Kredi kartıyla tren bileti alanlar dikkat!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Kredi kartıyla tren bileti alanlar dikkat!

İleti serhat_a89 » 09 Nis 2013, 09:17

Arkadaşlar bir süredir devamlı Eskişehir-Ankara arası gidip geldiğim için çoğunlukla kredi kartımla tren bileti alıyorum. 22 mart tarihinde yolculuk yapmamama rağmen kredi kartımla 2 adet business class bileti alınmış, ki ben hep economy class bileti alırım. Normalde kendi aldığım biletler için mail geliyor bu hileli bir durum olduğu için mail gelmedi ve buna ek olarak kendi aldığım biletler TCDD.nin sitesinde son işlemlerim menüsünden girdiğimde gözükürken 22 mart tarihinde alınanlar gözükmüyor. Şimdi ben ne yapmalıyım sizce? Bu işi banka mı çözer? Demir yolları mı?

Kullanıcı avatarı
serhat_a89
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serhat
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: Felicia Safeline(satıldı)

İleti onurson » 09 Nis 2013, 10:30

Kart bilgileriniz alınmış muhtemel. Acil bankayı arayın ama birşey yapacaklarını sanmam. Böyle durumlarda en güvenlisi sanal kart kullanmak. Maalsef sisteme virüs bulaşabiliyor. 3üncü kişilere bilgileriniz gidebiliyor.
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Nereden: Ankara
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti Bluedays » 09 Nis 2013, 11:25

Bu iş bankayı bağlamaz demek yanlış.
Sizin muhatabınız bankadır. Bankayı arayarak, yada faks çekerek, bu harcamanın size ait olmadığını bildireceksiniz.
Onlar kurum ile irtibata geçip, gerekli araştırmayı yaptıktan sonra ödemeyi size iade edecekler. Bu konu bu şekilde çözülüyor. Eskiden şifreli sistem yok iken, pos slipleri imzalanıyorken, bu tür durumlarda, bankaya başvurulurdu, banka da firmaya başvurur, müşterinin bu ödemeye itiraz ettiğini söylerdi. Firmadan ödemeye ait slibi isterdi. Firma slibi bulamazsa şayet ödemeyi paşa paşa öderdi.

İnternet olayı nasıl çözülür, bilmiyorum ama merak etmeyin, banka sizi mağdur etmez.

Kaldı ki, internet üzerinden bu şekilde yapılan bir dolandırıcılık olayında bile yargı bankayı haksız buldu. Müşterinin güvenliğini sağlayacaksın dedi.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti kispest » 09 Nis 2013, 11:35

Kredi kartı bilgilerini ele geçirip topu topu 2 tane tren bileti alınması da enteresan.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti ÖZCAN » 09 Nis 2013, 11:36

ARKADAŞLAR BU TÜR SANAL ORTAMDAN ALIŞVERİŞ YAPACAĞINIZ ZAMAN KREDİ KARTINIZIN SANAL KARTINI KULLANIN ÇÜNKÜ BU KARTIN LİMİTİNİ SİZ BELİRLİYORSUNUZ
55 FB 375
Kullanıcı avatarı
ÖZCAN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ÖZCAN ÖZTÜRK
Nereden: Samsun
Arabanız: FABİA 1,2 AMBİANT DİNAMİK 55 FB 375

İleti onurson » 09 Nis 2013, 11:57

Bluedays yazdı:Bu iş bankayı bağlamaz demek yanlış.
Sizin muhatabınız bankadır. Bankayı arayarak, yada faks çekerek, bu harcamanın size ait olmadığını bildireceksiniz.
Onlar kurum ile irtibata geçip, gerekli araştırmayı yaptıktan sonra ödemeyi size iade edecekler. Bu konu bu şekilde çözülüyor. Eskiden şifreli sistem yok iken, pos slipleri imzalanıyorken, bu tür durumlarda, bankaya başvurulurdu, banka da firmaya başvurur, müşterinin bu ödemeye itiraz ettiğini söylerdi. Firmadan ödemeye ait slibi isterdi. Firma slibi bulamazsa şayet ödemeyi paşa paşa öderdi.

İnternet olayı nasıl çözülür, bilmiyorum ama merak etmeyin, banka sizi mağdur etmez.

Kaldı ki, internet üzerinden bu şekilde yapılan bir dolandırıcılık olayında bile yargı bankayı haksız buldu. Müşterinin güvenliğini sağlayacaksın dedi.

Kardeşimin başından benzer bir olayda alışveriş yaptığı site 1750 tl lik alışveriş yapmış. Ama ne yaptıysak bankaya itiraz vs. herşey normal görünüyor. sonuçta biz k kartı ile o siteden alışveriş yapmışız. ticaret gerçekleşmiş. ama tek fark o kişi biz değiliz. Ne yaptıysak ispatlayamadık. Sitede bankada yardımcı olmadı. avukata danıştık. çok zor dedi vazgeçtik. paşa paşa ödedik.
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti Henien » 09 Nis 2013, 12:16

Çalınan bir kartla sadece 2 tane tren bileti alınmış olması pek mantıklı gelmiyor. Bence bir hata vardır. Hem bankaya hem de TCDD'ye şikayet e-maili gönderin. 1 Hafta içinde tatmin edici bir netice çıkmazsa ilçenizdeki kaymakamlık içinde bulunan tüketici hakem heyetine başvurun. (muhtemelen matbu dilekçe örneği vardır, kolayca halledebilirsiniz.)
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti tuzsuz » 09 Nis 2013, 14:16

panik yapmayın ama tedbir olarak kartınızı kapattırın. ben demiryollarının sisteminden kaynaklanıyordur diye düşünüyorum. bizim de başımıza gelmişti bu tarz bir olay. eskişehirde asker olan arkadaşımızı ziyarete gitmiştik 4 arkadaş. arkadaşımın kredi kartı ile ödeme yaptık. biletleri aldık gittik geldik. aradan 3-4 ay geçtikten sonra kredi kartımızdan çekilmişti para. onu da TCDD'yi biz uyardık da o yüzden çektiler. yoksa onlara kalsa çekmezlerdi bile :)
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2005 Fabia special 1,4 101 HP

İleti Bluedays » 09 Nis 2013, 16:40

Onur kardeşim,
Madem ticaret gerçekleşmiş, bahsi geçen ticarete ait ürün nereye kime teslim edilmiş?
Onu da mı bulamadınız? Yani illaki o ürünü (hizmet satın almadıysanız şayet) bir yere teslim edecekler.
Bu şekilde yapacağınız bir suç duyurusu ile bile o hizmeti yada ürünü teslim alan kişiye ulaşabilirdiniz diye düşünüyorum.
Tabiki düşünüyorum sadece burası Türkiye, maalesef genelde olumsuz sonuçlar gerçekleşiyor.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti erginbkr » 09 Nis 2013, 17:45

bu tür durumlarda banka müşteri eksterisine ilgili harcamayı iade etmekle yükümlüdür...belli ki kart kopyalanmış yada yalnızca kart no, skt, güvenlik kodu kullanılmış...eşim bankacı ve güvenli operasyon bölümünde çalışıyor oradan biliyorum...ancak alışveriş 3D secure (3 boyutlu güvenlik sistemi) ile yapıldıysa sizin yaptığınıza kanaat getirilir , ilgili ödeme sizden tahsil edilir...geçmiş olsun... ;)
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti serhat_a89 » 10 Nis 2013, 07:29

kispest yazdı:Kredi kartı bilgilerini ele geçirip topu topu 2 tane tren bileti alınması da enteresan.

Evet ben olsam limiti sonuna kadar kullanırdım :) limit zaten 250 lira 28*2=56lira harcanmış yani harcasalar harcasalar 200 lira harcarlardı. Ama olsun 200 lira da olsa 56 lirada olsa yazık, şerefsizlerin eline geçmesin. Bence bunlar TCDD'yi kullanan bi şebeke TCDD uyarı koymuş zaten ''korsan siteler ortaya çıktı dikkatli olun diye'' ben dikkat ettim ama nasıl oldu anlamadım. Yakında yakalanır bu çip.ler bence
Kullanıcı avatarı
serhat_a89
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti paranoia » 16 May 2013, 10:00

Biletleri bankadan çektikleri tarih ile sizin seyahat ettiğiniz tarih tutmuyordur sadece. Siz bileti aldıktan sonra kartınızdan çekmişlerdir. O anda açık provizyon olarak kalmıştır. Yani bence sorun yoktur. Bilet aldığınız halde ödemediğiniz bir tarih var mı ona da bakın ondan sonra kara verin. Kart bilgileri kopyalanmış olsa öyle insaflı hırsız nerede 2 bilet alıp bıraksınlar ;)
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti teknikeleman123 » 16 May 2013, 21:23

harcamanın size ait olmadığından eminseniz bankanızı arayın kartınızı güvenlik sebebiyle kapattırın.Daha sonra harcama itirazı için fax isterler.Dilekcenizi yazın gönderin ve sonuclanmasını bekleyin.Süreç biraz uzun işler ama harcama size ait değil ise mağduriyetiniz giderilir.Hatta tutarlar yüksek olduğu zaman mağdur olmamanız adına banka geçici ödeme bile yapar inceleme esnasında bilginize..

edit: dolandırıcılık olsa kartınızda limit bırakmazlar muhtelemen tarafınıza ait bir harcamadır yada kart bilginizi bilen bir yakınınız kullanmıştır. %90
teknikeleman123
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: fabia 1.4 tdi

İleti hetepe » 17 May 2013, 07:48

Bankaya harcama itiraz formu göndererk itiraz edeceksiniz.
4-5 ay önce mc donalds tan 20 liralık kredi kartı harcaması yaptım, nasıl olduysa kredi kartı Pos un içinde kalmış, yedik, çıktık, evde kartmın olmadığını farkettim, iptal ettirdim, sonra gelen ekstrede 20 liralık harcamadan 3 dakika sonra 50 liralık bir harcama daha gördüm, yine mc donaldsta... telefonla aradım, anında parayı iade ettiler, özür, mözür vs... 1 hafta önce de bankadan harcama itirazının kabul edildiği bilgisi geldi, ordan gelen 50 liği de mc donalds a ben iade ettim...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti serhat_a89 » 18 May 2013, 00:12

paranoia yazdı:Biletleri bankadan çektikleri tarih ile sizin seyahat ettiğiniz tarih tutmuyordur sadece. Siz bileti aldıktan sonra kartınızdan çekmişlerdir. O anda açık provizyon olarak kalmıştır. Yani bence sorun yoktur. Bilet aldığınız halde ödemediğiniz bir tarih var mı ona da bakın ondan sonra kara verin. Kart bilgileri kopyalanmış olsa öyle insaflı hırsız nerede 2 bilet alıp bıraksınlar ;)

Bence farkedilmez diyerek ufak miktarlar çekiyorlar, şüpheli alış veriş tarihiyle benim seyahat tarihlerimin hiç alakası yok Ben bankaya faks çektim ekstreden düştüler, kartı kapattılar yenisini gönderecekler.
Kullanıcı avatarı
serhat_a89
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti serhat_a89 » 18 May 2013, 00:16

teknikeleman123 yazdı:harcamanın size ait olmadığından eminseniz bankanızı arayın kartınızı güvenlik sebebiyle kapattırın.Daha sonra harcama itirazı için fax isterler.Dilekcenizi yazın gönderin ve sonuclanmasını bekleyin.Süreç biraz uzun işler ama harcama size ait değil ise mağduriyetiniz giderilir.Hatta tutarlar yüksek olduğu zaman mağdur olmamanız adına banka geçici ödeme bile yapar inceleme esnasında bilginize..

edit: dolandırıcılık olsa kartınızda limit bırakmazlar muhtelemen tarafınıza ait bir harcamadır yada kart bilginizi bilen bir yakınınız kullanmıştır. %90

benim yakınım niye benim kartımdan benden habersiz harcama yapsın lan lafını bil, ben kendime ait harcamayı

bilmez miyim? Editin anlamını öğren önce
Kullanıcı avatarı
serhat_a89
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti teknikeleman123 » 18 May 2013, 10:34

çünkü elimden günde 1000 tane senin gibi kendini bilmez manduz geçiyorda ondan! alırsınız kartı sonra düşersiniz böle ne yapıcam diye sen önce g.tndeki karta sahip cık harcama itirazı sonucunda şifreli harcama çıkıncada vay efendim oğlana vermişdim kartı hanıma vermiştim kartı babama vermiştim kartı diye mırıldanırsınız.insan gibi yönlendirdik verdiğin cevaba bak saygısız g elmiş bide edit ın anlamından bahsediyorsun komiksin yurdum insanı !
teknikeleman123
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: fabia 1.4 tdi

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir