bilgisayarın hafızasını nasıl arttırabilirim

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

bilgisayarın hafızasını nasıl arttırabilirim

İleti abdullah » 17 Şub 2012, 13:34

arkadaşlar masa üstü bilgisayarımın hafıza kapasitesi C 50 D 30 olmak üzere 80 gb yetersiz geliyor diger fonksiyonları yeterli bir sorun yok örnegin 2 yıl önce rem alıp içine takarak bilgisayarın hızını artırmıştım yani bu şekilde içine takınca hafızayı 2 yada 3 katına çıkarabilirmiyim selamlar...

Kullanıcı avatarı
abdullah
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: 2005 fabia special gıranit gıri

İleti msakdogan » 17 Şub 2012, 14:08

selam

bilgisayarın harddiskini artırarak kapasite sağlayabilirisiniz. Ram farklı bi görev görür bilgisayarda, ram takviyesi yaparsanız şuandan daha hızlı çalışır bilgisayarınız.
"İnsan..İlk önce kendisine dürüst olmalı."
Kullanıcı avatarı
msakdogan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Murat Akdoğan
Nereden: İzmir
Arabanız: FABİA 2001 1.4 101 ELAGANCE+

İleti dursunsahin » 17 Şub 2012, 14:10

Taşınabilir disklerden alın. Siz de rahat edin, bilgisayar da rahat etsin. Aşağıda örnekleri bol.

http://www.hizlial.com/HizliListele.aspx?CatID=482555
..::Fabia'mı seviyorum::..
Kullanıcı avatarı
dursunsahin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Dursun ŞAHİN
Nereden: Giresun
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Ambiente 2006

İleti ozantavsan » 17 Şub 2012, 14:16

Harddisk değiştirmek istiyorsan ;

Sata bağlantı birimi varmı anakartını kontrol et.Sata varsa 500 Gb ve üzeri disk işini görür.
Fakat Tayvandaki sel nedeniyl harddisk fiyatları %100 arttı.

Ram için anakartın kitapçığından ram tipini bul

DDR rammi
DDR II mi

Bundan sonra frekansı 400 mü - 533 mü - 800 mü ve üstümü bulun.
Ve ankartın maksimum kaç gb ram deteklediğine bakın.
Anakartta kaç tane ram slotu var kontrol edin.

Garanti olsun diye anakart üzerinde takılı ramdeki etiketide koltrol edin.Çünkü ona uygun almanız gerek.

Örnek sizde 1 GB DDR II 533 mhz ram var.Kitapçıkta maksimum 2 gb destekler diyor.
Anakarttada 2 tane ram slotu var.1 tanesinde sizin 1 gb ddr II 533 ram takılı.Boşta kalana 1 gb aynı ramden takabilirsiniz.

Maksimum 4 gb diyor sizde 1 gb varsa.Diğer slota 2 gb takıp rami 3 gb yapabilirsiniz.

Not: XP kullanıyorsanız 3 GB rame kadar detekler.Siz rami 4 yaparsanız bilgisayar açılırken 4 gb görürsünüz.Windows Xp 3 Gb görülür. Win7 yaparsanız 4 görür.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti msakdogan » 17 Şub 2012, 14:20

"Xp 3 Gb görülür. Win7 yaparsanız 4 görür."

32 bit işletim sisteleri 3 gb
64 bit işletim sislemleri 128 gb
ram desteği sağlar

win7 ile alakası yok.
"İnsan..İlk önce kendisine dürüst olmalı."
Kullanıcı avatarı
msakdogan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Murat Akdoğan
Nereden: İzmir
Arabanız: FABİA 2001 1.4 101 ELAGANCE+

İleti abdullah » 17 Şub 2012, 15:30

bilgiler için teşekkür ederim arkadaşlar bilgisayarım casper 32 bit işletim sistemi programım vindovs vista rem 2 yıl önce takıp hızımı yerli sevişyeye getirdim şimdi sadece hafızayı artırmak istiyorum yani hafıza artması için harddisk mi degişmesi gerekiyor ve degiştirirsem şuanki hafızamdaki herşey silinecekmi
Kullanıcı avatarı
abdullah
CLASSIC
CLASSIC

İleti dursunsahin » 17 Şub 2012, 15:42

Bilgileriniz kaybolmaz. Yeni bir hard disk alın ve şu yolu izleyin:

Yeni bir hard disk alındığında yapılması gereken ilk şey; diskin master veya slave olacağına karar vermektir. Anakartlar üzerinde iki IDE kanalı bulunur. Bir IDE kanalına maksimum iki aygıt bağlanabilir. Su tarama iti aygıt bağlı olduğu için, aygıtlardan bir tanesi master (efendi), diğeri slave (köle) konumunda olmalıdır. Eğer ikisi de master veya slave olursa, hard diskler çalışmaz. Bazı sistemler açılmaz. Jumperlar ile IDE aygıtının master veya slave konumu ayarlanır.

Sahip olunan sistem genelde UDMA/66 standardında olacağından, bu sistemde kullanılan kabloların istenilen yönü master yada slave aygıta takılabilir. Bu kablo 40 pinli ve 80 kanallıdır. Kablonun mavi ucu sisteme, siyah uç master aygıta, gri renkli uç ise slave aygıta bağlanır. Bir de Cable Select durumu vardır. UDMA/66 diskleri kullanılırken disk üzerindeki jumper ayarları Cable Select durumuna getirilir. Bir diski master’dan slave hale geçirmek için jumperlarla uğraşmak yerine sadece kablonun farklı ucunun takılması yeterlidir.

Hard disk kurulumunu başlatmak için, bir tane başlangıç disketi gerekir. Başlangıç disketi, Denetim Masası – Program Ekle / Kaldır – Başlangıç Disketi sekmesinden oluşturulabilir. İlk olarak fiziksel olarak yükleme yapılır.

1. Bilgisayar kapatılır.

2. Yeni hard diskin ayarları jumper Cable Select moduna getirilir. Eski hard diskin de jumper ayarları Cable Select durumuna getirilir.

3. Hard diski kasa içerisine çok sağlam bir şekilde vidalamak gerekir.

4. IDE ve güç kabloları takılır. Kablolar takılırken çok dikkatli olmak gerekir. IDE kablosundaki kırmızı uç, güç kablosunun kırmızı ucuna bakmalıdır. IDE kablosunun sisteme takılan kısmı da takılır.

5. Bilgisayar açılır. BIOS’a girilir. IDE aygıtları Auto Detect ettirilir. Bilgisayar hard diski sorunsuzca görüyorsa, problem yok demektir.

6. Bilgisayar açıldıktan sonra, fdisk veya benzeri bir program kullanılarak hard disk kullanılır hale getirilir.

Hadi hayırlı olsun.
Kullanıcı avatarı
dursunsahin
CLASSIC
CLASSIC

İleti abdullah » 17 Şub 2012, 15:49

dursun şahin detaylı açıklama için çok teşekkür ederim . şimdi ben harddisk almak için bir fiyat araştırması yapayım selamlar saygılar.
Kullanıcı avatarı
abdullah
CLASSIC
CLASSIC

İleti dursunsahin » 17 Şub 2012, 15:56

Rica ederim. Yalnız, anlatım alıntıdır. Başkasının hakkını yemeyeyim. Kolay gelsin tekrar.
Kullanıcı avatarı
dursunsahin
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia042 » 17 Şub 2012, 21:41

Bilgisayarınızda Sabit Diskinizi yenileyerek de hızını artırabilirsiniz. Yeni teknolojiler buna izin veriyor. Bilgisayarda yapılan işlemler sırasında bilgileri HDD ye kaydetme ve bilgileri getirme süresi zaman alır. Yeni çıkan SOLİD STATE diskler bu süreyi çok çok kısaltmakta. Şu an için fiyatları biraz pahalı...
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti serkan_3838 » 17 Şub 2012, 21:46

vista da pek tutulmadı cp ye dönerek bilgisayarın verimini artırabirsinz ben olsam ram satın almak yerine xp yüklerdim.hdd konusunda da 2 ay önce 150 liraya aldığım wd elements 750 gb taşınabilr hdd şuan 400 olmuş indirimle 250 falan diyolar ben de anlam verememiştim burdaki bir arkadaşın bahsettiği gibi sel etkili olmuş demekki
serkan_3838
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: serkan
Nereden: Kayseri
Arabanız: 2005 fabia elegance 1,4 16V 101 bg

İleti dursunsahin » 17 Şub 2012, 21:51

Çin'de bütün hard disk markalarına parça üreten büyük bir fabrika yandı.
http://www.techno-labs.com/1/28047/1/Fo ... _Alev.html
Kullanıcı avatarı
dursunsahin
CLASSIC
CLASSIC

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi