bu durumun gerçeklik payı varmı ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

bu durumun gerçeklik payı varmı ?

İleti umutgiray » 14 Ağu 2012, 00:31

http://www.facebook.com/#http://www.facebook.com/#

ARACINIZ VARSA OKUYUN LÜTFEN ÖNEMLİ BİR DETAYDIR..

Bir gün biri aracınıza çarpmış ve size çarpan araç OLAY YERİNDEN KAÇMIŞ ve BELİRLENEMEMİŞ İSE veya çarpan aracın sigortası yoksa, bütün hastane masraflarını cebinizden yapmışsanız faturayı aşağıda bahsi gecen sigorta fonuna veriyorsunuz. Sigorta Fonu size cebinizden ödediğiniz paranın tamamını ödüyor.

...

Kaza ölümlü ise varislere para ödeniyor. (cenaze v.s.
masrafları) Kaza geçiren sigortasız vatandaşların
tedavisini, Garanti Sigorta Fonu Karşılıyor, ancak pek bilen yok.
BU PARA NASIL ALINACAK?

Kaza geçiren vatandaş hastane masraflarını faturalı
olarak Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliği'ne iletecek.
Bunun için birliğe, 0-212-324-19-50 0-212-324-19- 50 no' lu telefondan veya http://www.tsrsb.org.tr/ adresinden ulaşılabilir.

Türkiye'nin her yerinden başvuru aynı şekilde yapılacak. Bu fon yaptırdığımız Trafik ve kasko sigortalarından kesilen %1-2 lik paylardan oluşturulumuştur.Fonun bu günkü maddiyatı 110 milyon Tl. seviyesindedir ve vatandaşlarımız tarafından bilinmemektedir.
Gerekli belgeler:
Dilekçe ekinde (banka hesap numaranızı da yazın)
1- Hastane faturası
2- İkametgah senedi
3- Nüfus cüzdan örneği
4- Trafik zaptı
5- Noterden imza beyanı

Belgeleri inceleyen birlik, vatandaşın verdiği banka hesap numarasına parayı yatırıyor

Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: SALİH TEMİZ
Nereden: Ankara
Arabanız: WW Jetta Comfortline 2011 1.6 TDI Ot.

İleti umutgiray » 14 Ağu 2012, 08:44

!!!!!!!!??????
Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti tuzsuz » 14 Ağu 2012, 09:21

hocam, böyle bir şey varmış hatta dolandırılmış bile bu fon. haber linki http://www.tuketiciler.org/?com=news.read&ID=1784 ancak dayanağı Karayolları Trafik Kanunun 108. maddesi yürürlükten 2007 yılında Sigortacılık Kanunu ile kaldırılmış. sigortacılık kanununun 14. maddesi ile zorunlu trafik sigortlarının % 1 'lik kısmı ile "güvence hesabı" tarzından bir şey oluşturulmuş ancak, güvence hesabında da sigortalının tespit edilememesi durumunda bedensel zarardan bahsediyor. maddi zarar işin içinde yok. sadece sigorta şirketinin batması halinde maddi zarardan bahsediliyor. bakanlar kuruluna, eşyaya gelecek zararın kısmen veya tamamen güvence hesabından karşılanması konusunda karar verme yetkisi verilmiş. şu an için o tarzda bir karar var mı ona ulaşamadım ama ben biraz daha araştırayım.
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2005 Fabia special 1,4 101 HP

İleti tuzsuz » 14 Ağu 2012, 09:59

ilgili yönetmeliğini de okudum aşağıya Güvence Hesabınabaşvuru şartlarını yapıştırıyorum. muhtemelen de yukarıda sizin söylediğiniz şekilde başvuru yapılıyordur. yönetmelikte açık bir hüküm yok. bizler sigorta birliğine başvuruyoruzdur onlar da hazineden alıyorlardır diye tahmin ediyorum. allah kaza bela vermesin elbette ama sonuç olarak böyle bir şey varmış ve aklımızın köşesinde bulunsun. teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.Hesaba zorunlu sigortalara ilişkin olarak;
a) Sigortalının veya sigortayı yaptırmakla sorumlu olanın tespit edilememesi durumunda kişiye gelen bedensel zararlar için,

b) Rizikonun meydana geldiği tarihte geçerli olan teminat tutarları dâhilinde sigortasını yaptırmamış olanların neden olduğu bedensel zararlar için,
c) Zorunlu sigorta teminat limitleri ile sigorta poliçesinde belirtilen teminat arasındaki fark kadar ödenecek bedensel tazminat tutarları için,
ç) Sigorta şirketinin malî bünye zaafiyeti nedeniyle sürekli olarak bütün branşlarda ruhsatlarının iptal edilmesi ya da iflası halinde ödemekle yükümlü olduğu maddi ve bedensel zararlar için,
d) Çalınmış veya gasp edilmiş bir aracın karıştığı kazada,13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca işletenin sorumlu tutulmadığı hallerde, kişiye gelen bedensel zararlar için
başvurulabilir.
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2005 Fabia special 1,4 101 HP

İleti umutgiray » 15 Ağu 2012, 10:16

eyvallah kardeş. aslında önemli bir konu ama arkadaşlar pek işlerinin düşeceğini düşünmemiş. allah düşürmesinde.
site bir garip hale geldi. şimdi bu konu benim araba bir depo ile şu kadar yol gitti olsaydı sayfalarca yazılırdı. dikkat ediyorum sitede yakıt dışında neredeyse pek bir konu yürümüyor ne kadar önemli olursa olsun.
Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mustklc » 15 Ağu 2012, 11:57

şöförlüğü ilk öğrendiğim zamanlar, okulun kapısından çekilmeyen birkaç sıpa yüzünden arabayı kapı demirine sürtmüştüm. Dışarda 300-400 lira gibi bir fiyat aldım. Okulda , birkaç memur öğrenci başıma gelip "Hocam isterseniz biz 50 TL ye yaptırırız" demişlerdi. Dedim nasıl olacak? Dediler ki : "Hocam başka bir arabayı çarptı gibi gösteriyoruz, tutanak tutup parasını sigortadan alıyoruz" demişlerdi. Tabi bu işler bana ters, kabul etmemiştim.

Gene arkadaş tek şerit yolda giderken, karşı yönden gelen bir sarhoş, arkadaşın aracına çarpıp aynasını kırıyor ve kaçıyor. O da gidip jandarmaya şikayet ediyor. Jandarma, kasko olduğunu duyunca, hiç uğraşmıyor bile. git kaskona yaptır diyor. Tabi arkadaş da mecburen kaskoya başvuruyor. Bu kez, sigorta şirketi, hasarı kabul etmiyor, alkol raporu istiyor. arkadaş gerisin geri, jandarmaya gidiyor, mecbur bir alkol raporu düzenleyip veriyorlar. Servise git, gel, şu bu da cabası...

Bu iki olaydan çıkardığım sonuç şu oldu:

Eğer üçkağıtçı isen, eninde sonunda sigorta şirketlerini dahi kandırıp paranı alıyorsun.
Eğer sen ben gibi mazlum vatandaş isen, sigorta şirketleri, üçkağıtçılara kaptırdıkları paraları bu kez senden kösüyorlar
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti Henien » 15 Ağu 2012, 13:27

İyi de hastane faturasını niye cebimizden ödemek zorunda kalalım ki? Araban varsa herhalde SGK'n da vardır. Hadi yok diyelim özel hastaneler de dahil acil servisler zaten ücretsiz.

Bu sigorta arabadaki hasarı karşılasaymış iyiymiş, ama sağlık masrafı diyince gereksiz gibi göründü bana.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti Bluedays » 15 Ağu 2012, 13:34

Keşke bahsettiğiniz gibi olsaydı. Ne güzel olurdu...
Hastanelere bir liste koymuşlar. Hangi durumun acil olduğuna o listeye göre hekim karar veriyor.
Örneğin, yüksek ateş, bir acil sebebi fakat ateşinizin 39,5 derece ve üzerinde olması gerekiyor. Eğer 39 derece ve altındaysa sizi acil olarak kabul etmiyor. Cebinizden ödüyorsunuz. Veya kaza yaptınız, kolunuz kırıldı diyelim, kol ameliyat edilecek, ilk müdahaleyi acil olarak yapıyor fakat ameliyat parasını sizden çatır çatır alıyor.
Maalesef burası Türkiye. Televizyonda atıp, tutmakla olmuyor bu iş. Realitede hiçbir söz yerine getirilmiyor.
Allah bizi bu ülkede kazadan, beladan uzak tutsun. Hastaneye, karakola ve özellikle adliyeye işimizi düşürmesin inşallah.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti Henien » 15 Ağu 2012, 13:51

E acil durumu birilerinin tanımlaması gerekiyor zaten. Bunun yetkisini hekimlere vermekle hata mı yapmışlar acaba ?!? Mesela avukatlar tanımlasa daha mı sağlam olurdu acaba Selçuk ;)

Sen onu bunu bırak da yaz sonu buluşmasını ayarlayalım ufak ufak, ona omuz ver.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti Bluedays » 15 Ağu 2012, 14:38

Hakan Abi, neden genel çerçeveye bakmayıp, özeli değerlendiriyorsun?
Oradaki sıkıntı, acil konuları hekimlerin belirlemesi değil, yüksek ateşin 39,5 derece üzerinde olmasıdır. 40 derecede olan bir insanın yaşama ihtimalinin yüzde 3-5 olduğunu biliyor musun ağabey???
Ben biliyorum. Bunu bilmem için doktor olmama da gerek yok.
Neyse, bayram sonu buluşmaya bende sıcak bakıyorum. Bakalım diğer elemanlardan ses çıkarsa ayarlarız.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti hetepe » 16 Ağu 2012, 09:17

Millet itiraz olsun diye ediyor, ya konuyu bilmiyor, ya da farklı gözlük kullandığından, durumlar kendilerine toz pembe görünüyor.
1- Sağlık reformu yaşadık, sağlık sisteminde hiç bir sorun yok
2- yüksek ateşten bişey olmaz, olursa da kısmet.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir