
Nereden: Balıkesir
Arabanız: favorit 135

İleti xMEGANx » 16 Oca 2012, 19:39

20 bin tl ye Full + Full hatta ultralüx arabaya binmemiz gerekiyor. eğer bu olanağı sunacaksa Süper. yok diğer araçlarla aynı fiyatta olacaksa SON DERECE GEREKSİZ TÜRK İCADI olarak görüyorum.
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti alper33 » 16 Oca 2012, 21:33

Bu akşam bu konu ile ilgili tartışma vardı tv.de, Acaba bu raca Türk aracı demek dogrumudur diye, bizim mühendislerimizin araba üzerinde imzası yok ,motoru ve gövde olarak fiat kompozisyonu üzerine kurulu bir prototip olarak düşünüldügünden Yerli üretim araç olabilir fakat yerli araç olması şimdilik gerçegi yansıtmamakta.
Kullanıcı avatarı
alper33
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erkan gül
Nereden: Kırklareli
Arabanız: Honda civic 2005

İleti bekocan » 16 Oca 2012, 22:24

yıllarca parçası uçuz diye konfordan uzak kaldık yerlimi !!!!!!!!!!!!!!!
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

İleti abdullah » 16 Oca 2012, 22:26

arkadaşlar türkiye artık yerli otomobili rahatlıkla yapabilek teklonoliye sahip düşünsenize artık sınırlarda uçan insansız hava uçaklarının bile seri üretimine başlandı bu yıl sonuna kadar orduya 10 insansız hava aracı tamamen türk mühendisleri üretip teslim edecek bu yıl sonuna kadar türk yapımı 2500 km menzilli füze deneme atışı yapılacak daha sonra 3500 km ya çıkarılacak yani otomobil bunların yanında basit kalır zaten bursa kocaeli kayseri konya gibi illerin sanayilerinde otomobillerin orjinal neredeyse tüm parçaları üretilip yurt dışındaki otomobil fabrikalarına ihrac ediyoruz alman mercedes devi bile birçok parçasını bursadan temin ediyor türkiyede artık herşey avrupa sıtandartlarında çok kaliteli ve saglam bir şekilde üretilebiliyor türkiyede passat golf gibi araç üretilebilir hemde daha ucuza mal edilir hem yurt dışına giden döviz türkiyede kalır tabiki birazda türk toplumu milliyetçi düşünüp bu araçları tercih ederse
Kullanıcı avatarı
abdullah
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: 2005 fabia special gıranit gıri

İleti Kutay ALBAYRAK » 17 Oca 2012, 01:00

Haklısınız bence de Türkiye artık bu tarz arabaları üretebilecek kapasitede fakat bu işin içine şu an hali hazırda kendi otomobil markası olan herhangi İtalyan,Fransız,İngiliz vs. tarzı firmaların girmemesi gerekli...Mühendislik çalışması kısmı neden Fiat grubuna ait olacakmış ki yıllarca zaten Şahin,Doğan tarzı araçlara bindik yerli isimleri var diye;daha çok bizden geldi belki de bilinç altımızdan dolayı...Benim şahsi düşüncem tamamen yerli araç olmasıdır...Kimse ile ortaklığa gerek yok bindiğimiz Skoda da ta ki Almanlara satılana kadar yüzde yüz Çek Cumhuriyeti arabasıydı.Sonradan ortaklık olacaksa yine olur ama önce kendi marka bilinirliğimizi ispat etmemiz gerekir diye düşünüyorum...Ki şahsen ben 20000 lira gibi bir paraya aynı diğer arkadaşlarımızın da dediği gibi bir araç yapılırsa altımdaki Favo'ya acımam satarım gider kendi malımı alırım...
Kutay ALBAYRAK
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kutay ALBAYRAK
Arabanız: Skoda Favorit

İleti murat11h1 » 17 Oca 2012, 02:08

Açıkçası ilk başta %100 yerli fazla iyimserlik olur. Keşke olsa,başım gözüm üstüne. Ancak şunu da belirteyim yok fiyatı ucuz olsun yok onun yerine başkasını alırım. Yahu burada kendi aracımızdan bahsediyoruz.Titre kendine gel. Hep bu ön yargılarımız ve peşin hükümlerimiz değil mi yaklaşık 50 senedir bir somun sıktırmamışız. Evet bizler köstek olmuşuz. :cry:
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti Kutay ALBAYRAK » 17 Oca 2012, 04:23

Haklısınız belki ilk planda iyimserlik ve keşke de öyle olsa fakat gelin gelelim ki http://finanshaber.mynet.com/detay/otomotiv/yerli-otomobilin-sahibi-belli-oldu/75552 bağlantısındaki gibi üretilecek olan araba Fiat tarafından üretiliyor gibi birşey hemen hemen... Ve eğer yazıda dikkat ederseniz Albea standardında bir araba olacağı ve ( Fiat'ın önünü kesmeyecek ! ) bir araç olacağı söyleniyor. Mutlaka ki yapan firma kendi kar marjını da düşünüyor ki olması gereken ticari olarak bu,adamlar açısından... Yani Fiat Albea modeli ne kadar tutulduysa,en iyimser bakışla bu da o kadar bir araç olacak ve şeklen Türk tasarımı mühendislik olarak İtalyan Fiat marka,parça sanayi de tamamen elimizde olan yarım bir araba olacak. Fiat her ne kadar Türk markası yaratmak dese de bu işe,özgür bir Türk markası bilinirliği yaratmak açısından ben kötü olduğunu düşünmekteyim. İtalyan aracından esinlenilebilir veya herhangi bir Kore,Fransız,Amerikan aracından ve özelliklerinden esinlenilebilir ancak gel gelelim ki montaj işini zaten yapıyor Koç Firması hemde alasıyla,burada da en fazla yapacakları tamamen orijinal parçaların üretimi...
Zaten BMW markasına ait araçlarda da tasarım konusunda Türk çalışanlar yok mu ne anladım şimdi ben bu işten...Bu şekilde üretilen bir araç bana göre tamamen şahsi fikir olarak yerli araç sayılmaz...

Kutay ALBAYRAK
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kutay ALBAYRAK
Arabanız: Skoda Favorit

İleti diseqc » 17 Oca 2012, 08:23

murat11h1 yazdı:Açıkçası ilk başta %100 yerli fazla iyimserlik olur. Keşke olsa,başım gözüm üstüne. Ancak şunu da belirteyim yok fiyatı ucuz olsun yok onun yerine başkasını alırım. Yahu burada kendi aracımızdan bahsediyoruz.Titre kendine gel. Hep bu ön yargılarımız ve peşin hükümlerimiz değil mi yaklaşık 50 senedir bir somun sıktırmamışız. Evet bizler köstek olmuşuz. :cry:

+10000

devrim arbalarından beri zihniyetin hiç değişmemiş olması üzüyor gerçekten...

hele bir başlayalım ucundan, gerisi gelir inşallah önümüz acık
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti onurson » 17 Oca 2012, 11:34

yerli değil bu araçlar. bizim motor yapmamız lazım. kaporta yapmakta birşey yok alt yapısını teknolojisini gene fiattan italyanlardan alacaklar. lineaların değişik bir modeli olur işte o kadar. Devlet bu kadar vergi artışı yaptı satışlar banamısın demiyor her sene patlıyor. yrtli araçta ucuz bir fiyat yada vergi avantajı beklemeyin bence. devlet musluğu keser mi
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti Bluedays » 17 Oca 2012, 16:00

diseqc yazdı:
murat11h1 yazdı:Açıkçası ilk başta %100 yerli fazla iyimserlik olur. Keşke olsa,başım gözüm üstüne. Ancak şunu da belirteyim yok fiyatı ucuz olsun yok onun yerine başkasını alırım. Yahu burada kendi aracımızdan bahsediyoruz.Titre kendine gel. Hep bu ön yargılarımız ve peşin hükümlerimiz değil mi yaklaşık 50 senedir bir somun sıktırmamışız. Evet bizler köstek olmuşuz. :cry:

+10000

devrim arbalarından beri zihniyetin hiç değişmemiş olması üzüyor gerçekten...

hele bir başlayalım ucundan, gerisi gelir inşallah önümüz acık

Katılıyorum fakat kastettiğinize değil, söylediğinize...

O zamanın zihniyeti şu anki yöneticilerde olsa idi, şu anda Türkiye çoktan kendi aracını üretmiş, dünyaya pazarlıyor olacaktı,

Kendi vatandaşını yolunacak kaz gibi gören bir zihniyet'in teknoloji konusunda ilerlemesini beklemek bana göre hayalden öteye gitmez. Vatandaşın da kendi insanına güvenmemesi gayet normal bu koşullar altında.

Cari açık kapanacak diye vur ha vur vur ha vur nereye kadar bilemiyorum.

Benden %80 ötv alacak devletin ürettiği arabaya asla binmem. Varsın başka memleket kazansın. En azından verdiğim paraya değer...
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti HTP » 17 Oca 2012, 16:04

Koç'un üretecek olması düşündürücü ve yoruma açık. Dürüst ve helal süt emmiş bir firma ismi olsa çok daha sevindirici olurdu.
HTP
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim çakır
Arabanız: Skoda Fabia 1.2 HTP

İleti forman37 » 17 Oca 2012, 17:33

bence bosuna bu kadar para harcanıyo gayet gereksız bı yatırım pıyasada zaten yeterı kadar arac var trafık sıkıntısı her gecen gun dahada artıyo neden böyle bir saçmalığa kalkıştılar anlamıyorum.
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti 1903karakartal » 17 Oca 2012, 17:41

Yerli Araba bana göre vatandaşın cebini zorlamadan konfor ve donanımı en üst seviyede olan araç demektir.Lakin Koç-Fiat işbirliğiyle yapılacakmış.Önümüze yine tofaş kuş serisi gibi araçlar gelecek evet onlar bir dönem Türkiye'nin kralıydı.Bence baştan hiç ümitlenmemek gerek Fiat işbirliği ne de olsa önümüze palio-albea tarzı araçlar çıkacak kimse Octavia-Fabia kalitesinde araç beklemesin he bir de bu araçtan Fiat-Koç ve devlet para kazanacak yani öyle 15-20 bin liraya alamayacağımız kesin.
1980 FORD TAUNUS

2000 RENAULT 19 EUROPA
2002 TOYOTA COROLLA
[b][b][b]2005 OCTAVİA AMBİANTE PLUS+LPG
[/b][/b]
[/b]2012 RENAULT MASTER ELEGANCE...

Lpg'siz araç makinistsiz bir trene benzer ;)
Kullanıcı avatarı
1903karakartal
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Doğukan
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Renault Master Elegance 2012''

İleti ayhani » 17 Oca 2012, 22:05

forman37 yazdı:bence bosuna bu kadar para harcanıyo gayet gereksız bı yatırım pıyasada zaten yeterı kadar arac var trafık sıkıntısı her gecen gun dahada artıyo neden böyle bir saçmalığa kalkıştılar anlamıyorum.

50 sene önce Türkiye ilk arabasını yaptığında hatta uçak üretip Hollanda'ya 150 adet uçak siparişi aldığında (Hollanda şu an en prestijli iş jetleri üretiyor) yukarıdaki gibi düşünen bürokratlarımız yüzünden bugün ne yerli otomuz var nede uçağımız.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ayhani » 17 Oca 2012, 22:09

onurson yazdı:yerli değil bu araçlar. bizim motor yapmamız lazım.

Otomobil üretmeye başlayan birçok firma ilk başta motoru hep yabancılardan almıştır.

Hyundai ilk araba üretirken motorları Mitsubishi'den alıyordu. Hatta belgeselde seyretmiştim hyundai ceo'su hem mitsubishiye özenirdik birgün onlar gibi olacağızmı diye. Adamlar şimdi mitsubishiyi ikiye katlayıp cebine koyar.

Ssang youn ilk başta motorları mercedes'ten alıyordu.

İranlı samand pejo motorları kullanır.

Yani ilk başta motoru hazır almak sorun değil. Fakat fiat fabrikasında linea bandında sadece adı Türk bir arabaya bende karşıyım.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti tuzsuz » 17 Oca 2012, 22:12

herkese merhaba . yerli otomobil geç atılmış bir adımdır. bence gereklidir. otomobilden fazlası için gereklidir. ne demek istediğimi sadece honda' nın web sayfasına (daha fazla honda başlığında) bakarak anlayabilirsiniz. keşke yıllar önce başlanılan projeler öyle ya da böyle baltalanmasaydı ve bizim de bir markamız olsaydı. bunu şu an yapabilecek durumda bir ülkeyiz ama yapabilir miyiz yapmamız mantıklı mıdır onu tartışmak lazım. bence yerli otomobili türkiyede üretilip kullanılacak şeklinde değerlendirmek de yanlış olur. önemli olan nokta diğer otomobil markalarıyla sadece türkiyede değil yurtdışında da baş edebilecek mi? bu da o kadar kolay bir şey değil. karşınızda belki de 100 yılı aşkın otomobil üreten firmalar var. hatta üreticileri firma olarak değerlendirmek de yanlış olur. ülkelerdir karşımızakiler. daha da söyleyeceklerim vardı aslında ama neyse deyip geçiyorum. herkese iyi forumlar.
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2005 Fabia special 1,4 101 HP

İleti 1903karakartal » 17 Oca 2012, 22:37

Bu işe fiatla girilmesi çok yanlış!
1980 FORD TAUNUS

2000 RENAULT 19 EUROPA
2002 TOYOTA COROLLA
[b][b][b]2005 OCTAVİA AMBİANTE PLUS+LPG
[/b][/b]
[/b]2012 RENAULT MASTER ELEGANCE...

Lpg'siz araç makinistsiz bir trene benzer ;)
Kullanıcı avatarı
1903karakartal
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Doğukan
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Renault Master Elegance 2012''

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir