Yetkili Serviste Takılan Parçalar kaç yıl garantili ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yetkili Serviste Takılan Parçalar kaç yıl garantili ?

İleti paranoia » 16 Nis 2014, 08:47

Herkese Merhaba

12.07.2012 de aracımın garanti kapsamında yetkili serviste şanzıman kavraması değişti. Cumartesi sabah 90 bin bakımı için servise aracımı verdim. Bu arada 75 bin bakımını dışarıda yaptırdım garanti bittiği için. Şanzımandan özellikle arada sırada nadiren de olsa yokuşlarda kalkışta garip bir çalkantı sesi geldiği şikayetim üzerine bana dün tekrar kavrama değişmesi gerektiğini belirttiler. Kavrama 2000 lira + İşçilik 500 verilen fiyat.

Şimdi garantiden değişen bir parçanın ne kadar süre garantisi vardır bu birinci sorum ? İkincisi bu ses dışında aracın çekiş tırmanma veya hızlanma ile ilgili hiç bir şikayeti yokken neden kavrama değişmesi gerekiyor ? Değişmezsem ne olur ? Yaptıkları teknik yazışma sonucu bu karara varılmış bundan ne anlıyorsunuz ? Teşekkürler

paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti erginbkr » 17 Nis 2014, 00:21

garanti süresi 1 yıl diye aklımda kalmış ama net cevabı verecek arkadaşlar ile yetkili servis çalışanları mevcut forumda...onlardan yanıt alsak daha sağlıklı olur... :)
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti hetepe » 17 Nis 2014, 07:32

+1

Serviste yapılan işçilik ve takılan parça 1 yıl garantili...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti blauzahn » 17 Nis 2014, 10:53

Araç parça garantisinden %100 emin olmamakla birlikte kanunen bir ürünün garantisi en az 2 yıl olmak zorunda değil mi? Araç piyasasında bunu 1 yıla düşüren sebep(ler) mi var?

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 56/2 maddesinde şöyle söylüyor: Garanti süresi malın teslim tarihinden itibaren başlamak üzere asgari iki yıldır. Ancak, özelliği nedeniyle bazı malların garanti şartları Bakanlıkça başka bir ölçü birimi ile belirlenebilir.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti paranoia » 17 Nis 2014, 21:26

Cevap veren arkdaşlarlara öncelikle teşekkür ederim. Ama benim asıl sormak istediğim şey şu ; garantiden değişen bir parçanın garantisi var mı ? Varsa ne kadar ? Benim de bildiğim kadarı ile asgari 2 yıl olmak zorunda değil mi ? Garantinin garantisi olmuyor mu ? Özür dileyerek yorgunluğuma verin ama anlatabildim mi
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti erginbkr » 18 Nis 2014, 00:01

garantinin garantisi tabiki olur, diyelim siz garanti kapsamında bir parçayı değiştirtdiniz bu durumda yeni takılan parçanın garantisi takıldığı gün itibariyle başlar...ancak yedek parçada garanti süresi 1 yıl mı 2 yıl mı net olarak öğrenmek için yetkili servise danışın...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti blauzahn » 18 Nis 2014, 00:07

paranoia yazdı:Cevap veren arkdaşlarlara öncelikle teşekkür ederim. Ama benim asıl sormak istediğim şey şu ; garantiden değişen bir parçanın garantisi var mı ? Varsa ne kadar ? Benim de bildiğim kadarı ile asgari 2 yıl olmak zorunda değil mi ? Garantinin garantisi olmuyor mu ? Özür dileyerek yorgunluğuma verin ama anlatabildim mi

Demek istediğinizi anladım, garantinin garantisi şu şekilde; örneğin 12.09.2012 tarihinde bir ürün aldınız. Ürün 15.12.2012 tarihinde arızalandı ve yenisi ile değiştirildi. Garanti aynen devam eder. Garanti sonu 13.09.2014'tür. Ürün isterseniz 4-5 kez değişmiş olsun bu süre değişmez. Ama şöyle haklarınız bulunuyor. Bir üründen aynı arızayı 3 kez, farklı arızaları 5 kez (büyük ihtimal değişmemiştir 2008-2009 yılından bu yana kanunu okumadım) yaparsa ücret iadesi vb. haklara sahip oluyorsunuz. Yalnız kullanıldıkça değer kaybeden ürünlerin garantisi nasıldır o konuda bir yorum yapamayacağım. Bunun için en iyi bilgiyi il merkezlerinde Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü (eski ismi buydu, yeni ismi nedir bakarsınız) Tüketici Şubesine giderek öğrenebilirsiniz. 175 numaralı hat var orayı da arayabilirsiniz. Kaymakamlıklarda da böyle şubeler oluyor ama en net cevabı İl Müdürlüğünden alabilirsiniz. 2004-2008 arası Sanayi ve Ticaret Bakanlığının e-Devlet işleri ile ilgilendim. O dönemde Garanti Belgesi-SSHYB gibi işlemler ile uğraşanlar olduysa mutlaka beni tanırlar. :)
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erginbkr » 18 Nis 2014, 00:22

garanti süresi maalesef 1 yılmış...

http://www.skoda.com.tr/new/orjinalyedekparca.asp
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti blauzahn » 18 Nis 2014, 01:18

erginbkr yazdı:garanti süresi maalesef 1 yılmış...

http://www.skoda.com.tr/new/orjinalyedekparca.asp

Bunun sebebi kullanıldıkça aşınma vb. durumların oluşması olabilir. Yinede böyle siteler yerine resmi kurumdan bu bilgiyi teyit etmek daha doğru olur.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir