Motorine ZAM!!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Motorine ZAM!!

İleti hakanerdogan » 16 Mar 2012, 00:54

Câri açıktan öte yüksek akaryakıt vergileri, vergi sisteminden kaynaklı bir sorundur.

Vergiler gelir, servet ve harcamalar üzerinden alınır basitçe, dileyen olursa daha geniş bir platformda vergi sistemini çok daha detaylı tartışabilirim.

Fakat konuya gelecek olursak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kazanç ve iratlar üzerinden vergi toplamak konusunda ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Bunlar içersinde yıllara yaygın inşaat işi yapan çok büyük müteahhit firmaların hakediş bedellerinden kaçırdığı inanılmaz astronomik vergiler, beyana dayalı vergi tarhiyatı yapan ve yüksek gelir grubuna giren serbest meslek erbapları, giderlerini şişirerek peçeleme yapan çok büyük çaplı üretici firmalar, vergiden muaf/istisna tutulmuş onlarca gelir kalemi ve kaçak çalıştırılan milyonlarca insan gibi daha sayılamayacak onlarca aksaklık vardır.

Bu bağlamda çeşitli istatistiklere göre Türkiye'de kayıtlı ekonomi kadar da kayıtsız ekonomi dönmektedir.

Devlet politikası olarak mâdem siz kazanırken bana ödemiyorsunuz, ben de illa o parayı harcayacağınızı biliyorum, harcarken alırım mantalitesi gittikçe yaygınlaşmıştır. Ek olarak ücretli çalışanlar da kayıt altında olduklarından vergi yükü sırtlarına binmiş durumdadır.

Yine elimdeki istatistiklere göre Türkiye'de 2010 yılında gelirden alınan vergiler 80 birim iken, mal ve hizmetlerden alınan vergiler toplamı 135 birimdir.

Şimdi bu size ne ifade ediyor? Yahu, kazandığının üzerinden aldığı vergi, harcadığının üzerinden ödediğin verginin neredeyse yarısı! Bırakın Allah aşkına akpsini okapesini...

Bizler bozuğuz, insanımız bozuk. Herkes facebookta ülkücü milliyetçi, vatanperver... Bi yürüyün gidin... Kaç kitap okuduk, kaç şey öğrendik, bizler belki layığıyla şerefiyle yaşarken kimler bizi bu hâle soktu? İnsanlara, evlatlarımıza millet olma bilincini mi verdik? Ya da boşver yemeyen keriz diyen aile büyükleriyle mi büyüdük, bunları tartışmak lazım.

Bu gördüğünüz tablo ahlaksızlıkdır, vatana ihanetin tillahıdır.

Anayasa'da (md. 73) der ki, herkesten gelirine göre vergi alınır... Dünyanın en büyük palavrasıdır, kimse gelirine göre vergi ödemiyor, toplumun yarısı Anayasa'yı ihlal ediyor ama birileri çıkıp Başbakan'a Anayasa fırlatırken delikanlı oluyor. Ayrıca KDV, ÖTV, BSMV, Harç gibi kalemler kişinin gelir durumuna göre farklılaştırılamadığı için, bu denli yüksek tutarlarda da göze çarptığı için aslında vergi ödevinin sosyal maksadına ters olmaya başlamaktadır vergi kanunları.

Tabi işin içine burada biraz siyaset felsefesi sokmak gerek, iktidarların çok da masum olduğunu söyleyemeceğim. Her iktidar, iktidarını sürdürmek ister, seçimle başa gelmek aslında biraz da seçenlere hoş gözükmekten geçer. Vergi afları gibi... Büyük sermaye gruplarının desteği önemlidir, desteklemeyenlere örneğin büyük vergi cezaları kesilir. Bu onları masum yapmaz elbette, kaçırmayan yok ki. Aradaki bağlantıyı iyi kurun derim medya kuruluşlarıyla.

Biraz da basit iktisat karıştıracak olursak talebi artan şeyin fiyatı, kaynağı kıt ise yükselir 2+2=4 bu değişemez. Trafiğe her gün katılan araç sayısını bilmiyormuş gibi davranmayın. Ben 5 senede 100.000 km otomobile binmişim şu yaşımda, napiyim, iktisat bilimi der bunu kişi tüketmek ister, refahını yükseltmek ister, bu hayvansı bir davranıştır, güdüdür. Yapamadığımız için isyan ediyoruz, daha fazla tüketemediğimiz için.

ABD'de bilmem orta doğuda yakıt fiyatlarını görüp kuduruyoruz evet ama bugün burada, vergisini adam gibi beyan etmemiş, ödememiş bir avukat, bir doktor ABD'de ipe gider ve asılır!

Olaylara çok basit bakmayalım diye biraz içimden çok yönlü savlar türetme ihtiyacı geldi, asla bir partizanlık falan yoktur içimde fakat sebepler sandıkta pusulaya basılan mühürlerden çok daha farklıdır.

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ayhani » 16 Mar 2012, 01:06

Bir zamanlar bende Emir bey gibi düşünüyordum. Hatta forumda birçok kişiyle atıştık. Fakat şu son dönemlerde yapılan zamlar vs vs artık bıkkınlık verdi. Ustalık dönemi denildiğinde insanlar yüksek beklentiler içine girdi. Fakat ne ile karşılaşıyoruz sürekli zam zam. Sürekli zam yaparak devleti herkes yönetir. Düşünsenize maaşınız sürekli artsa siz hiç evinizin ekonomisini yönetmekte zorlanırmısınız?

Ustalık dönemi deyince ben çok iyi şeyler beklerdim. Fakat görülen o ki hükümetimiz aşırı gücün sarhoşluğu ile ben yaptım oldu ben ettim oldu havalarına girdi. Ama en iyi kendileri bilirki bu millet nice havalıların havasını sandıkta almıştır.

Ustalık dönemi deyince benim aklıma gelenler:
-Emekli maaşlarına yapılan kıyak zam
-İlkokul mezunu bir şoförün maaşının 2500 tl olması(Söz konusu maaş bir YRD doç maaşıdır).
-Danışmanlara yapılan %1700 gibi astronomik zam
-6 ay önce kendi çıkardıkları yasayı inkar edip 1 gecede çıkarılan şike yasası
-Referandurumun üzerinden aylar geçmesine rağmen hala çıkartılmayan toplu görüşme yasası
-Sürüncemeye bırakılan anayasa çalışmaları
-10 yıldır her gelen meb bakanının başka başka uygulamalar yapması, meb bakanının eğitimin tek suçluğu öğretmenlermiş gibi davranması
-Doktorların performans adı altında at gibi çalıştırlması
-Şike yasasının 1 gecede çıkarmalarına rağmen aylarca memur zammının belirlenmemesi.
-Akaryakıta gelen arkası bitmek bilmeyen zamlar.
-Fatih projesi kapsamında alınacak ürünlerin ihale kanununa tabi olmaması.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ayhani » 16 Mar 2012, 01:17

hakanerdogan yazdı:.

ABD'de bilmem orta doğuda yakıt fiyatlarını görüp kuduruyoruz evet ama bugün burada, vergisini adam gibi beyan etmemiş, ödememiş bir avukat, bir doktor ABD'de ipe gider ve asılır!

Meselenin aslı budur sayın Hakan bey. ABD'deki adam veya bir avrupadaki adam bizden çok ahlaklı olduğu için ödemez o vergileri. Devlet o vergileri öyle bir almasını bilirki adamın korkudan vergi kaçırmak aklına bile gelmez. Bilirki yakalanırsa devlet köküne kibrit suyunu döker. Ama bizde öylemi devlet gerekli tedbirleri almadığı için vergi kaçıran vs vs çok oluyor. Ama devlet adam akıllı bir denetim mekanizması getirse bu ahlak yerleşir. İstenirse bu olurdu demekki istenmiyor. Mesela sigara yasağında cezalar yükseltildi şimdi kahvelerde bile içilmiyor ve bu bir kültür olarak yerleşti. Bu kültürü önce zorla yerleştirirsin daha sonra bu oturur bir kültür olur, vergide aynen böyledir.
Bir kere avrupaya gitmek nasip oldu, orada halk otobüslerine bindiğinizde kimse size bilet sormuyor ister ön ister arka kapıdan bin ister bileti at ister atma. Fakat sivil denetçiler yakalarsa bilet fiyatının 100 katı ceza yazıyor. Kimsenin aklına bilet atmamak gelmiyor sıkıysa atma işte kültür böyle yerleşir.

10 yıldır iktidar olan bir hükümet ben vergi toplayamıyorum o zaman dolaylı vergilerden alırım demek en azından adında ADALET olan bir partiye yakışmaz. Artık USTALIK dönemindeysen USTALIĞINI gösterip vergiyide toplamalısın. Vergilere sürekli zam yaparak bu devleti bende yönetirim. 10 yıldır iktidardaysan artık bu sorunları çözmelisin.
Burada sorumluluk tamamen hükümete aittir.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 16 Mar 2012, 01:33

Dediklerinize bir itirazim yok Ayhan Bey fakat biz de toplum olarak cok rahatiz, adam gozumuzun onunde vergi kaciriyor en basitinden belge duzenlemeksizin satis yaparak ve biz buna seyirci kaliyoruz. Kanunlar iyidir hostur ama toplum olarak her durumda bilinc duzeyimiz dusuk kalmistir. ABD'de 4 aya yakin bir sure bulundum ve birakin boyle seyleri, yere tukurdugunuzde veya cop attiginizda dahi gelen o bakislar toplumsal bir baski yapiyor.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ayhani » 16 Mar 2012, 01:38

hakanerdogan yazdı:Dediklerinize bir itirazim yok Ayhan Bey fakat biz de toplum olarak cok rahatiz, adam gozumuzun onunde vergi kaciriyor en basitinden belge duzenlemeksizin satis yaparak ve biz buna seyirci kaliyoruz. Kanunlar iyidir hostur ama toplum olarak her durumda bilinc duzeyimiz dusuk kalmistir. ABD'de 4 aya yakin bir sure bulundum ve birakin boyle seyleri, yere tukurdugunuzde veya cop attiginizda dahi gelen o bakislar toplumsal bir baski yapiyor.

Aslında aynı şeyleri söylüyoruz. Mesela bizde yaya geçidinden geçiyoruz insanlar garip garip bakıyor. Meğerki bizim geçtiğimiz yaya geçidi değil bisikletler için yaya geçidiymiş.

İşte bu kültürü önce zorlamayla oturtursunuz. Sigara yasağı buna en güzel örnektir. Ben bunu gördüm bunu anladım yoksa Avrupalılar çok ahlaklı olduğundan yapmıyor bunları.
Mesela dün forumda biri yazmış, 3 kere sis olmadığı halde sisleri açtığı için yakalanmış. Şimdi buna polis ilk yakalanmasında 1000 lira cezayı bassaydı sis farının anahtarının yerini bile unuturdu, bir daha aklına bile gelmezdi. Halbuki şimdi o yapmış bende yaparım deyip herkes yapıyor ve düzensizlik düzen oluyor.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti yonetici » 16 Mar 2012, 02:03

hakanerdogan yazdı:Câri açıktan öte yüksek akaryakıt vergileri, vergi sisteminden kaynaklı bir sorundur.

Siz sorunu dolaylı vergilere bağlıyorsunuz evet bunun birçok vergi kalemi üzerinde etkisi vardır fakat akaryakıt konusunda durum bundan farklı. Şöyle izah edeyim okuyan herkes açısından anlaşılması kolay olsun.

Şimdi siz kalkıpta yerel ekonomik faaliyetlerden elde edilen gelirler üzerinden hiç kayıpsız kaçaksız vergi toplasanız devletin kasasında TL bulunur. TL ile petrol, doğalgaz alamazsınız altın yada uluslararası geçerliliği olan bir dövize ihtiyacınız var. Kimse elindeki dövizi getirip TL ile takas etmez ya kendisine birşey satacaksınız yahut faizle borç alacaksınız. Kendi üretemediğiniz birşeyin faizini geri ödeyemeyeceğinize görede bu borç bir türlü bitmez borcu borçla kapatma çıkmazına sokar. Bunun en ideal yolu döviz geliri elde edecek mal ve hizmet satışı yani ihracat yapmaktır.

TÜİK hükümetin önüne raporu koyduğunda bir bakıyor en büyük cari açık kalemi enerji. 2011 yılı toplamında ihracatımızın ithalatı karşılama oranı %56 olarak açıklanmıştı. Böyle bir durumda devlet bedelini karşılayamadığı bir mala olan talebi kısmak kontrol altında tutmak için vergiyi devreye sokuyor. Amaç bir malın kullanımını sınırlamak olduğu için bu vergi gelir üzerine değil doğrudan malın kendisine konuluyor. Peki az geliri olan bu mala az vergi verse çok geliri olan çok vergi verse adil olmazmı derseniz evet adil olur. Bu durumda az geliri olan benzini ucuza alacağını sanıyorsa yanılır şuanki akaryakıt fiyatları tabandır sadece adalet tesis edilsin diye geliri daha fazla olan daha pahalıya alır o kadar. Çünkü insanların akaryakıt tüketim miktarı gelirine doğrudan bağlı birşey değildir tüketim sınırlaması amaçladığınızdan daha fazla bir gelir etmek pahasına dahi olsa tüketimi arttıracak düzenlemeler yapamazsınız.

Televizyonlarda vs. hükümetin ekonomik politikalarına atıp tutan akademisyenler emin olun derse girdiklerinde birebir hükümetin uyguladığı politikaları ders olarak okutuyorlar. Ben kamu yönetimi okudum vatandaş ne yapacağınızı önceden sezerse maliye ve para politikaları işlemez diye ders okuttular. Şimdi hükümet gündemi değiştirip millet onunla meşgulken hooop arkadan bir yasa geçince feryat edenlerden mi olayım? Adamlar dersine iyi çalışmış banada okulda bunu öğretmişlerdi deyip susup oturuyorum :D
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti forman37 » 16 Mar 2012, 02:44

devlet zam yapar bız burda cene yorarız baska bısey değil bu :)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

Önceki

Genel Sohbet ve Paylaşım