TURBO VE LPG

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

TURBO VE LPG

İleti emirkaansbp » 24 Ağu 2007, 04:27

arkadaşlar teknik olarak merak ediyorum... turbo beslemeli benzinli motora LPG takılırmı.? turboyla LPG uyumu nasıl.... turboyu patlatırmı, hasar verirmi.... merak ediyorum ve ona göre araba alacağım..... yadırgamayın beni lütfen... aranızda benzine en çok para verenlerdenim. bıktım... böyle birşey var aklımda.
 siz olsanız turbolu motora taktırırmıydınız LPG yi yoksa 1.2 benzinli alıp motora dokunmadan mı binerdiniz?

emirkaansbp
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 24 Ağu 2007, 10:44

Turbo egzoz gazı basıncı ile çalıştığı için LPG'nin herhangi bir etkisi olmaz.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti Satli » 24 Ağu 2007, 11:58

arkadaşım hem lpg olsun diyorsun hemde Turbo ne gerek turbo lpg aracın zaten lpg taktırdğın zaman performaslı bir araçsada performans biticek ... ya alıcan 1.4 1.2 de değil 1.4 devirli bir şekilde kullandın mı zaten yakıt ekonamisi gelicektir ha illa diyorsan lpg lpg o zaman turbolu araç almıycaksın gördük 2002 kasa passat 1.8T lpg takıldığı her hafta İstanbulda yolda  2-3 tane araç kalıyordu zaten eğer orjinal lpg istiyorsan vw almanyada lpg araç satıyor istet ondan gelsin hiç değilse orj lpg sorun çıkarmaz...
Kullanıcı avatarı
Satli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Salih Fikret Atlı
Nereden: Antalya
Arabanız: Seat Leon TDI DSG, Seat İbiza Cupra

İleti silverline93 » 24 Ağu 2007, 16:19

satli arkadaşa teşekkürler benim söylüceklerimi söylemiş...
silverline93
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 24 Ağu 2007, 16:50

İlk cevabımda mekanik bir etkisi olmayacağını kastetmiştim fakat pek anlaşılır olmadığı kanısındayım biraz daha açıklayım. Turbolu araçta tek sıkıntı LPG nin daha yüksek ısıyla yanması ve bundan dolayı egzoz gazının daha fazla ısınmasıdır. Fazla ısınan egzoz gazı turbo sistemini daha fazla ısıtacağından belki intercooler üzerinde bir optimizasyon gerekebilir.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti emirkaansbp » 24 Ağu 2007, 17:05

Mitsubishi COLT CZT 1.5 turbo 150hp. bu araç için düşnüyorum.... tüp takınca 120 hp.  a düşer. güç kaybına rağmen süper bir güç bence..... azda yakacak... yoksa benzinli binmeye kalkarsam  benzin falan hak getire, volvo kadar yakar..... sadece düşünce daha almadım ama iyi sardı beni.......
emirkaansbp
Yeni Üye
Yeni Üye

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir