Bankalara karşı küçük bir zafer; İpotek Fekki Ücreti İade

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bankalara karşı küçük bir zafer; İpotek Fekki Ücreti İade

İleti Henien » 11 Ekm 2013, 16:01

Konut kredi kullanıp da borcunu bitirme bahtiyarlığına ulaşabilenler bilirler. Borcun bitmesi sizi bankadan kurtarmaz. Evinizin tapusuna konulan ipoteğin fek edilmesi yani kaldırılması gereklidir. Normal bir borç ilişkisinde alacağını alan alacaklı gider tapuya ipteği fekkeder. Hatta ipotekli borç, tapuda ödenir ki adam parayı alıp da fekki yapmamazlık etmesin.

Ammaaa gelgelelim banka olunca konu, işler değişir. Onlar tapuya kadar zahmet etmezler. Elinize bir yazı verirler, siz gidersiniz ve tapudan fekk işlemini yaparsınız. Buraya kadar her şey normal. Ama o yazı var ya o yazı, işte onu bankalar öyle bedava vermezler.

Benim hikayem şöyle gelişti;

Borcumu bitirdim. Bir dilekçe yazdım, "borcumun bittiğini gösterir bir yazı verin, herhangi bir ad altında benden ücret talep edilecek tüm hizmetlerinizi kapatın, ipoteğimi fekk edin" diye. Yazının bir fotokopisini de üzerine "aslını elden aldık" yazılmak üzere yanımda götürdüm. Elden aldık yazmazlar diye aynı yazıyı bir noter ihtarnamesi olarak hazırladım, alındı yapmazsanız notere gidecem diye aba altından sopa da gösterdim. Bilmiyorum etkisi oldu mu ama dilekçemi aldılar.

Avukat ünvanını kullanınca (vekaleten işler dışında asla kullanmam aslında) doğrudan şube müdürü ile muhatap olma şerefine nail oldum. Yazının bankaya bir maliyeti olduğunu ve bu bedeli yayınladıklarını, dolayısı ile almak zorunda olduklarını uzun uzun anlatmaya çalıştı. İstediği masraf bedeli ise 350 TL idi. Fakat benim kalın kafam bir A4 sayfasının nasıl olup 350 TL'ye mal olduğunu bir türlü anlamadı. Biraz önce abanın altında duran sopayı iyice meydana çıkardım ve dedim ki ister siz benim ipoteğimi fek edin, isterseniz ben size menfi tespit davası (borcum olmadığının mahkemece tespiti) açayım, siz mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini ödeyin ben de ilam ile ipoteği fekedeyim.

Sopanın etkisiyle "peki o zaman gn müdürlük ile görüşelim" dediler. Sanki öyle bir hava var ki bunların şube olarak hiç bir yetkileri yok, wc'ye giderken bile gn. müdürlüğe soruyorlar. Tabi sefil müşterinin gn müdürlüğe telefonla veya şahsen ulaşma imkanları yok ya.... Uzlaşmaz bir görüntü çizmemek için " e hadi sorun bakalım" dedim.

Bir kaç gün sonra gelen cevap gn müdürlüğün o yayınladıkları ve almak zorunda oldukları 350 TL'yi 100 TL'ye düşürdüğünü söylüyordu. Hey yavrum be! 250 TL kazanmıştım. "Hadi lan sizin dediğiniz gibi olsun, alın 100 TL'yi ama hakkını verin. Beni uğraştırmayın gidin tapuda halledin." dedim.

Tabi yapmadılar. Ben de ipotek fekki yazısını aldım, tapuya gittim, fekk işlemini hallettikten sonra, aynı binada bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyetini ziyaret edip makbuzu kendilerine arz ettim. 2-3 ay sonra 95.24 TL'nin tarafıma ödenmesine dair hakem heyeti kararı tebliğ edildi. Kalan 4 küsur TL'yi ne etmişler anlamadım ama sorgulamadım da. Bana tebliğden 1 hafta sonra gn. müdürlükte aradılar (sen arasan ulaşamazsın :) 95.24 TL'nin hesabıma yattığını belirttiler.

95 TL'lik zafer kazanmıştım. Ama Banka bu, yedirir mi parasını. İnternet şubesinden baktım hesapta gerçekten o para var, ama 100 TL bloke koymuşlar. Telefonla dakikalarca uğraştan sonra ulaşabildiğim bir çalışan araştırıp döneceğini söyledi ama hala ses yok. Bayramdan sonra yine bir sopa gösterecez anlaşılan.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın, ama ipotek fekki için bankalara kaptırılan 1 tl'nin bile geri alınmasına vesile olabilirsem ne mutlu bana.

KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Ankara
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti Bluedays » 11 Ekm 2013, 16:04

Geçen hafta İş Bankası'na olan ev kredisi borcumu kapattım.
İpoteği kaldırmalarına ilişkin talebimi bankaya ulaştırdım.
2 gün sonra aradılar, yazıyı tapuya yolladıklarını belirttiler.
Tapuyu aradım, 16,90 TL ipotek terkini harcını ödedim ve 3 gün sonunda ipoteğim kaldırıldı.
Banka tek kuruş para talep etmedi.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti ozback » 11 Ekm 2013, 16:51

ipotek fek ücretini istedikleri gibi alıyorlar. Kazanç kapıları o kadar çok ki hangisini kapatırsan kapat bir yerden giriyorlar tekrardan.. başarılar ugrasınız için...
Bizde ödemiştik 2006 da 380 lira... giden gidiyor artık onlarla çalışmak zorundaysanız öpmeden göndermiyorlar...
Kullanıcı avatarı
ozback
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan ÖZBEK
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Favorit 135 LX

İleti sainz » 12 Ekm 2013, 20:52

Ellerinize sağlık diyeyim.

ozback yazdı:.....onlarla çalışmak zorundaysanız öpmeden göndermiyorlar...

Öpmelerine razı millet ama bunlar öperken bayağı bayağı morartıyorlar. :D
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir