5 CANA MAAL OLDU :( ALLAH RAHMET EYLESIN

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

5 CANA MAAL OLDU :( ALLAH RAHMET EYLESIN

İleti hakanerdogan » 27 May 2012, 14:42

Toplumu Tofaş'a yahut daha güvensiz araçlara biniyor diye suçlayamazsınız. Herkes bir şeylerin sahibi olmak ister aslında. Ortada bir kaza var, o halde bu bir ihmalin sonucudur otomobilin suçundan öte.

"Araba XYZ modeli olsa kurtulurlardı"

İyi de kardeşim, önerme yapmayı biliyorsun da altında yatan deterministik ilişkilere hiç kafa yordun mu? Bu forumda nice kardeşlerimizin, abilerimizin eşi, dostu, füruğu, atası Tofaş'a biniyor olabilir, benim dayımın da Şahin'i var.

Hadi gidelim hepsine diyelim; "satın arabanızı kaza yaparsanız ölürsünüz."

Var mı böyle bir dünya? Bu toplumsal bir gerçekliktir, Türkiye budur arkadaşlar. Bir sanayi devi değildir, bir cari fazla veren ülke değildir, insanımızın gelir düzeyi bellidir ve günümüzün modern ithal otomobilleri daha iyidir ve daha pahalıdır. Gücü yetmeyen fakat bir otomobil ile tüketim erkanına katılmak isteyen insanlar da gidip eski model yerli araçlara binmektedir, binecektir.

Bu işler, bu arabalar tabut demekle falan çözülmez. Otomobilden evvel eğitim, sağlık, alt yapı, ulaşım, enerji gibi alanlardaki yatırımlardan sonra zaten bu tip ölüm oranları düşer.

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ONDOKUZ » 04 Haz 2012, 03:31

Aşağıdaki yazı alıntıdır ;

Bildiğim kadarıyla bu araçların cresh testi de yok.
Ben Trafik kazaları üzerine araştırma yapıyorum.
Raporlarım sonucunda Tofaşlarda kaza sonrası ölüm ve
yaralAnma çok ciddi boyutta.

Geçenlerde Hollandadan Trafik kazasında müdahale ekipmanları satan firma geldi. (Holmatro firması) gelirken sıfır audi getirdiler test aracı .onu parçaladık test için .içim gitti valla. araç yetmeyince ihale usulu Doğan aldık hurda olarak. Adamlar istemediler aracı ya... kanıma dokundu üzüldüm. bu nasıl araç kağıt gibi dediler. şöyleki aracı kesen makas audiyi keserken bizi ittiryordu ama doğanda hissetmedim bile....

bana çok güvensiz hissi verdi bu test Doğan için...

ALINTI BURAYA KADARDIR...

Ortada bir gerçek var bu araçlar gerçekten ama gerçekten cok güvensizler.
Tamam dikkatli kullanalım eğitim şart Allah ta kimsenin başına böyle bir olay vermesin ancak şuda bir gerçek bu araçlarlarla şehir içinde küçük kazalarda bile ciddi yaralanlar olmakta.

Buda bu siteden alıntıdır :

Arkadaşlar bugun akşam saat 8 civarı feci bir kaza yaptım..... eskişehir yolunda milli kütüphane nin ordaki alt geçitte nasıl olduğunu anlamadım sanırım hızım 80 veya 90 km idi..kontrolu kaybedip spin attım ve alt geçitteki yan duvara çok sert bi şekilde vurdum(duvar 1 metre kadar içeri(topraga) göçmüş) airbagler patladığı için ne oldu nasıl gelişti bilmiyorum....alt geçitte 45 metre boyunca spin atarak sanırım 4 tam tur attım. pinpon topu gibi; bir duvara vurdum, bir orta refüjdeki çelik halatlara. ben dönerken bitanede lada araya karışıp bana vurdu...o vurunca spin atmayı bırakıp geri geri kaydığımı hissettim.ve gidiş ve dönüş istikametini ayıran çelik koruma halatlarına çarpıp durdum....alt
geçitteki yan beton duvarların 3 paleti 1 metre kadar içeri göçtü...çelik halatları tutan 4 ayakta yerinden sökülmüş...Çükütay pert...... motor kısmı ortasına kadar ezildi...... arabanın sağ tarafı eğri bürü. sanırım kasmış. sol taraf temiz. arka tarafında sağ tarafı halata vurduğu için ezildi...ön sağ lasiğim yarılmış... polis "kimse bu arabayı yapmakla uğraşmaz, bence pert" dedi ve sordu "bu arabanın markası ne ben anlamadım".... benim arabada 5 kişiydik, vuran Lada da 2kişi. yaralı yok çokşükür. bende iyiyim sanıyordum ama acayip bir boyun ağrısı başladı..arabayı gören herkez, kesin yaralanmışsındır,iyi kontrol et kendini falan dedi. sonra verilmiş sadakanız varmış dediler. gerçekten verilmiş sadakamız varmış..... son olarak başka bi araba olsaydı, bunları yazacak halde olmazdım.... fabiası olanlara söylüyorum arabanızın kıymetini bilin. tank gibi..... ben bilemedim.........

Bir Şahin doganla bir fabia yı bir tutamayız bu kazadaki fabia olsaydı ölürlerdi yada ölmezlerdi bunuda bilemeyiz ancak ölme olasılıkları daha düşük olurdu bu bir gerçek:

Allah Ölenlere rahmet yakınlarına sabır versin.

Emniyet kemerlerimizi her daim takalım hız yapmayalım GİDEN GERİ GELMİYOR...
ONDOKUZ
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ondokuz
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia comfort 101 hp

İleti Favocu » 04 Haz 2012, 07:42

Bizim favoritlerinde şahinlerden pekte bir farkı olduğunu düşünmüyorum. Şahinlerin kazalarına daha fazla rastlamamızın sebebinin daha fazla kullanan olmasından kaynaklandığınız düşünüyorum. Tv ve gazetelerde gördüğüm favoritle yapılmış ölümlü kaza haberlerinde favoritlerin çoğu da kağıt gibi katlanmıştı.
Bkz: http://ural.blog.cz/0905/crash-test-po-vychodocesku

http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay.aspx?cid=25110&rid=2
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit 135 L

İleti MadloveR » 04 Haz 2012, 12:01

onurcelikors yazdı:Bizim favoritlerinde şahinlerden pekte bir farkı olduğunu düşünmüyorum. Şahinlerin kazalarına daha fazla rastlamamızın sebebinin daha fazla kullanan olmasından kaynaklandığınız düşünüyorum. Tv ve gazetelerde gördüğüm favoritle yapılmış ölümlü kaza haberlerinde favoritlerin çoğu da kağıt gibi katlanmıştı.
Bkz: http://ural.blog.cz/0905/crash-test-po-vychodocesku

http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay.aspx?cid=25110&rid=2
Ben favoritle Şahin doğanı kıyaslamazdım. Daha geçen hafta bir şahin çarptı benim araca o arabayı yerinden hareket ettiremedi sol arka tarafı dağıldı. benim sadece far kırıldı. Ama tabi bu demek değil ki favoritle kaza yapınca ölüm riskiniz yok. Elbette var 100 KM nin üzerine çıktığınızda hangi araç olursa olsun bu kazalarda ölüm ve yaralanma riski vardır. Ülkemizde nasıl ehliyet verildiğini hepimiz biliyoruz. 500 m git u dönüşü yap gel tamam ehliyeti aldın. Öncelikle eğitim sistemimizi düzeltmemiz gerek. Araç kullanan kişileri çok iyi eğitmemiz gerek,yol vermesini, sinyal vermesini öğrenmemiz gerek. Ben nice şoförler biliyorum sağ yap gel dediğin zaman senin sağın mı benim sağımmı diye soran. Demem o ki EĞİTİM ŞART..!
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

Önceki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir