Fotoğraf Kağıdı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fotoğraf Kağıdı

İleti blauzahn » 22 May 2014, 16:38

Arkadaşlar merhaba, bir süredir üyesi olduğum bir başka forumda Atak Kağıt firmasının fotoğraf kağıdı konularında kağıtlarını tavsiye ettiğini görüyordum. Kağıdın tanıtımını görüp merak ediyordum. Ankara'da ikamet ediyorum haliyle firmalarının da Ankara'da olması sebebiyle yerlerine uğrayıp numune talebim olacaktı. Yalnız son zamanlarda sınav stresi vb. durumlardan firmalarının bulunduğu tarafa gidemedim. Forumda numune talep edenlere numune göndereceği bilgisini gördüğümde ise kendilerinden numune talep ettim, sağ olsunlar kırmadılar ve numuneleri gönderdiler. Bugün teslim aldım. Buradan Oğuz Bey'e teşekkürlerimi ve saygılarımı iletiyorum.

Öncelikle ben piyasada bulunan prof. kağıtlara karşı olduğumdan (ev kullanıcısına maliyet olarak ağır kaçıyor) ve uygun fiyatlı marka kağıtların da kalitelerini beğenmediğimden ötürü alternatif yüksek kaliteli kağıtlara yöneliyorum. Şimdiye kadar alternatif kağıtlardan Rovi ve Starfilm markalarını test ettim. Roviden memnunum ve kullanıyorum. Starfilmi ise gereksiz baskılarda kullanıyorum. Bu yorumumdan hangi kağıdı tercih ettiğimi anlayabilirsiniz. Bu arada evimde kullandığım cihaz Canon E514 ve photoink mürekkep kullanıyorum, öyle aman aman kaliteli bir cihaz değil ama 10x15 ve 13x18 baskılarda beni memnun ediyor. Beklediğimin üzerinde baskı kalitesi veriyor.

Gelelim Rayol marka kağıda; öcelikle kağıtta acemice yapılmış boyut problemi yok. Starfilmde böyle bir sorun ile karşılaştım. Boyut milimetrik olarak birebir boyutlarda. Kağıt gramajı sanırım 275-280 gr. civarında. Arka kaplaması rovi gibi PE diye tabir edilen kaplama. Starfilm resmen kartondu. Parlaklık olarak kesinlikle roviden daha parlak ve renk olarak daha açık. Rengin daha açık olmasından sanırım baskı bir ton (yanlış anlaşılmasın yazıcıdaki 3 tonluk renk ayarıyla alakası yok) açık oluyor ve bu daha canlı bir görüntü elde etmemi sağladı. Baskı biter bitmez kuruma durumu ise roviden bir tık ileride. Baskı biter bitmez parmağımla kağıdı yokladığımda elime yapışma hissi vermedi. Rovide bu his oluyor ama kesinlikle bulaşma dağılma vs. gibi bir durum iki kağıtta da söz konusu değil.

Elimde iki kağıtla alınmış baskı mevcut haliyle tarayıp buraya koyup koymamak için tereddütteyim çünkü tarayıcım fazla kaliteli olmadığından renkleri olmadığı gibi veriyor ve baskı kalitesizmiş gibi görünüyor ve yanlış anlaşılmalara sebebiyet veriyor. Bunu eminim bilinçli kullanıcılar benden daha iyi biliyorlardır. Talep olursa ve bu durum anlayışla karşılanırsa taranmış fotoları eklerim.

Kısaca :) Rayol marka kağıdı beğendim ve rovi kağıda göre kaliteli olduğunu gördüm. Sorularınız olursa elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.

blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti onurson » 24 May 2014, 12:24

baskılarınfotolarını çekersenbizde bakmış oluru teşekkürler paylaşımın için.
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti blauzahn » 24 May 2014, 13:50

Baskıları taradım fakat konuda da bahsettiğim gibi baskılar güzel olmasına rağmen tarayıcı bu güzelliği ortaya koyamıyor. Atak kağıdın Rayol kağıdı rovi kağıttan bir adım önde bana göre görüntü kalitesi olarak. Bahsettiğim durum bu taranmış fotolarda dikkatli bakınca farkedilebiliyor.

Yeni testler yapıyorum (su geçirme, ışığa dayanıklılık gibi) onları da yakında bu konu altında yayınlarım.

Rayol kağıt:

http://i.hizliresim.com/BXGDEV.jpg

Rovi kağıt

http://i.hizliresim.com/ZNn7Lg.jpg

Not: Resimler buraya eklenmeyecek kadar büyük olduğundan link verdim.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir