LPG'ye tarihi zam!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LPG'ye tarihi zam!

İleti ozback » 03 Arl 2013, 09:03

LPG'ye tarihi zam!

LPG araç kullanıcıları bu sabah rekor zamla uyandı. LPG’ye bir seferde yapılan en yüksek zam olarak tarihe geçti.

LPG’nin litresi 30 kuruş yükseldi. Zamla birlikte İstanbul’da 1 litre LPG’nin fiyatı, 2,81 liradan 3,11 liraya, Ankara’da 2,61 liradan 2,91 liraya çıktı.

Türkiye’de milyonlarca otomobilde yakıt olarak tercih edilen LPG’nin fiyatına bu geceden (3 Aralık) geçerli olmak üzere 30 kuruşluk rekor zam geldi. Zamla birlikte LPG’nin (otogaz) litresi 3,11 liraya çıktı. 30 kuruşluk artış, otogaza bir seferde yapılan en yüksek zam oldu.

Zammın ardından fiyatlar otogazda yüzde 13,75, tüpgazda ise yüzde 15,41 oranında arttı. Otogazda pompa fiyatı litrede 30 kuruş zamlandı. Zamma gerekçe olarak ‘yurtdışı maliyetlerdeki artış’ gösterildi. Ancak, petrol ve döviz kurunda değişiklik olmamasına karşın LPG’ye zam gelmesi soru işaretlerini gündeme getirdi. Zamla birlikte İstanbul’da 1 litre LPG’nin fiyatı, 2,81 liradan 3,11 liraya çıktı. Ankara’da 2,61 liradan 2,91 liraya yükseldi.

Otogazın yanı sıra evlerde kullanılan tüpgaza da zam geldi. Tüpgaz rafineri çıkış fiyatı 15,41 oranında arttı. Sektör temsilcileri, tüpgazda artışın müşterilere yansımasına ilişkin soru üzerine, “Dağıtım şirketleri, bu zam sonrasında fiyatlarını yeniden gözden geçirerek bayilerine bildirecek.” değerlendirmesini yaptı.

Kullanıcı avatarı
ozback
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan ÖZBEK
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Favorit 135 LX

İleti cirmak » 03 Arl 2013, 09:12

Çoğu insan zamdan haberi olmaz. Adamlar ben 50 tl lik alıyorum. Beni etkilemiyor diyor. Durum bu halde iken siz gelin olayın vahametini seyreyleyin.
cirmak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cem
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1.4 74 kw Elegance

İleti ozback » 03 Arl 2013, 09:20

Şimdi tepkilerden dolayı akşama doğru halka jest olsun diye 20 kuruşa çekecekler.. biz yine diyeceğiz ki, çok ii oldu:) aslında 10 her halukarda bize % 8 extra giydirmiş olucaklar..
Kullanıcı avatarı
ozback
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan ÖZBEK
Arabanız: Favorit 135 LX

İleti mustklc » 03 Arl 2013, 11:18

millet neye yüklenirse hemen hortumu atıyorlar şerefsizler.
millet dizel araca yüklendi, mazot nerdeyse benzin ile aynı oldu.
şimdi millet lpg ye yükleniyor, ne zamandır bekliyordum zammı. aha da geldi.

2006 da göreve başladığımda maaşım X lira idi. O zaman maaşımla bir evi geçindirip yarısını da kenara atabiliyordum.
şimdi maaşım 2,5 X lira. ama değil kenara atmak, evi zor geçindiriyorum. benim maaşıma 7 senede %150 zam gelmiş ama, aldığım herşeye çokta % 300-400 zam gelmiş.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti kispest » 03 Arl 2013, 12:00

Şok oldum. Akaryakıtı arabaya mı pompalıyorlar bize mi pompalıyorlar belli değil. Araba sahipleri için tasarruf kavramı tarihe karışmıştır artık.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti Bluedays » 03 Arl 2013, 12:18

Konunun özeti;

Evvel zaman içinde vergileri arttıran padişah, kimsenin gıkının çıkmamasın-dan fena halde kuşkulanmış. Vergileri önce iki katına, sonra
dört katı
na çıkarmış.
Ahalide yine çıt yok. Hemen vezirini çağırmış. Durumu karşılıklı değerlendirmişlerve bir karara varmışlar. Galata köprüsünün her iki başına iri yapılı ikişer tane zenciyerleştirmişler. Zencilerin görevi, köprüden gelip geçen herkesi pataklamakmış. Amaahaliden yine ses yok. Padişahı almış bir endişe. Bir süre sonra ahaliden bazılarısarayın önünde toplanıp, padişahla görüşmek istediklerini söylemişler. Padişah butepki karşısında sevinmiş ve bu kimselerin huzura alınmasını istemiş. Huzuraalınan ahaliyi gören padişah sertçe sormuş;- Tebaam ne ister?!İçlerinden en yaşlısı bir adım öne çıkıp cılız bir ses tonuyla cevap vermiş;- Padişahım bağışlayın, vergi koydunuz sesimizi çıkarmadık, arttırdınızsesimizi çıkarmadık, köprüden her geçişimizde dayak yedik sesimizi çıkarmadık.Lakin bir maruzatımız var.- Çekinme söyle, demiş padişah.- Padişahım, sabah ve akşam köprüde çok kuyruk oluyor. Sabah işe, akşamda eve geç kalıyoruz. Sizden istirhamımız, şu zencilerin sayısını dörtten sekizeçıkarsanız da biz de köprüden rahat rahat geçsek.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti sarp85 » 03 Arl 2013, 12:33

Bluedays yazdı:Konunun özeti;

Evvel zaman içinde vergileri arttıran padişah, kimsenin gıkının çıkmamasın-dan fena halde kuşkulanmış. Vergileri önce iki katına, sonra
dört katı
na çıkarmış.
Ahalide yine çıt yok. Hemen vezirini çağırmış. Durumu karşılıklı değerlendirmişlerve bir karara varmışlar. Galata köprüsünün her iki başına iri yapılı ikişer tane zenciyerleştirmişler. Zencilerin görevi, köprüden gelip geçen herkesi pataklamakmış. Amaahaliden yine ses yok. Padişahı almış bir endişe. Bir süre sonra ahaliden bazılarısarayın önünde toplanıp, padişahla görüşmek istediklerini söylemişler. Padişah butepki karşısında sevinmiş ve bu kimselerin huzura alınmasını istemiş. Huzuraalınan ahaliyi gören padişah sertçe sormuş;- Tebaam ne ister?!İçlerinden en yaşlısı bir adım öne çıkıp cılız bir ses tonuyla cevap vermiş;- Padişahım bağışlayın, vergi koydunuz sesimizi çıkarmadık, arttırdınızsesimizi çıkarmadık, köprüden her geçişimizde dayak yedik sesimizi çıkarmadık.Lakin bir maruzatımız var.- Çekinme söyle, demiş padişah.- Padişahım, sabah ve akşam köprüde çok kuyruk oluyor. Sabah işe, akşamda eve geç kalıyoruz. Sizden istirhamımız, şu zencilerin sayısını dörtten sekizeçıkarsanız da biz de köprüden rahat rahat geçsek.

SÜPER HOCAM ÖZET BUDUR.
Kullanıcı avatarı
sarp85
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: sencer sarp
Arabanız: fabia 1.4 classic

İleti Onur » 03 Arl 2013, 12:51

O Padişahın Dödüte Toysunlar 30 kuruşluk zamla vezirine gemicikmi alıcakmışş garibandan ne istiyo parası olan ztn benzinle geziyo vay bizim halimize...
Onur
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ONUR SERGÜL
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia

İleti mustklc » 03 Arl 2013, 13:41

yav o değil de millet çişe bile arabayla gidiyor ya tav oluyorum.
istanbul tem, e5 ne zaman işim düşse bakıyorum. cipler, mipler hayvan gibi araçlar. içinde bir kişi. nadiren iki kişi, belki on araçta 1 tane iki kişi var. üstü yok.

10 lira olsa gene rahatından vazgeçmiyor halkımız. zam yapanlar da bunu çok iyi biliyor.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
BLOG:
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

İleti lestat » 03 Arl 2013, 14:20

kispest yazdı:Şok oldum. Akaryakıtı arabaya mı pompalıyorlar bize mi pompalıyorlar belli değil. Araba sahipleri için tasarruf kavramı tarihe karışmıştır artık.

;
üstat edebiyatından dolayı tebrik ederim.
Yanlız bu durumda lpgli aracın bir anlamı kalmıyacak
Neden mi
Basit bir hesapla
Şimdi Benim aracım ortalama 7lt yakıyor diyelim benzinin lt fiyatı izmir'de 4.80tl 100km'de 34 tl yakıt sarfiyatı demek
Lpgli olsa %20 verim kaybında dolayı aynı yolu yaklaşık 9,5lt ile alıcak bu da 3,10 tllik lpg fiyatı ile 100km de 29,5 tl yapıyor.
Aradaki fark sadece 4.5 tl
şimdi bu kadarcık fark için insanlar lpg taktırmak istemiyebilir. Bu durumda devletin oranı dengelemek için 2 çaresi var
-Ya benzin fiyatlarına zam yapılacak
-ya da lpgnin fiyatında indirme gidilecek
İlk ihtimal daha güçlü görünüyor. Yani yakında benzine sağlam bir zam gelebilir.
Dünya'da lpgli araç çevre dostu olduğundan teşvik edilirken bizde tam tersi cezalandırılıyor.
Suriye'de bile Hidrojenle çalışan veya hybrid araçlara teşvik varken bizde yok
Hepsi bir yana çevre katliamı yaparak dolaşan kuş serisine bile göz yumuluyor.
Allah sonumuzu hayretsin artık ne diyeyim
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Hakan ÖZLER
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia Elegance

İleti cirmak » 03 Arl 2013, 15:00

sarp85 yazdı:

dört katı
na çıkarmış.

SÜPER HOCAM ÖZET BUDUR.

Valla doğru söze ne hacet. Lakin ben o ahaliden değilim.
Zam kaçınılmaz bir gerçek. Fakat ülkeyi yöneten kişilerin görevi bunu en aza indirgemek mi? Yoksa zammın nereden geldiğinin önemi yok, ben kasaya girecek paraya bakarım demek mi?

Şimdi tüm arkadaşlara soruyorum...
Güzel güzel yollar yapılıyor, Metro lar yapılıyor, spor tesisleri felan felan.
Sonra diyorlar ki ülkeyi yönetmeyi biz bilirizzz bizzzz!!!
Eskiden bu işi bilmiyorlar mıydı sizce? Bu kadar vergi, özelleştirme, bu kadar az zam oranı....
Eeee parayı bana ver bende ihaleye çıkar yolda yaparım, köprüde yaparım, yaparım Allah yaparım.
Neyse milletimiz durmasın devam etsin.... Malum durmak yok yola devam....
cirmak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cem
Arabanız: Fabia 1.4 74 kw Elegance

İleti Bluedays » 03 Arl 2013, 15:32

lestat yazdı:
kispest yazdı:Şok oldum. Akaryakıtı arabaya mı pompalıyorlar bize mi pompalıyorlar belli değil. Araba sahipleri için tasarruf kavramı tarihe karışmıştır artık.

;
üstat edebiyatından dolayı tebrik ederim.
Yanlız bu durumda lpgli aracın bir anlamı kalmıyacak
Neden mi
Basit bir hesapla
Şimdi Benim aracım ortalama 7lt yakıyor diyelim benzinin lt fiyatı izmir'de 4.80tl 100km'de 34 tl yakıt sarfiyatı demek
Lpgli olsa %20 verim kaybında dolayı aynı yolu yaklaşık 9,5lt ile alıcak bu da 3,10 tllik lpg fiyatı ile 100km de 29,5 tl yapıyor.
Aradaki fark sadece 4.5 tl
şimdi bu kadarcık fark için insanlar lpg taktırmak istemiyebilir. Bu durumda devletin oranı dengelemek için 2 çaresi var
-Ya benzin fiyatlarına zam yapılacak
-ya da lpgnin fiyatında indirme gidilecek
İlk ihtimal daha güçlü görünüyor. Yani yakında benzine sağlam bir zam gelebilir.
Dünya'da lpgli araç çevre dostu olduğundan teşvik edilirken bizde tam tersi cezalandırılıyor.
Suriye'de bile Hidrojenle çalışan veya hybrid araçlara teşvik varken bizde yok
Hepsi bir yana çevre katliamı yaparak dolaşan kuş serisine bile göz yumuluyor.
Allah sonumuzu hayretsin artık ne diyeyim

Hocam hesapta az biraz yanlışlık var sanki...
7 lt yakan araç %20 fazla harcarsa 8,4 lt yakar. Bu da size 3,10 TL'den 26,04 TL'ye mal olur.
Zaten %20 değil de, %10 daha fazla yaktığı söylenir, lpgnin.
Ölçümler de bunu doğrular zaten.

Yani sizin aracı bilmem ama ben şu an Honda Civic otomatikle 9 lt şehir içi ortalama yakıyorum, benzinde.
LPG'de 10 lt yapar bu ortalama ve bu hesap tam olarak tutuyor. Ben km'de ortalama 0,27 kr yakıyor-dum-
Şimdi oldu 0,30 kr.
Canımız sağolsun, hükümetimiz varolsun...!
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mustklc » 03 Arl 2013, 16:31

LPG fiyatlarına yapılan 30 kuruşluk rekor zammın nedeni belli oldu. İşte fiyat artışındaki neden?LPG fiyatlarına bugün yapılan şok zammın arkasından Suudi Arabistan çıktı. Sektör yetkililerinin Reuters'a verdiği bilgiye göre, Suudi Arabistan'ın devlet şirketi Saudi Aramco'nun LPG'nin hammaddeleri olan propan ve bütan fiyatlarını Aralık itibariyle sert şekilde yükseltmesinin ardından Türkiye'deki dağıtımcılar da LPG fiyatlarına büyük bir zam yaptı.

Saudi Aramco, Aralık kontratlarında propan fiyatını ton başına 225 dolar artırarak 1,100 dolara, bütan fiyatını ise ton başına 310 dolar artırarak 1,225 dolara çıkarttı. Bu durum Akdeniz çanağındaki tüm LPG ihracatçılarının da fiyatlarını yükseltmesine neden oldu.

Bir sektör yetkilisi, söz konusu artışın Türkiye'deki tüketicilere yansımasının da şirketlere göre farklılık arz etmekle birlikte, 12 litrelik tüpte 7 TL, otogazın litresinde ise 30 kuruş zam anlamına geleceğini söyledi.

Aynı yetkili, "Artış Suudi Arabistan'ın beklenmedik bir oranda zam yapmasından kaynaklanıyor. Bu zam da tüm Akdeniz piyasasındaki fiyatları tetikledi" dedi.

Türkiye LPG piyasasının hammadde alım fiyatı açısından Cezayir'in Sonatrach firmasının fiyatlarını dikkate aldığını belirten yetkili, "Bu fiyat da kartel konumundaki Suudi Arabistan'ın fiyatını artırması nedeniyle yüzde 27 oranında yükseldi" dedi.

Türkiye, LPG'yi ağırlıklı olarak Cezayir'den ithal ediyor.
Enerji Bakanı Taner Yıldız da EPDK'nın kuruluş yıldönümü toplantısında gazetecilerin sorusu üzerine "LPG zammı serbest piyasa mekanizması içinde gerçekleşti" dedi.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
BLOG:
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

İleti kispest » 03 Arl 2013, 17:07

Bak sen şu işe, meğerse bütün kabahat Suudi Arabistan'daymış... :D
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti skodaizm » 03 Arl 2013, 17:17

dört katı
na çıkarmış.

Üstadım fıkra güzel de forum ortamı yüzünden sanki biraz farklı ( sansürlü ) aksettirilmiş. Zira iki zencinin asıl görevi malumunuz dayaktan öte bir mevzu

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti skodaizm » 03 Arl 2013, 17:34

mustklc yazdı:yav o değil de millet çişe bile arabayla gidiyor ya tav oluyorum.
istanbul tem, e5 ne zaman işim düşse bakıyorum. cipler, mipler hayvan gibi araçlar. içinde bir kişi. nadiren iki kişi, belki on araçta 1 tane iki kişi var. üstü yok.

10 lira olsa gene rahatından vazgeçmiyor halkımız. zam yapanlar da bunu çok iyi biliyor.

Ben bir gerçek İstanbullu olarak diyorum ki; Yapılan uyduruk metrobüs veya otobüs hatlarına doğru dürüst binebilsem ve seyahati medeni zaman dilimi içinde yapabilsem bırak araba ile bir yere gitmeyi hemen aracı satardım.

Ancak ana başlangıç durağı harici neredeyse metrobüslere binmek olanaksız. İş saatlerinde üst üste gitmek , yolda bozulup kalmaları ve kazaları yüzünden de rezil olup yollarda kalmak da cabası.

İki sene Londra'da kaldım. Bu süre içinde kapıdaki aracı sadece 2 veya 3 defa şehir dışına pikniğe gitmek için kullandık. Aslında ona bile gerek yoktu zira piknik için gittiğimiz yerlere arabadan çabuk ve ucuza giden en az iki tren hattı vardı.

Şimdi eski politikacılardan Sülo lakaplı Süleyman Demirel'in bir lafını biraz değiştirerek size hatırlatayım: ''Binecek otobos vadı da biz binmedük mü ?''

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti Bluedays » 03 Arl 2013, 17:46

Devleti soyanları, vatandaşın cebindeki son kuruşa kadar alanları eleştirmek yerine, hala vatandaşı eleştirenler olduğu sürece kimse kusura bakmasın, pompalanmaya devam edeceğiz!!!

Vatandaş her yere arabayla gidiyormuş, birader senin toplu taşıma fiyatlarından haberin var mı?

Örnek vereyim, Ankara için.

Gidiş - geliş 40 km yerde çalışıyorum. Geçen aya kadar aracımla işe gidip geliyordum.

Şayet aracımı kullanmasam günlük verdiğim yol parası 7,50 TL.

Benim aracım 0,20 kr yakıyordu 8 TL'ye gidip, geliyordum.

Şu şartlarda toplu taşıma kullanmak mı mantıklı yoksa kendi aracını kullanmak mı?

Vatandaş o kadar alışmış ki düdüklenmeye, başındakilere toz kondurmuyor.

Varsa yoksa suçlu vatandaş...

Böyle başa böyle tarak yakışır diyorlar, katılıyorum.
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti utkuustaoglu » 03 Arl 2013, 21:48

Bu millete herşey müstehaktır, akp'ye vermeye devam durmak yok soymaya devam , 10 TL bile yapsalar yemin ederim yine gider bunlara verirler , adamlar zenginlerden vergi alamıyorlar diye akaryakıta zam yaptıklarını söylüyorlar, o zaman git adam gibi fakirin hakkını savun zenginden de adam gibi vergisini al. Zaten fakirden maaşında peşin peşin alıyosun
utkuustaoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: utku
Nereden: Kocaeli
Arabanız: Fabia

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir