İLK KEZ BASINDA ŞAHİN-DOĞANCI İLE İLGİLİ HABER GÖRDÜM.BUYRUN

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İLK KEZ BASINDA ŞAHİN-DOĞANCI İLE İLGİLİ HABER GÖRDÜM.BUYRUN

İleti forman37 » 02 Mar 2013, 02:23

burak mysterio yazdı:Bana tofaşk al diyenlere ben SkodAŞK'ımla çok mutluyum diyorum :)

al bı numune daha

_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti paranoia » 03 Mar 2013, 08:02

Yani skoda aşkı da aslında bazı açılardan tofaşk kadar takıntılı bir aşk ! Skoda seven de tam seviyor kardeşim ! Hani dilim varmıyor ama yanlış anlaşılmaz umarım öyle böyle değil sapıklık gibi seven de var yani :D
Hatırlayın o başlığı ; hani adam saydırdı da arkasından kaç sayfa döşendik :x
Bizimki de normal değil 8-)
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti burak mysterio » 03 Mar 2013, 12:58

paranoia yazdı:Yani skoda aşkı da aslında bazı açılardan tofaşk kadar takıntılı bir aşk ! Skoda seven de tam seviyor kardeşim ! Hani dilim varmıyor ama yanlış anlaşılmaz umarım öyle böyle değil sapıklık gibi seven de var yani :D
Hatırlayın o başlığı ; hani adam saydırdı da arkasından kaç sayfa döşendik :x
Bizimki de normal değil 8-)

Bide şöyle bişe var biz en azından bi ''arabayı'' bu kadar seviyoruz ya onlar? Tofaş denen illete ben şahsen araba diye bakmıyorum yürüyen gazoz kutusu onlar kenarda duran birine yaslanmaya korkuyorum kaporta ezilir diye. Motor desen güya 1.6 motor var benm 1.3 favoyla kaç kere ellerine verdiğimi hatırlamıyorum. O yüzden ben Skodamın gözünü seveyim :)
Kullanıcı avatarı
burak mysterio
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Burak YAMAN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Felicia 1.6 MPİ

İleti paranoia » 04 Mar 2013, 02:44

Sene 1985. Ben Anadolu Lisesi Hazırlık okuyorum. Babam ilk arabamızı aldı geldi 74 model Murat124 :D O araba bana o kadar güzel gelirdi ki ; hele o peluş arka koltuklar varya ne rahattılar be :D 130 yaptık bir gün uzun yolda hayatımın en yüksek hızıydı o ana kadar ki :)

O arabaya 1995 e kadar bindik , araç kullanmayı onda öğrendim ben. Sonra 1995 de ; hani şu mevzu bahsi geçen yukarıdaki arabalardan 1990 model Şahin aldık. Kırmızı renk :D Gariptir o zamana kadar bütün şahinlerin 5 vitesli olduğunu sanıyordum ilk bizim arabayı gördüm 4 vites. Meşhur 1,6 lar dandı ama maşallah iyi benzin yiyordu. Ama sanıyorum o zamanlar benzin ya bu kadar pahalı değildi ya da biz gerçekten az yol yapıyorduk. Ben kaçırdığım zaman içine benzin koymakta zorlanıyordum ;)
Sonra 2000 yılında da bu sefer 5 vitesli şahinlerden aldık gene. Etrafımızda ki bütün ortadirek sınıfı memurlarda aynı arabalardan vardı. Sadece dershane öğretmenlerinde falan Doğan vardı ; hatta Doğan L(ux) ve serisi başlamıştı hani SL ve SLX falan diye devam eden. Biz o arabaya binerken bir gün hemde Muğla'da bizim en eski HacıMuratı gördük. O güzelim araba gitmiş yerine tam bir görüntü lolişi gelmiş. Çelik jant mı desen , cam filmi mi desen , ses düzeni mi ; her tarafına renkli lambalar mı ; cam rüzgarlıklar mı ; abart eksoz mu hani ne saysam bitmez. Adam bu parayı buna harcayacağına sıfır doğan alırmış falan dedik o günlerde. Hastalık işte. Netice şahin ya da doğan tam bir yürüyen teneke ; dediğiniz aynen doğrudur katılıyorum ama bundan bir dönem önce hayatın belirli bir kesimindekilerin çok sık tercih ettiği nispeten ekonomik birer seçenekti. Alternatifleri o zamanlarda ya Ford Taunus ya da Renault Toros veya Brodway di ki ; o arabalara da herkes binmiyordu. O zamanlar seçenekler alım gücü ile kullanım gücü ile doğru orantılıydı.

Tofaş denilen marka hani popüler konu ama bugünlerde yerli üretim fala diye ortalıkta bir sürü konu tartışılırken ; Fiatın Hindistan , Mısır ve eskinin demir perde ülkelerine sattığı dandik bir modeli ; yıllarca hiç bir ARGE , teknolojik yatırım vs yapmadan milletimize kakalamasıdır araba diye. Ama gel gelelim yoktu kardeşim alternatifi yoktu.

Bu zamanda ise tam tersi. 1999 Eylül ayında resmi devlet görevime başladım ve 2000 Mart ayında ilk şahsi arabamı aldım. 89 Renault 12 TS :D Babamın o zaman bana söylediğini hala hatırlarım : " Ben 17 sene bekledim araba almak için , sen de bekle " :?

O zaman anlamıştım ama işime gelmemişti durum ama gene de kim arabası olsun istemez ki hem de kendi arabası. Velhasıl aradan geçen zaman zarfında artık Allah bize Octiye binmeyi nasip etti ; şükür edelim durum da çok kötü değil. Artık araba almanın kolay , arabaya binmenin zor olduğu dönemlere geldik. Bu zihniyet gene de etrafımızda . Bu doğancı şahinciler önümüzde ki yıllarda başka başka modellerde sokaklarda olmaya devam edecekler. Neden bu kadar yazdım ben de şimdi bu saatte anlamadım ama uykum kaçtı ondan galiba :D :D :D

Şahin de ; Doğan da bugünlerde onları alıp şamar oğlanı yapanlar kadar aslında kötü değillerdi :!:

Aha da aslında söylemem gereken tek cümle buymuş :oops:
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti semih10 » 05 Mar 2013, 20:49

Tam bir yazı dizisi gibiydi gerçekten büyük bir keyifle okudum:)
Konuşsam tesiri yok,sussam gönül razı değil...
Kullanıcı avatarı
semih10
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: semih turhal
Nereden: Balıkesir
Arabanız: Fiat Linea 1.3 Multijet Active

Önceki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir