EKZOZ EMİSYON ÖLÇÜM MUAYENESİ ARTIK 2 YILDA BİR Mİ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

EKZOZ EMİSYON ÖLÇÜM MUAYENESİ ARTIK 2 YILDA BİR Mİ?

İleti SKDFORMAN » 02 May 2014, 13:22

Arkadaşlar geçen ekzoz emisyon muayenesine 2 senede bir yapılıyor diye birşey duydum. Doğrumudur bu. Eğerki doğruysa cok olumlu bir gelişme. İki yılda bir muayeneye giren araçlarımızda, ekzoz muayenesi ise 1 yılda birdi. Benim gibi çoğu arkadaş bunu unutur hatta yaptırınca muayene kartını kaybeder. Çevirmelerde de sorulmasa da yinede süpriz ile karşılaşma ihtimalimiz vardı. Cezasıda bildiğim kadarıyla çok yüksekti.
Bu muayeninde 2 yılda bir yapılması eğerki doğruysa biz araç kullanıcıları için çok olumlu bir gelişme diye düşünüyorum.

SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti blauzahn » 02 May 2014, 13:46

Kardeşim Tüvtürk'ten alıntı;

Ölçüm Periyodları
-Hususi (binek ) ve Resmi Otomobiller: İlk üç yaş sonunda ve sonrası her iki yılda bir yapılmalıdır.
-Diğer Motorlu Taşıtlar: İlk bir yaş sonunda ve sonrası yılda bir yapılmalıdır.
-Tarım ve Orman Traktörleri, Motosiklet ve Mopedler ve 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, Hibrit ve Elektrikli araçlar ile Hidrojen Yakıtlı araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm işleminden muaftırlar.

yani 2 yılda bir olmuş sanki. Peki kartımızda muayene tarihi 1 yıllık atılmış ise ne olacak :)
Sanırım 10 yıl üzeri araçlara her yıl gerekiyor :/
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti favorit55 » 02 May 2014, 16:57

Ben 1 ay önce favorite yaptırdım 2 yıllık yaptılar.
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit

İleti blauzahn » 02 May 2014, 18:11

favorit55 yazdı:Ben 1 ay önce favorite yaptırdım 2 yıllık yaptılar.

Kasım-Aralık gibi değişmiş olabilir. O tarihlerde 2 yıl diye geçen haberler yapmışlar.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti phenomx3 » 03 May 2014, 00:57

ben de ocak ayında yaptırdım. karttaki tarihe dikkatli bakmadan ruhsatın içine koymuştum. Geçen gün baktığımda sonraki muayene tarihi 2016 ocak yazıyordu, demek ki değişmiş dedim. iyi olmuş.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti ozrace » 05 May 2014, 10:34

benim aracımda'da en son 2012 de yapılmış,2014 tarihine kadar geçerli.yani doğru 2 yıl olmuş
4 TEKER BEDENİ , 2 TEKER RUHU TAŞIR...
Kullanıcı avatarı
ozrace
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ÖNER BAKIR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Octavia I Elegance

İleti SKDFORMAN » 05 May 2014, 13:57

Güzel olmuş. Muayene işleminin 2 yılda bir olupta ekzoz muayenin 1 yılda bir olması yüzünden ceza yiyen arkadaşlarda olmuştur eminim. Bütün araç kullanıcılarınında şikayetçi ve rahatsız oldukları bu yanlış uygulamanın düzeltilmiş olması çok olumlu olmuş. Hatta muayenesi yapılan bir aracın otomatikman ekzoz muayeneside yapılacağından artık süpriz cezalardan bir nebze kurtulmuş olacağız diye düşünüyorum.
Ayrıca ekzoz muayenesini kaat üzerinde değilde, aracınızın ekzoz ölçümünü mutlaka yaptırarmakta fayda var. Bu sayede aracınızın çevreye verdiği emisyon değerlerini, yakıt değerlerini vs. görebilir. Ona göre tedbir alabilirsiniz.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti İstop » 05 May 2014, 21:37

bende ıkı uc ay oldu yaptıralı 2016 dıyo 2 senelık ama emısyona gırmeden once gaz ayarı yaptırdıydım ıcıne ettıler emısyonda ayarın :D gaz ayarı yapmadan gıdınız. benım anlamadıgım bu emısyon ne ıs goruyo adam resmen gazı actı sonuna kadar tmm hadı eyvallah dedı naptı anlamadım bosa para ve zaman kaybı gıbı gelıyo bana bu ısler.
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti sainz » 06 May 2014, 07:48

İstop yazdı:bende ıkı uc ay oldu yaptıralı 2016 dıyo 2 senelık ama emısyona gırmeden once gaz ayarı yaptırdıydım ıcıne ettıler emısyonda ayarın :D gaz ayarı yapmadan gıdınız. benım anlamadıgım bu emısyon ne ıs goruyo adam resmen gazı actı sonuna kadar tmm hadı eyvallah dedı naptı anlamadım bosa para ve zaman kaybı gıbı gelıyo bana bu ısler.

Egosz pulu alsın diye Favorit' in ayarını kıstılar CO oranı çok diye. Neyse aldık pulu, ardından araç stop edecek gibi çalışıyor. Ustama gittim dedim durum bu. Bağlandı tekrar cihaza. Rölantide CO gibi verilerin seviyesi çok iyi ancak yolda gittiği gibi 2500-3000d/d seviyelerine getirince motoru, tüm değerler sapıtıyordu. Tekrar düzeltildi ayarlar tabii ki. Demem şu ki düşünce çok güzel ancak uygulaması tamamen sıfır bu işin maalesef.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir