Üniversite

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Üniversite

İleti 1903karakartal » 13 Tem 2013, 21:36

Selamın aleyküm arkadaşlar
Bu sene üniversite sınavına girmiş biri olarak iki senelik ön lisans programlarından tercih yapacağım.
Kafamda iki tane bölüm belirledim ancak yine de kararsız kaldım bir önerilerinizi dinleyeyim dedim.
Matematiğim iyi olmamakla beraber ancak istediğim için şu iki bölümde karar kıldım.
1-Bankacılık ve sigortacılık
2-Maliye
Bu iki bölüm için sormak istediğim başlıca sorular şunlardır:
1-Maliye okuyup özel sektör olanaklarım neler? Yani maliye bitirip bir bankada işe girebilir miyim? veyahut sigorta acentalarında?
2-Hangi gölüm hangisini kapsamakta? Hangisi daha özgün ve detaylı eğitim vermekte? bildğim kadarıyla maliye iktisat ve işletmeyi de öğretmekte.Buna karşılık bende maliye bitirsem bankacılık eğitimimi de almış olur muyum? Maliye mezunu olarak özelde çalışma imkanım neler?
3-Hangisi daha kolay? Hangisinde daha az zorlanırım ve geleceği ne olur?

Ayrı olarak dört senelik edebiyat yazabilmekteyim marmara bölgesinde.Formasyonları da mevcut olmakla beraber genel yorumlar hiç iç açıcı değil edebiyat hakkında.

2 yıllıktan sonra açıköğretimden 4e tamamlayacağımı da belirtmek isterim.
Herkesin ramazanı mübarek olsun inşallah hayırlı akşamlar arkadaşlar.

1980 FORD TAUNUS

2000 RENAULT 19 EUROPA
2002 TOYOTA COROLLA
[b][b][b]2005 OCTAVİA AMBİANTE PLUS+LPG
[/b][/b]
[/b]2012 RENAULT MASTER ELEGANCE...

Lpg'siz araç makinistsiz bir trene benzer ;)
Kullanıcı avatarı
1903karakartal
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Doğukan
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Renault Master Elegance 2012''

İleti erginbkr » 13 Tem 2013, 21:57

2 yıllık radyoloji veya anestezi bölümü oku...devlete hemen atanırsın...banada dua edersin... ;)
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti 1903karakartal » 13 Tem 2013, 21:58

Yorumun için çok teşekkür ederim onları da araştırayım lakin ben tm öğrencisiyim başarılı olabilir miyim o bölümlerde ?
1980 FORD TAUNUS

2000 RENAULT 19 EUROPA
2002 TOYOTA COROLLA
[/b][/b]

Kullanıcı avatarı
1903karakartal
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erginbkr » 13 Tem 2013, 22:11

başarılı olmayacak bişey yok...bankacılık-maliye gibi bölümleri okuyup iş peşinde geçirme hayatını...hem çok yorucu işler hem stresli...benden sana abi tavsiyesi , söylediğim bölümleri araştır... ;)
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti 1903karakartal » 13 Tem 2013, 22:12

Tamam abim Allah razı olsun araştırmaya başlayayım hemen :idea:
1980 FORD TAUNUS

2000 RENAULT 19 EUROPA
2002 TOYOTA COROLLA
[/b][/b]

Kullanıcı avatarı
1903karakartal
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erginbkr » 13 Tem 2013, 22:14

puanın tutmazsa özel okullarada bak...2 yılda vereceğin parayı işe gerince 1 yılda kazanırsın...hadi hayırlısı...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti kispest » 14 Tem 2013, 00:43

Aleyküm selam kardeşim. "Marmara Bölgesi'nde 4 yıllık edebiyat yazabiliyorum" demişsin. Edebiyattan kastın Türk dili ve edebiyatı mı? Ayrıca hangi okul bu?

Benim kanaatim lisans mezunu olmak ön lisans mezunu olmaktan her şartta daha evladır.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti erginbkr » 14 Tem 2013, 01:21

kispest yazdı:Aleyküm selam kardeşim. "Marmara Bölgesi'nde 4 yıllık edebiyat yazabiliyorum" demişsin. Edebiyattan kastın Türk dili ve edebiyatı mı? Ayrıca hangi okul bu?

Benim kanaatim lisans mezunu olmak ön lisans mezunu olmaktan her şartta daha evladır.

enes eşim 4 yıllık çalışma ekonomisi mezunu...bankacı...pestili çıkıyor ve 3 kuruş para veriyorlar...30 yaşından sonra sınava girdi öğretmenlik okuyor...hangi bölümden mezun olduğun değil hayatının geri kalanında yaşamak için iş mi, iş için yaşamak mı sorusuna verilecek cevap en önemlisi...o yüzden bu kardeşime ben rahatça çalışabileceği, iş bulabileceği bölümleri önerdim... ama nihayetinde herkes kendi kararını kendi verir...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti kispest » 14 Tem 2013, 01:49

Tabii ki, Doğukan kardeşim önerdiğin bölümleri göz ardı etmesin ama Türkiye'de iş konusunda zemin çok oynak biliyorsun. Radyoloji ya da anestezi yazıp 2 sene sonra garanti iş bulurum derse hayal kırıklığına uğraması çok olası. Bir lisans programından mezun olduğu takdirde daha yüksek maaşlı memuriyet ve daha çok iş seçenekleriyle karşılaşabilir. Bunun yanı sıra edebiyat okuyabileceğini ve formasyon da alabileceğini belirtmiş. Öğretmen olur, rahat eder.

Allah gönlüne göre versin kardeşimizin. :)
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erginbkr » 14 Tem 2013, 02:44

edebiyat bölümü mezununun öğretmen olarak atanması çok çok zor...bahsettiğim 2 yıllık bölümler iş yönünden %99 garanti olan bölümler... ;)
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AhmetH » 14 Tem 2013, 03:16

benim bir ev arkadaşım vardı mezun oldu ayrıldık ...

o kadar ileri görüşlüydü anlatamam, KPSS tercih klavuzunu açardı bir yandanda ne kadar gerekli döküman varsa..

şuraya girse ne olur KPSS den kaç puan alsa yerleşir kaç kontenjan vs vs didikleyerek kardeşlerine memleketinden ona güvenen istanbulu görmüş güzel bir üniversitede okumuş yol yordam bilen bir büyükleri olarak ne tercih etsek diye sorarlardı.

ayrıca 2 seneden DGS ile 4 yıllığa geçiş nasıl yapılır uzamanıydı 2 senelik meslek yüksek okulundan İTÜ kazanıp şimdide mezun olmuş biri :)

varmak istediğim nokta hemen 2 sene sonra para kazanmaya başlama planı içinde, 2 sene sonra dikey geçerek güzel bir üniversitede 4 yıllığa tamamlamak içinde imkanlar var.

iyi araştırmak lazım, insanın kendini iyi tanıması lazım az çok ne istediğini bilmesi ne yapabileceğini kestirebilmesi lazım.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti kispest » 26 Tem 2013, 15:32

Ne yaptı bu arkadaş acaba? Sonucu merak ettim.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Bluedays » 26 Tem 2013, 16:00

Türkiye'de sağlık sektörünün herhangi bir bölümünden -buna meslek yüksek okulu da dahil-mezun olan kimse işsiz kalmaz aga...

Örneğin şu anda paramedic açığı var, meslek yüksek okulunu bitir, gir kpss'ye istersen 50 puan al, anında atanıyorsun. Anında, şartsız, kurasız.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti ondertolay » 26 Tem 2013, 17:18

erginbkr yazdı:2 yıllık radyoloji veya anestezi bölümü oku...devlete hemen atanırsın...banada dua edersin... ;)

Ergin kardeş tanıdığım bir arkadaş radyoloji bitirdi ama bir türlü iş bulamıyor. Direk radyoloji ve anestezi yazdığın için sorayım dedim. nasıl olacak bu iş bulma işi. yardımlarını ona ileteyim. yazık kaç yıldır işsiz çocuk.
Kullanıcı avatarı
ondertolay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Önder Tolay
Arabanız: Skoda Octavia Collection Plus

İleti serhat_a89 » 26 Tem 2013, 18:00

Arkadaşlar sizce Raylı Sist. Müh. nasıl bir bölüm? Benim birader yerleşti de.
Kullanıcı avatarı
serhat_a89
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serhat
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: Felicia Safeline(satıldı)

İleti kispest » 26 Tem 2013, 19:10

serhat_a89 yazdı:Arkadaşlar sizce Raylı Sist. Müh. nasıl bir bölüm? Benim birader yerleşti de.

Hayırlı olsun. Allah mezuniyetini de göstersin.

Memlekette raylı sistem sanayisi yok. Ama bir çaba var. Bu çabaların ilk mimarlarından olabilir kardeşin. Bunun yanı sıra metrosuyla, treniyle, hızlandırılmış trenleriyle demiryolu ağları illaki geliştirilecek ve kardeşin gibi mühendislere ihtiyaç olacaktır.

Fakat benim bir önerim var. Kardeşin yeni yerleştiğine göre şimdiden notlarını yüksek tutsun ve yabancı dilini iyi bir seviyeye getirsin. İlk sene notlarını yüksek tutarsa çift anadal yapma gibi bir imkanı da olur ve inşaat ya da makine mühendisliğiyle birlikte bölümü bitirirse kalifiye bir mühendis olur. Tabii bunun için ağır bir müfredattan geçeceğinin bilincinde olmalı.

Avrupa'da, eski Doğu Bloku ülkelerinde ve Rusya'da inanılmaz bir raylı sistem ağı var. Ağın genişliğiyle doğru orantılı olarak eleman ihtiyacı da çok oluyor. Eğer imkanı varsa yüksek lisans eğitimini yurt dışında yaparsa orada çalışma durumu da olabilir. Olmazsa yurda döndüğünde memleketin arayıp da bulamadığı kalifiye mühendislerden olur.

Bendeki senaryo bu şimdilik. :)
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erginbkr » 26 Tem 2013, 22:50

ondertolay yazdı:
erginbkr yazdı:2 yıllık radyoloji veya anestezi bölümü oku...devlete hemen atanırsın...banada dua edersin... ;)

Ergin kardeş tanıdığım bir arkadaş radyoloji bitirdi ama bir türlü iş bulamıyor. Direk radyoloji ve anestezi yazdığın için sorayım dedim. nasıl olacak bu iş bulma işi. yardımlarını ona ileteyim. yazık kaç yıldır işsiz çocuk.

2013 yılı atamalrında 80 civarında puan almak istanbula atanmak için yetiyordu...devlette çalışacaksa kpssden bu civarda puan almalı...özelde durum nedir tam bilmiyorum ama o arkadaşın yerinde olsam sıkı bi şekilde kpssye çalışıp atanır keyfime bakarım...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti erginbkr » 26 Tem 2013, 22:57

kispest yazdı:
serhat_a89 yazdı:Arkadaşlar sizce Raylı Sist. Müh. nasıl bir bölüm? Benim birader yerleşti de.

Fakat benim bir önerim var. Kardeşin yeni yerleştiğine göre şimdiden notlarını yüksek tutsun ve yabancı dilini iyi bir seviyeye getirsin. İlk sene notlarını yüksek tutarsa çift anadal yapma gibi bir imkanı da olur ve inşaat ya da makine mühendisliğiyle birlikte bölümü bitirirse kalifiye bir mühendis olur. Tabii bunun için ağır bir müfredattan geçeceğinin bilincinde olmalı.

Avrupa'da, eski Doğu Bloku ülkelerinde ve Rusya'da inanılmaz bir raylı sistem ağı var. Ağın genişliğiyle doğru orantılı olarak eleman ihtiyacı da çok oluyor. Eğer imkanı varsa yüksek lisans eğitimini yurt dışında yaparsa orada çalışma durumu da olabilir. Olmazsa yurda döndüğünde memleketin arayıp da bulamadığı kalifiye mühendislerden olur.

Bendeki senaryo bu şimdilik. :)

onur çok doğru bir yol göstermiş...kardeşiniz özellikle 1. sınıfta işi sıkı tutup ortalama yapsın ve çift anadala yönelsin...bu şimdiki üniversite öğrencileri için büyük bir nimet...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir