BU NASIL Bİ ARAÇTIR YA!!! ALLAH KORUSUN..

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

BU NASIL Bİ ARAÇTIR YA!!! ALLAH KORUSUN..

İleti ozantavsan » 23 Nis 2012, 11:40

10 sene önce ilk araç olarak Murat 131 almıştım 80 model. 1050 liraya aldım.
Hatta galeriden iterek çıkarmıştık içinde benzin yoktu akü sorunluydu.Acemi olduğum için almıştım.Sorunuda bitmiyordu.Şimdi düşünüyorumda acemilik nedei ile araç kullanmak için almışım.1 yıl kullandım sonra 1350 liraya satmıştım.

Ama sonrasında dönüpte Tofaş grubuna bakmadım hiç.Elimde ne kadar para olduğuna baktım.Dedim ben bu parayla en iyi hangi aracı alabilirim.Ben hep genelde piyasada tutulmaz denilen araçları seçtim.Ve zevkle bindim.

2. aracımı almak istediğimde elimde 2500 TL vardı.Para belliydi alınabilecek en iyi araç hangisi ?
Sizce 80 model bir şahin mi? Yanıldınız..

Suzuki Alto Fx 1000 motor 45 beygir ama Japon.84 model almıştım.Satamazsın elinde kalır dediler.
Ben zevkle bindim.Tavanda güneş nedeniyle vernik yanığı hariç bir boya sorunu yoktu.İçinde ve dışında ne bir küf ne bir sorun yoktu.
Camına satılık yazdığım sabah en az 10 kişi geldi.Sonrasında Balıkesirden İzmir Karşıyaka'ya verdim.

3. araçta 10000 liram vardı.Yine Tofaşa bakmadım.92-93-94 toyota iexl istiyordum.Fiyatlarda 12-13 civarıydı erişemedim.Hyundai Accent 1.5 GLS 90 beygir aldım.Memnun kaldım.

4. araçta 5500 liram vardı.Araştırdım bu paraya en iyi araç ; Skodaya karar verdim.İnternetten o gün verilmiş bir ilan gördüm 1-2 saatlik.Hemen aradım ,Tüh dedi satıcı az önce biri aradı geldi anlaştık.
Sonra 94 Favorit GLX aracımı aldım.5500 bütçeyi zorlayıp 6200e almıştım.

Bu kadar şeyi niye yazdım.Zevkler ve renkler değişebilir.Ama 6500 gibi bir fiyata favoyu alırken bile Şahin araçlar 8500 den aşağı değil.Dünyada çarpışma testi olmayan tek araç.İnsanlar bu araçlara niye fazla para verirler.

Komşum Doğan aracını sattı 12000 liraya.Ben alıcının yerinde olsam gider 93-94 model avrupadan gelen Toyota araç alırım.Araçta enjeksiyon var ,klima var ,motor ömrü çok uzun , sağlam ,kullanımı zevkli ,atik.

Çevrede tanıdık özellikle geç arkadaşlar ; Abi araba alacağım diyorlar.O an benim aracın içinde oluyor olay.
Alalım bir skoda diyorum benimki gibi.
Abi ben Şahin alacağım diyor.Niye diyorum .
Cevap Faça yapacağım ,modifiye yapacağım.Her zaman benim aracımın ne kadar güzel çalıştığını , bindikleri diğer araçlardan farklı olduğunu söylemelerine rağmen gidip teneke kutusu satın alıyorlar.

Zevkler ve renkler tartışılmaz.Herkes tercihinde özgürdür.Ama öyle bir aracada bu kadar körüne bağlanılmaz.
Yolda nerde bir Şahin araç görsem destur çekerim.Sağı solu belli olmuyor.Bu hiç şaşmıyor.Nadiren adam gibi insanlar çıkıyor içinden.

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti hetepe » 23 Nis 2012, 20:23

ozantavsan yazdı:.Dünyada çarpışma testi olmayan tek araç.
93-94 model avrupadan gelen Toyota araç alırım.
.

Çarpışma testi olmayan bi dünya araç var, sadece tofaş değil yani...(favoritin var mı acaba??)
Toyota avrupa değil, japon diye biliyorum...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti Burzum0765 » 24 Nis 2012, 09:58

Burzum0765 yazdı:Yıllardır bu araçlar yüzünden ne aileler yok oldu ne ocaklar söndü be... Ancak bunun müsebbipleri yerli oto projelerinde hala yerlerini utanmadan alabiliyorlar, kaldı ki bu adamlar yerli otomobil üretiminin önündeki en büyük engel olmuştur yıllarını yemiştir Türk otomotiv sektörünün... Siyasi oldu biraz; ama insanlar ölüyor millet cukka dolduruyordu 2001 senesine kadar ürettiler bu ölüm makinelerini... Hakkımı helal etmiyorum KOÇ.

Kendimden alıntı yaparak söyleyeyim. Bu araçları kullananlar değil, tamamen üreten zihniyet sakattır... Yukarıdaki ifadede de kullanıcı ile ilgili hiçbir söz yoktur. Bazı arkadaşlar kullananları apaçi takımı olarak genelliyor olabilir... O konuya bakış açısı değil sadece genellemedir... Tabi her insanın bu arabaları seçmek için bir nedeni var o ayrı mesele ve ekonomik temelli olduğu da bir gerçek... Sadece ve sadece şu Tofaş'ın çürüklüğü, zamanının gerisinde ilkel üretimi, malzemeden çalması ve milleti yıllarca S/L/SL/SLX/SLXA/SLXAK gibi harf değişiklikleri dışında hiç bir değişiklik ve mekanik, yürür, güvenlik gibi iyileştirmeler yapmadan tonla para kaldırarak sömürmesi yüzünden hayatını kaybedenlere ve kaybetmeye devam edenlere Allah'tan rahmet diliyorum...
Kullanıcı avatarı
Burzum0765
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: K.YILMAZ
Nereden: Antalya
Arabanız: Fabia II Ambiente Dinamik 1.2 HTP

İleti MadloveR » 24 Nis 2012, 10:29

arkadaşlar merhaba.
Bu kazadan 5-10 dakika sonra ben tesadüfen olay yerindeydim. gerçekten içler acısı bir hal vardı. O arabadan bebğin ve şoförün sağ çıkması gerçekten büyük mucize. ben vardığımda henüz ambulans gelmemişti. yaşlı kadını çıkarıp üstünü örtmüşlerdi. sanırım hemen orda hayatını kaybetmiş. bebek bir kadının kucağında ağlıyordu. şoför ise sıkışmış etraftakiler çıkarmaya çalışıyorlardı. görenlerin söylediğine göre araç epey hızlıymış bir anda dengesini kaybedip yalpalayıp devrilmiş yan halde sürüklenerek tavanı ağaca çarpmış. O yolda viraj felanda yoktur aslında dümdüz yol ama hayret ediyor insan nasıl becerdi arabayı devirmeyi.Allah kimseye göstermesin.
kazasız sürüşler hepinize.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti ozantavsan » 24 Nis 2012, 23:01

hetepe yazdı:
ozantavsan yazdı:.Dünyada çarpışma testi olmayan tek araç.
93-94 model avrupadan gelen Toyota araç alırım.
.

Çarpışma testi olmayan bi dünya araç var, sadece tofaş değil yani...(favoritin var mı acaba??)
Toyota avrupa değil, japon diye biliyorum...

Toyotaya Avrupadan derken kastettiğim ithal olduğuydu.Ağız alışkanlığı avrupa yazmışım.Toyota japon üretimidir.
Sanırım 1995 yılından sonra üretilenler Türkiyedir.Yanlıoş hatırlamıyorsam Gebze diye biliyorum.

Skodanın tüm eski modellerininde çarpışma testi vardır.Vidyolarını veriyorum.

Skoda Rapid 1982 ------------- Skoda Favorit 1988 http://www.youtube.com/watch?v=4Utu4sA2qmI

Škoda 100,105/120, Garde/rapid and Favorit/Felicia. http://www.youtube.com/watch?v=_gQR2F9XIx0

Skoda Felicia http://www.youtube.com/watch?v=Z0ad-HZyI4g

Genelde önden gelen darbelerde , ön camın kırılmaması , yan kapıların ve tavanın deforme olmaması , yan camların bile zarar görmemesine dikkat edin.Sadece motor kısmı , kaput ve çamurluklar hasar alıyor.
Tabi bu testler üretim yıllarında araçların diri olduğu zamanlardan.Yıllar sonra oluşan metal yorgunluğu ve vesaire ile çarpışmalarda aynı sonuç alınırmı bilemiyorum.Tek bildiğim Skoda araçlarımızın Tofaş araçlarla aynı kategoriye konmasının yanlış olduğu.Skodalar Tofaş grubundan kat ve kat sağlam , yıllara meydan okuyan araçlardır.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti Ali Emre » 24 Nis 2012, 23:18

yabani yazdı:
forman37 yazdı:şu tofaslara araba deyıpte bınenlerın zekalarının ölçülmesını ıstıyorum !
Olay tamamen para olayı.Benim aracımın bir farı 200 TL, onun 30. Benim tamponum 200 TL, onun 40. Benim direksiyon pompam 1500 TL, onda yok. Yedek parçada arada çok ciddi fiyat farkları var.Ben aracımı alırken abs, ebd, kapı içi çelik barlar, roll-cage olsun diye araştırıp paramın yettiği Skoda'yı almıştım (ki memnunum) fakat arkadaşım eşinin her aldığı arabayı çökertmesinden dolayı Doğan aldı. Ben ona hiçbirşey diyemem, o da kendi kıstaslarına göre sonuna kadar haklı. Öyle bir çarpışmada favo'nun daha sağlam olacağınıda sanmıyorum. her iki arabada üretildiğinde motor kulakları çarpışma anında motoru alta düşürecek şekilde dizayn edilmiş değiller.Ne-ka para, O-ka köfte. kimseyi niye o aracı aldı diye sorgulayamayız, ancak herkesin kendisine ve başkalarına tehlike oluşturmayacak hızlarda ve kurallara uygun sürmesi gerektiği üzerine konuşabiliriz.
keske firsat olsada carpistirsak favoyla tofasi. su sasisiz favolar dogandan sahinden ne kadar daha saglam bi gorsen sasarsin. otobuse kaputumun 1/3 u girdi arabamda cizik yoktu. skodayla tofasi kiyaslama. veee yeni bir haber daha, yerli uretim tekrar basliyo koc izin aldi duyduuma gore kus serisine devam edicek, yeni arabanin ismide atmaca olacakmis.
[i]Önemli olan arabayı sevebilmek. Bir kızı sevmekten çok daha içten, kolay ve anlaşılır olduğu kesin... =D[/i]
Kullanıcı avatarı
Ali Emre
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ali Emre SÖZER
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 92 favorit 135L

İleti forman37 » 24 Nis 2012, 23:53

eğer boyle bı sacmalık devreye gecerse fecı kufrederım baslarım onların yerlı malınada tofasınada arabasınada :x
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti hetepe » 25 Nis 2012, 08:06

Yerli araba üretilsin diye emir verildi, yapmasınlar mı yani??
Atmaca'dan sonra baykuş, akbaba, vs. tüm yırtıcıları da aynı platformda üretecekler sanırım... :D
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti ykorkmaz » 25 Nis 2012, 09:46

Çarpışma testleri zorunlu bir test değildir, firmalar araçlarını bu teste sokmak zorunda değiller.

Atmaca projesini ilk defa duydum (otomotiv sektöründeyim).
www.tekyumruk.com
Kullanıcı avatarı
ykorkmaz
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2001 Fabia 1.4 68bg

İleti hakangemini » 25 Nis 2012, 11:14

Bende 18 yıla yakın Lada Samara kullandım. Araç gayet dayanıklı, az tüketen ve kadranındaki hıza ulaşabilen (180 km/h) bir araçtı ve Tofaştan da daha dayanıklıydı. 1993 modeldi, Arka koltuklarında emniyet kemeri vardı. Lada diye küçümsenen bu otomobilin motorunun Porsche mühendislerine tasarlatıldığından çok az kimsenin bilgisi vardır. Bakımı kolay, parçası ucuzdu. Skoda da yaklaışk bu sınıfta bir araçtı ve bizim aldığımız yıllarda Skoda ve Lada araç alma arasında müşteriler gidip geliyordu (Bütçesi elverenler). Tofaş ve Renault otomobil fabrikaları yıllarca tabii olarak fazla kar elde ettiler. Yıl 1992. Atölye Stajındayım. Renault'dan ayrılma bir usta motoru 1000 TL'ye, şasi-kaportayı da 8000 TL'ye ürettiklerini ve aracı 20.000TL'ye sattıklarını bana anlatmıştı. ARadaki kar payı aşırıydı. Renault 12 neredeyse 29 yıl aynı kasa olarak üretildi (adı değişti Toros oldu ama dizaynda çok değişiklik yoktu). Araç değil diğer ürünlerinde seçiminde bilinçli yaklaşmak önemli. Ama insanlarımızın çoğu cahil kalmakta, bırakılmakta. Bu nedenle de kazancı ölçüsünde ürün (araba, buzdolabı, çamaşır makinesi, vb.) alabilmekte. İşin püf noktası araştırmak ve bilinçlenmektir.

Allah aklını kullanmayanların üzerine pislik yağdırır”(Yunus süresi 100.ayet)
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Nereden: Düzce
Arabanız: 2003 Octavia Business

İleti phenomx3 » 25 Nis 2012, 21:56

ykorkmaz yazdı:Çarpışma testleri zorunlu bir test değildir, firmalar araçlarını bu teste sokmak zorunda değiller.

Atmaca projesini ilk defa duydum (otomotiv sektöründeyim).
atmaca projesini yıllar önce ben de gazetede okumuştum. Ama kuş serisini bitirdikleri için rafa kalktı sanırım.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti phenomx3 » 25 Nis 2012, 22:10

forman37 yazdı:eğer boyle bı sacmalık devreye gecerse fecı kufrederım baslarım onların yerlı malınada tofasınada arabasınada :x

Ahh kardeşim yerli oto, yerli oto. Ben çocukluğumdan beri kızarım niye bizim kendi ürettiğimiz araba yok diye ama büyüklerimiz derlerdi; anadol var tofaş var renault var.....??
Bu babayiğitler kimseye yedirmezler kimseye ürettirmezler sadece devlet üretirim derse bu iş olur yoksa yine Kuş serilerindeki gibi olur maalesef. Amaç bu ülke yapmasın yapamasın gelişmesin gelişemesin.. Ben şuna inanıyorum; Bu ülke kendi Uçağını,Gemisini,Tankını,Helikopterini,Herşeyini Üretebilecek güce sahipken araba mı üretemeyecek ki.. ama hep böyle köstek olunmuş ve olunmaktadır maalesef.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti phenomx3 » 30 Nis 2012, 19:37

OPTIMUS_PRIME yazdı:sağlamlığını bi kenara bıraktım yolda giderken denk gelen kuş serisi arabaların sürücülerine bir bakın ... yanlış anlamayın ama içlerinden belli bir azınlık hariç , diğerleri görgüden kültürden toplum içinde yaşamaktan aciz beş para etmez tipler ve trafiğin anasını ağlatıp nerdeyse çoğu trafik kazasına cahillikleri ve saçma egoları yüzünden sebep olan tipler

Aynen katılıyorum. Mesela geçen gün Şahinin biri yan yoldan anayola çıkıyor hiç bakmadan ve korna çalıyorum aracı sağa doğru kaçırıyor ve kornaya uzun uzun basıyor sanki haklı gibi ve ben geçtikten sonra da peşimden yetişip ani manevrayla sağımdan önüme geçerek kısa kısa frenlerle bana kafa tutuyor. Tam sopalık bi canavar işte. Tüm Tofaş kullanıcılarına mal etmiyorum ama genelde bu tiplerle çok karşılaştım. İzmiti bilenler Üniversiteden inişteki rampayı bilirler.. Çok dik bir rampa, inişte araçların balata kokusunu duyarsınız. Oradan inerken yine bi Şahin içinde iki dallama var yola balıklama dalacakken kornaya uzunca bastım son anda durdu sonra ışıkta yanıma geçip pis pis bakmalar falan. Yine tam sopalık canavarlar işte. Maalesef adam olmaz tipler genelde tofaş kullanıyorlar abart eksoz bas bas bağrır araç yere yapışmıştır vs.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Önceki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir