Bir kaptanın seyir defteri

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bir kaptanın seyir defteri

İleti diseqc » 19 Eyl 2012, 13:09

merhaba;
Skoda fabia yı ilk aldığım günden sattığım güne , peugeot bipper aldığım günden bugüne yaptığım tüm masrafları bir defterde tuttum şimdi buraya yazmamdaki amacım forumda gördüğüm kadarı ile arac almayı düşünenler uzun vadede benzinli ve dizel arsında karasız kalıyorlar aslında iki araba aynı segment arabalar değiller ama en azından bir fikir verir diye burda paylaşmak istedim.

şimdi gelelim Skoda ya

15 ayda 16.000 km yol yapmışım benzinli olarak bindim

defteri şöyle bir topladığımda
Arıza + bakım : 2.115 TL
vergi 15 aylık : 456 Tl
sigorta : 400 TL
muyane : 152 tl

yakıt : 5600 tl

Toplam masraf : 8.723 TL / 16.000 ( küsürü var ) = 0,545 krş. yani 8.723 TL / 15 ay =581 TL aylık gider.

bippera sıra gelince

14 ayda 17.000 km yol yaptım ( Dizel)

Bakım : 580 tl ( 30.000 ve 45.000 bakımları )
vergi : 770 tl
sigorta : 358 TL
muayene : 333 TL

yakıt : 3624 tl

toplam masraf : 5.665 TL / 17.000 km (küsürü var ) =0,333 krş yani 5.665 TL / 14 ay = 404,64 aylık gider

bipper masrafları daha bir net yazdım fabiada kaçırdığım oldu ama istatistiği etkilecek kadar büyük rakamlar değil fabia eski olduğundan mıdır nedir cok bakım parası gitti gerçi 2001 modeldi ama bipperın vergisinin fazla oluşu ve muayeneyi düşününce dengeler sanırım yukardaki tabloya göre her halükarda yılda 10.000 km ve üzeri binenler için dize avantajlı konfordan biraz feragat ediyorsun ama gaza basarken ayağının altında yumurta korsu olmadan rahatca basıyorsun ve sürekli ibreyi kontrol etmeden arabayı sürebilmek de bir konfor herkeze iyi günler inşalah faydası olur.

Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti Bluedays » 19 Eyl 2012, 13:23

Dostum verdiğin istatistiki bilgiler için teşekkürler.
Gerçekten öyle. İnsan benzinli araçta korka korka gidiyor.
Yeni nesil dizel araçlar da en kötü ihtimal benzinliden 8-10.000 TL fazla paraya satılıyor.
Bu da, tüp-dizel konusunu düşündürüyor.
Genelde tüpe yöneliyor insanlar.

Ayda 300 TL benzin kullansam, 150 TL'sini dizel olarak tasarruf etsem, bu 10.000 TL'nin 66 ayda geri dönmesi demek. Yani 6,5 yılda kendini amorti ediyor. Ayrıca genelde çıkan turbo sıkıntısı çıkarsa bunun üstüne biraz daha yük biniyor. Yani sıfır benzinli alıp, tüp taktırmak her halükarda mantıklı.
İkinci el temiz bir dizel almak ise hepsinden mantıklı.
Tabi bulabilmek mesele.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti diseqc » 20 Eyl 2012, 07:32

Bende akrabamdan bulduğum için dizele geçiş yapabildim skodayı alırkende dizel baktım ama ikinci el dizele güvenemedim akrabamdan 20.000 li klometrelerde aldım şimdilik sıkıntı yok. Piyasayı öyle bir ayarlamışlarki benzinlide alsan dizelde alsan cebinden cıkacak parada pek bir fark olmuyor lpg taksan lpg nin amotisi var dizel alsan dizelin amorti süresi var turbo arıza olasılığı var lpg nin sistemede bulunamayacak biir arızaya neden olması var var da var neyse imkanlar neticesinde herkeze keyifli sürüşler.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir