Ehliyette yeni dönem alıntıdır bilgi amaçlı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Ehliyette yeni dönem alıntıdır bilgi amaçlı

İleti SilisTre » 03 Nis 2012, 06:37

Otomatik viteseözel ehliyet geliyor.

Yasa teklifini Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) hazırlayıp, Meclis Başkanlığı'na sundu.

Teklif, Trafik Kanunu'nda değişiklik içeriyor. Teklife göre Trafik Kanunu'nun 38'inci maddesinde değişiklik yapılacak. B sınıfı yanında artık bir de B1 sınıfı sürücübelgesi olacak. B1 sürücü belgesine sahip kişiler otomatik vitesliotomobil, minibüs ve kamyonet kullanabilecek ama düz vitesliaraç kullanamayacak. Düz vites kullanabilmek için yine B sınıfı ehliyet gerekecek.

KADINLAR DÜŞÜNÜLDÜ

Teklifin gerekçesinde hem kadın hem de yaşlısürücülerin, düz vitesaraçlarlaeğitim görmelerinin zaman zaman sıkıntı yarattığı belirtildi. Aynı zamandahayatı boyunca otomatik vites kullanacak bir kişinin, düz vitesteeğitim almasının mantık açısından da doğru olmadığı vurgulandı. Bu nedenle sadece otomatik vites kullanacaklara özel bir ehliyetin verilebileceği tespiti yapıldı.

97 ÖNCESİNDE İLKOKULU BİTİREN, EHLİYET ALABİLECEK

Teklifin ikinci maddesinde ise sürücü belgesinin sadece ilköğretim ya da ortaokul mezunu olanlara verilmesi şartına bir istisna getiriliyor. İlköğretimin kesintisiz 8 yıl olmasından önce yani 18 Ağustos 1997 öncesinde ilkokul diploması alanlara da ehliyet alabilme hakkı tanınıyor.

Kullanıcı avatarı
SilisTre
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erdal tunalı
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Felicia

İleti avni » 03 Nis 2012, 10:56

anlaşılan para lazım
Kullanıcı avatarı
avni
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Avni DÖNMEZ
Nereden: Bursa
Arabanız: 2011 model fabia

İleti akilliadam » 03 Nis 2012, 11:11

ilginç :)
akilliadam
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet k.yılmaz
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: octavia amb 1.6

İleti SilisTre » 03 Nis 2012, 11:44

eleştirmek gibi olucak ama bence ehliyet sınavı için uygulamada hem otomatik vites hemde manuel vites öğretilse sadece b sınıfı yeterli olsa ne varki bunda sürücü kurslarına otomatik yarı otomatik ve manuel araç zorunluluğu getirmek yerine varol padişahım gene tüketiciye yükleyin nasılsa paramız var huzurumuz var =) çok saçma koskoca adamlar halkın seçtiği insanlar mecliste =) ala ala böyle komik bi yasa getirmeleri düşünmeleri =) beni güldürüyor =) neyse manuelden şaşmam zati =) araç kullanmanın zevki burda =) o devri hissetmek ve vitesi attırmak =)
Kullanıcı avatarı
SilisTre
CLASSIC
CLASSIC

İleti murat11h1 » 03 Nis 2012, 12:21

Haydaaa şimdi yarı otomatik kullananlara B1+ mı çıkacak ... Yersiz bir uygulama.
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti hakanerdogan » 03 Nis 2012, 13:17

İlginç de değil, paralık pulluk iş de değil, bu çoktan farzdı.

Neler çektiğimi o bayan şöförlerin elinden bir ben bir Allah biliyor. Ölümden döndüm ben. Frene basıyor debriyajı unutuyor kalıyor yolun ortasında direk gibi, kaldıramıyor ışıkta bekle babam bekle, rezillik ya bitsin artık, otomatikle trafiğe çıkmış bayana otomatikten başka araba vermeyin.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti SilisTre » 03 Nis 2012, 14:20

haklısın dostum ama istisnalar kaideyi bozmaz iyi bayan şöförlerde var türkiyede ;) genel itibari ile haklısın ama sen inanıyormusun b1 ehliyeti olupta manuel vitesli bir araca binilmiyeceğine? ben inanmıyorum yurdumun insanı kural tanımaz =) uyulmıyacak kurallar kural değildir;)
Kullanıcı avatarı
SilisTre
CLASSIC
CLASSIC

İleti İbrahim ALDEMİR » 03 Nis 2012, 14:34

aslında faydasını göreceğimize inanıyorum. Hiç olmazsa düzgün araç kullanamayanlar mecburen otomatik kullanır. Ancak 97 öncesi mezunlarına imkan tanınması bence büyük bir mağduriyeti önledi. fakat çok geç kaldılar ve bence bilerek geç kaldılar. çünkü insanlar akın akın fahiş fiyatlarla sürücü belgesi almıştı.. demekki para kazandırmaya devam için şimdide bu taklayı attılar. çok ama çok sayın vekiller..

Bilgi içinde teşekkür ederim. sayenizde eşime büyük süpriz yapacağım...
Emniyet kemeri, kask ve benzeri güvenlik ekipmanları insana hayatta bir yada iki kere lazım olur, umarım o zamanda kask başınızda emniyet kemeri belinizde olur...
Kullanıcı avatarı
İbrahim ALDEMİR
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim aldemir
Nereden: Trabzon
Arabanız: favorit 135 L 1992 Beyaz

İleti İbrahim ALDEMİR » 03 Nis 2012, 14:43

avni yazdı:anlaşılan para lazım

Çok haklısın valla Aynen öyle... Galiba sürücü kursu sahibi çok vekil var
Yada sürücü kursu sahipleri çok vekil tanıyor...
Emniyet kemeri, kask ve benzeri güvenlik ekipmanları insana hayatta bir yada iki kere lazım olur, umarım o zamanda kask başınızda emniyet kemeri belinizde olur...
Kullanıcı avatarı
İbrahim ALDEMİR
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim aldemir
Nereden: Trabzon
Arabanız: favorit 135 L 1992 Beyaz

İleti SilisTre » 03 Nis 2012, 14:56

Güncel olay ve haberler ile sizleri daima bilgilendirmeye çalışıcağım =) önemli konularda arkadaşlar =) her gün gazete ve hemen hemen her saat başı güncel media takip etmeye çalışan biri olarak =) saygılarımla...
Kullanıcı avatarı
SilisTre
CLASSIC
CLASSIC

İleti ykorkmaz » 03 Nis 2012, 15:04

1. köprüden çıkıp Ataşehir yönüne doğru devam ediyorum. 35 plaka ford focus araç beni solladı geçti. Arabada kızım ve eşim olduğu için sakin kullanırım. Çok değil 1-2km sonra emniyet şeridinde kamyon arıza yapmış dörtlüleri yakmış arkayada üçgen uyarı levhasını koymuş arızasını gidermeye çalışıyor. Beni sollayan araba önce emniyet şeridine girdi yavaşladı yavaşladı (bu arada gözüm arabada kendi kendime herhalde kamyona bakmaya geldi yardımcı olacak dedim) aramızda 60-70metre kalmışken birden sol sinyalini yaktı. Önce sellektör yaptım (yan aynadan beni gördü) sonra ayağımı gazdan çektim (Bu arada o emniyet şeridinde ben ise sağ şeritteyim) dikiz aynamdan arkaya baktım dolu. Focus hala sol sinyali yakıyor ama bir yandan da yavaşlıyor, birden şeridime kırdı zaten kırmasa kamyona çarpacak.

Neyse frene bastım arkamda acı bir fren... Focus sahibi hanımefendi bastı gitmeye çalışıyor sağolsun dikizden beni kontrol etti. Ne kornaya bastım (sövme amaçlı) ne de dur şuna yetişeyim sıkıştırayım dedim yoluma devam ettim. Eşim biraz sitem etti kadına o kadar. Güldüm...

Olayın ehliyetle, cinsel kimlikle alakası yok. İleri sürüş tekniği, defansif sürüş tekniği diye bir mevzu var. Herkese bunu öğreteceksin sonra sınava sokacaksın. Sınavı bu konuda uzman kişilerin gözetimi altında gerçekleştireceksin.
www.tekyumruk.com
Kullanıcı avatarı
ykorkmaz
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2001 Fabia 1.4 68bg

İleti tuzsuz » 03 Nis 2012, 15:06

yurtdışında bazı ülkelerde bu tarz uygulamalar var bildiğim kadarıyla. ama benim şahsi fikrim ehliyet almanın kolay olmaması gerekitiğidir. motor ve ilk yardım için bir şey söyleyemem ama trafik kurallarındaki % 70 barajının daha yukarda olması gerekir diye düşünüyürum. sonuçta 10 tane kuraldan 3 tanesini bilmiyorsanız ehliyetiniz olabiliyor ve o bilmediğiniz kuralların sonuçları başkaları için çok acı sonuçlanabiliyor. ondan sonra her bayram trafik canavarı yine iş başında diye konuyu içselleştiriyoruz ve kimse de bunun eleştirisini getirmiyor.
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia special 1,4 101 HP

İleti SilisTre » 03 Nis 2012, 15:10

bu iş bana göre nasıl yapılmalı =)

her şehirde bütün sürücü kursları için belediyelerin kiralıyacağı sürüş teknikleri eğitim alanı yapılıcak trafiğe kapalı alan olucak uyarı levhaları ile donatılıcak sürücülere bu alanlarda araç kullanılması park yapılmasını öğrenme ince teknik ve bilgiler verilicek sonra bizim trafiğimize çıkıcaklar ve acemi şöför yazılı araba ile şehir içi kullanıcaklar araba kullanmıyan birini bu ülkede acemi şöför yazılı araçta lap diye bizim trafiğimize çıkartmıcaklar yanlışsam düzeltin arkadaşlar !!! :x
Kullanıcı avatarı
SilisTre
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 03 Nis 2012, 15:13

Bizde yaya olarak sokakta yürüyene bile yürüme ehliyeti sınavı yapılmalı. Kırmızı yanarken herkes atlıyor arabaların önüne. Düşünün bir de bu zihniyet direksiyon başına geçecek.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti sainz » 03 Nis 2012, 15:14

SilisTre yazdı:bu iş bana göre nasıl yapılmalı =)

her şehirde bütün sürücü kursları için belediyelerin kiralıyacağı sürüş teknikleri eğitim alanı yapılıcak trafiğe kapalı alan olucak uyarı levhaları ile donatılıcak sürücülere bu alanlarda araç kullanılması park yapılmasını öğrenme ince teknik ve bilgiler verilicek sonra bizim trafiğimize çıkıcaklar ve acemi şöför yazılı araba ile şehir içi kullanıcaklar araba kullanmıyan birini bu ülkede acemi şöför yazılı araçta lap diye bizim trafiğimize çıkartmıcaklar yanlışsam düzeltin arkadaşlar !!! :x

Benim kurstaki trafik eğitimim tarlada araç kullanmaktı. Düşün işte, sonra da ehliyeti veriyor yollara salıyor.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti SilisTre » 03 Nis 2012, 15:21

bu gün bankamatikten para çektim eve geliyorum alışveriş yaptım çarşıdayım yaya geçidinden geçiyorum ellerimde poşet var yemin ederim az daha yolcu minübüsü vuruyordu fren sesini koca çarşı duydu birde adam camdan çıkardı kafayı manyakmısın be adam yola ne atlıyorsun dedi olay daha 3 saat önce oldu :x in ulan aşağı dedim karşıda karakol vardı polisin biri koşarak geldi şöför indi ben bu şahıstan şikayetçiyim dedim üzerime araç sürdü yaya geçidinde geçerken durmadı ve bana manyakmısın dedi polis haklı deyince 40 lılı yaşlarda adam köpeğim olucaktı nerdeyse o adamı oracıkta öldüresim geldi :x
Kullanıcı avatarı
SilisTre
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 03 Nis 2012, 17:48

Valla ne derseniz deyin, bayanlar her şeyimiz başlarımızın tacı ama bence trafikte farklı müeyyidelere tabi tutulmalıdır. Benim arabamı ortadan ikiye ayırdı bi tanesi saolsun nasıl sağım solum kırılmadan çıktım ben de bilmiyorum.

Ayrıca bayanlar biz kaza yapmıyoruz siz yapıyorsunuz falan diyorlar doğrudur, erkeğin serserisi rezalet kullanıyor kabul ama bu onları tertemiz yapmaz, çoğunlukla zaten bayan büyük kaza yapmaz lakin sebebiyet verir.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti alwaysloser » 03 Nis 2012, 21:47

onlara bide otomatik direksiyon lazım manuelde makyaj tek elle zor da olsa oluyordu şimdi iki el kullanırlar tam olur bide direksiyona çözüm bulurlarsa markalar yada mühendisler gerisini allah başımızdan zamlarıyla eksik etmesin yüce devletimiz onada n bi ehliyet yasası çıkartır
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir