Ve sonunda Honda'ya nazar değdi. (Cam çatlağı)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Ve sonunda Honda'ya nazar değdi. (Cam çatlağı)

İleti yonetici » 20 Nis 2012, 13:19

Merhaba Arkadaşlar,

Her sıfır km arabanın bir dönüm noktası olan ilk hasar sabah saatlerinde gerçekleşmiş oldu. Karşı yönden gelen bir araçtan seken taş ön camda patladı ve camı çatlattı. Verdiği hasar 25 kuruş çapında gözüme batan bir noktada :cry:

Normalde kaskom yetkili serviste cam değişimini hasarsızlık indirimini bozmadan yapmıyormuş. Fakat sıfır araç için 1 defaya mahsus bu hakkınız var kullanabilirsiniz dediler. Yada "carglass" adlı uluslarası organizasyonu olan bir firma var onun şubelerinden birine gidebileceğimi söylediler o taktirdede hasarsızlık bozulmadan cam değişebiliyor.

Benim tereddütüm sıfır aracın camını kurcalatsam mı kurcalatmasam mı? Malum üzerinde yağmur ve aydınlatma sensörü var. Çünkü bu çatlağı tamir yoluna gitmek mümkün. Hem şimdi camı değiştirsem poliçe döneminde yine bir hasar almayacağının hiçbir garantisi yok o zaman hakkımı kaybetmiş olucam. Daha önce bir aracımda çatlak onarımı yaptırmıştım fena olmamıştı ama bunda biraz daha göz önünde bir yer olunca çok emin olamadım. Siz ne düşünüyorsunuz onarım mı yaptırayım değiştirilmesini mi talep edeyim? Eğer değiştirilecekse servis mi tercih edeyim CarGlass firmasının şubelerini tecrübe edeniniz var mı? Honda camları zaten yerli Duracam olduğundan servise git ithal cam takılsın gibi bir durum pek yok orijinalide yerli

IMG_20120420_135638.jpg

IMG_20120420_123231.jpg

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti ykorkmaz » 20 Nis 2012, 13:34

Sensor'un takılı olduğu parça zaten cam üzerinde olacağı için bu konuda sıkıntı yapmanıza gerek yok.
www.tekyumruk.com
Kullanıcı avatarı
ykorkmaz
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2001 Fabia 1.4 68bg

İleti erginbkr » 20 Nis 2012, 13:36

geçmiş olsun...fark isteseler bile aradaki farkı verip serviste orjinal cam taktırmanızı öneririm...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti PİCK-UP » 20 Nis 2012, 14:39

geçmiş olsun.

bence camı gittiği yere kadar kullanın. çünkü çok bir hasar yok ilerde dağılma yaparsa değiştirirsiniz. ancak

arkadaşlarında dedigi gibi serviste değiştirtin ; en azından camlarda marka farklı olmaz. benim en dikkat

ettigim hatalardan biridir.

aslında onarımda yapılabilir. ama bayağı tuzlu o iş ancak sizin için geçerli değil çünkü boyutu küçük oldugu için

onarımda da fazla tutmaz. tahminimce.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti mustklc » 20 Nis 2012, 16:28

aynısı kadar bende de var. 1 senedir duruyor.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti ahmetg23 » 20 Nis 2012, 17:27

Aynı yerde geçen yıl benimde başıma geldi.Outo kıng yapıyor yalnız fazla vakit geçirtmezseniz hiç iz kalmıyor.Vakit geçtikçe iz kalıyor.kaskodan yaptırmıştım kaskoda delinmemişti.
ahmetg23
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ahmet gerçek
Nereden: Elazığ
Arabanız: octavıa 1.4 tsı 2011 elagance

İleti yonetici » 20 Nis 2012, 20:07

Geçmiş olsun dilekleriniz için hepinize teşekkürler arkadaşlar. Allah beterinden ve tekrarından :) korusun.

Bu vesile ile inceleme fırsatı buldum yan camlar yerli Duracam olmasına rağmen ön ve arkada aslen Japon markası olmasına karşın Made in Japan olduğu şüpheli AGC marka cam kullanılmış. Bu durumda imkan varken yetkili servisden değişim talep edeceğim gibi görünüyor. Onarım seçeneğini ciddi şekilde düşünüyordum ama iz bırakmaksızın yapılabileceğini pek sanmıyorum. Gözüme ilişecek bir noktada olmasa koca camı söktürüp taktırıp aracı kurcalatacağıma tamiri tercih edecektim.

Meraktan servise camın fiyatını sordum 1.000 TL :shock: civarı dediler. Camda bu tarz kazaları önlemek için yapılabilen bir film uygulaması falan varmı? Hadi bir sefer kasko karşıladı diyelim sonrasında hasarsızlığı bozmanın maliyeti camı koruyacak bir uygulama yaptırmaktan çok daha pahalıya gelecektir.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti felicia042 » 21 Nis 2012, 15:06

Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti hakanerdogan » 21 Nis 2012, 15:11

5-6 ön cam değiştirmiş birisi olarak orjinal camın önemini size vurgulamak konusunda ısrarcıyım, kaskom sürekli karşılayan bir kloza sahip ve her seferinde orjinal camı istetip günlerce beklediğim de oldu.

Orjinalinin "tıpkısının ta kendisi" olmayan camlarda güneşli günlerde konsolun yansımasının yarısını seyrederek gitmeniz olası, benden demesi...

Geçmiş olsun :)
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yonetici » 21 Nis 2012, 16:22

Bugün servise gittim 1 gece burada kalıp kuruması lazım dedikleri için Cuma öğleden sonra bırakır Cumartesi alırım şeklinde anlaştık fabrikaya siparişi geçtiler. Fakat birkaç saat sonra arayıp cam var fakat fitiller yok yurt dışından gelmesi gerekiyor buda 15 günü bulur ne yapalım dediler. Yapacak birşey mi var ben mi bulup fitili getiricem nereden gelecekse gelecek ben beklemekten başka ne yapabilirim dedim.

Anlamadığım olay araba burada üretiliyor diyoruz ama camına takacak fitili bile fabrika kendinden vermeyip ayrıca tuttuğu bir yedek parça stoğuna göre işlem yapıyor. Benim camım 15 günde belki 15 ayda bir şekilde idare eder ama kullanılmayacak bir durumda olsaydı rezillikten başka birşey yaşanmayacakmış anlaşılan.

Sadece Honda için değil analadığım kadarıyla bu genel bir sıkıntı. Zamanında Fiat'dan şirkete filo aldık araçlardan biri galeriden çıktı gelirken yolda kaza yaptı aynen döndü galerinin servisine geri girdi. Biz nereden baksanız yine 2 hafta falan çamurluk gelsin diye bekledik. Fabriakadan her gün takır takır Doblo çıkıyordu ama bize verecek bir tane çamurlukları yoktu.

Bu arada özel cam servisine götürsem herhalde bu üzerinden çıkacak olan fitiller değiştirilmeden kör topal allah ne verdiyse geri takılacaktı yanılıyor muyum?
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti alpino » 21 Nis 2012, 18:26

benim octi'nin camı çatladığında orijinal cam ile serviste değiştirtmiştim. ayna üzerindeki yağmur sensörü sökülüyor cam çıkarılıp yenisi takıldıktan sonra geri takılıyor. bende en ufak bir sıkıntı bile olmadı. cam sökülecekse serviste sökülsün derim.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti yonetici » 21 Nis 2012, 18:35

alpino yazdı:ayna üzerindeki yağmur sensörü sökülüyor cam çıkarılıp yenisi takıldıktan sonra geri takılıyor.

En çok sensörün sökülmesinden yana endişe ediyorum. Benimki hiç kolay sökülebilir birşey gibi durmuyor sanki cama yapıştırılmış gibi. Umarım sağını solunu kanırtmadan olduğu yerden ayırabilecek bir yöntemden haberleri vardır. Şimdiye kadar hiç yeni kasa civic camı değiştirmediklerini söylediler hahhh! dedim şimdi yandık işte :?
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti alpino » 21 Nis 2012, 20:18

açıkçası sensörün çok farklı bir teknoloji ile cama tutturulduğunu düşünmüyorum. bu nedenle zaten değiştirecekseniz serviste değiştirin ki bir sorun olduğunda karşınızda büyük bir firma ve garanti avantajınız olsun
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ykorkmaz » 21 Nis 2012, 20:38

Emir,

Sensor yapıştırma olamaz çünkü kalibrasyonu zor olurdu.
www.tekyumruk.com
Kullanıcı avatarı
ykorkmaz
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2001 Fabia 1.4 68bg

İleti alpino » 21 Nis 2012, 21:19

ben de yapıştırma olarak hatırlıyorum
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yonetici » 21 Nis 2012, 22:30

Biraz bilgiye ulaştım sensörün çalışması için bir jel varmış söküldükten sonra tekrar kullanılamadığından yenilenmesi gereiyormuş. Ayrıca sensörün hassasiyeti orijinal camın ışık kırma değerine göre ayarlandığından orijinal olmayan camlarda muntazam çalışmama ihtimali var.

Bu iş için SensorTack marka bir jel var piyasada kullanılan http://www.pma-tools.net/tr/sensortack.html

Bunları öğrendiğim iyi oldu. Değişim yapılmadan önce ustaya nasıl yapacağını sorarım laf arasında zarf atarım :evil: jelden falan haberi yok gibiyse bir müdahalede bulunmak gerekebilir. Gerçi böyle birşey olacağını sanmıyorum hiç yeni kasa civic camı değişmediysende yağmur sensörlü CR-V, Accord vs. camıda mı değişmedin diye sorarlar adama...
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti maximous » 22 Nis 2012, 22:35

Öncelikle geçmiş olsun.

Benim araçta da sizinki gibi 3-5 aylıkken cam çatlamıştı ve sizinki gibi madeni para boyutunda değil bariz nazar yarılmasıydı :) ( 15 cm kadar )

Bence tamir edilebilir gibi görünüyor. Sizin de belirttiğiniz gibi bu işi profesyonelce yapan Carglass veya Doraglass gibi servisler var. Bir danışın derim.

Şayet yinede değiştiricem diyorsanız yetkiliden şaşmayın. Ne kadar anlamasalarda kafalarına vurabilirsiniz en azından aracınız yeni. Bizim Octaviaların camı Steflex marka bir cam ve ithal. Serviste aynı camdan sipariş verdiler ve aynı gün değişim yapıldı. Açıkçası bende diğer camcılara pek güvenemedim. Siz de yetkili servisten şaşmayın derim.
maximous
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yalçın Deniz
Arabanız: 2013 Kia Ceed Concept Plus

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir