Benzin zammını kınıyorum.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Benzin zammını kınıyorum.

İleti hetepe » 30 Mar 2012, 09:11

? yazdı:
BaTeRRiiSStt yazdı:,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, bunlar Türkiye açısından iyi günlerimiz. Bu günlere gelmenin yada korumanında bir bedeli vardır akaryakıt fiyatlarıda bunun bedelidir. ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,.

Böyle söyleyince daha anlamlı oluyor, Gerçek bu...Ve aslında millet bence memnun, ya da aslında ne olduğunun ''hâla'' farkında değil.

D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti Henien » 30 Mar 2012, 09:22

Benzin fiyatındaki fahiş karların gerçek sorumlularının akaryakıt kartelleri olduğunu anlamadan, sadece vergi üzerinden ideolojik bakış açısıyla hükümete sallamakla amaca uygun tepki bile vermemiş oluyoruz.

Benzinden alınan verginin oranının fazla olduğunu kimse inkar edemez. Ancak bu 10 yıl önce de böyleydi.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti Cihan_06 » 30 Mar 2012, 09:34

Şöyle böyle sonuçta yakıt gitikçe pahalanıyor...Araçlarımıza daha az binebileceğiz demek ki..Ve böylede gider düzelmez...Ben bir tasarruf aleti gördüm Amazonda satıyorlar aslı varmıdır bir bakın isterseniz http://www.amazon.com/Magnum-ECOMASTER- ... 30&sr=1-62 % 15 tasarruf sağlıyormuş..
Cihan_06
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Fabia classic 2007

İleti yonetici » 30 Mar 2012, 09:43

hetepe yazdı:Ve aslında millet bence memnun, ya da aslında ne olduğunun ''hâla'' farkında değil.

Seçmen sayısı: 50.189.930 (2011)
Araç Sayısı: 16.200.876 (2012)

Üzerinde bir şekilde plaka içinde motoru olan taşıtların sahipleri tümden ayaklansa toplam seçmenin %30'u eder.

Bu denenmedi değil, halkın yeni bir lider arayışı içinde olduğu dönemde "Mazot 1 TL olacak" rüzgarını arkasına alan bir siyasi parti %7 oy topladı. Şimdi deneseniz %1 bile getirisi olmaz.

Özetlersek millet pahalı benzinden memnun falan değil tabiki ama yapılması gerekenin, elden gelenin bu olduğu noktasında devletine inanıyor, güveniyor.

Misal veriyorum daha güzel bir ev isteyen eşiniz siz bunu sağlayamıyorsunuz diye boşanıp sadece bu isteği yerine gelecek diye zengin biri ile evlense çoğunluğun onaylayacağı doğru bir yol, yöntem mi seçmiş olur? Siz halktan bunu yapmasını bekliyorsunuz ama bu boş bir beklentidir.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti tuzsuz » 30 Mar 2012, 09:43

100 liralık akaryakıtta yaklaşık 63-67 lira aralığında vergi ödüyoruz. bu şekilde bakıldığında vergi oranı % 63-67 olurken, mahrah olarak tabir edilen rafineri çıkış fiyatı üzerinden bakıldığında vergi oranı % 170-180 aralığında oluyor. böylece akaryakıt fiyatları çok yüksek değil, alınan vergi çok yüksek demek daha doğru olur. iran-abd-israil nükleer krizi dolayısıyla petrol fiyatlarının artması, doların yükselmesi gibi olaylar bizim elimizde olmasa da vergi konusunda düzenleme yapmak hükümetlerin elindedir. bildiğim kadarı ile ingiltere esnek vergi uyguluyor akaryakıtta. akaryakıt arttıkça vergi düşüyor, akaryakıt azaldıkça vergi yükseliyor böylece akaryakıt fiyatı sabit kalabiliyor. kaldı ki akaryakıt fiyatlarının artması demek, yediğimiz ekmekten tutun da toplu taşımaya kadar fiyatların artması demektir. bakalım ilerleyen zamanda neler göreceğiz. bunları söylerken kimseyi rencide etmek gibi bir niyetim de yoktur. sadece bilgi vermeye çalıştım.
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2005 Fabia special 1,4 101 HP

İleti erginbkr » 30 Mar 2012, 10:02

Beğensek de beğenmesek de bunlar Türkiye açısından iyi günlerimiz. Bu günlere gelmenin yada korumanında bir bedeli vardır akaryakıt fiyatlarıda bunun bedelidir. Akaryakıt 2001 'deki fiyatına insin ama ülkede o günki ekonomik ortama dönsün desem hangi aklı başında adam ister... Elbetteki herşey tek bir parametreye bağlı değil ama bazen böyle dar bakınca bazı şeylerin farkını hissediyoruz.[/quote]

karışmıyım dedim ama dayanamadım...bu cümleniz çok yanlış...nerden nereye geldiğimizi değerlendirirken çok boyutlu bakmalı ve gerçekleri görmeliyiz...geldiğimiz yer, yer değil...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti Cihan_06 » 30 Mar 2012, 10:07

Konuyu kilitle en iyisi...Seçimde sandık önümüze gelince herkes oyunu beğendiğine verir..Yaşasın Demokrasi,meşveret ve şura... :D
Cihan_06
CLASSIC
CLASSIC

İleti yonetici » 30 Mar 2012, 11:10

erginbkr yazdı:nerden nereye geldiğimizi değerlendirirken çok boyutlu bakmalı ve gerçekleri görmeliyiz...geldiğimiz yer, yer değil...

1453 'den referans alsak geldiğimiz yer yer değil tabiki :) Referansı 2001'de dibe vuruşumuzdan alırsak geldiğimiz yer yer olur. Bana göre böyledir size göre değildir, 2+2 'nin 4 ettiği bile bir kabulün sonucudur kabul etmiyorum bence 5 eder derseniz size kimse bunu açıklayamaz bunun izahı olmaz.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti hetepe » 30 Mar 2012, 11:27

Henien yazdı:Benzin fiyatındaki fahiş karların gerçek sorumlularının akaryakıt kartelleri olduğunu anlamadan, sadece vergi üzerinden ideolojik bakış açısıyla hükümete sallamakla amaca uygun tepki bile vermemiş oluyoruz.

Benzinden alınan verginin oranının fazla olduğunu kimse inkar edemez. Ancak bu 10 yıl önce de böyleydi.

Hakancım, aslında şu an konuşulması gereken günlük zam değil, kalıcı olan vergilendirme sistemi...İllaki bir zam olacak ama verginin fazla olması, litre başına gelebilecek 1 kuruşu bile çok fazla olarak algılanmasına neden oluyor.
-''Ancak bu 10 yıl önce de böyleydi''-
Bu sözünüze tamamen katılıyorum ki, 1990 da araba kullanmaya başladığımda da böyleydi.
Yeterince konuştuk, artık kilitlenme zamanı geldi...:)
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti Cihan_06 » 30 Mar 2012, 11:32

O vergiden hiçbir hükümet vazgeçmez.. :P
Cihan_06
CLASSIC
CLASSIC

İleti ayhani » 30 Mar 2012, 14:37

Konu kilitlenmeden iki tuşada ben basayım bari

Burada Emir bey dahil mevcut sistemi bende bir süredir savunmuştum. Ama gelinen son dönem icraatlarına bakıldığında yapılanların USTALIK döneminde beklenenden çok uzak olduğu aşikar.

1.2.dönemlerde evet 2001 krizleirnden sonra hükümet iyi yönetiyor diyorduk. Ama gelinen son noktada maalesef icraat adına yapılan şeylerde iyice saçmalamaya başladılar.

Bir arkadaşımız bundan 10 yıl öncede böyleydi demiş. Evet bundan 10 yıl önce öyleydi ama biz zaten bu durum değişsin diye bu hükümeti iktidara taşımadıkm?
EE sende vergileri adilleştirmeden sürekli benzine zam yapacaksan senin öbürkünden ne farkın var?
10 yıldır ikditardaysan vergi sistemini oturtup vergileri makul düzeye çekmelisin. Bunları bilmek için ekonomi okumaya gerek yok.

Mesela benim bir türlü aklımın ermediği neden PIRLANTA VB ziynet eşyalarından 2004'ten beri vergi alınmadığı. Şu ekonomi uzmanı arkadaşlar bir yazsada öğrensek.

Sonuç olarak iktidarı desteklemek mantığıma sığmaz oldu.

USTALIK dönemi denilince benim aklıma gelen USTACA icraatlar:
-1 gecede bilmem kaçyüz kat artan vekil maaşları
-1 gecede artan danışman maaşları
-Meclis şoförlerinin 2500-2800 lira maaş zamları
-6 ay önceki kendi çıkardıkları yasayı 1 gecede değiştirdikleri şike yasası
-10 yıldır sürekli değişen eğitim sistemi
-1 oy alan insan rektör adayımı gösterilir diye zamanında şikayet edenlerin şimdi 1 oy alan adamı rektör diye yök'e teklif etmeleri
-İntihal yaptığı mahkeme kararı ile kesin birisini bakan yapıp daha sonra yök kendilerine geçince sessiz sedasız ilgili bakanın öğretim üyeliğinden çıkarlma kararının iptal edilmesi
-MEB uzman kadrosuna öğretmen hariç herkesin alınması

Benim adamım senin adamım mantığını bu ülkede yıkmadıkça biz adam olmayız. Ve bu mantığa sahip kim olursa olsun gerekli cevabı sandıkta alacaktır.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erginbkr » 30 Mar 2012, 14:48

ekonomiden az buçuk anlarım...yıllarım iktisat fakültesinde geçti...temel kanundur '' her inişin çıkışı, her çıkışın inişi olur'' yani 2001 de emir beyde gelse ekonomi zaten dipte olduğu için yükselecekti...bir diğer husus şimdikilerin tukaka ettiği koalisyon ve kemal derviş olmasaydı ülkemizin durumunun yunanistandan daha beter olacağı gerçeği...kendilerinin siyaset sahnesinden silinmesi pahasına ülke ekonomisindeki kan emicilere vurdukları darbe adına müteşekkirim...ama bazen rastlıyorum kimisinin bir secde etmediği kalmış...bilmeden konuşmak cahilliktir...vesselam...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti tuzsuz » 30 Mar 2012, 16:55

arkadaşlar yeni benzin zamları kapıda gerekçemiz artan maliyet. benzinli araç kullandığım için kendimi zengin ilan ediyorum :) http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/20238975.asp
http://www.hurriyet.com.tr/planet/20229538.asp
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti forman37 » 30 Mar 2012, 16:56

tuzsuz yazdı:arkadaşlar yeni benzin zamları kapıda gerekçemiz artan maliyet. benzinli araç kullandığım için kendimi zengin ilan ediyorum :) http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/20238975.asp

takıcam hocam o zaman lpg yı :)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti tuzsuz » 30 Mar 2012, 16:58

forman37 yazdı:
tuzsuz yazdı:arkadaşlar yeni benzin zamları kapıda gerekçemiz artan maliyet. benzinli araç kullandığım için kendimi zengin ilan ediyorum :) http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/20238975.asp

takıcam hocam o zaman lpg yı :)

yokuşlarda itmeyi bile düşünüyorum :) yokuş aşağı salarız gider zeten :)
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ayhani » 30 Mar 2012, 17:01

,

HABER'E GÖRE İRAN'A PETROL ÜZERİNDEN AMBARGO UYGULUYORMUŞUZ

Ayranı yok içmeye.... Neyse.

Habere göre İran'dan aldığımız gazı Amerika'nın ricasına(rica kavramı ast-üst ilişkisinden emir saylır) binaen İran'dan alınan petrolü %20 kısıcakmışız. İran'ın yerinde olsam "hacı amborgo öyle değil böyle konulur" diye tüm petrol satışını keserim benzin olur 20 lira o zaman hükümetmi kalır bakalım.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti bozdagbulent » 30 Mar 2012, 17:09

daha önceki konularda seviyesizlik sezip kilitleyen sanırım bu konudaki seviyeyi yeterli bulmuş.. konunun kilitlenmesini tamamen akp'ye laf söylenmesi olarak görmeye başladım.. şunu açıkça belirteyim ki akp'yi desteklemem ama yaptıkları bi çok işi takdir etmişimdir. eğer ki kendi desdeklediğim parti iktidara gelip benzin zamları böyle olsa yine isyan eder destek vermezdim.. kimse ben ekonomi biliyorum ayakları yapmasın ülkenin bazı kısımlarından alınamayan vergi benzinle elektrikle bana ödettiriliyor. ilk önce vergiyi alamayanlar ardından da bazı partilere laf söylememize dayanmayanlar utansın diyorum..
bozdagbulent
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Bülent Bozdağ
Nereden: Eskişehir
Arabanız: fabia elegance

İleti serkan_3838 » 30 Mar 2012, 17:21

ham petrolde artış yok düşüş var http://www.forexprostr.com/commodities/crude-oil bana kalırsa sabırlı olmak lazım amerika yakında para bascaktır para basana kadar geçen süreç içerisinde doların kıymetini artırmak zorunda çünkü kimse kıymetsiz birşeyi çoğaltmak istemez.para basma zamanı geldiğinde roller tersine dönebilr altın kıymetlenir muhtemelen bu da doların ucuzaması aynı zamanda da petrolun ucuzlamasa bile zamsız bir süreçte devam edebileceği anlamına gelebilr.tabiki bunlar iyi dileklerimz :))
serkan_3838
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: serkan
Nereden: Kayseri
Arabanız: 2005 fabia elegance 1,4 16V 101 bg

ÖncekiSonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir