Eski araç sahipleri dikkat!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Eski araç sahipleri dikkat!

İleti bkatomant » 12 Mar 2013, 11:55

Arkadaslar Merhaba,

Asagidaki konudan haberi olan var mi?

ZORUNLU Trafik Sigortası’nda serbest tarifeye geçiş, eski araç sahiplerine pahalıya patlayacak.

Güncelleme:10 Mart 2013 11:26
Bu araçlarda poliçe bedelleri, aracın ikinci el fiyatlarına ulaşacak. Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Erhan Tunçay, “Ekonomik ömrü dolmuş araçların trafikten çekilmesini hızlanacak” dedi
Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, SİGORTA şirketlerinin son 6 yılda 3 milyar lira zarar etmesine yol açan Zorunlu Trafik Sigortası’nda serbest tarifeye geçiş, Doğan, Şahin Kartal, Broadway, Renault 9, Taunus, Anadol gibi eski model araç sahiplerine pahalıya patlayacak. Buna da eski model araçların yeni nesil araçlarda artık standard olarak yer alan ABS, ESP, EBD, ROP, TCS gibi sürüş güvenliğini artıran sistemlerden yoksun olması yol açacak. Bu uygulamadan ayrıca, sık sık kaza yapan sürücüler de nasibini alacak. Kaza riski yüksek olan araçlar, Zorunlu Trafik Sigortası yaptırırken 10-12 kata varan fiyat farklarını üstlenmek zorunda kalacak. Bu tip araçlarda Trafik Sigortası poliçe bedelleri, aracın neredeyse ikinci el fiyatlarına ulaşabilecek. Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Erhan Tunçay, “Artık 33 farklı sigorta şirketinden 33 farklı poliçe teklifi alınabilecek. Bu durum gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de ekonomik ömrünü tamamlamış araçların trafikten çekilmesini hızlandıracak” dedi
YILLIK ZARAR 750 MİLYON TL

Trafik Sigortası’nda serbest tarifeye geçişle birlikte araç sahiplerinin zihinlerinde oluşan sorulara da açıklık getiren Tunçay, Türkiye’de 2008 yılından itibaren kaza tespit tutanağı uygulamasına geçilmesiyle birlikte, Kasko Sigortası kapsamında değerlendirilmesi gereken bir çok hasar ödemesinin Trafik Sigortası kapsamında gerçekleşmesine yol açtığını, bunun da Zorunlu Trafik Sigortası’nda hasar ödeme boyutlarını artırdığını söyledi. “Böyle olunca da sigorta şirketlerinin Trafik Sigortası’ndan zarar etmeleri kaçınılmaz oldu. Sadece son bir yılda gerçekleşen zarar 750 milyon TL’yi buldu” dedi.
Serbest fiyat uygulamasıyla birlikte riskli araçlarla riski düşük araçlar arasında önemli oranda poliçe farklılıklarının oluşacağını söyleyen Tunçay, “Daha önce her araç sahibi riskli olsun olmasın aynı tarife üzerinden poliçe bedellerini ödüyordu. Bundan böyle, riski az olan araç sahipleri ile riski yüksek araç sahiplerinin poliçeleri arasında önemli oranda fiyat farkı oluşacak. Bugüne kadar sabip fiyat, kazasız araç sahiplerinin sık sık kaza yapanların zararını da üstlenmek zorunda olduğu için daha yüksek prim bedellerini ödemek zorunda kalmalarına yol açıyordu. Serbest fiyat uygulamasıyla birlikte riskli araçlar, risksizlere kıyasla daha fazla prim ödemek zorunda kalacak. Yıllardır hiç kaza yapman sürücüler olduğu gibi her yıl 20-30 kez kaza yapan sürücüler de var. Artık yılda 10 hasar yapan araç, hiç yapmayana oranla 10 kat, 12 hasar yapan 12 kat daha fazla prim ödemek zorunda kalacak” dedi.
RİSKİ TEKNOLOJİ FARKI ARTTIRIYOR
Ayrıca, Kartal, Şahin, Doğan, Taunus, Broadway, Renault 9 gibi eski model araçların da yeni nesil araçlara oranla daha yüksek poliçe bedellerini ödemek zorunda kalacağını söyleyen Tunçay, bunun da nedenini eski model araçların teknoloji farkı nedeniyle yenilere göre daha fazla kaza riski oluşturmasına bağladı. Yeni nesil araçlarda artık elektronik stabilite programı ESP, EBD destekli ABS fren sistemi, fren destek sitemi BAS, patinaj engelleme sistemi TCS, takla önleme sistemi ROP, yokuş iniş destek sistemi DBC, yokuşta güvenli kalkış sistemi HAC gibi güvenlik uygulamaları artık standart özellikler arasında bulunuyor. Böyle olunca da kaza risk oranı diğer araçlara göre oldukça düşük seviyede kalıyor.

‘Pert’te fiyat karmaşası yok

TÜRKİYE Sigorta Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Kalkavan da, Kasko Sigortası’yla ilgili değişikliklere açıklık getirerek, “Kasko’da pert olan aracın değeriyle ilgili fiyat karmaşası, ortadan kalkacak. Poliçelerde pert durumunda hangi fiyatın baz alınacağı yer alacak. Anlaşmalı servis uygulamasında ise sürekli gittiğiniz servisle hangi sigorta şirketi anlaşmalıysa, onu araştırıp, tercih edilecek” dedi.

Kazasızlık indirimi şirkete göre değişecek

KASKO’da kademeli olarak yüzde 60’a kadar uygulanan kazasızlık indirimi de artık kalkıyor. Bu ancak, artık kazasızlık idirimi uygulanmayacak anlamına gelmiyor. Aksine kaza yapmayan arçlara şirket politikalarına göre daha fazla ya da daha az indirim uygulanabilmesine imkan sağlayacak.

haber.mynet.com' dan alintidir...

Kullanıcı avatarı
bkatomant
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Mersin
Arabanız: SKODA FAVORIT 1994 GLX

İleti serhat_a89 » 12 Mar 2013, 13:05

Çok iyi olmuş piyasadaki hurdalar toplansında çevreye verdikleri zarar ortadan kalksın!
Kullanıcı avatarı
serhat_a89
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serhat
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: Felicia Safeline(satıldı)

İleti favocu41 » 12 Mar 2013, 13:26

kusura bakmayında herkeste zengin değil..
kimse zevk için hurda arabalara binmiyo.
dar gelirliye herşeyi kısıtlıyolar işte yakında arabaya bile binemeyeceğiz.
bunu düşünen hükümet ozaman sıfır arabalarında fiyatını düşürsünde bizde binelim.
hep hikaye..fakirin sırtında herzamanki gibi.
Skoda Das Auto Fakurun Arabasi
Kullanıcı avatarı
favocu41
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: cenk giray
Nereden: Kocaeli
Arabanız: Green fog

İleti bkatomant » 12 Mar 2013, 13:32

Uret kendi ulkende arabani, fiyatini uygun kil millet alsin...
Yada y.disindan getirtdigin arabalara koydugun devasa vergileri kaldir...

Uyguluma ilk baskista ok, iyi gorunuyor. Ama temel zayif...
Y.disinda yapilan uygulamalari buraya kopyaliyorlar, ama bir seyi unutuyorlar...
O kopya cektikleri ulkelerde refah duzeyi kendi ulkesindekiyle farkli..!
Kullanıcı avatarı
bkatomant
CLASSIC
CLASSIC

İleti serhat_a89 » 12 Mar 2013, 13:57

favocu41 yazdı:kusura bakmayında herkeste zengin değil..
bunu düşünen hükümet ozaman sıfır arabalarında fiyatını düşürsünde bizde binelim.

dostum sen beni yanlış anlamışsın, niye üstüne alınıyorsun ki, ben 82,83 model şahinlere binen 15 yaşındaki apaçi p*çler için söyledim bunu. Adamların araba sandıkları şeyler su, toprak ve hava için açık tehdit, gürültü kirliliğide cabası abart egzostları kendilerine takarım bana kalsa, hatta direk yakarım.
Kullanıcı avatarı
serhat_a89
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti serhat_a89 » 12 Mar 2013, 14:03

serhat_a89 yazdı:
favocu41 yazdı:kusura bakmayında herkeste zengin değil..

dostum sen beni yanlış anlamışsın, niye üstüne alınıyorsun ki, ben 82,83 model şahinlere binen 15 yaşındaki apaçi p*çler için söyledim bunu. Adamların araba sandıkları şeyler su, toprak ve hava için açık tehdit, gürültü kirliliğide cabası abart egzostları kendilerine takarım bana kalsa, hatta direk yakarım.

bende 0 km arabaya binmiyorum zaten.
Kullanıcı avatarı
serhat_a89
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti tuzsuz » 12 Mar 2013, 14:17

bu sistemi bu hale getirenlere, sebep olanlara çok ağır şeyler söylemek istiyorum. :x
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia special 1,4 101 HP

İleti bkatomant » 12 Mar 2013, 15:03

Neyse.... Siyasete girmeyelim, zaten forumumuzda yasak...

Benim asil merak ettigim kac senesine kadar olanlar icin gecerli bu durum.
Kullanıcı avatarı
bkatomant
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakangemini » 12 Mar 2013, 15:22

Sigorta şirketleri zarar ettikleri için böyle yanlış uygulamalara yöneliyorlar. Bu şekilde sigortasız araç sayısı daha da artar. Kişi başına düşen gelir Avrupa'nın gelişmiş ülkelerinin seviyesinde mi ki Avrupa'da böyle deniyor. Bazı kişilerin ekonomik gücü eski modele yetebilirken bazılarının 2-3 arabası var. Araç kullanmak kimileri için bir zevk ve lüks iken kimileri için ihtiyaçtır.

Araçta ABS, ASR, ESP olması onun emin ve emniyetli bir araç olduğunu garantilemez ki. Bunlar her an devre dışı kalabilir. Sürücü becerilerine bakılmalıdır. Bence burada uygulanacak en uygun kriter sürücünün sürücülük geçmişi yani kaza yapmış mı? Kaç kez yapmış. Bunlarda şu anda zaten kazasızlık indirimi olarak uygulanagelen şeyler. Bu yeni uygulama ile kazasızlık indirimi daha da mı arttırılacak? Sanmıyorum.

MAdem Avrupa standartlarında yaşam isteniyor, Avrupa standartlarında refah sağlanmalıdır. Araçlara uygulanan %43 ve ötesi vergilerin düşürülmesi gerektiğine ben de katılıyorum.

Sigorta bir risk yönetimidir. Kar da edebilir zarar da!
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Nereden: Düzce
Arabanız: 2003 Octavia Business

İleti fencolic » 12 Mar 2013, 15:30

Arkadaşlar haberde ABS-ESP vs olmayan araçlar diyor ve herhangi bir yaş da belirtmemiş. Neye göre hurdalar piyasadan kalksın diyorsunuz? Kimse zevkinden 10 bin liralık arabalara binmiyor ki. Benim altımdaki arabanın fiyatı kadar ÖTV alıyor devlet sıfır arabadan. Biz keriz miyiz? Niye pahalı arabaya bineyim? Niye 2-3 yaşında arabaya binip 6 ayda bir 300-500 lira vergi ödeyeyim? Ha paran çoktur, zevkim dersin binersin lafım yok ama parası olmayana da git yeni araba al yoksa senden daha çok vergi alırım demek gibi bir saçmalık olamaz. Kaldırsın ÖTV'yi bizde alalım son model araba. Hem vatandaşın tepesine bineceksin vergiyle hemde eski arabaya binme diyeceksin. Çevreye verdiği zarar bahane, devlet daha fazla vergi alabilmek adına bunu yapıyor, uyanın. Yoksa hava kirlenmiş, CO2 salınımıymış..çokta umrunda değil devletin.

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti favocu41 » 12 Mar 2013, 16:17

Ben lafı ortaya attım benim üstüme alındığım bi konu yok dostum.
Skoda Das Auto Fakurun Arabasi
Kullanıcı avatarı
favocu41
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: cenk giray
Nereden: Kocaeli
Arabanız: Green fog

İleti forman37 » 12 Mar 2013, 16:59

[quote="favocu41"]kusura bakmayında herkeste zengin değil..
hep hikaye..fakirin sırtında herzamanki gibi.[/q

dar gelırlılık ayrı bsıey taı ama benım suan 50 ,000 tl butcem olsa ben suan yıne favorır formana bınerım hastasıyım yapıcak bısey yok bu benım 3.sü oldu 4.cü de favorıt olsun ısterım . halkı sıfır arac almaya tesvık edıyolar akılları sıra . çogu ınsanında sıfır arac alıcak butcesı yok .bu tamamen akp yonetımının yuzunden oluyo
oy verenler dusunsun artık. uyan turkıye
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti lestat » 12 Mar 2013, 17:25

hakangemini yazdı:Sigorta şirketleri zarar ettikleri için böyle yanlış uygulamalara yöneliyorlar. Bu şekilde sigortasız araç sayısı daha da artar. Kişi başına düşen gelir Avrupa'nın gelişmiş ülkelerinin seviyesinde mi ki Avrupa'da böyle deniyor. Bazı kişilerin ekonomik gücü eski modele yetebilirken bazılarının 2-3 arabası var. Araç kullanmak kimileri için bir zevk ve lüks iken kimileri için ihtiyaçtır.

Araçta ABS, ASR, ESP olması onun emin ve emniyetli bir araç olduğunu garantilemez ki. Bunlar her an devre dışı kalabilir. Sürücü becerilerine bakılmalıdır. Bence burada uygulanacak en uygun kriter sürücünün sürücülük geçmişi yani kaza yapmış mı? Kaç kez yapmış. Bunlarda şu anda zaten kazasızlık indirimi olarak uygulanagelen şeyler. Bu yeni uygulama ile kazasızlık indirimi daha da mı arttırılacak? Sanmıyorum.

MAdem Avrupa standartlarında yaşam isteniyor, Avrupa standartlarında refah sağlanmalıdır. Araçlara uygulanan %43 ve ötesi vergilerin düşürülmesi gerektiğine ben de katılıyorum.

Sigorta bir risk yönetimidir. Kar da edebilir zarar da!
,

Abs asr ve esp gibi güvenlik önlemleri tabiki bir aracı %100 emniyetli yapmaz. ama bu sistemler normal sürücünün devreye giremiyeceği durumlarda devreye girmesi için tasarlanmışlardır.
Hani derler ya ABS ASR ESPye gerek yok o acemilere göre ben onu ayağımla yaparım. Onu diyenle tartışmayın bile bu sistemlerin adından başka bişi bilmiyor demektir. o yüzden sürücü istediği kadar profosyonel olsun güvenlik sistemi tam araç daima güvenlikte bir adım öndedir.
Tabi bu noktada aracı tartışıyorum sürücüyü değil.
Aslında dediğiniz gibi sürücüye göre yapılması lazım bu sigorta işlemlerinin ama bu durumda da şöyle bişi var HANGİ SÜRÜYE GÖRE?
mesela bizim aracı 3 kişi kullanıyor.
Ben arabada sigara dahi içmem ama babamı alkollü yakaladım geçenlerde.
Ha bir de böyle bişi var türkiyede bir aracı bir kaç kişi kullanıyor e şimdi aracın sigortasını sürücüsüne göre belirlesen hangisine göre belirlicen arabanın tomarla şoförü var
en mantıklısı ruhsat sahibine kesmek faturayı
yani karışık bir durum türkiyedeki
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Hakan ÖZLER
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia Elegance

İleti metin06carsi » 12 Mar 2013, 19:33

Günümüzde herşey parası olanlar üzerine kurulmuş parası olan askere bile gitmezken garibansan vatan için şehit olursun.Parası olana zaten istediği arabaya bimiyo parası olmayan benim gibilerde işini görecek kadar kendimiz için yeterli araçlara biniyoruz anlaşılan artık bizi arabayada bindirmiycekler.Vatandaş zaten zar zor geçiniyo hatta geçinemiyo bu haldeki adama zorla sıfır araba satıp kredi kullandıracaklar eee adamlar haklı bikere bindiler sırtımıza sen rahatsız olup in demezsen inmezler tabi.Yapsınlar bizim millete müstehaktır
metin06carsi
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: metin balcı
Nereden: Kastamonu
Arabanız: 1994 Favorit GLX

İleti Skoda Daima » 13 Mar 2013, 00:08

Bu elemanın ne kadar sigortacı olduğunu gerçekten anlamıyorum. Bir sigortacı olarak soru sorduğumuzda resmi makamdan yazı alarak cevap vereceğine sempatik kanallardan sorduk böyle diyorlar diyen bir şahsiyet.
Konu ile ilgili olarak acaba hazret araştırmış mı hurda dediği arabalar mı daha çok kazaya karışıyor yoksa yeni ve kuvvetli diye arabsına güvenip basan son model arabalar mı? Adamın geri zekalı olması lazım zira yeni arabanın fiyatı da yüksek olacağı için ödenecek sigorta primi de daha yüksek olacak. Düz mantık gitseniz pert olan bir Broadwaye ödediğinin 3-5 katını ödüyor yeni bir arabaya kaza başına.

Konu ile ilgili olarak genelde yazılanlara katılıyorum. sen devlet olarak en düşük %40 oranında vergi yükü yüklersen sıfır arabaya millet de NAH alır yeni aracı.
Skoda Daima
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Murat Şerif Keçik
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Octavia 1,6 TID DSG

İleti favo135l » 13 Mar 2013, 10:10

arkadaşlar bunu çıkartamazlar isyan çıkarır herkes başta ben olmak üzere ne sigorta yaptırırım ne vize ne bandrol, altımızda gariban bir favomuz var onun hakkından zor geliyoruz birde sıfır araba derdine düşeceğiz, sanayine esnafı bile etkiler bu o yüzden çıkartamazlar, İçim rahat.
favo135l
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: AKER AKER
Nereden: Konya
Arabanız: FAVORİT 135 L 1992 MODEL

İleti Bluedays » 13 Mar 2013, 10:50

favo135l yazdı:arkadaşlar bunu çıkartamazlar isyan çıkarır herkes başta ben olmak üzere ne sigorta yaptırırım ne vize ne bandrol, altımızda gariban bir favomuz var onun hakkından zor geliyoruz birde sıfır araba derdine düşeceğiz, sanayine esnafı bile etkiler bu o yüzden çıkartamazlar, İçim rahat.

Yapamazlar?

(bkz: Bu ülkede son 10 yılda yapamazlar denilen şeyler)
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti furunotr » 13 Mar 2013, 20:18

Ayın 2'si idi ben unutmuşum ama eşim zorunlu trafik sigortası yaptırmış 320 lira Istanbul için... Herhalde artık kasko yaptırmam; belki bu yıl satarım da aracı... 2001 model...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir