Fabia'lar suda da gidiyormuş :)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia'lar suda da gidiyormuş :)

İleti Mustafabh » 10 Arl 2012, 08:38

Merhaba arkadaşlar,

Dün izmirde başıma gelen bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.
Dün izmirde dehşet bir yağmur vardı ve gaziemir tarafına gitmem gerekiyordu. Yolda yağmur baya şiddetlendi ve su yüksekliği 20-30 cm civarındaydı.
Bir ara trafik tıkandı, 4 şeritli yolda herkes sol şeride geçmeye başladı. 5 dakika sonrasında önümdeki 80-85 model bmw sürücüsü aracından indi ve benden bu kadar dedi :). o anda farkettim ki su gitgide yükseliyordu(bmw'nin tamponunun alt tarafı görünmüyordu). İlerde orta şeritte bir fluence yolda kalmış su üstünde dans ediyordu.
Ya burada bırakıcam arabayı dedim ya da şansımı deneyip buradan çıkıcam :)
Yüklendim gaza, yüklendim ama tekerler zaman zaman boşa dönüyor ve sağımdan geçen yüksek arabalar her seferinde beni 1 metre kadar sola sürüklüyor. Birkaç tıkırdadı motor fakat güç bela 7-8 dakikalık uğraş sonunda 100 metrelik su birikintisini geçebildim.
Motorda hiçbirşey yoktu. Sadece yoldu tarafı bir karış su ile doldu. Benim tarafımda hiçbirşey yoktu.
Arabama güvenim bir kez daha arttı. Fakat detaylı bir temizlik gerektiriyor :(

Mustafabh
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: MBH
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia 1.4 HB Ambiente '05

İleti onurson » 10 Arl 2012, 08:41

çok sevindim adına.. geçmiş olsun. Gerçekten müthiş birşey..
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Nereden: Ankara
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti Mustafabh » 10 Arl 2012, 08:59

onurson yazdı:çok sevindim adına.. geçmiş olsun. Gerçekten müthiş birşey..

Teşekkür ederim.
Mustafabh
CLASSIC
CLASSIC

İleti mustklc » 10 Arl 2012, 09:43

ben de senin gibi güvenip 20-30 cm suya girip gaza yüklendim. Sagda kaldırım daralıyormus . Tabii ki görmedim. Sag teker hızla kaldırıma cıktı. 20gün önce sıfırladıgım ontakım bosa gitti. Bu arada bende içerde su vs yok
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti Mustafabh » 10 Arl 2012, 11:26

mustklc yazdı:ben de senin gibi güvenip 20-30 cm suya girip gaza yüklendim. Sagda kaldırım daralıyormus . Tabii ki görmedim. Sag teker hızla kaldırıma cıktı. 20gün önce sıfırladıgım ontakım bosa gitti. Bu arada bende içerde su vs yok

Geçmiş olsun.
Su almasını normal görüyorum ben aslında. bazı yerlerde su yüksekliği ön kaput hizasına geliyordu nerdeyse.
ayrıca 7 yaşında araba sonuçta, kazası vs. de olmuştu. Şimdilik bir masrafı görünmüyor, buna şükrediyorum :)
Mustafabh
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 10 Arl 2012, 11:31

1994 yılında 136L Favorit ile Zeytinburnu/İstanbul' da benzer durumu ben de yaşamıştım. İçeri su falan almamıştı. Sudan çıktıktan sonrası çok önemli zira balata ile diskin arasında su filmi oluşuyor. Frene bastığınızda tutmuyor. ;)
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti Mustafabh » 10 Arl 2012, 14:01

sainz yazdı:1994 yılında 136L Favorit ile Zeytinburnu/İstanbul' da benzer durumu ben de yaşamıştım. İçeri su falan almamıştı. Sudan çıktıktan sonrası çok önemli zira balata ile diskin arasında su filmi oluşuyor. Frene bastığınızda tutmuyor. ;)

Sudan çıktıktan sonra ara ara frenleri kontrol ettim zaten.
abs çalışmıyordu ama frenler iyiydi.
Sadece airbag ışıkları yanıyordu. o da içeriye su girip koltuğun altındaki kabloların ıslanmasından.
Mustafabh
CLASSIC
CLASSIC

İleti oceans08 » 10 Arl 2012, 16:47

Bu şekilde yazın bende suya girdim.Biraz ilerledikten sonra resmideki gibi ısıtma bujisi lambası yandı.Haliyle panikledim sonra ustamı aradım telefonla.Ben daaha söylemeden usta arabayla suya mı girdin dedi.Evet deyince sorun değil ikaz söner dedi.Geçti gerçektende bende o vakit görmüştüm girebildiğini :)
Eklentiler
indir.jpg
indir.jpg (4.15 KiB) 1174 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
oceans08
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet ÇİÇEK
Nereden: Bursa
Arabanız: 2007 Fabıa 1.4 TDI Classic

İleti renat » 10 Arl 2012, 19:24

iyi etmemişsin, ıslanan direksiyon pompası alarm verebilir...
Kullanıcı avatarı
renat
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: taner
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: skoda fabia

İleti Mustafabh » 11 Arl 2012, 08:08

renat yazdı:iyi etmemişsin, ıslanan direksiyon pompası alarm verebilir...

bende öyle bir durum olabilir diye bekliyordum ama 2 gündür problem görünmüyor.
Bu sabah balatalar yapışmış ilk kalkıştı biraz zorladı. bakalım daha başka neler çıkacak :(
Mustafabh
CLASSIC
CLASSIC

İleti paranoia » 01 Oca 2013, 14:00

Açıkma söylemek gerekiyorsa ben zorlamayıp girmezdim. Zira araçlarımız suda gitmesi için üretilmiş makineler değil ve bu zorlama sınırları belli olmayan bir durum. Aracın sınırlarını bu kadar zorlamak bence gereksiz risk . Aarabaya gelebilecek her türlü zarar tamir etttirilebilir ama oldu ki kısa devre yaptı elektrik aksamından bir kablo ve yangın çıktı kapılar bozuldu açamadınız. O zaman suda da gidebilen Fabianın için de çıkan yangında ölen kişi olmayın. Cesaret iyidir ama önlem daha iyidir. Kabul edilebilir risk değil bu. Nacizane şahsi düşüncemdir. Geçmiş olsun sağ sağlim hem siz hem aracınız kurtarmışsınız durumu.
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti Mustafabh » 01 Oca 2013, 19:27

paranoia yazdı:Açıkma söylemek gerekiyorsa ben zorlamayıp girmezdim. Zira araçlarımız suda gitmesi için üretilmiş makineler değil ve bu zorlama sınırları belli olmayan bir durum. Aracın sınırlarını bu kadar zorlamak bence gereksiz risk . Aarabaya gelebilecek her türlü zarar tamir etttirilebilir ama oldu ki kısa devre yaptı elektrik aksamından bir kablo ve yangın çıktı kapılar bozuldu açamadınız. O zaman suda da gidebilen Fabianın için de çıkan yangında ölen kişi olmayın. Cesaret iyidir ama önlem daha iyidir. Kabul edilebilir risk değil bu. Nacizane şahsi düşüncemdir. Geçmiş olsun sağ sağlim hem siz hem aracınız kurtarmışsınız durumu.

tamamen haklısın fakat o anda seçeneklerim gerçekten kısıtlıydı.
o kadar suyun içinde beklerken sürekli gaza basıyordum ki egzoz tıkanmasın, yandan geçen yüksek araçlar dalga yaptığında kaldırıma veya öndeki-arkadaki araca çarpmayayım kaygısı ile bekliyordum. gerçekten stresli bir andı. aracı stop edeyim 1-2 saate su çekilince giderim deme durumum da yoktu. bıraktığımda da ne olacağı belli değildi.
ama dediğiniz gibi elektriksel aksamları düşününce her an herşey olabilirdi.
Mustafabh
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 01 Oca 2013, 19:30

Çok zararlı bir şey aslında, aracın görünmeyen yerlerini çamur ve pislik ile doldurdunuz. Döşeme altları falan çamurdur şimdi.

Yaz gelince o tozu soluyacaksınız. Şase içleri dolmuştur kirle. Su tahliyeleri tıkanabilir.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Mustafabh » 02 Oca 2013, 08:07

hakanerdogan yazdı:Çok zararlı bir şey aslında, aracın görünmeyen yerlerini çamur ve pislik ile doldurdunuz. Döşeme altları falan çamurdur şimdi.

Yaz gelince o tozu soluyacaksınız. Şase içleri dolmuştur kirle. Su tahliyeleri tıkanabilir.

araç içi tamamen temizlendi. taban tavan koltuk vs. ayrıca havalandırma kanallarını da temizlettim. o yönden problem yok :)
Mustafabh
CLASSIC
CLASSIC

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir