Yazıcı Mürekkebinin Davranışı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yazıcı Mürekkebinin Davranışı

İleti blauzahn » 18 Nis 2014, 20:51

İki farklı kartuş dolumu için kullanılan (Canon uyumlu) cyan (camgöbeği) renk mürekkebi pet şişe kapağına koyarak dikkatimi çeken bir konu için denemeye aldım. Buradaki durumu anlayamadığım için siz değerli forum üyelerinin yorumlarını almak isterim. Özellikle kimyacı olan var ise onlardan yorum bekliyorum. Bu konudaki yapacağınız yorumlar benim için çok değerli.

Konuya girecek olursak; iki mürekkebin davranış şekillerini kameraya aldım. Acaba hangi mürekkep daha kaliteli? Neden?

Videoya geçersek; sol kapaktaki mürekkep neredeyse su gibi davranıyor ve ne kadar dağıtmaya çalışsamda dağılmıyor ve hep bir araya toplanıyor. Farkedememiş olabilirim belki hacim kaybediyor da olabilir bu süreçte.

Sağ kapaktaki mürekkep ise dağıttıkça yüzeyde yer ediniyor ve vermeye çalıştığım şekli hemen alarak olduğu yerde kalıyor.

İkinci denemem ise pamuklu çubuk ile mürekkebin emilip emilmediğine bakmak istiyorum. Sağdaki mürekkebin içerisinde pamuğu gezdiriyorum ama mürekkep sanki pamuğa geçmek istemiyor gibi direniyor ve bir miktar pamuğa geçiyor.

Soldaki mürekkep ise dokunur dokunmaz neredeyse yarısı pamuğa geçiyor.

Burada sormak istediğim bir miktar anlaşılmıştır umarım. Ben yine de yazayım. Verdiğim davranışlar ışığında hangi mürekkep daha kaliteli ve neden? Ben bu davranışlar ışığında karar veremedim ve kartuşumu doldurmaya çekindim siz değerli forumseverlerin yorumlarını almadan.

Not: Karıştırma işlemini içi dolu bir mürekkep şırıngası ile yapıyorum. Başka bir alet bulamadığım için bunu kullandım. Kapaklara kesinlikle mürekkep sıkmıyorum, yanlış anlaşılmasın!

Video:

http://www.dailymotion.com/video/x1pfvuc_murekkebin-davranisi-test_tech

blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti Favocu » 19 Nis 2014, 12:30

Kimyacı değilim ancak gördüğüm kadarıyla sol taraftaki mürekkebin yüzey gerilimi sağ taraftakinden daha yüksek, sağ taraftaki mürekkebin ise viskozitesi sol taraftakinden daha yüksek gibi duruyor. Şu daha kalitelidir demek doğru olmaz, farklı amaçlarla üretilmiş olabilirler. Bence yazıcının orjinal kartuşunun üzerinde veya internette yazıcının orjinal mürekkebinin viskozite ve yüzey gerilimi bilgilerini bulup elinizdeki mürekkeplerin bilgileri varsa karşılaştırın ve uygun olanı kullanın. Aksi taktirde kartuşun mürekkebinin çıktığı uçta tıkanıklık vb. gibi bir probleme neden olabilir.
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Favorit 135 L

İleti blauzahn » 19 Nis 2014, 13:11

Favocu yazdı:Kimyacı değilim ancak gördüğüm kadarıyla sol taraftaki mürekkebin yüzey gerilimi sağ taraftakinden daha yüksek, sağ taraftaki mürekkebin ise viskozitesi sol taraftakinden daha yüksek gibi duruyor. Şu daha kalitelidir demek doğru olmaz, farklı amaçlarla üretilmiş olabilirler. Bence yazıcının orjinal kartuşunun üzerinde veya internette yazıcının orjinal mürekkebinin viskozite ve yüzey gerilimi bilgilerini bulup elinizdeki mürekkeplerin bilgileri varsa karşılaştırın ve uygun olanı kullanın. Aksi taktirde kartuşun mürekkebinin çıktığı uçta tıkanıklık vb. gibi bir probleme neden olabilir.

İşte duymak istediklerim :)

Yazıcılardaki genel kani viskozitesi düşük mürekkebin kullanılmasıdır. Yani tıkanma yapmaması için. Canon'un mürekkebinin verilerini bulmamız burada mümkün olmayabilir çünkü orijinal mürekkepler kapalı kutudalar. Açıkta satılmıyorlar. Bir tek epson böyle bir işlem yapıyor.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sainz » 20 Nis 2014, 21:13

Birisi solvent bazlı diğeri su bazlı da olabilir ve kullanım yerleri farklıdır. Bu ndedenle şu iyidir demek mümkün değildir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti blauzahn » 20 Nis 2014, 22:46

sainz yazdı:Birisi solvent bazlı diğeri su bazlı da olabilir ve kullanım yerleri farklıdır. Bu ndedenle şu iyidir demek mümkün değildir.

İkiside aynı amaç için aynı makine için kullanılan mürekkepler. Ben soldaki mürekkebin daha iyi işlevli olduğuna karar verdim. Diğer mürekkep neredeyse ballaşıyor ve sıkıntılı durumlara sebebiyet verebilir. Hangisi iyiden kastım soldaki mürekkep bana biraz sahtekarlık gibi gelmişti ama 3-4 gündür masamda duruyor 1 damla kuruma tortu yapmadı. Diğer mürekkep ise bal kıvamını alıyor neredeyse.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti furunotr » 20 Nis 2014, 23:32

2 tip mürekkep teknolojisi ve dolayısıyla 2 tip teknolojiye ait yazıcı ürünler bulunmakta...

1- Buble jet (ısıl işlem)...

2- Piezoelektrik teknolojisi...

Öncelikle bu ikisi arasındaki ayırımı yapmak ve seçimi doğru şekilde kullanmak gerekir...

http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprograml ... lojisi.pdf

Burada 9. sayfadan detaylı bilgi alınabilir...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir