Yardımlarınızı bekliyorum hukuki olarak ne yapabilirim ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yardımlarınızı bekliyorum hukuki olarak ne yapabilirim ?

İleti emre14 » 06 Eyl 2012, 02:58

Çok değerli forum üyeleri, hatırlayananız olacaktır beni lacivert bi fabiamız vardı sattığımda üzgünüm diye bi başlık açmıştım, alıcısıda forumdan bi abimizdi. Her neyse 17.500 liraya sattığımız fabianın üstüne 1250 lira daha ekleyerek 2000 model bir Volkswagen Bora aldık 08.08.2012 tarihinde. İstanbul-beylikdüzünde yaşıyorum araç ilanı manisa-alaşheirdeydi. İlanda kazası değişeni pert kaydı hasar kaydı kesinlikle yok, 1 parça boyası var diyodu. Adamla telefonda konuştuk üstüne basa basa yeminler ederek hasar kaydı pert kaydı vs. bişeyler olmadığını söyledi ve fiyatta da 19.300 den 18750ye anca indi. anlaştık o gece babamla otobüse atlayıp gittik. Adama güvenip inanıp aracı satın aldık. Ancak daha sonra alaşehirli bi eniştemizle oturup konuşurken bize "ordan arabamı alınır kendi yerlisi bile gidip ankaradan izmirden araba alıyor esnafına güven olmaz" dedi. Biz de şüphelenip bi sigortacıya arabayı sorgulattık ve sonucunda öğrendiğimiz 2009 yılından 17.950 tl tutarındaki ağır hasar kaydı. Nasıl olurda bu araçta böyle bi hasar olur anlayamadık. Aracı gösterdik ön tampon değişmiş ve arka tampon boyalı deniyor. Ancak ankara sigortayı arayıp arabaya ne olup bitmiş onu sorduğumuzda ön 2 airbagin açıldığını ve ön göğüsün değiştini işçilikle beraber o yüzden bu kadar hasar girildiğini yazmışlar. Nasıl oluyorda kaza sırasında sadece ön tamponu değişen ve 2 airbag tamiri yapılan araçta 18 binlik hasar oluyor hala çözemedik. Babam öğrendi adam gece gündüz uyuyamadı. Aldığımız kişiyi arıyoruz benim haberim yok abi diyo araştırsaydın almadan diye bi cevap veriyor bize. Bilmediğini söylüyor bize ancak daha önceki araç alım satımlarıında noter satış sözleşmesinde "sigorta ile ilgili bilgilere ulaşılamadığğından dolayı sigorta ile ilgili her türlü hukuki sorumluluk alıcıya aittir" diye bir madde yoktu. Ben bildiğini düşünüyorum ki bu maddeyi ekletmiş. Sonuç olarak iyi bi kazıklandık. Sizde dikkat edin araç alırken sadece plakadan değil şasi no dan da sorgulama yaptırın. Her neyse adamın verdiği ilan duruyor kazası değişeni pert kaydı yok diyor. Karşınıza AHMET SADİ ŞENMAN gibi dolandırıcının biri çıkmaz umarım hiç bir zaman. telefon konuşmaları turkcellden alınabilir. Hukuki olarak ne yapılabilir bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim. çünkü 20.000 tlye mal olan aracım(masraf gerektirdi extradan) şimdi satsam kaça gider belli değil. Yazdıklarımı sabırla okuduğunuz için çok çok teşekkürler. (noter satışında aracın ne kadara satıldığını yazdırmadı 7.000 tl kısmını hesaptan geri kalanını elden verdik)
big_95829508ygi.jpg
Bu bahsettiğim araç ilandaki fotoğrafıydı.

Adsız.png
Bu da aracın ilanıydı.

emre14
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Yunus Emre İpek
Nereden: Ankara
Arabanız: vw bora 2000 1.6 comfortline

İleti skodaizm » 06 Eyl 2012, 07:42

Ben de Beylikdüzü'nde yaşıyorum ve aşağıda resmi gözüken araç ile iki itin makasına girmemek için manevra yapınca Küçükçemmece düzlüğünde metrobüs yolu üçlü tel bariyerine sol ön çamurluk tarafından çarparak sürttüm ama sol çamurluk harici tampon maalesef bu tellere sıkışıp koparken birlikte kaputu da yamulttu . Ne airbag açıldı ne de başka bir sorun oluştu. Aracın sol çamurluk, sol far kaput ve tamponu hasar almış ve değişmesi gerekiyordu. Normal bir serviste hiç kayıtsız kuyutsuz 3 bilemedin 4 bin liraya orjinal parça ile hallolacak bir kaza .

Aracı DOĞUŞ OTO Esenyurt'a götürdük. İki gün sonra Ak Sigorta yetkilisi ile Doğuş hasar uzmanı aracın expertizini yapıp 11 bin tl masraf çıkardılar ve aracı yapmaya olur verdiler.

Aracın sadece radyatör altında tamponun kopup çarpması ile biir ezilme söz konusuydu. Onu ben farketmemiştim. Ama aracın öndeki neredeyse tüm parçalar (panel, iki far kaput tampon, sis farları, radyatör, klima radyatörü, sol çamurluk ) değiştirildi. Çıkan parçalar ise bir kutuda toplanıp sigortaya teslim edilmek üzere ayrıldı. Kaput, sol çamurluk ve tampon harici tüm parçalar neredeyse hasarsız kullanılabilecek nitelikte idi.

Sonuç olarak sigortadan yetkili serviste yapılan araçlar maalesef normalden çok fazla meblağ ile onarılıyor. Kaldı ki sizin araçta airbag ler açıldığından bir de ön göğüs değişince bu miktar çıkmış. Ama aracınız güzel bir araç . Bence araçta hissedilen bir sorun yoksa güle güle binip keyfini çıkarın.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti sainz » 06 Eyl 2012, 07:48

Airbag normal şartlarda 40km/s ve ğzeri hızlarda açılıyor. Belki böyle giderken, sadece tamponu vurarak bir kaza yaşanmıştır.
Kanaatim, olan olmuş biten bitmiş. Aracın sağa sola çekme veya başka bir gidişle ilgili sıkıntısı yoksa kullanmaya devam edin. Hatta güvendiğiniz bir ustaya inceletin, düzgün toplanmışsa, sıkıntı etmeyin kendinize çok fazla.
Allah beterinden korusun.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti renat » 06 Eyl 2012, 08:40

konu sapmış.,

http://www.sikayetvar.com da otomotiv bölümünde pert diye aratığımda onlarca şikayet var bırakın şahısı koca koca firmalar kişilere pert araç satmış sonrada kapı duvar olmuşlar yani durum zor bence pert araç km düşürülmüş araç satımı ile ilgili cezalandırıcı yasa çıkarılması gerekiyor..
Kullanıcı avatarı
renat
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: taner
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: skoda fabia

İleti AhmetH » 06 Eyl 2012, 09:56

araba düzgün duruyor boşverin.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti mustklc » 06 Eyl 2012, 09:58

Eğer ilan duruyorsa ekran görüntüsünü alıp çıktısıyla beraber tüketici hakem heyetine ya da mahkemeye başvurabilirsin. bu şekilde km düşüren birine dava açıp davayı kazanan biri vardı. hatta linki:

http://forum.donanimhaber.com/m_42421946/tm.htm

ama çok uğraşırsın. değer mi değmez mi bilemem.

hasar konusunda arkadaşlara katılıyorum. bilenler bilir, benim araca yandan bir kamyonet vurmuştu. adamlar 5-6 bin lira fatura çıkarmışlar. ben sanayi de maximum 1000 liraya halledebilirdim mesela.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti Bluedays » 06 Eyl 2012, 10:47

Dostum,
Öncelikle çok geçmiş olsun.
Bu zamanda eğer ikinci el araç alacaksanız, babanızın sözüne bile güvenmemelisiniz.
Aynı şeyi defalarca gördük, konuştuk, yaşadık.
Maalesef böyle sahtekar, karaktersiz, haysiyetsiz insanlar olduğu sürece de bu işler hiç bitmeyecek.
Artık insan ikinci el araç almaya korkar oldu.
Ben hukuken birşey yapabileceğinizi sanmıyorum. Alan almış, satan satmış..
Adam zorla satmadığına, yazılı şekilde hatasız olduğuna taahhüt vermediğine göre hiçbir hak iddia edemezsiniz.
Yukarıda bir arkadaşımızın yazdığı gibi, 2 hava yastığı ve 1 tampona servis bu kadar hasar çıkarmış olabilir.
Eğer araçta sorun yoksa, sorun etmeyin. Kullanmaya devam edin.
Geçenlerde bizim arkadaşın fabiasının direksiyon pompası arızalı idi.
Bilenler bilir, buraya yazmıştım. Neyse arkadaş uğraşmak istemedi. 3000 TL indirim yaparak, 2005 model 140.000 km'deki dizel fabiasını (üstelik servis bakımlı ve temizdi) 14.600 TL'ye sattı.
Tahminlerim beni yanıltmadı. Bir hafta sonra ilanlara bakarken, arkadaşın aracını gördüm.
Adam 17.500 TL fiyat yazmış, hata boya olmadığını ve eşinin araca alışamadığı için yeni aldığı aracı sattığını belirtmiş. Pompayı yaptırdığını hiç sanmıyorum. Düşünün artık gerisini. Ayrıca değişen bir kaç parçası vardı. Hatasız diye belirtiyor.
Allah sonumuzu hayır etsin. Artık dürüst satıcı bulmak, samanlıkta iğne bulmaktan çok çok daha zor.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti eengineer » 06 Eyl 2012, 12:12

Kardeşim okudum üzüldüm, umarım çözülür... Bu arada galerici muhtemelen biliyordur durumu ama "sigorta ile ilgili bilgilere ulaşılamadığğından dolayı sigorta ile ilgili her türlü hukuki sorumluluk alıcıya aittir" ifadesi tüm noter satışlarında bulunuyor artık. Yani ekletilmiş bir ifade değil. Aracı almadan önce kontrol ettirmeyince malesef herşeyi ile kabul etmiş oluyoruz. Bu durumlar genelde satanı geri almaya ikna etmekle çözülüyor, ikna da öyle rica ile olmuyor malesef.
eengineer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ömer aslanbaş
Arabanız: Fabia TDI

İleti skodaizm » 06 Eyl 2012, 12:48

15 20 Gün önce aracım kaza yapınca moral bozukluğu ile arabayı değiştireyim bari dedim.

Sahibinden de bir araç buldum. Araç Octavia combi 4x4 ve bu aracı ben yetkili bayide sol arka çamurluk ve arka sol kapının darbeden tamir ediliyorken görmüş ve bunu bilerek aramıştım ilan sahibini.

Ancak aracın sahibi benim aracın tamirini gördüğümü bilmediğinden ''sadece sağ ön kapıda biraz lokal boya var'' dedi ve ''başkada bir vuruğu tamiri olmadığını'' söyledi.

Ama bu araç benim gördüğüm araçtı ve plakasını bildiğimden araştırınca hiç bir kaza kaydı çıkmıyor ve serviste görmeme rağmen tamir kaydı da çıkmıyordu. Servis bile kayıtta tamir edildi demiyordu.

Başka bir örneği benim yukarıdaki resmi görülen araçtan vereyim: Aracın kaput ve sol ön çamurluk orijinal ile değişti ancak takılmadan boyandığı için boyasının yeni olmasını görmezseniz boya kalınlığı aleti bile hata vermiyor.

Kısacası araç 5-6 ay sonra boya farkı kalmayınca değişensiz ve boyasız diye rahatlıkla satılabilir, eğer insanın vicdanı yoksa.

Kaldı ki eğer onarım düzgün yapıldıysa bu tür olaylar da takıntı yapacak durum olmamalı. Zira düzgün parça değişimi ve orijinal parça kullanılması arabanın ve güvenliğini ne de estetiğini etkilemiyor. yeter ki aracın ana şasesi kesilip biçilmesin yada yamulmasın. Yoksa araç için boya ve değişen sorun edilmemeli

Bu sebeple ikinci el araç alırken o anki durumunun düzgün olması ve sorunsuz olması önemlidir.

Tekrar söylüyorum ; bir sorunu yoksa çalışma ve estetik açıdan, binin aracınıza gönül rahatlığı ile

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti Bluedays » 06 Eyl 2012, 14:50

Boya takıntısı olmamalı buna katılıyorum fakat ben ön sol çamurluğumu değiştirdim. Zeki Ünaldı'da değişti. Orjinaliydi, 1-2 yıl geçmedi şu anda 15-20 tane nokta halinde döküntüler başladı. Yani uzaktan belli olmuyor fakat ufacık birşey değse nokta gibi siyah taban ortaya çıkıyor.
Maalesef hiçbirşey ne kadar orjinaliyle değişirse değişsin, işin içine farklı ustalar girdiği için (fabrikasyon olmadığı için) orjinali gibi olmuyor.
Bu sebeple katılıyorum boyası olmasın diyen vatandaşa.
Araç alacaksan, istediğin özellik fabrika çıkışlı olacak.
Diğer türlü olmuyor, uymuyor, sorun yaratıyor.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti emre14 » 06 Eyl 2012, 23:31

Herkese cevapları için teşekkürler. Bende araştırma yaptım biraz birkaç hukukta okuyan arkadaşlarımla görüştüm sigortadaki o maddenin işleri zorlaştıracağını ve noterde aracı ne kadara aldığımı yazdırmamamın hiç bir hak iddia edemeyeceğime neden olduğunu söylediler. Dava açtığımda ben zaten aracı atıyorum 5.000 liraya satttım veya bana zaten paramı vermediler şu zaman vericem diyip geçiştiriyolar gibi bi bahane de uydurabilirlermiş. Arabadan kaynaklanan sıkıntı yok 140-150 km hızlarda sarsma vs. bişeyde hissetmedik. Usta da temiz sıkıntı yok diyo bize muhtemelen biner dururuz artık araca. 1 ayda 3000 km yol yaptık hemen hemen yürüründe bir sıkıntısı olduğunu görmedik. Hemen satıp zarar ediceğimize 3-4 sene biner öyle zarar ederiz artık dediğiniz gibi. Muhtemelen dediğiniz gibi serviste yapıldığında miktar fazlalaşmış. Bikaç sene sonra araba zaten 15 yaşını geçicek o zamanda kayıtlar falan önemsenmez gibi geliyor bana bilemiyorum tabi.
emre14
CLASSIC
CLASSIC

İleti eengineer » 07 Eyl 2012, 09:41

Emre Kardeşim, aynen dediğin gibi, arabada bir problem yok ise boş yere yeni araç keyfini kaçırma sen zaten 3-4 sene bindikten sonra bu araç 200.000 leri görecek, alıcısına durumu izah ettiğinde çok problem olmayabilir.

Şu anki durumda ise son kontrol olarak aracın altına iyi bir ustaya baktırmanı tavsiye ederim, refüje vs çıkma durumunda kaporta hasarı oluşmaz iken alt takımllar, önemli yürür parçaları hasar görebiliyor. olmuş olsa bile düzgün yapılmış olduğundan emin olduktan sonra aracın keyfini çıkarabilirsin.. Kötü bir örnekte aracın aksını kaynak ile birleştirmişlerdi, ve alan kişi 200km süratle giderken aks ayrıldı, gerisi malum..
eengineer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ömer aslanbaş
Arabanız: Fabia TDI

İleti emre14 » 07 Eyl 2012, 19:44

Doğru söylüyorsun Ömer abi, kaporta kısmını gösterdik sadece, alt kısmını da gösterip ona göre binmek daha iyi olur güvenilir olur en azından. 140 bini geçti zaten 200 binden sonra bende önemsenmeyeceğini düşünüyorum bakalım nasip artık gerisi. Bizi götürsün, getirsin yeter :)
emre14
CLASSIC
CLASSIC

İleti firarim19 » 07 Eyl 2012, 20:02

Bir mantar düşün yerde, senin aracınında bir kaldırım gibi yukseltıden biraz acemı bırı sayesınde o mantarın tepesine motorunu vurdugunu düşün.

Hasar yaklaşık olarak yetkili serviste 12-15000 arası çıkar. Sigorta şirketi de aracın piyasa değeri üzerinden yüzdesel oranla aracı perte çıkartır bu kadar basit bir şekilde bile pert araç olur.

Bir örnek hiç hatası olmayan araç nasıl pert olur peki ? ama hiç hata boya yok? nokta yok? Aracı göl kenarına getirir el frenini indirir suya salarsınız. Sonra aracı çıkarırlar pert ederler. Temizleyip PERT olmasına rağmen HATASIZ diye satarlar :)

2. El işleri çok sıkıntılı. Ben Samsun Birmotta 2. El sorumlusu olarak çalışıyorum danışabilirsiniz 2. El araç işlerinizi.
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti emre14 » 04 Tem 2014, 21:11

2 yıl sonra herkese tekrar merhaba. 2 yıl önce aldığım (aldıktan sonra baya dertlendiğim aracımı) bugün 17.000 TL ye verdim. Ağır hasar kaydını belirttim, Allah'a şükür bu işten az bir zararla kurtuldum. Alan arkadaş heryere gösterdi arabayı, gerçekten de 1,5 parça boya varmış sadece, motoru gayet iyiymiş ve 2 airbag tamir edilmiş. Ucuz mu verdim yoksa satabileceğim en iyi fiyatmıydı bilmiyorum ama artık hayırlısı olsun diyelim.
emre14
CLASSIC
CLASSIC

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir