Araç Değer Kaybı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Araç Değer Kaybı

İleti Bluedays » 24 Şub 2014, 00:07

Dün öğlen saatlerinde 5 aylık honda civic aracıma bir mağazanın otoparkında seyir halinde ilerlerken, bir vatandaş sağ taraf tam orta yerden vurdu. Benim aracan sağ iki kapısı göçtü. Servise götüreceğim, muhtemelen değişecek.
Adam suçu kabul etmek bir yana, aracıma sen vurdun dedi, 2 kez polis geldi ısrarla tutanak tutmadı. Bize kroki çizdi, bize tutturdu. 6 saate yakın polis bekledik :(

Şimdi hata detayına tramer karar verecek deniliyor. Adam çarpıştık yazdı, bende mecburen öyle yazdım çünkü lanet ettim 6 saat sonunda. Adamın aracın sol ön tarafında hafif göçük ve kaputu kalkmış benim tam orta direkten iki kapım hasarlı, adam ısrarla sürttün diyor, beni savurdun vurdun diyorum, hayır diyor, delirecek gibi oldum.

Kusur durumu ne çıkar bilmiyorum malum ne olacağı belli olmuyor fakat kusurlu karşı taraf olursa henüz 3500 km aracımda oluşan değer kaybından dolayı dava açmayı düşünüyorum.

Bu hususta tecrübesi olan var mı?

Başta avukut Hakan Bey(henien) olmak üzere, hepinizin yorumlarını, tecrübelerini rica ediyorum.

Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti erginbkr » 24 Şub 2014, 00:38

konu hakkımda bilgim yok, bilgili arkadaşlar yanıtlayacaktır...çok geçmiş olsun, sıkma canını, cana gelmesin...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti AhmetH » 24 Şub 2014, 09:30

Gecmis olsun
Siz hasar tespit tutanaginin kendinize ayrilan kismina dusuncenizi yazin, fotograflar sonucunda kusurun kimde oldugu ortaya cikacaktir.
Her turlu kaskodan halledileceginden kafaya takmaniza gerek yok.
Duzgun sekilde araciniz tamir edilecektir, deger kaybinida dusunerek moralinizi bozmayin.
En nihayet bizlerle mezara gelmeyecek bu araclar.
2 sene once polo bluemotion aracimiz ile bariyere surttuk aracin solu komple boyanmak zorunda kaldi camurluk ve onkapi degisti surtme izinin devam ettigi arka kapi ve arka camurluk islem gordu. 7000tl lik hasardi, gelin gorun ki gercekten duzgun toplandi ve hala kullaniyoruz deger kaybida olusacaksa yapacak bisey yok diye dusunuyoruz.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti djisis » 24 Şub 2014, 09:41

Geçmiş olsun,
Bizim şirket aracında benze bir durum başımıza geldi, 3 aylık aracın üstüne kamyon çıktı,
Konuyu araştırdık fakat davayı şahsın kendisine açıyorsun, eksper gelip değer kaybını çıkartıyor, dava sonucuna göre vatandaş sana ödeme yapıyor,
Fakat bu süreç biraz uzun (Ortalama 2 yıl kadar)
Sen davanı aç gene duruma göre diğer arkadaşlarla beraber yardımcı olmaya çalışırız,

Ayrıca tutanağa istediğini yazsın adam sorun değil, sonuçta eksper kelip kazaya bakacak ve o kadar verecek, sen eksper belirlenince eksperi ara ve durumu anlat o yardımcı olur zaten,
Eksperler o kadar çok kazaya bakıyor ki adam şöyle bir bakınca kimin hatalı olduğunu direk söyleyebiliyor...
djisis
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Bahadır AYDOĞDU
Arabanız: Forman 135 GLX

İleti Bluedays » 24 Şub 2014, 10:11

AhmetH yazdı:Gecmis olsun
Siz hasar tespit tutanaginin kendinize ayrilan kismina dusuncenizi yazin, fotograflar sonucunda kusurun kimde oldugu ortaya cikacaktir.
Her turlu kaskodan halledileceginden kafaya takmaniza gerek yok.
Duzgun sekilde araciniz tamir edilecektir, deger kaybinida dusunerek moralinizi bozmayin.
En nihayet bizlerle mezara gelmeyecek bu araclar.
2 sene once polo bluemotion aracimiz ile bariyere surttuk aracin solu komple boyanmak zorunda kaldi camurluk ve onkapi degisti surtme izinin devam ettigi arka kapi ve arka camurluk islem gordu. 7000tl lik hasardi, gelin gorun ki gercekten duzgun toplandi ve hala kullaniyoruz deger kaybida olusacaksa yapacak bisey yok diye dusunuyoruz.

Söyledikleriniz doğru fakat benim yerimde kim olsa eminim aynı şekilde davranır. İnsanız hata yapabiliriz, kaza yapabiliriz fakat önemli olan karşı tarafı incitmemek öyle değil mi?
Adam beni 1 metre savurdu, ortadan vurdu ve ben sana vurmadım sen bana vurdun diyor, kafayı yememek elde değil, tutanak yüzünden 5-6 saatimi yedi. Ayrıca aracım 5 aylık henüz yine sıkıntı değil, cana gelmesin dert etmem benim dert ettiğim bu tarz insanlar, gelip, benim aracıma ortadan çarpacak, üstüne üstlük ben vurmadın diyip, terslenecek, sonra elini kolunu sallayıp, gidicek yaptığıyla kalıcak, bunun olmasını istemiyorum.
Bu sebeple hakkımı arayacağım. İsterse dava 5 sene sürsün sorun değil.

İnsan kaza yapar, adam akıllı aracından iner, özrünü diler, olay tatlıya bağlanır, kimse kimseden şikayetçi olmaz fakat benim karşıma çıkan kişi konuşmaya bile değer birisi değildi. Bu sebeple bu tarz insanları yola getirmek gerekiyor diye düşünüyorum. Bugün bana yarın sana hesabı.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti scinkose » 24 Şub 2014, 10:25

Bluedays yazdı:Dün öğlen saatlerinde 5 aylık honda civic aracıma bir mağazanın otoparkında seyir halinde ilerlerken, bir vatandaş sağ taraf tam orta yerden vurdu. Benim aracan sağ iki kapısı göçtü. Servise götüreceğim, muhtemelen değişecek.
Adam suçu kabul etmek bir yana, aracıma sen vurdun dedi, 2 kez polis geldi ısrarla tutanak tutmadı. Bize kroki çizdi, bize tutturdu. 6 saate yakın polis bekledik :(

Şimdi hata detayına tramer karar verecek deniliyor. Adam çarpıştık yazdı, bende mecburen öyle yazdım çünkü lanet ettim 6 saat sonunda. Adamın aracın sol ön tarafında hafif göçük ve kaputu kalkmış benim tam orta direkten iki kapım hasarlı, adam ısrarla sürttün diyor, beni savurdun vurdun diyorum, hayır diyor, delirecek gibi oldum.

Kusur durumu ne çıkar bilmiyorum malum ne olacağı belli olmuyor fakat kusurlu karşı taraf olursa henüz 3500 km aracımda oluşan değer kaybından dolayı dava açmayı düşünüyorum.

Başta avukut Hakan Bey(henien) olmak üzere, hepinizin yorumlarını, tecrübelerini rica ediyorum.

verdiğiniz bilgilere göre muhtemelen kusur %50 %50 verilir. ancak araçların darbe aldıkları yere göre belki kazanın oluış biçimi hakkında fikir yürüte de bilirler. Değer Kaybı için Mahkemede bilirkişi mağrifetiyle hasar tespiti yaptırmalısınız. yaklaşık 1 aylık bir süreçtir. Sonraki süreç icra takibiyle ilgili. Hem şöföre hem de araç sahibine husumet yöneltebilirsiniz. Sürecin sonuçlanması karşı tarafın tutumuna bağlıdır. icra takibine itiraz etmez ise 2-3 ayda sonuç alırsınız. itiraz ederse itirazın iptali davası açmanız gerekecek. (Av. Şenol )
scinkose
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Henien » 24 Şub 2014, 13:22

Selçuk geçmiş olsun. değer kaybı için dava açma hakkın var tabi ki. Ve kusur oranına ve kaybolan değerin bilirkişi marifetiyle belirlenmesine göre bir tazminat kesinlikle kazanırsın. Bu yönde yargıtay kararları olduğunu hatırlıyorum.
Ancak kendim böyle bir davaya bakmadım. Malum 1 senedir mesleği de bıraktım. Ama İş o aşamaya geldiğinde yardımcı olmaya çalışırım. Tek işi trafik kazaları sonra sigorta şirketlerine dava açmak olan avukat arkadaşım var.

Kusur oranına ilişkin yanlış olduğunu düşündüğün bir tespit gelirse ona ne yapmak lazım araştırıp derhal yapmalısın. İtiraz süreye tabi olabilir.

Telefonum sende olması lazım. Her zaman ulaşabilirsin. Tekrar geçmiş olsun.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti sainz » 24 Şub 2014, 15:06

Çok geçmiş olsun.
Otoparkın o kısmını gören bir kamera yok mudur? Eğer varsa da bir an önce görüntüleri arşivlemekte fayda var.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti kispest » 24 Şub 2014, 15:50

Geçmiş olsun. Kaza yapacaksak da Allah böyleleriyle karşılaştırmasın. Umarım sonuç lehine olur kardeş.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti johoho » 24 Şub 2014, 16:18

geçmiş olsun kardeş kafana takma allah dert vermesin ne dertler var hastanenin birine git kapısında otur ne hastalar geliyor bunlar ufak tefek her şekilde hallolacak şeyler. değer kaybı konusun ortalama bu tür bi kazada 5, ila 7 bin tl bi kayıp yaşarsın ama 5 ila 10 sene binersen aracına satarken bu kayıp gözüne gözükmez. hani Mercedes BMW audi vw , Porsche,skoda gibi lüks sınıf bi araç olsa insanın biraz canı sıkılır ama kesinlikle yanlış anlama honda Toyota mazda gibi araçlar için canını sıkmaya değmez . tekrar geçmiş olsun
johoho
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: semih özkoca
Arabanız: VOLKSWAGEN CADDY

İleti hetepe » 25 Şub 2014, 08:25

Selçuk, geçmiş olsun, cana gelmesin...
Bizim Özkan 2-3 sene önce aynısını yaşadı, yaptığı kazada karşı taraf, Özkan'a ''tam 10 yıllık aracı için'' (2002 megan + önceden de vurukları varmış) değer kaybı davası açtı, özkan bu davada kusurlu çıktı ve ödeme yaptı...yani sen dava açarsan arabanın yeni olması ve değerinin daha net olması nedeniyle kazanırsın.
Kendine iyi bak.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti johoho » 25 Şub 2014, 09:34

Bluedays yazdı:Dün öğlen saatlerinde 5 aylık honda civic aracıma bir mağazanın otoparkında seyir halinde ilerlerken, bir vatandaş sağ taraf tam orta yerden vurdu. Benim aracan sağ iki kapısı göçtü. Servise götüreceğim, muhtemelen değişecek.

bence hiç itle köpekle uğraşmaya değmez gece gelir aracının heryerini çizer kırar boşuna uğraşma derim. bişey çözemezsin yanlış anlama honda için değmez. Mercedes BMW olsa önemli değil ama bide mahkemeyi kaybedersen tazminat ödettirirler.
johoho
CLASSIC
CLASSIC

İleti Bluedays » 25 Şub 2014, 11:24

johoho yazdı:

bence hiç itle köpekle uğraşmaya değmez gece gelir aracının heryerini çizer kırar boşuna uğraşma derim. bişey çözemezsin yanlış anlama honda için değmez. Mercedes BMW olsa önemli değil ama bide mahkemeyi kaybedersen tazminat ödettirirler.

Arkadaşlar, iyi dilekleriniz için hepinize teşekkür ederim.
Söylediklerinizde haklısınız uğraşmaya değmez diyorsunuz fakat bu ülkede namuslular da namussuzlar kadar cesur olmadığı sürece kurtuluşa eremeyeceğiz diye bir söz var.
Adam aracıma vurup, beni 1 metre savurduğu halde, sen önüme çıkıp, aracıma sürttün diyor, 6 saat beni orada bekletiyor, tutanağı vurdum çarptım ya da çarptı yazdığım için imzalamıyor ve ben uğraşmayayım öyle mi?
Bu adam yarın birgün sizin aracınıza da çarpabilir ve yine aynı şekilde davranabilir.
Adam efendi gibi özrünü dilese, geçmiş olsun dese asla problem etmezdim, hepimiz insanız, hepimiz ekmeğimiz için çalışıyoruz, neticede kaskom var, trafik sigortası var ne olur benden de biraz para çıkar, sorun değil, elin garibanına yüklenmem ama bu durum çok farklı.

Bugün aracı servise bıraktım, bakalım ne olacak. Kusur durumuna göre hareket edeceğim. Zaten tramer belirliyormuş kusur durumunu ve eğer kusura itiraz varsa, ona da dava açmak gerekiyormuş.

Otoparkın kamera kaydı olabilir fakat durduk yere bana verirler mi bilmiyorum.
Muhtemelen onlarda adli makamlar isterse vereceklerdir.

Neyse bakalım sonuç ne olacak, sizlere bilgi vereceğim.
Desteğiniz için tekrar teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti johoho » 25 Şub 2014, 13:52

kardeş piyasa şerefsiz kaynıyo doğru tamam cesurluk başka bişey ama yıl 2014 90 lı yıllarda yaşamıyoruz adam trafikte korna çaldın diye iniyo kavga ediyor . herkez bi kabadayı olmuş herkez bi sallama silah taşır olmuş . hiç bulaşma götür servisinde yaptır saten aracın büyük ihtimal kaskoludur, uğraşma kimseyle ağrımayan başını ağrıtırsın ver mis gibi servise yaptır hiç uğraşma bişey çözemezsin itle köpek afedersin boka taş attıkça üstüne sıçrar. akşam kafanı koyup eşinle çocuklarınla yatmak en büyük niğmet ben bunu diyim sen anla .
johoho
CLASSIC
CLASSIC

İleti BaTeRRiiSStt » 25 Şub 2014, 14:25

Korkma ver mahkemeye arabanın camı çerçevisinide indiremez indirir ise kendi başı belaya girer. Sen ve senın gıbıler sustukça türüyor boyle karakterıszler haklıysan ver mahkemeye çekinme. Geçmıs olsun
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti lostar58 » 25 Şub 2014, 14:58

haklıysan tutanagını tut bir arkadaşımızın da aynı buna benzer bir olayı oldu haklıysanız çok hasar varsa hakkınızı arayın
lostar58
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: OKTAY

İleti Bluedays » 25 Şub 2014, 15:36

Zaten tutanaktan korkuyorum. Adam aracıma çarptı, sonra ben çarpmadım, sen önümden çıktın, sürttün dedi.
Polis çağırdım tutanak tutmadı gitti, sonra tekrar çağırdık akşam 8 gibi geldiler. Kaza öğlen 3,30 civarı yapıldı.
En son yine polis kroki çizdi şuraya yazın görüşünüzü çarpıştık yazın dedi. O da bende çarpıştık yazdık.
Ben seyir halinde giderken aracımın sağ orta tarafından çarpıştık yazdım. Adam imzalamıyor, çarptı yazmama izin vermiyor, 6 saate yakın bekleyince lanet ettim, lanet olsun dedim tamam öyle yazayım. Yazdım, imzaladım.

Buna istinaden bana kusur verirler diye çekiniyorum, ne insanlar var anlam veremiyorum. Adam çarpmadım diyor, kardesi gelmiş sürtmüşsün buna diyor, kayınpederi geldi, ben dışardan bakınca bu araç buna sürtmüş derim diyor. Anlayacağınız kafayı yememek elde değildi. Gerçekten azıcık suçum, ihmalim olsaydı, özrümü diler, efendice tutanağa kusurumu yazar, basar giderdim. Yaptım da bu şekilde yaptığım kazalarda.

Bugün servise olayı anlattım fakat serviste aynı şeyi söylüyor. Gelen eksperle görüşseniz bile sonuç değişmez, kararı tramer verecek diyor, bütün fotoları yolladım bakalım ne sonuç çıkacak. Kusuru bana da verirlerse yine yapacak birşey yok, Allah'a havale etmekten başka.

Fakat kusuru karşı tarafa verirlerse, ciddi anlamda bir avukat tutup, masrafı neyse karşılamayı göze alıp, direkt şahsa dava açacağım. Sırf bu kötü niyeti ve benim yarım günümü hayatımdan çaldığı için. Yeminle araba zerre kadar umrumda değil.
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti johoho » 25 Şub 2014, 17:59

kardeş bak sen beni tanımıyon ben seni tanımıyom ben 41 yaşındayım 11 yaşından beri babadan deden gelen galeri showroomum var. yıllarca hayatta mücadele ettik ne belalarla karşılaştık bunca seni içinden 800 milyara yakın paramız yok oldu gitti bunun peşine düşmedik sen gelmişin 3 liralık hondanın kaza lafını yapıyorsun. bak kardeşim olan olmuş dava açsan düşman kazanırsın bişey çözemezsin yarın dava açtın diye gelir evine barkına basar çoluğuna çocuğuna ailene zarar verir karşındaki adamı tanımıyon etmiyon. bu kaza belki çok önemli bişey değildir ama karşıdaki adam bunu büyük bir olay gibi görür. herşeyin yolu yordamı var kaskon var sigortan var ver tertemiz arabanı yaptır ne uğraşacan mahkemeyle 3 4 sene. burdaki dava aç diyen arkadaşlar kendi başına gelse açarmı acaba veya senin evini arabanı karşı taraf gelse darp etse hangi bi forumdaki arkadaşın gelecek yardım edecek ,bırak temiz bi faziyette yaptır arabanı bin . ben 2009 yılında Münih bavyeradan 110 bin euroya BMW x6 aldım geldim ilk çıktığı zaman. aracı galerimin önüne çektim sabah geldimki bi tane land Rover şöförü gelmiş arabaya girmiş sarhoşken sol kapı sol ön çamurluk baya bi hasar almış. land roveren şöförüde patronunu bırakmış içki içmiş benim arabaya girmiş gece 3 te. sonra aracın sahibi geldi ümitköyde zengin bi müthaiit . beyefendi kusura bakma bizim şöför içmiş arabanıza vurmuş dedi .sonra şöför geldi abi ne olursun sigorta şirketine söyleme sarhoş vurduğunu dedi. sonra mal sahibinin üstüne tutanak tutduk benim araçda 85 bin tl hasar vardı land roverde 56.000 bin tl hasar vardı karşı tarafın sigortası benim aracı yaptırdı yalnız benim aracın değeri düştü. 95 bin euroya düştü aracı o halde müşteriye sattım . satıkdan 3 hafta sonra şöförün babası keçiöğrendeki evini satmış 80 bin tl bana para getirdi bende amca sen yıllarca bunu kazandığın bi para ben bunu alamam dedi adam ALLAH razı olsun dedi elime kapandı ben estafurullah amca dedim yani uzun lafın kısası sen 5 10 bin tl nin zararını laf ediyon ben 60 70 bin tl zararım oldu bunlar yanında hiçbişey kalmaz.
johoho
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir