Honda garantisini yakıp LPG'yi kendim taktırsam mı?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Honda garantisini yakıp LPG'yi kendim taktırsam mı?

İleti AhmetH » 01 Nis 2012, 14:27

sonuçta yeni kasadır, oturana kadar elbet sorunu eksiği gediği çıkabilir garanti işi biraz düşündürür adamı.

mesela yurt dışında bir foruma üyeyiz Hakan la %1 de olsa VW yeni nesil Common rail mazot pompasında hata yapmış hepsi bozuluyor, ona keza polo GTi ve dengi araçların çoğusu yağ yakıyor boşluk hesabında sıkıntı var diyorlar ..

hadi kader kısmet olsun ama o dizel pompa arızası bizim buralarda olsa VW in şişmiş imajı saniyede yerle yeksan olur

düzelmeside temiz 5-6 yıl çeker.

Honda sorunsuzluğu ile biline gelir ama belki donanımında sorun çıkar kim bilir

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti 9köy » 01 Nis 2012, 14:43

bizim usta şunu diyor, (skodacı osman usta) felicia 1,3 enjeksiyonlu skodalara lpg takılmaması lazım. fakat 1,6 lara takılabilir diyor.

demek hondada bu durum mevcut.

peki honda jazz içinde sorunsuzluk mevcutmudur. micra ile onun arasında kaldık. yariste var ama 3. sırada. bir abim. o segmentte en iyisi micra diyor. sizlerin önerisi ne olur. jazz için az yakıyor ama oldukça zayıf bir araç diyorlar.

eski tamircimse honda jazz diyor. hem parçası uygun hem 2. elde piyasası iyi diyor. micra içinse yanaşma diyor bu sebeplerden dolayı. sağlamlığı konusunu sormamıştım.

şunu ekliyim honda jazz ilanlarında genelde yeni lpg takıldı satılık ilanları var. sanırım lpg uyumsuzluğu doğru.

AhmetH yazdı:sonuçta yeni kasadır, oturana kadar elbet sorunu eksiği gediği çıkabilir garanti işi biraz düşündürür adamı.

mesela yurt dışında bir foruma üyeyiz Hakan la %1 de olsa VW yeni nesil Common rail mazot pompasında hata yapmış hepsi bozuluyor, ona keza polo GTi ve dengi araçların çoğusu yağ yakıyor boşluk hesabında sıkıntı var diyorlar ..

hadi kader kısmet olsun ama o dizel pompa arızası bizim buralarda olsa VW in şişmiş imajı saniyede yerle yeksan olur

düzelmeside temiz 5-6 yıl çeker.

Honda sorunsuzluğu ile biline gelir ama belki donanımında sorun çıkar kim bilir
9köy
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: felicia

İleti yonetici » 01 Nis 2012, 21:31

Bu gün Hyundai'ya gittim i30 baktım ama Civic nereee i30 nereee oluyor insan. Tamam Hyundai i30'da donanım var hatta bazı artı ayrıntılarıda var ama Hondaya bindiğinizde kendinizi uçak kokpitinde gibi hissediyorsunuz i30'a binince bir fark yok size ekstra keyif sunan bir tarafı yok sıradan bir araba.

LPG olayını konuştum Elentra alsam ona takıyomusunuz dedim takıyoruz yeni başladık dediler. Bu supaplarınızda arıza oluyormuş nasıl takıp garanti veriyorsunuz dedim yok canım olurmu öyle şey nereden çıkartıyorlar bunları dediler. Kimse sorsam kabul etmiyor nasıl iş bende anlamadım kimin lafına güvenicez belli değil. Gerçi bende Fabia'da Atiker kullanmıştım çok memnundm ama bizim forumda Atiker'den illallah eden kesinlikle tavsiye etmem diyen çok sayıda arkadaşımız çıkar. Bu işte biraz öyle herhalde sürekli devirli kullanıp supapı eğen büken olabileceği gibi normal kullanıp yıllarca hiç sorun yaşamayanda olabilir diye düşünüyorum. Yinede Honda'dan onay çıkana kadar bekleyeceğim gibi görünüyor içime tam sinmedi bu olay.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi

İleti erginbkr » 01 Nis 2012, 22:05

emir bey, bence en sağlıklı yanıtı honda forum sitelerinden bulabilirsiniz...şayet lpg taktırmaya karar verirseniz mutlaka tercih ettiğiniz markanın genel merkezini tercih edin derim...bayilerden çok daha iyilerdir...subap yatakları vs.çok hakim olduğum konular olmamakla birlikte tüm sıralı istemlerde yaşanabilecek lpg sorunlarının ötesinde ,uzun boylu sorunlar yaşayacağınızı düşünmüyorum...daha önceki aracınızda atiker kit olmasına rağmen pek başınız ağrımamıştı...şimdi brc gibi daha üstün bir markayı tercih edip tasarruf etmeye biran önce başlamanız daha uygundur...ama araştırmalar neticesinde son kararı yine siz vereceksiniz...( bu arada unutmadan, bir forum buluşması gerçekleştirirsek şu hondayı bi ıslatalım... :D )
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti yonetici » 02 Nis 2012, 09:49

erginbkr yazdı:emir bey, bence en sağlıklı yanıtı honda forum sitelerinden bulabilirsiniz...

Oralarada bakıyorum bunca zamandır kullanıyorum memnunum diyende var kötü diyende var ama bizzat benim supap arızalandı diyene rastlamadım hep başkaları referans verilerek yorum yapılıyor biraz efsane tarafıda var gibi. Şu sıralar Honda Japonya'ya erişim için bir forma ulaşabildim her ne kadar form tamamen japonca olsada ingilizce göndereceğim bakalım işe yarar bir cevap alabilecek miyiz. Japonlar ne diyor bu LPG işine birde onlardan anlayıp dinlemek çok iyi olur aslında.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti ayhani » 02 Nis 2012, 10:14

Arkadaşım2 yıl önce 1.6mpi 8 valf motorlu sıfır passat almıştı. Aldığı hafta lpg taktırdı. Banada derdi garantinin bitmesini bekleme bu arabaların motoru iki yılda bozulmasına imkan yok derdi. Şimdi düşünüyorumda keşke bende garantinin bitmesini beklemeden taktırsaydım lpg'yi. Aracım 4 yaşında 95 bin kilometrede maşallah daha tık demedi.

Bende lpg zarar verse bile bu süre en az 5 yıl sürerki genelde 5 yaş üstü arabaları insanlar satma eğilimine giriyor.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ayhani » 02 Nis 2012, 10:17

scania_seat_skoda yazdı:eğer az km yapan biri olarak sıfır araç almış olsaydım 500-600 krş yaksa dahi lpg ile 250 krş yakıcak olsa da taktırmazdım,
eğer çok km yapan biriysem zaten benzinli araç almazdım.dizel alırdım şahsen.
ama emir bey siz taktırın bence garantiye ihtiyacınız olacağını zannetmem bilinçli kullanıcısınız.

Ben iki kere farklı plakalarda son kasa 5.20 lpg alırken gördüm, rüya görüyorum zannettim :lol:
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ayhani » 02 Nis 2012, 10:23

hakanerdogan yazdı:
? yazdı:
Hyundai cidden çağ atladı, kullandığımda ise fark ettiğim ciddi derecede hoş oluşuydu süspansiyonların, hoş ben bir traktöre biniyorum yorumlarım çok öznel ama, mantık çerçevesinde bakıldığında 5y/100K garanti süper, araç süper, motor desen aygır...

Bende baktım ama hyundaiye bence abartılacak kadar iyi değil. Ben en ful elegance ve ix35'e bindim olmamış. Kaliteli havası verilmiş ucuz görünüm var araçlarda. Özellikle incelemeye gidenlere tavsiyem kapı kolllarını bir inceleyin özellikle ix35'in arka kapısını uydurukluğu inceliği ve en ilginci sıfır arabanın kapısının kapanışına dikkat edin. Daha showroomdaki aracın kapısını hızla çarparak kapatabiliyorsunuz
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti yonetici » 02 Nis 2012, 22:40

Zar zor bulduğum bir japonca müşteri hizmetleri iletişim formu ile Honda'ya şu meseleyi bir sorayım honda Türkiye Japonya'da test ediliyor vs. diye bizi mi yiyor öğrenmeye çalışayım dedim ama 400 karakterden fazla yazılmıyor. Kardeşim tamam japoncada bir harf bir kelime ama 400 karakter ingilizce için yeterli değil 400 karaktere derdimi nasıl anlatayım tweet atar gibi. En iyisi biz bu 400 karakter üzerinden anlaşamayız adam gibi bir mail adresi verinde uzun uzadıya yazayım falan diyeyim.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti T.T. » 02 Nis 2012, 23:26

Emir Bey; Ankara'da Bora takıyormuş galiba. Bunun için ayrı bir bölüm oluşturmuşlar. Arkadaşım city'e sormuş. BRC marka 1800TL demişler. Bi arayın sorun isterseniz.
Kullanıcı avatarı
T.T.
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Fabia 2004 1.2 47 Kw Kit : Lovato EasyFast

İleti hakanerdogan » 02 Nis 2012, 23:27

Adam buraya gelse bi o kadar da yakacak
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yonetici » 03 Nis 2012, 01:19

T.T. yazdı:Emir Bey; Ankara'da Bora takıyormuş galiba. Bunun için ayrı bir bölüm oluşturmuşlar. Arkadaşım city'e sormuş. BRC marka 1800TL demişler. Bi arayın sorun isterseniz.

Eski modellerde BRC bayilerinde Honda Servis gözetiminde (güyya!) montaj yapılırsa Honda onay veriyor fakat yeni civic için izin vermiyor.Gerekçesi Japonya'da test tamamlanmamış ayrıca yeni modellerde Honda servisi dışında montaj yapılmasına ilişkin müsadeyi kaldırmış.Ankara Bora serviste montaj kriterini sağlamış olabilir ama iş yine test meselesine takılıyor.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti yonetici » 03 Nis 2012, 01:25

hakanerdogan yazdı:Adam buraya gelse bi o kadar da yakacak

Yok canım artık o kadar yakmıyor 400 küsür km bu son depoda yol yaptım ortalama 7.3 litre. Depo dediysem full algılanmasın değildi halende 100 km kadar bir yakıt var. Git gel Ankara en fazla 250 TL tutar gerçekten garantili uygulama başlamış olsa daha yakında da yer olmasa muhakkak gelirdim.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti diseqc » 03 Nis 2012, 07:59

emirabicim ben de dizel araba alana kadar lpg li araba bindim (Fabia hariç ) bunların içinde aman kıyamam ben ona dediğim passat ta var çok uzun düşünceler sonunda bende passata brc taktırmıştım 1,5 sene bindim babamla beraber 100.000 km yol yaptık sadece filitreleri değişip kalibrasyon yapıldı başkada hiç başımzı ağrıtmadı şu sıralar dizel biniyorum ama benzinli motorun keyfi yok tabi bir daha ki arabam benzinli ve tüplü olacak herhalde nedenleri motor turbo olduğundan bellli bir devir altında kapanınca araba yığılıyor deli ediyor, vardığınız yere varınca hemen stop etmek riskli kontağı kapatmadan turbonun durması lazım, üst devirler ölü, bakım maliyeti şimdilik benzinle aynı ben bir fark göremedim dizel parçalarının pahalılığına gelince ben onu çok düşünmüyorum benzinlide pahalı ucuz araba nerde... birde 2014 den sonra dizellerin vergileri artacak diye bir söylenti var ama buna paralel olarak arabayı tek yakıtta binmek keyifli nede olsa lpg de azda olsa sorunlar var şu anki arabam tam bir kalas ama çok az yakıyor beni memnun ediyor. Lpde en büyük sorun takıldıktan sonra bulunamıyan bir arıza peyda olursa yandın sanayide ki ustalar hayat kadını muamelesi yapıyor motor ustası arıza bende değil diyor lpgciye git ver 50 tl , gidiyorsun lpgciye bende sorun yok motor ustasına git ver 20 tl deyip aralarında paslaşıyorlar olan hep bizim cebe oluyor pirins marka kitleride şiddetle tavsiye ederim eniştemin mercedese taktık onda da sorun olmuyor. Ama her halükarda araban bir 10.000 devirmesi bana mantıklı geliyor motorun bir açılsın kendine gelsin önümüz yaz insan fazla geziyor onuda hesap etmek lazım benim oyum taktımandan yana ...
hadi hayırlısı.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti yonetici » 03 Nis 2012, 10:32

Japonlara mesajı gönderdim otomatik başvuru alındı yanıt bile japonca geldi dur bakalım derdimizi nasıl anlatıcaz :D inşallah ingilizce mesajımıza ingilizce bir yanıt verilir. Gerçi bunlarda yanıt vermeyip Honda Türkiye'ye sor taaa kalkıp Japonya'ya ne diye soruyorsun bu destek kısmı yerel tüketiciler için derler diye düşünüyorum. En azından şansımı deniyorum içimde kalmamış olsun.

Ayrıca yetkili servisle görüşüp 150.000 km ye kadar hiçbir ekstrası olmadığı taktirde tüm periyodik bakımlarda yapılacak işlemlerin listesini ve şuanki fiyatlarını almam lazım. Aracın garantisi bozulmasın demenin bana faturası nedir onu bir göreyim belki koşarak kaçmam gerekiyordur geç bile kalmışımdır
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti colourone » 03 Nis 2012, 10:36

ben de eşime otomatik vites bir araç bakıyordum. Honda Civice baktım, Octaviaya baktım. Hyundai i20 ve i30'a da baktım. TAbiki bunların arasında Octavia en önde idi. Ancak ben son olarak 2011 model bir tiptronic Focus HB aldım. Aldığımda araçta 15 günlük KİTMTM lpg montajı vardı. Yetkili serviste takılmadığı için aracın motor ve lektronik sistem garantisi ortadan kalktı. Ancak dediğiniz gibi, yetkili servis lpg montajına piyasa fiyatına göre en az 300 TL ekliyorlar. Bile bile pahalı ürün almak gibi.
colourone
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1.4 68bg

İleti hakanerdogan » 03 Nis 2012, 18:04

Adamın LPG olayı yılan hikayesine döndü, Fabia'mı aldığım yer Honda servisiyle bitişik, her gün önünden geçiyorum, yarın bi de gideyim onlarla konuşayım bakalım ne diyecekler :D
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yonetici » 03 Nis 2012, 21:39

hakanerdogan yazdı:Adamın LPG olayı yılan hikayesine döndü, Fabia'mı aldığım yer Honda servisiyle bitişik, her gün önünden geçiyorum, yarın bi de gideyim onlarla konuşayım bakalım ne diyecekler :D

Aynen öyle oldu. Arabayı almadan önce hiç böyle olacağı aklımın ucundan geçmiyordu. Baktım normal klasik motor turbo yok, direkt enjeksiyon yok dedim tam LPG lik motor zaten BRC ile anlaşmışlar. İlk golü Honda motorunda hidrolik supap iticilerin olmadığını öğrenerek yaşadım, sonra LPG montajının yeni civic için başlamadığını öğrendim 2-0 yenik durumdayım.

Bu gün aktardığınız bilgiler doğrultusunda Ankara Honda Bora'yı aradım biz Honda'nın garanti için öngördüğü serviste montaj koşullarını sağladık dediler. Fakat yeni civic için kitler henüz gönderilmediğinden takamayız takıncada 2.700 TL ni alırız dediler. Sadece bununla kalsa iyi birde her 10.000'de bir supap ayarı yapılacak deyince benim şalter attı zaten. Benzinde 100.000 km de bırakın ayarı sadece kontrol edilir diyor kullanım kılavuzunda bu işgüzarlar 10.000'de bir ayara başladır :x
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

ÖncekiSonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir