BUZLANMA BAŞLADI DİKKAAAAATTTTT!!!!!!!!!!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

BUZLANMA BAŞLADI DİKKAAAAATTTTT!!!!!!!!!!

İleti unknown1 » 14 Arl 2012, 23:03

Merhaba arkadaşlar. Bugün başımdan büyük bir badire geçti. Ve Polisin cehaleti ile birlikte rezalet..

BUZLANMAYA DİKKAT EDİN. SABAH HİÇ BİR SU SU DEĞİL BUZDUR.

Sabah yola çıktım. Her zaman 120 130 ile döndüğümüz çok hafif virajı bugün arkamdan kovalayan seat ibiza ile birlikte 100 net km hız ile girdik.
Şansa bakınki tam virajın merkezi sayılacak noktada yolu baştan başa(yatay) kesen iki karış kalınlığında bir su akıntısı var. Ben gördüm ve fren ile 100 km hıza düşerek suya frensiz girdim. O SU MEĞER BUZ OLMUŞ....

O SU MEĞER BUZ OLMUŞ. Aracım haliyle önce sola doğru tatlı sert kaymaya başladı 100 km net hız ile. Hafifçe aksi yöne kırdım ve gaza bastım. Bu sefer sağa doğru tatlı sert kaymaya başladı gene aksi istikamete (kontra) sola kırarak yumuşakça gaza bastım. Tekrarr hafifçe kayarken sağ ve gaz yaparak aracı yakllaşık 300 metrede ancak toplayabildim. Zaten düzlükte bitmek üzereydi.

Dikiz aynama bir baktım. Arkamdaki benden dolayı o suyu hiç göremeyecek olan seat lean 2012 son süratla sağ taraftaki yarım metre yüksekliğindeki kaldırma bindirdi. >Hemen durdum ve yanına koştum. Adam iyi. Ama arabası çok fena.
Tampon vs yerinde değil. Karter kırılmış ortalık yağlanmıştı. Radyatör delinmiş vs vs.

Vatandaş sigarasını yakarken ben polise yeri tarif etmeye çalışıyorum ama bir türlü anlatamadım. Başka personel istesemde en son suratına kapattım.

Kaza yapan kişinin kendine gelmesi ve tanıdıklarının telefonla geleceğini bildirmesi ile ben olay yerinden ayrıldım. BUZLANMAYA DİKKAT EDİN. SABAH HİÇ BİR SU SU DEĞİL BUZDUR.

Allah tekerinizi taşa değdirmesin.
Kazasız sürüşler

unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: unknown
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: unknown

İleti hakanerdogan » 14 Arl 2012, 23:33

Geçmiş olsun.

Ankaralı olmak neyse ki İstanbul'dan bir ay evvel çoktan sabah camdan buz kazımaktır :)
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti unknown1 » 14 Arl 2012, 23:40

hakanerdogan yazdı:Geçmiş olsun.

Ankaralı olmak neyse ki İstanbul'dan bir ay evvel çoktan sabah camdan buz kazımaktır :)

:) Tabiki Ankara Kayseri Sivas ayazlarına sözümüz olamaz :)

Lakin İstanbula buzlanma gitmiyor ya. Zaten trafik trafik. gideceğimiz 3 5 km temiz yol oda buzlu olunca çok kötü oluyor :)
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AhmetH » 15 Arl 2012, 01:42

ESP güzel şey velhasıl.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti alper33 » 15 Arl 2012, 01:48

Geçmiş olsun, bir kaç günden beri her akşam buzlanma oluyor trakyada'da dikkatli olmak lazım herkese kazasız belasız sürüşler.
Kullanıcı avatarı
alper33
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erkan gül
Nereden: Kırklareli
Arabanız: Honda civic 2005

İleti mustklc » 15 Arl 2012, 19:21

Geçmiş olsun.
Bizim burada şu olay var:

Gece yağan kar, gündüz güneşi görünce tatlı bir şekilde eriyor ve yolu kesecek kadar akıyor. bu akıntı , akşam buz oluyor. Çok denk geldim. sizinki de benzer birşey. Allahtan kabiliyetinizle sağ salim atlatmışsınız.

görünce yapacak birşey yok. eğer uzakta gördüyseniz, yanına varana kadar mümkün mertebe yavaşlamak lazım. ama tam anlamıyla kök fren değil hafif tatlı fren.
tam üzerine gelince kesinlikle frene basmamak lazım. sağ sol ani direksiyon hareketi yapmamak lazım.
Gazdan ayağı çekmek gerek.
o birkaç metreyi, tatlı direksiyon hareketleri ile atlatmak gerek.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti mustklc » 15 Arl 2012, 19:22

AhmetH yazdı:ESP güzel şey velhasıl.

esp yi bilmem ama ABS olsaydı, bu yaz yaptığım kazayı yapmazdım. Frene basınca direksiyon kitlendi ne sağ ne sol. ABS olsaydı kurtulurdum.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
BLOG:
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

İleti mustklc » 15 Arl 2012, 19:27

esp yi bilmem ama ABS olsaydı, bu yaz yaptığım kazayı yapmazdım. Frene basınca direksiyon kitlendi ne sağ ne sol. ABS olsaydı kurtulurdum.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
BLOG:
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

İleti unknown1 » 16 Arl 2012, 02:41

ESP EBD vs diyorsunuz ama benim arkamda arabası haşat ola araba son kasa "SEAT LEON" idi.Adamın arabsı FULLFULL idi.

ESP NEREDE KALDI ?

O hızda o kaymada hiç bir sistem fayda getirmiyor malesf sürücü panik yaptıkça.
Arkamdaki frene basmasa yada daha yüksek ihtimalle büyük ve sert direksiyon hamlesi yapmasa sağ kaldırıma karderi radyatörü vs parçalayacak kadar sert çarpamazdı ?

Ben tecrübe ve bana göre Hakk ın yardımı ile atlattım.Frene basmadım. Sakin kalabildim. Yumuşak ve küçük küçük hamleler yaptım.

Eps EBD vs onlar kuru asfaltta ani hamle veya girilmiş olan virajdaki kaymada belki fayda verir ki bizim hızımız 100 km net idi. Ve dört tekerde kayıyordu. Rampa aşağı üstelik...

Arabanıza değil Hakk ve kabliyetinize güvenin bence....
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AhmetH » 16 Arl 2012, 04:28

ESP yazılımı cam buz üzerinde test esilip ayarlanır demek leonda esp yokmuş :)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti AhmetH » 16 Arl 2012, 04:29

mustklc yazdı:

Freni niye bırakmadınız :)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti hakanerdogan » 16 Arl 2012, 04:29

Abi buz dedin mi, yok bir açıklaması. Kar lastiğiymiş, elektronik programmış şu bu hikaye. Yağmur, kar, toprak, çamur şu bu hepsi bi şekil işe yarıyor da, asfaltın üstüne yaltı buzu çekince hele bi de sürücü buzlanmadan habersiz yakalanınca hikaye, işin şansa bakar.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti tarık » 16 Arl 2012, 08:33

Geçmiş olsun
tarık
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: koymatlı
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: favorid 135 lx

İleti skodaizm » 16 Arl 2012, 10:55

Araba bir kere yol çizgisinden ayrıldı mı tek geçerli sistem şans.

Tüm güvenlik önlemleri sistemler ve lastikler sadece aracın belli sınırlar dahilinde yolda tutunmasını sağlar.

Ama bunlara rağmen yol çizgisinden ayrılan araba zaten limitleri aşmıştır ve artık sadece ve sadece geçerli sistem şansla birlikte fizik kurallarıdır.

Onca sistem ve önleme rağmen tek geçerli güvenlik sistemi, yolda temkinli gitmektir.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti mustklc » 16 Arl 2012, 12:18

AhmetH yazdı:
Freni niye bırakmadınız :)

şerefsizim aklıma gelmişti

olay anlık birşey zaten. hem yavaşlama hem kurtarma refleksi. insanoğlu, bir elektronik devre kadar hızlı bir şekilde hem freni anlık basıp basıp çekemez. zaten refleksimle aracımı komple kaldırıma çıkmaktan kurtarıp , sadece sol tekeri köşeden sürttüm, gene de lastik yarıldı ve jant eğildi
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
BLOG:
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

İleti forman37 » 16 Arl 2012, 12:34

donamımlı aracın gozunu severım ben 300 500 fazla ver adam gıbı araba olsun
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti kispest » 16 Arl 2012, 13:49

Özellikle bizim gibi Ankara'da ikamet eden arkadaşların dikkat etmesi lazım. Malum meşhur Ankara ayazları başladı. Yollardaki alelade su birikintileri dahi sabaha buza çekmiş oluyor. Evet, belki kış lastikleri riski tamamen ortadan kaldırmıyor ama yine de soğuk hava şartlarında taş kesilip tutunmayı ciddi derecede azaltan yaz lastiklerinden iyidir. Şoför kış aylarında riski ne kadar azaltırsa o kadar iyi.
Aslında mecburi haller dışında kışın arabayı hiç çıkarmayacaksın. Araba yatışta, kafan rahat, en güzeli... :)
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti unknown1 » 16 Arl 2012, 19:11

100 km net hız ile dört teker kayarken üstelik virajda iken. Hiç bir sistem hiç bir lastik kurtaramaz. Arkamdaki muhtemelen frene bastı yada büyük ve sert direksiyon hamlesi yaptı....

Geçmiş olsun diyenlerin her biri için teşekkür ederim. Asıl geçmiş arkamdaki ne olsun :)
unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir